Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Cum vi se pare acest topic?
BUN 16 72,73%
ASA SI ASA 6 27,27%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 22. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2009, 19:36:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Silverstar, cred ca esti de acord, ca nu toata lumea e crestina.
In rest, omul vorbeste din plinatatea inimii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.02.2009, 19:54:50
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ganduri...

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
14carol06, inteleg ca esti bineintentionat. Dar nu stii ca exista si oameni, care nu sunt crestini? De exemplu cei, care considera 666 ca fiind un numar benefic.
Imi pare rau,ca n-ai inteles ce-am vrut sa spun ,de fapt imi pare tare rau ca nu va intelegeti intre voi .Am citit, un pic mai devreme,replicile voastre si se pare ca intre voi nu poate concilia cineva .Mai devreme am dat niste explicatii in legatura cu topicul,dar am sa le repet.Imi plac disputele frumoase,dar amiabile,chiar daca sunt contradictorii,iar topicul l-a creat pentru ganduri frumoase,si asta este valabil pentru toata lumea .Cautati sa-mi vizualizati profolul si atunci o sa intelegeti ce este cu acest topic!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2009, 19:58:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Silverstar, cred ca esti de acord, ca nu toata lumea e crestina.
In rest, omul vorbeste din plinatatea inimii.
[COLOR=green]Sigur că sunt de acord că nu toată lumea e creștină. Dar nu-i treaba mea să judec. Dacă nu-mi place ceva/cineva, eu trec mai departe... Nu pot impune altora să fie ca mine.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Te-ai gândit vreodată că, așa cum unii creștini vorbesc urât - public, desigur, despre celelalte comunități religioase, la fel vorbesc despre noi alte comunități religioase? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Eu am citit opinii de-ale altora despre noi, nu m-au onorat, am și plâns de durere pentru felul cum suntem percepuți, dar nu am dat cu "piatra..." Mi-am consumat durerea în interiorul sufletului meu...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2009, 20:04:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ai fost rugată să ne spui câte ceva despre tine.Ce religie ai și cu ce gânduri ai venit pe aici.
P.S Ce-ar fi să te mai speli pe mâini.
[COLOR=green]Cum poți să spui așa ceva? Se vede prin monitor că cineva e nespălat pe mâini?[/COLOR]
[COLOR=green]Aici, pe forum, suntem cumva ca într-o secție de poliție și e obligatoriu ca cine vine să se legitimeze și să-și prezinte CV? [/COLOR]
[COLOR=green]Văd că te-ai adaptat foarte repede la obiceiurile, nu tocmai ortodoxe, ale celor câțiva de pe forum... [/COLOR]
[COLOR=green]N-aș fi crezul... [/COLOR]
[COLOR=green]Și, după ce jignești și încerci să discreditezi un om, îi dai cu credința înainte...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2009, 20:05:20
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ganduri...

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Silverstar, cred ca esti de acord, ca nu toata lumea e crestina.
In rest, omul vorbeste din plinatatea inimii.
Si eu sunt de acord ca nu toata lumea e crestina ,si nici nu va fi vreodata,dar cine n-a intele ce- vrut sa spuna Alex sa mai citeasca o data,nu greseste deloc,daca mai citeste,dar sa citeasca toate raspunsurile,pentru ca asa se vor lamuri lucrurile.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2009, 20:12:19
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 14carol06 Vezi mesajul
Si eu sunt de acord ca nu toata lumea e crestina ,si nici nu va fi vreodata,dar cine n-a intele ce- vrut sa spuna Alex sa mai citeasca o data,nu greseste deloc,daca mai citeste,dar sa citeasca toate raspunsurile,pentru ca asa se vor lamuri lucrurile.
[COLOR=green]Chiar n-am citit ce a scris Alex, nici nu știu cine e... [/COLOR]
[COLOR=green]Sunt însă deranjată de felul cum un om, un semen de-al nostru, e jignit și atacat. Și de cine? Tocmai de cei care se cred cei mai mari credincioși și dau pe aici lecții de moralitate.[/COLOR]
[COLOR=green]Dacă noi, o comunitate atât de mică, și virtuală, pe deasupra, nu ne înțelegem, nu ne tolerăm și nu ne iubim, cum să se realizeze asta la nivel de țară, continent sau planetar?... [/COLOR]
[COLOR=green]Trebuie să învățăm să fim toleranți...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2009, 20:13:40
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ganduri..

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Sigur că sunt de acord că nu toată lumea e creștină. Dar nu-i treaba mea să judec. Dacă nu-mi place ceva/cineva, eu trec mai departe... Nu pot impune altora să fie ca mine.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Te-ai gândit vreodată că, așa cum unii creștini vorbesc urât - public, desigur, despre celelalte comunități religioase, la fel vorbesc despre noi alte comunități religioase? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Eu am citit opinii de-ale altora despre noi, nu m-au onorat, am și plâns de durere pentru felul cum suntem percepuți, dar nu am dat cu "piatra..." Mi-am consumat durerea în interiorul sufletului meu...[/COLOR]
Fratilor,cautati sa mai intrati si pe alte sit-uri si o sa vedeti ca nu e chiar asa.Spre exemplu CROSS.TV ,unde am deschis si eu un canal si unde mi s-au alaturat in rugaciune si musulmani, si budisti
,si de alte religii.In fapt toti dorim mantuirea,pacea si linistea!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2009, 20:28:34
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Ganduri...

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cum poți să spui așa ceva? Se vede prin monitor că cineva e nespălat pe mâini?[/COLOR]
[COLOR=green]Aici, pe forum, suntem cumva ca într-o secție de poliție și e obligatoriu ca cine vine să se legitimeze și să-și prezinte CV? [/COLOR]
[COLOR=green]Văd că te-ai adaptat foarte repede la obiceiurile, nu tocmai ortodoxe, ale celor câțiva de pe forum... [/COLOR]
[COLOR=green]N-aș fi crezul... [/COLOR]
[COLOR=green]Și, după ce jignești și încerci să discreditezi un om, îi dai cu credința înainte...[/COLOR]
Uite,nici eu nu citisem treaba asta,se poate sa o fi omis, altfel nu-ti mai raspundeam asa de inversunat,dar imi fac" mea culpa'' si va rog totusi pe toti sa cautati cu totul alte subiecte de discutie care sa ne incante ,si nu sa ne inversuneze ,unul impotriva celuilalt.De fapt topicul e creat pentru ganduri frumoase,si nu pentru injurii si alte de-astea.Va rog frumos!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2009, 20:30:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 14carol06 Vezi mesajul
Fratilor,cautati sa mai intrati si pe alte sit-uri si o sa vedeti ca nu e chiar asa.Spre exemplu CROSS.TV ,unde am deschis si eu un canal si unde mi s-au alaturat in rugaciune si musulmani, si budisti
,si de alte religii.In fapt toti dorim mantuirea,pacea si linistea!
[COLOR=green]Ca profesor, am în clasele la care predau, copii de diferite naționalități și credințe. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Chiar i-am îndemnat pe colegii de forum, să privească jocul copiilor. E poate cea mai pură formă de tolerață, iubire, înțelegere, prietenie. Pe ei nu-i interesează decât să se simtă bine și se simt până în momentul în care suflețelele lor le sunt inveninate de ură și răzbunare. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce se întâmplă mai târziu, de ce acești copii se transformă în niște fiare care strigă, precum unele voci de aici, de pe forum, că am fi în război cu catolicii sau cu nu știu care alte comunități religioase, e "rodul" educației de acasă și-apoi a bisericii pe care o frecventează.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2009, 20:33:46
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Iar dupa 3 pagini de OFFTOPIC, sa incercam totusi ceva pe subiect.
Viata sanatoasa si fericita e o Lege a Universului. Fiecare zi e un nou prilej de zambete si bucurie. Spre asta trebuie sa tinda o societate civilizata; trebuie sa devenim creatori morali.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 00:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 17:05:09