Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2010, 13:15:59
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Este o reactie opusa celei firesti: in loc sa se intoarca la credinta, o snopesc pe a altora...partial.Sa nu uitam : este patria laicitatii, a republicii, a revolutiei, .....
Nu-mi plac musulmanii, stiu ca au o credinta stramba, generatoare de ura si crima, de nedreptati sociale, dar cobaterea lor se face altfel...
Daca spuneau adevarul despre islamism si profilul uman gaunos realizat de acesta, cu intentia de a interzice coranul , inclusiv intreaga lor religie, mi se parea mai firesc..Dar asa, cu interdictii doar pt ce bate la ochi ...!? Or sa se mai ia de minarete, ca si elvetienii, si gata ...Criza ramane !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2010, 13:57:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu vreau sa gresesc, dar acestea sunt semnele secularizarii Occidentului- Dumnezeu (divinitatea in cazul celorlalte religii) este izolat doar in spatiile particulare, in subiectivitatea umana si in biserici, in spatiile publice treptat se va interzice pe motivul unei neutralitati intre Stat si Biserica. Neutralitatea aceasta sa nu imbrace forma ateismului. In cazul crestinismului- icoana, crucifixul sunt deja interzise in anumite zone ale U.E.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2010, 14:12:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Nu mai inteleg nimic.
In alt subiect ce avea ca tema musulmanii, majoritatea crestinilor de pe forum erau foarte vehementi.
Unii parca voiau scoaterea lor din Europa, altii pareau ca isi doresc o noua cruciada.
IonelS, unul dintre cei mai vehementi, impreuna cu Traditie1 ne prezentau tot felul ce clipuri oribile, cu decapitari, ca sa ne arate fata reala a musulmanilor.
Iar acum, cand un stat ia o masura minora impotriva lor, se pare ca vedeti inceputul unei noi prigoane impotriva crestinismului.
?!?!?!?!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2010, 14:30:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu mai inteleg nimic.
In alt subiect ce avea ca tema musulmanii, majoritatea crestinilor de pe forum erau foarte vehementi.
Unii parca voiau scoaterea lor din Europa, altii pareau ca isi doresc o noua cruciada.
IonelS, unul dintre cei mai vehementi, impreuna cu Traditie1 ne prezentau tot felul ce clipuri oribile, cu decapitari, ca sa ne arate fata reala a musulmanilor.
Iar acum, cand un stat ia o masura minora impotriva lor, se pare ca vedeti inceputul unei noi prigoane impotriva crestinismului.
?!?!?!?!
Nu, noi spunem ca gestul este fara substanta. Parca este unul politic de atragere a voturilor sau de calmare a spiritelor ... O viclenie, intr-un cuvant..! Nu plang de mila musulmanilor !

S-a intamplat sa aud ca, tineri francezi ajunsi in Politehnica la studii, au ramas uimiti sa descopere acolo o biserica ortodoxa si ca in conceptia lor ar fi anormal....Deci lipsa spiritualitatii crestine la o masa de oameni este un minus care poate fi exploatat electoral sau altfel.

Last edited by IonelS; 11.10.2010 at 14:42:13.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2010, 14:32:04
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

daca nu ma insel burqa este/va fi interzisa inclusiv in tari musulmane
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2010, 14:40:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu, noi spunem ca gestul este fara substanta. Parca este unul politic de atragere a voturilor sau de calmare a spiritelor ... O viclenie, intr-un cuvant..! Nu plang de mila musulmanilor !
Nu am zis ca plangi de mila lor.
Doar ca demonstreaza nestatornicia ta si a altora.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2010, 14:50:03
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu am zis ca plangi de mila lor.
Doar ca demonstreaza nestatornicia ta si a altora.
Stai tu linistit ca-s statornic ! Cat de naiv vrei sa fiu si sa cred ca atitudinea Frantei m-ar putea consola cu ceva ? Poate pacaleste francezii, nu pe mine...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2010, 14:55:24
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Daca se va adopta asa ceva si in Romania, o sa-mi para rau ca nu sunt femeie, ca jur c-as fi iesit pe strada acoperita complet de hijab, numai ca sa fiu arestata si sa vad ce se intampla.
poti iesi imbracat cu hijab si daca esti barbat, nu te opreste nimeni.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.10.2010, 14:57:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Stai tu linistit ca-s statornic ! Cat de naiv vrei sa fiu si sa cred ca atitudinea Frantei m-ar putea consola cu ceva ? Poate pacaleste francezii, nu pe mine...
Nu esti multumit de faptul ca musulmanilor li s-a infipt un chimpe in coasta?
Sau vezi de fapt o conspiratie?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.10.2010, 15:04:16
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu esti multumit de faptul ca musulmanilor li s-a infipt un chimpe in coasta?
Sau vezi de fapt o conspiratie?
O conspiratie consolatoare pt bastinasi ! Le era teama ca vor dea in dreapta si gata propunerea ...De aceea am convingerea ca vor scoate tot timpul un iepuras pt calmare..Ceva radical cu adevarat nu veti vedea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Interzicerea gradinaritului! Miha-anca Generalitati 28 24.08.2011 11:35:33
Nevoia de estetic în spațiul public Traditie1 Generalitati 16 08.02.2011 22:47:38
Comunitatea ortodoxa Nisa,Franta carmencita15 Reguli generale de utilizare a forumului 4 30.05.2010 21:10:55
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01