Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.06.2009, 13:00:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Stai linistita. :) Prin comunicare si rostirea gandurilor se ajunge la comuniune.

[COLOR=darkred]Nu e rau sa gandim la astfel de lucruri, doar ca nu trebuie sa le dam mai multa atentie decat li se cuvinte.[/COLOR]
[COLOR=black]Este atat de neintelept ca din Evanghelie sa cercetam aproape obsesiv doar un fragment, trecand cu vederea atatea altele.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.06.2009, 13:30:56
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit O alta corabie

Dar daca corabia lui Noe din vechime va fi inlocuita de o alta corabie? Si nu ma refer la ceva material...
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nici Noe n-a fost crezut...Si totusi corabia lui Noe, de care multi au ras, a prins atat de bine!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.06.2009, 14:30:14
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Iisus este permanent prezent

Parerea mea este ca Iisus este permanent prezent in Creatie, ca si coautor al Ei. Daca nu-i simtim prezenta, nu e vina Lui, ci a noastra, cei care ne-am risipit fiinta in trairea vietii acestei lumi si nu ne-am canalizat toata energia noastra spre apropierea de Iisus Hristos. Mijloacele se cunosc: iubire, rugaciune, post, viata de obste... Noi, cei din "lumea moderna", dar mai corect ar fi sa spun: multi dintre noi cei ce traim in aceasta "lume moderna", ne irosim viata in preocupari banale, ne construim viata pe sabloanele existente in lume (urmarea cursurilor de invatamant de la 7(6) ani pana la 25(26) de ani, apoi pe pregatirea profesionala, pe cariera, in poltica, s.a.m.d... cat la suta din viata noastra reprezinta trairea alaturi de Iisus Hristos? O traire "palpabila", nu una de circumstanta, stereotipa... Si mai vad ca insasi Biserica tinde sa copieze incet, incet, modelul de viata al lumii. Unde este comuniunea credinciosilor, asa cum era ea in Biserica Primara, cand cei credinciosi aveau toate in comun si se deosebeau de lume? Biserica de azi este faramitata in milioane de celule (hai sa zic si planete) care graviteaza haotic in jurul unor "stele"... Nu cred ca spun pt nimeni o noutate, se simte , se vede , e perceptibila o stare de diviziune intre credinciosi, chiar si in biserica, in timpul liturghiei sau al slujbelor. Cati din cei ce formeaza o parohie se cunosc intre ei? Nu mai zic sa traiasca ca fratii unul fata de altul. Vine, unul, altul, participa la liturghie, apoi pleaca acasa si se desparte de trairea in duh. Se desparte de ceilalti alaturi de care a fost prezentiin biserica, fara sa fie prea interesat de soarta celui langa care a stat umar langa umar. Asta in cel mai fericit caz. E multumit ca si-a facut "datoria" fata de Dumnezeu si gata. Asteapta o noua duminica sau sarbatoare spre a urma cutumele. Sau, am mai observat, cum unii, "turisti" in ale vietii Biserici, vin, aprind o lumanare, punandu-si nadejdea in preot, da pomelnicul si asteapta sa faca Dumnezeu, Iisus Hristos totul. El, ea, e in continuare "ocupat", neavand timp pt viata de obste. Am mai observat plictisul cu care unii vin la biserca: la nunti, botezuri sau alte evenimente. Pana sa inceapa slujba botezului sau cununiei isi omoara plictisul in discutii banale fara nicio legatura cu Evanghelia, sau, mai grav, in dscutii deocheate. Altii, fumeaza, tot asa, ca sa-si omoare plictisul... Mai se intampla ca unii sa nu realizeze dependenta lor fata de lume, cat de subjugati sunt de aceasta lume... Am nu de putine ori cum , in timpul liturghiei sau al slujbei, pe cutare sau cutare ii suna mobilul si atunci evident nu mai au niciun interes pt cuvantul lui Dumnezeu (Caruia ii intorc spatele in momentul acela) si incep sa vorbeasca cu X sau cu Y, evident mult mai importanti decat Dumnezeu, Iisus Hristos... O asemenea impoltitete ar fi sanctionata imediat, daca s-ar petrece in fata unui superior... Mai sunt multe de spus, dar nu am chef sa mai lungesc aceasta discutie... In incheiere, vreau sa prezint o intamplare care m-a marcat: s- petrecut in 1986, inainte de Pasti. Asteptam sa iau maxi taxi; cand se aduna lume, se forma o coada si fiecare urca in ordinea sosirii. 3 tigani care sosisera dupa mine si alte persoane, s-au dus in fata tuturor can a sosit maxi taxi si s-au urcat; asta in ciuda protestului meu, care le-am cerut sa stea la rand. Atata mi-a fost! Au inceput sa-mi vorbeasca urat, sa ma ameninte si sa-mi spuie ca ma taie. In fine am urcat in masina, unde am avut parte de amenintari tot timpul. Pana cand am ajuns in dreptul unei biserici (ortodoxe) cand m-am inchinat. Nu-mi explic ce s-a intamplat, dar n-am sa uit cum, cel care parea a fi liderul lor, si-a schimbaj mesajul si brusc a inceput sa se roage de mine sa nu ma tem, ca n-o sa-mi faca nimeni nimic, si-au cerut scuze, iar el liderul, s-a adresat f amenintator catre ceilalti, spunandu-le: "Bai, il lasati in pace pe domnul, n-aveti treaba cu el, ca va sparg"! cred ca in momentul acela au lucrat niste forte care i-au influentat comportamentul acelui om. Nu stiu ce entitate era, dar sunt sigur ca era una spirituala, angelica.
olele[/b] si ne vedem in stare sa "cercetam vremurile", sa interpretam Apocalipsa, asupra careia atat de putini sfinti au indraznit sa isi dea cu parerea.

Sfarsitul va veni pentru ca mai cunoastem si nu mai traim Evanghelia si Epistolele, adica pentru ca nu ne mai iubim unul pe altul. Pamantul nu ne va mai suporta, iar pe Dumnezeu ii va durea inima pentru cei putini ai Sai, care ii rabda neincetat pe cei multi care nu sunt ai Sai.

Sa lasam Apocalipsa si sa citim restul Scripturii. "Sa ne iubim unul pe altul, asa cum Hristos ne-a iubit pe noi." Si atunci sfarsitul poate veni. Si oricum va veni, si fara sa il cautam noi.[/quote]
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.06.2009, 14:39:59
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Eu cred ca se refera

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Un alt semn care se va arata vadit spre sfarsitul lumii este prevestit de proorocul Daniel la capitolul 12, versetul 4:

"Iar tu, Daniele, ține ascunse cuvintele și pecetluiește cartea până la sfârșitul vremii. Mulți vor cerceta-o cu de-amănuntul și va crește știința."

Am asistat in ultimele cateva zeci de ani la o explozie a descoperirilor stiintifice, incomparabil mai multe ca oricand in istorie.

Sa luam aminte.
Eu cred ca se refera la stiinta cunosterii de Dumnezeu. Si daca ma gandesc, ceea ce numim noi stiinta este o parte din Dumnezeu. Multe s-au descoperit, dar si mai multe se vor descoperi. Caci Dumnezeu este, nu? infinit. Toate fenomenele, toate enrgiile, tot ce inseamna materie, cosmos, nu este oare Dumnezeu (sau ma rog, parte dine El)?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.07.2009, 13:28:42
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In conditii de democratie globala nu iti baga nimeni nimic cu forta.
Da-mi voie sa nu fiu de acord. Ai vazut ce sa intamplat in Italia weekendul asta? In Vicenza s-a facut referendum sa se desfiinteze baza militara americana si cand majoritatea au votat pt desfiintarea ei autoritatile nu mai vor sa puna in aplicare rezultatele referendumului. De aici si protestele violente si ciocnirile cu politia etc.

In SUA de exemplu s-a votat legea prin care angajatii din fortele de ordine nu este obligatoriu sa mai fie americani. De ce oare? Nu cumva pt ca un mercenar angajat de pe aiurea nu va avea nici un fel de mila in represarea unor actiiuni democratice si perfect justificabile?? Imagineaza-ti cam cate scrupule va avea un mercenar angajat de prin Zimbabwe sau Somalia. Acestia "vor linisti" oamenii care vor protesta impotriva chip-urilor si altor aberatii.

Pentru mine ultimii ani au constituit spulberarea oricaror iluzii in ce priveste "elita" mondiala care ne conduce. Democratie, libertate etc sunt doar iluzii...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.07.2009, 15:07:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Eu cred ca se refera la stiinta cunosterii de Dumnezeu. Si daca ma gandesc, ceea ce numim noi stiinta este o parte din Dumnezeu. Multe s-au descoperit, dar si mai multe se vor descoperi.
Este posibil sa fie vorba despre cunoasterea Lui Dumnezeu, dar este posibil sa fie vorba despre descoperirile stiintifice. Eu merg pe varianta a doua.

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Caci Dumnezeu este, nu? infinit. Toate fenomenele, toate energiile, tot ce inseamna materie, cosmos, nu este oare Dumnezeu (sau ma rog, parte dine El)?
Nu, nu sunt Dumnezeu, nici parte din El. Asta cred panteistii.

Ortodocsii cred ca toata creatia, in orice forma ar fi ea, este sustinuta de pronia divina, de energiile necreate ale Duhului Sfant. Existenta este in Dumnezeu, sustinuta in mod discret si minunat de El, fara sa se confunde cu El, dar fara sa fie in afara Lui. Chiar si Iadul.

Noi suntem in El, pentru ca Dumnezeu este pretutindeni dupa Fiinta. Insa ca Persoane, El este prezent numai in Sfintii Sai, care sunt vase alese, la fel cum erau Adam si Eva la inceput.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.07.2009, 18:02:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit TARGET: -3000000000 (minus trei miliarde) de oameni pana in 2012

Si daca totusi in 1947 s-a eliberat fiara inlantuita si atunci a inceput numaratoarea inversa pentru ultima generatie a "veacului" acestuia? Atunci s-a infiintat CIA si relele au luat amploare incet si calculat... ONU a luat fiinta cu putin inainte, in 1945. ONU a hotarat in 1947 reinfiintarea statului Israel.

Va recomand documentarul de mai jos, care nu cred ca e facut de ortodocsi, dar care sustine aceleasi lucruri ca unii dintre Parintii nostri mai curajosi. Ne vorbeste despre razboaie, conspiratii, terorism, 9-11, Codex alimentarius samd:

http://www.depindedenoi.ro/multimedi...g-picture.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.07.2009, 19:02:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si daca totusi in 1947 s-a eliberat fiara inlantuita si atunci a inceput numaratoarea inversa pentru ultima generatie a "veacului" acestuia? Atunci s-a infiintat CIA si relele au luat amploare incet si calculat... ONU a luat fiinta cu putin inainte, in 1945. ONU a hotarat in 1947 reinfiintarea statului Israel.

Va recomand documentarul de mai jos, care nu cred ca e facut de ortodocsi, dar care sustine aceleasi lucruri ca unii dintre Parintii nostri mai curajosi. Ne vorbeste despre razboaie, conspiratii, terorism, 9-11, Codex alimentarius samd:

http://www.depindedenoi.ro/multimedi...g-picture.html
Mai vorbeste despre unificarea statelor lumii, de noua putere modiala, despre amagirea venirii Planetei X, despre dependenta de televizor, despre cipuri, otravirea zilnica cu pasta de dinti si cu apa care contin fluorura de sodiu, etc.

http://www.fluoridealert.org/health/brain/

Dar cine isi permite sa cumpere pasta de dinti "curata" si apa pura? Si de unde?!

"Am renuntat sa mai cumpar pasta de dinti care contine Fluorura de sodiu (NaF) din simplul motiv ca este toxica atunci cand este inghitita.
Fluorura de sodiu este o substanta toxica folosita pentru otrava de soareci, in tratarea APEI si in pasta de dinti.
Efectele ale fluorurii de sodiu asupra omului sunt scaderea puterii de concentrare, scaderea treptata a IQ-ului (in special la copiii aflati in plina crestere), senzatie de oboseala. Ma rog, se zice ca rusii si germanii florurau apa detinutilor pentru a-i face mai "cuminti" dar asta e o alta mancare de peste si nu vreau sa-l supar pe piskeshu.

Anyway, luand la rand fiecare sortiment de pasta de dinti din supermarketuri, am realizat ca toate au aceasta substanta toxica. Singura care nu contine fluorura de sodiu este Parodontax Classic care costa "doar" 17 lei si on-line.

Pentru mai multe informatii, accesati:
Fluorura si Creierul
Teste cu NaF asupra animalelor"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.07.2009, 03:24:41
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai vorbeste despre unificarea statelor lumii, de noua putere modiala, despre amagirea venirii Planetei X, despre dependenta de televizor, despre cipuri, otravirea zilnica cu pasta de dinti si cu apa care contin fluorura de sodiu, etc.

http://www.fluoridealert.org/health/brain/

Dar cine isi permite sa cumpere pasta de dinti "curata" si apa pura? Si de unde?!

"Am renuntat sa mai cumpar pasta de dinti care contine Fluorura de sodiu (NaF) din simplul motiv ca este toxica atunci cand este inghitita.
Fluorura de sodiu este o substanta toxica folosita pentru otrava de soareci, in tratarea APEI si in pasta de dinti.
Efectele ale fluorurii de sodiu asupra omului sunt scaderea puterii de concentrare, scaderea treptata a IQ-ului (in special la copiii aflati in plina crestere), senzatie de oboseala. Ma rog, se zice ca rusii si germanii florurau apa detinutilor pentru a-i face mai "cuminti" dar asta e o alta mancare de peste si nu vreau sa-l supar pe piskeshu.

Anyway, luand la rand fiecare sortiment de pasta de dinti din supermarketuri, am realizat ca toate au aceasta substanta toxica. Singura care nu contine fluorura de sodiu este Parodontax Classic care costa "doar" 17 lei si on-line.

Pentru mai multe informatii, accesati:
Fluorura si Creierul
Teste cu NaF asupra animalelor"
Foarte bun siteul depindedenoi! Thnx. Cat priveste pasta de dinti, eu cand eram mica o mancam, pt. ca imi placea gustul Acum nici nu mai folosesc pasta de dinti, imi plac dintii naturali, ingalbejiti de cafeina, cu seminte printre gingii etc. glumesc!
Oamenii pesterii traiau mai mult si nu mai umblau cu toate porcariile
Reply With Quote
  #110  
Vechi 16.07.2009, 16:25:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

O curajoasa din Austria:

http://www.libertatea.ro/stire/oms-s...id-247780.html

[SIZE=2][COLOR=navy][COLOR=navy]Vor spune ca e bolnava psihic, ea nu va avea dovezi si probabil va primi o amenda babana dupa ce va pierde procesul cu monstrii sau va fi inchisa intr-un spital de probleme cu capul sau va fi executata pe strada dupa un timp…[/COLOR][/COLOR][/SIZE]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 19:34:53
Stiinta si razboiul sfarsitului lumii JustNicol Generalitati 3 29.07.2012 23:04:18
Semnele propovaduirii. ClaudiuT Din Noul Testament 3 09.09.2009 15:01:43
Apropierea sfarsitului ? Matei21 Generalitati 102 07.02.2008 14:27:59
SEMNELE TIMPULUI Laurentiu Generalitati 47 16.12.2006 22:20:15