Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2010, 16:28:47
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala

Curtea Constitutionala din Franta a decis ca legea care interzice purtarea valului islamic in public este constitutionala.

Ce parere aveti? Personal, consider asta o mare prostie. Stiu, musulmanii ii fac pe multi crestini sa simta un discomfort mai mare sau mai mic. Si pe mine ma deranjeaza rockerii, cu pletele in vant si motocicletele lor puturoase. Dar nu ma duc sa cer legiferarea vestimentatiei sau a lungimii parului. Cu atat mai putin o Curte Constitutionala trebuie sa valideze o lege asa de stramba, asa de perpendiculara pe libertatile persoanelor.

Daca se va adopta asa ceva si in Romania, o sa-mi para rau ca nu sunt femeie, ca jur c-as fi iesit pe strada acoperita complet de hijab, numai ca sa fiu arestata si sa vad ce se intampla.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2010, 16:36:33
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

nu ar trebui sa se bage nimeni in viata religioasa a omului...incet incet interzicand una si alta ne interzic religia. de exemplu in noaptea de inviere {si nu numai }nu am avut voie sa tragem clopotul si nici sa batem toaca: se deranjeaza ordinea publica.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2010, 16:57:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Din cate am auzit eu este vorba despre voalul care acopera capul in intregime (burka). Si in in Belgia s-a interzis de curand. Motivele declarate: de securitate, pentru ca oricine se poate ascunde in spatele burkai, si un barbat inarmat de ex (cred ca belgienii se gandesc la ispravile lui Tintin aici ;-))

Si eu cred, insa, ca nu ar trebui interzis. Fiecare sa isi practice religia in libertate, este doar un principiu al democratiilor europene, nu?
Nici nu este intelept: tocmai interzicand provoci o reactie inversa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2010, 22:00:33
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,horatiu.miron

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Curtea Constitutionala din Franta a decis ca legea care interzice purtarea valului islamic in public este constitutionala.

Ce parere aveti? Personal, consider asta o mare prostie. Stiu, musulmanii ii fac pe multi crestini sa simta un discomfort mai mare sau mai mic. Si pe mine ma deranjeaza rockerii, cu pletele in vant si motocicletele lor puturoase. Dar nu ma duc sa cer legiferarea vestimentatiei sau a lungimii parului. Cu atat mai putin o Curte Constitutionala trebuie sa valideze o lege asa de stramba, asa de perpendiculara pe libertatile persoanelor.

Daca se va adopta asa ceva si in Romania, o sa-mi para rau ca nu sunt femeie, ca jur c-as fi iesit pe strada acoperita complet de hijab, numai ca sa fiu arestata si sa vad ce se intampla.
femeile musulmane poarta valul islamic, benevol sau obligate(nu ma intereseaza de cine)?
cum sunt tratate femeile occidentale in tarile musulmane?
decizia frantei:f.bine
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2010, 03:03:20
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Burqa (valul care acopera in intregime) nu este o obligatie islamica, nici un verset din Coran nu poate fi adus drept argument in acest sens.
Asadar chestiunea e rezolvata f. simplu.
Ca sa nu mai spun de problemele de securitate create prin acceptarea obiectelor de vestimentatie aberante precum burqa, niqab si altele asemenea lor.
Practicarea libera a religiei islamice presupune si omoratul cu pietre, lapidarea, taierea mainilor samd, ar trebui sa-i lasam sa-si manifeste si aceste "libertati"? Eventual sa le punem si pietre / biciuri / topoare la dispozitie...?!
Mai avem putin si ne trezim cu toata sharia implementata in Europa ca la ea acasa.... ce cosmar!! Fireste, totul in numele political correctness-ului, cum altfel??!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2010, 03:09:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Felicitari Frantei. Era o prostie,au si femeile alea dreptul la o viata normala. Plus ca mi se pare normal sa-si afiseze identitatea. Cum ar fi sa incepem toti sa intram in banci si in alte institutii,in societate etc. cu o punga sau altceva pe cap? Eu inteleg ca fiecare are dreptul la o libertate religioasa dar toate pana la o limita!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2010, 12:18:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

masura a fost luata din motive de securitate
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2010, 12:35:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Felicitari Frantei. Era o prostie,au si femeile alea dreptul la o viata normala. Plus ca mi se pare normal sa-si afiseze identitatea. Cum ar fi sa incepem toti sa intram in banci si in alte institutii,in societate etc. cu o punga sau altceva pe cap? Eu inteleg ca fiecare are dreptul la o libertate religioasa dar toate pana la o limita!
Ai dreptate. Ce simbol religios? Ce libertate religioasa?
Asta este simbol al oprimarii femeii.
Daca nu le convine, sa stea in tara lor. De ce au plecat de acolo? De bine? NU!
Eu daca ma duc in Dubai si imi sarut nevasta pe plaja, ma aresteaza. Astea sunt regulile la ei. Si eu sunt obligat sa le respect.
Daca nu pot sa trec peste asta si stiu ca nu pot sa ma abtin sa-mi pup femeia pe plaja, ma duc in Franta nu in Dubai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2010, 13:06:32
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Mi se pare normal decizia Frantei. Atata timp cat vor sa locuiasca in Europa sa traiasca dupa legile noastre, nu am nimic daca-si acopera capul, dar nu si fata.

La fel si ei, isi impun regulile lor in tarile musulmane, fara haine stramte, maneca la bluza sau camasa sa nu fie deasupra cotului, fara fuste peste genunchi, si fara saruturi in vazul lumii, ca altfel faci puscarie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2010, 14:01:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Da' chiar ii credeti cand invoca motive ce tin de securitate? Sa fim seriosi, in felul asta am putea sa dam o lege care sa ceara oamenilor sa rupa painea la masa, sa nu o mai taie cu cutitul, ca e arma alba si poate fi folosit la intepat si taiat alti oameni. Absurd.

Sa nu mai zic ca, pe deasupra, invocarea motivelor de securitate e ca o declaratie tacita cum ca toate musulmancele care poarta burqa / hijab umbla cu trinitrotoluen la brau. Oare musulmancele care au aruncat metroul din Moscova in aer aveau ceva pe cap?

Aici avem de-aface cu coana Europa careia ii e brusc frica de extinderea Islamului. Cu toate ca sunt ateu, prefer o societate crestina uneia islamice, din motive lesne de inteles. Da nu asa se rezolva problema. Ori avem ceva cu toate religiile, in general, ori nu avem nimic cu nimeni.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 18:08:53
Interzicerea gradinaritului! Miha-anca Generalitati 28 24.08.2011 12:35:33
Nevoia de estetic în spațiul public Traditie1 Generalitati 16 08.02.2011 23:47:38
Comunitatea ortodoxa Nisa,Franta carmencita15 Reguli generale de utilizare a forumului 4 30.05.2010 22:10:55
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 21:58:01