Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2007, 11:17:48
Anonima36 Anonima36 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 5
Implicit

Acum vreo 2-3 ani in luna august m-am trezit simtindu-ma rau aveam friguri de a trebuit sa ma invelesc cu plapuma sa ma incalzesc ( in august !!) stind bolnava in pat mi-am dat seama ce era sarbatoare era sarbatoarea adormirea Maicii Domnului , am fost la doctor si mi-a dat niste antibiotice foarte puternica care nu m-au ajutat de loc si apoi am fost la un chirurg care mi-a recomandat operatia , prima din viata mea . M-am internat in spital si in prima zi am fost si operata care din fericire nu a fost o operatie grea. Am stat 9 zile in spital m-am externat si dupa aceea am mai fost la spital de cateva ori pentru control si pansat. In ultima zi de pansat pe cand eram in statie aseptand troleul am auzit pe cineva ca era mare sarbatoare in ziua aceea era nasterea Maicii Domnului si coincidenta ca boala mea a inceput de ziua ei si s-a terminat in cealalta mi-a dat de banuit. Prima data am crezut ca are ceva cu mine Maica Domnului dar apoi dupa ceva timp am realizat ca mi-a facut un mare bine ! Asa ca ii multumesc Maicii Domnului pentru faptul ca este zid de rugaciune pentru crestini si pentru darul acelei boli care a mai curatit un pic din pacate!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2007, 05:38:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte frumos, cineva zicea undeva ca oamenii timpurilor moderne (aproape) numai prin boli/ suferinta se vor mantui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2007, 00:10:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un semn, o trezire pentru fiecare, la timpul potrivit apare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2008, 22:37:12
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
foarte frumos, cineva zicea undeva ca oamenii timpurilor moderne (aproape) numai prin boli/ suferinta se vor mantui.
Asta e mai degraba valabila pt cei care de buna voie nu asculta de Dumnezeu!

Daca am iesi noi in "intampinarea necazurilor", ostenindu-ne, facand bine la orfani, bolnavi, batrani, ne-ar feri Dumnezeu sa fim noi insine bolnavi ca altfel cei pe care i-am avea in ingrijire ar ramane fara ajutor! Bine zicea parintele Nicolae Tanase,... cum ca e bine ca Dumnezeu sa ne gaseasca mereu ocupati facand binele, astfel alungam necazurile de la noi.
Desigur ca pt cei mai desavarsiti mai sunt si exceptii....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2008, 21:48:18
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de mirelat
foarte frumos, cineva zicea undeva ca oamenii timpurilor moderne (aproape) numai prin boli/ suferinta se vor mantui.
Adevarat ce spui...era o mica povestioara cu un crestin care a descorperit credinta adevarata...omu avea cam 35 de ani si a inceput sa se roage sa ii dea Dumnezeu boala grea mai precis cancer....s-a rugat ceva vreme pana cand ,,a dobandit,, boala!MAre bucurie pe sufletu omului si mare usurare caci el avea credinta ca cu boala grea se va mantui!(Fericiti cei bolnavi caci aceia se vor mantui)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2008, 12:35:33
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de mirelat
foarte frumos, cineva zicea undeva ca oamenii timpurilor moderne (aproape) numai prin boli/ suferinta se vor mantui.
Adevarat ce spui...era o mica povestioara cu un crestin care a descorperit credinta adevarata...omu avea cam 35 de ani si a inceput sa se roage sa ii dea Dumnezeu boala grea mai precis cancer....s-a rugat ceva vreme pana cand ,,a dobandit,, boala!MAre bucurie pe sufletu omului si mare usurare caci el avea credinta ca cu boala grea se va mantui!(Fericiti cei bolnavi caci aceia se vor mantui)
Of, Goldfinger ce bine ar fi daca toti cei bolnavi s-ar mantui!!!!!
Din nefericire insa, multi dintre noi, cand ne loveste boala grea, incepem sa cartim, ne autovictimizam repetand obsesiv intrebarea"de ce tocmai mie trebuia sa mi se intample??" unii ajung pana la a se lepada de credinta, la ura, hula si razvratire fata de Bunul Dumnezeu....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2009, 15:37:26
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

numai Dumnezeu stie ce planuri are...poate a fost un semn si Dumnezeu te-a aparat de altceva ar fi putut sa ti se intample,sau a vreut sa te puna la incercare,pe tine si credinta si rabdarea ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplare adevarata alecsandra_ldc Intamplari adevarate 20 29.01.2013 18:57:06
intamplare cristian sergiu Tinuta in Biserica 36 04.12.2011 23:28:03
o intamplare adevarata! lourdes19 Intamplari adevarate 3 24.10.2010 11:13:07
o intamplare adevarata ... Mirela0110 Generalitati 1 28.07.2010 17:15:27
Un film realizat dupa o intamplare adevarata petrecuta in Rusia eucred Resurse ortodoxe on-line 1 25.07.2010 21:40:04