Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2012, 16:08:34
valahu94 valahu94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Angry Mini-Sfanta Liturghie?!?!?!

Doamne ajuta!

Este un caz al unui parinte din Bucuresti care a decis sa scurteze Sfanta Liturghie (motivul ar fi acela ca este prea cald afara...). As dori sa stiu daca acest lucru este permis? Din cate am inteles acel parinte a scos Antifonul III (fericirile) si alte segmente esentiale, astfel ca acum Sfanta Liturghie nu mai are nici macar o ora, terminandu-se pe la 10:20 duminica. Destui credinciosi care merg la acea biserica au fost chiar smintiti din aceasta cauza.

Astept cu nerabdare un raspuns in legatura cu autoritatea sau imputernicirea pe care o are un parinte sa faca acest lucru (poate sunt intr-adevar unele parti din Sfanta Liturghie peste care se poate sari, desi nu cred), eventual si sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa se faca in acest caz.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2012, 16:18:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Caldura e uneori o problema, dar pentru o anumita categorie de mireni, nu pentru preot. Luni, spre exemplu, am decis sa merg la manastirea Trotusanu unde slujeste un parinte cu totul deosebit. Si unde ma asteptam sa fiu cat de cat la inceput, aproape ca imi era rusine cand am vazut ca abia am ajuns in momentul "fericirilor"... Din cauza caldurii, parintele anuntase cu saptamani in urma ca slujba va incepe mai devreme. Cat despre "scurtat"... nu vreau sa ma gandesc la pedeapsa celor care o fac...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2012, 22:27:10
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valahu94 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Este un caz al unui parinte din Bucuresti care a decis sa scurteze Sfanta Liturghie (motivul ar fi acela ca este prea cald afara...). As dori sa stiu daca acest lucru este permis? Din cate am inteles acel parinte a scos Antifonul III (fericirile) si alte segmente esentiale, astfel ca acum Sfanta Liturghie nu mai are nici macar o ora, terminandu-se pe la 10:20 duminica. Destui credinciosi care merg la acea biserica au fost chiar smintiti din aceasta cauza.

Astept cu nerabdare un raspuns in legatura cu autoritatea sau imputernicirea pe care o are un parinte sa faca acest lucru (poate sunt intr-adevar unele parti din Sfanta Liturghie peste care se poate sari, desi nu cred), eventual si sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa se faca in acest caz.
O Liturghie completa, fara lalaieli tipice psalticii sau coralei tine cam/aproape/in jur o ora. In general Liturghiile tin cam 1:30-1:45 min, cu tot cu sus-numitele cantari rare si eventual predica; impartasirea preotului/credinciosilor. Depinde de obiceiul preotului; cantaretilor, parohiei respective. Liturghia se poate canta mai rar sau mai repede. De obicei se poate pierde sau recupera timp la raspunsurile pentru ectenii sau la rugaciunea Heruvicului.
In Postul Adormirii Maicii Domnului, sunt parohii unde in loc de Antiofonul III (fericirile) se canta imnul Aparatoare Doamna, in cinstea Maicii Domnului.
Este important la ce ora a inceput liturghia, pentru a se da o parere buna. Daca ea a inceput la/sau in jur de 9, se poate termina fara probleme la 10:20 - 10:30
Asadar depinde. Cred ca ai auzit pareri total neavizate.
Ar fi bine ca preotul respectiv sa explice comunitatii de ce slujba se termina asa devreme.

Last edited by Hector; 09.08.2012 at 22:30:31.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2012, 22:57:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valahu94 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Este un caz al unui parinte din Bucuresti care a decis sa scurteze Sfanta Liturghie (motivul ar fi acela ca este prea cald afara...). As dori sa stiu daca acest lucru este permis? Din cate am inteles acel parinte a scos Antifonul III (fericirile) si alte segmente esentiale, astfel ca acum Sfanta Liturghie nu mai are nici macar o ora, terminandu-se pe la 10:20 duminica. Destui credinciosi care merg la acea biserica au fost chiar smintiti din aceasta cauza.

Astept cu nerabdare un raspuns in legatura cu autoritatea sau imputernicirea pe care o are un parinte sa faca acest lucru (poate sunt intr-adevar unele parti din Sfanta Liturghie peste care se poate sari, desi nu cred), eventual si sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa se faca in acest caz.
nimeni, oricine ar fi nu are dreptul să scurteze Liturghia.
dar sa nu le incurcam.
uneori, vezi PS 145, se scrie că în practică nu se mai citesc, la bisericile de mir.
și nu știu câtă lume ar rezista dacă s-ar citi TOT.
eu am.mers câțiva ani la o biserică, unde utrenia ținea 3 ore. se cântau toate canoanele din Minei.
iar Liturghia se terminaa 13.00-13.30.
în condițiile în care Utrenia începea la 7.00.
dacă unele părți, de care noi știm, nu se mai citesc, poate avea un sens.
un exemplu. slujba nunții.
fiecare am participat la mai multe astfel de slujbe.
uneori slujba durează jumătate din timpul știut.
si unii vocifereaza.
dar tu afli că slujba Cununiei fusese făcută înainte...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2012, 23:37:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ce repede mai judecăm ! Ce mult semănăm cu fariseii, care Îl acuzau pe Domnul că S-a așezat la masă omițând ritualul abluțiunii !

"Mda. Numai că El era Dumnezeu, lucru pe care fariseii nu îl pricepeau. Avea acest drept !" parcă aud spunându-se. Dar noi, oare pricepem cine este preotul ? Pricepem noi că el, în exercițiul oficiului său, este Cristos ? Ceea ce nu pricep mulți forumiști, iată că pricep țărăncile simple. Ele își ating fruntea sau buzele de veșmintele preotului, actualizând cunoscuta întâmplare evanghelică cu femeia bolnavă. Ce mult ne asemănăm protestanților, care deprivează preoția de orice dimensiune sacramentală, verticală, care pe presbiter nu îl văd acționând in persona Christi capitis, ci ca simplu propagator al Bibliei!

"Bine, bine, dar chiar așa, orice abuz liturgic ar face preotul, noi trebuie să tăcem ??". Desigur că nu. Pe de altă parte, legea morală ne interzice judecata temerară și ne invită a pleca, mai întâi, de la presupunerea bunei intenții. A oricui, dar mai ales a unui slujitor al altarului. Că, poate că omul suferea de o afecțiune tiroidiană, ori era cardiac și căldura din ultimele zile, oricum îngrozitoare chiar și pentru noi, cei sănătoși la trup, ar fi putut să îl ducă la imposibilitatea săvârșirii altfel a Sf Liturghii ? La o acțiune din necesitate s-a gândit cineva ? Îmi amintesc de preoții închisorilor. Ei au fost siliți, de multe ori, să își facă datoria în condiții foarte imperfecte. Nu cred că, la Aiud, mitropolitului meu i-au adus dicherele și tricherele, nici cârja ori engolpioanele. Mai degrabă cred că nici reverendă nu a avut, ci a fost silit să oficieze în celula lui în zeghe. Rănile bătăilor suferite de dragul lui Cristos i-au împodobit grumazul, în chip de omofor. El nu avea decât strictul necesar pentru Sfânta Prefacere: vinul, adus prin vreun caraliu cu frică de Dumnezeu, pâine din aceea amară a deținuților și propria sa ordinare sacră ca preot al lui Cristos. Și totuși, cred cu tărie că ceea ce colegii lui de temniță, care formau congregația, au luat a fost cu adevărat Sfântul Trup și Sfântul Sânge al Domnului. Și mai cred că Domnul S-a bucurat văzându-Se chemat astfel și nu a trecut Liturghiile acelea în cartea păcatelor, spre osândă, ca nedemnă slujire, ci spre iertarea păcatelor omenești și spre mai marea glorie a Lui. Antifoane ? Cădire ? Aspersie cu apă sfințită ? Hai să fim serioși, creștinii catacombelor roșii au fost lipsiți de toate, totuși se bucurau ca niște copii de Liturghiile pe care le puteau face, așa cum erau.

Poate că tot din necesitate a acționat și preotul acela. Mi-l închipui, mai întâi, cu fruntea îmbrobonată de sudoare. Dar a dus proscomidia la bun sfârșit. Apoi, la "Împărate Ceresc", deja un văl de căldură îi inundă pieptul, făcându-l să respire cu greutate. Gura i se usca în timpul tămâierii, când ochii tuturor credincioșilor erau spre el. Era clar. Ceva va trebui scurtat. Nu din Liturghia Darurilor, poate că Domnul se va supăra. Dar slujba trebuie dusă la bun sfârșit. Ceva din Liturghia Cuvântului. Și așa, acel preot-om a ales să renunțe la citirea Fericirilor. Ce mare crimă a făcut ? Nu le știți ?? Atunci am să vă spun eu una: "Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni Pământul!".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.08.2012 at 23:42:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2012, 23:46:47
valahu94 valahu94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
O Liturghie completa, fara lalaieli tipice psalticii sau coralei tine cam/aproape/in jur o ora. In general Liturghiile tin cam 1:30-1:45 min, cu tot cu sus-numitele cantari rare si eventual predica; impartasirea preotului/credinciosilor. Depinde de obiceiul preotului; cantaretilor, parohiei respective. Liturghia se poate canta mai rar sau mai repede. De obicei se poate pierde sau recupera timp la raspunsurile pentru ectenii sau la rugaciunea Heruvicului.
In Postul Adormirii Maicii Domnului, sunt parohii unde in loc de Antiofonul III (fericirile) se canta imnul Aparatoare Doamna, in cinstea Maicii Domnului.
Este important la ce ora a inceput liturghia, pentru a se da o parere buna. Daca ea a inceput la/sau in jur de 9, se poate termina fara probleme la 10:20 - 10:30
Asadar depinde. Cred ca ai auzit pareri total neavizate.
Ar fi bine ca preotul respectiv sa explice comunitatii de ce slujba se termina asa devreme.
Utrenia incepe la 8:00 si tine pana la 9:20, iar Sfanta Liturghie tine pana pe la 10:20. Am inteles ca la acea parohie parintele a hotarat sa se inceapa direct cu Apostolul (ceea ce inseamna ca se sare peste iesirea cu Sfanta Evanghelie), dar ma voi documenta mai bine dupa duminica aceasta. In orice caz, un prieten de la acea parohie a hotarat azi sa isi schimbe duhovnicul (care era respectivul parinte) dupa aceasta experienta ... El mi-a zis ca parintele ar putea fi chiar caterisit pentru trunchierea slujbei. Deci se observa clar consecintele unei decizii atat de radicale precum scurtarea Sfintei Liturghii. Dumnezeu sa-i dea gandul cel bun acelui parinte precum si luminarea cugetului si a sufletului.

Astept in continuare raspunsuri si fiti binecuvantati toti cei care ati lasat un mesaj si cei care veti mai lasa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2012, 23:55:01
valahu94 valahu94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce repede mai judecăm ! Ce mult semănăm cu fariseii, care Îl acuzau pe Domnul că S-a așezat la masă omițând ritualul abluțiunii !

"Mda. Numai că El era Dumnezeu, lucru pe care fariseii nu îl pricepeau. Avea acest drept !" parcă aud spunându-se. Dar noi, oare pricepem cine este preotul ? Pricepem noi că el, în exercițiul oficiului său, este Cristos ? Ceea ce nu pricep mulți forumiști, iată că pricep țărăncile simple. Ele își ating fruntea sau buzele de veșmintele preotului, actualizând cunoscuta întâmplare evanghelică cu femeia bolnavă. Ce mult ne asemănăm protestanților, care deprivează preoția de orice dimensiune sacramentală, verticală, care pe presbiter nu îl văd acționând in persona Christi capitis, ci ca simplu propagator al Bibliei!

"Bine, bine, dar chiar așa, orice abuz liturgic ar face preotul, noi trebuie să tăcem ??". Desigur că nu. Pe de altă parte, legea morală ne interzice judecata temerară și ne invită a pleca, mai întâi, de la presupunerea bunei intenții. A oricui, dar mai ales a unui slujitor al altarului. Că, poate că omul suferea de o afecțiune tiroidiană, ori era cardiac și căldura din ultimele zile, oricum îngrozitoare chiar și pentru noi, cei sănătoși la trup, ar fi putut să îl ducă la imposibilitatea săvârșirii altfel a Sf Liturghii ? La o acțiune din necesitate s-a gândit cineva ? Îmi amintesc de preoții închisorilor. Ei au fost siliți, de multe ori, să își facă datoria în condiții foarte imperfecte. Nu cred că, la Aiud, mitropolitului meu i-au adus dicherele și tricherele, nici cârja ori engolpioanele. Mai degrabă cred că nici reverendă nu a avut, ci a fost silit să oficieze în celula lui în zeghe. Rănile bătăilor suferite de dragul lui Cristos i-au împodobit grumazul, în chip de omofor. El nu avea decât strictul necesar pentru Sfânta Prefacere: vinul, adus prin vreun caraliu cu frică de Dumnezeu, pâine din aceea amară a deținuților și propria sa ordinare sacră ca preot al lui Cristos. Și totuși, cred cu tărie că ceea ce colegii lui de temniță, care formau congregația, au luat a fost cu adevărat Sfântul Trup și Sfântul Sânge al Domnului. Și mai cred că Domnul S-a bucurat văzându-Se chemat astfel și nu a trecut Liturghiile acelea în cartea păcatelor, spre osândă, ca nedemnă slujire, ci spre iertarea păcatelor omenești și spre mai marea glorie a Lui. Antifoane ? Cădire ? Aspersie cu apă sfințită ? Hai să fim serioși, creștinii catacombelor roșii au fost lipsiți de toate, totuși se bucurau ca niște copii de Liturghiile pe care le puteau face, așa cum erau.

Poate că tot din necesitate a acționat și preotul acela. Mi-l închipui, mai întâi, cu fruntea îmbrobonată de sudoare. Dar a dus proscomidia la bun sfârșit. Apoi, la "Împărate Ceresc", deja un văl de căldură îi inundă pieptul, făcându-l să respire cu greutate. Gura i se usca în timpul tămâierii, când ochii tuturor credincioșilor erau spre el. Era clar. Ceva va trebui scurtat. Nu din Liturghia Darurilor, poate că Domnul se va supăra. Dar slujba trebuie dusă la bun sfârșit. Ceva din Liturghia Cuvântului. Și așa, acel preot-om a ales să renunțe la citirea Fericirilor. Ce mare crimă a făcut ? Nu le știți ?? Atunci am să vă spun eu una: "Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni Pământul!".
Iti respect opinia si voi incerca sa fac unele mentiuni fara a judeca (prea mult). E o comparatie un pic cam exagerata aceea intre ce se facea in inchisori si conditiile pe care le avem astazi, dar am inteles ideea. Pe de alta parte ai fost un pic cam dur cu afirmatia legata de Fericiri si daca ar fi cum spui tu unii oameni nici n-ar mai veni la Sfanta Liturghie pentru ca o stiu deja (sau o pot gasi in nenumarate carti sau pe net)... Am inteles ca cei care merg la acea biserica vor vorbi cu parintele dupa slujba spre a clarifica lucrurile.

Doamne ajuta si iarta-ma pentru lipsa de blandete!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2012, 00:33:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mi s-a spus ca sunt 42 de grade in Bucuresti zilele astea (oficial anuntate si s-ar putea sa fie chiar mai mult).
Eu nu stiu ce doriti. Imi inchipui ce chin trebuie sa fie acolo.
Am inteles ca ati avut si utrenie, deci toata slujba a durat 2 ore si ceva.
Eu cred ca la asemenea temperaturi au si ei ceva dispozitii speciale, ca sa nu pice oamenii.
Si sa stai pe caldura aia fara apa, in inghesuiala.
Doamne, cum puteti gandi.
Si stiti cum se simte un preot sub vesmintele acelea? Incercati sa va imaginati.
Si la strana stiti cum este, sa mai si canti intr-una? Fara aer, ca strana este departe de usa (daca si asta este lasata deschisa).

Fiti bucurosi ca sunteti sanatosi si tari si nu vi se face rau in biserica.

Si nu cred ca nu se iese cu Sf.Evanghelie.

Va rog sa intelegeti si pe preoti si pe alti credinciosi care abia rezista la asemenea temperaturi!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2012, 00:54:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Valahule, uite aici textul Sfintei Liturghii a Sf. Ioan Gura de Aur - http://www.biserica.org/Publicatii/R...hia/index.html.
Poate iti foloseste. Este foarte grav daca e adevarat ce spui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2012, 02:33:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cat despre, mai degraba, comportamentul nostru la Sfanta Liturghie.... http://www.crestinortodox.ro/predici...ujba-1-22.html

Last edited by ioan cezar; 10.08.2012 at 04:13:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24