Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2010, 17:19:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
acum este ghidat doar de darul actoricesc
Ei pot fi ORICE, asa peste noapte, azi il joaca pe Iuda, miine care pe Patriarhul Constantinopolului iar poimine il vezi in postura unui neurochirurg.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.01.2010, 17:35:29
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Andrei, iti inteleg rivna, este de apreciat, insa asa cun bine spunea si Fani, vremurile sunt foarte tulburi, si mincinoase. Tu doresti sa stai cu ochii numai la sfinti insa pina sa ajungi la ei te maninca viclenia celor care pozeaza in sustinatori ai cauzei tale
deci sa nu mai cred in sfintii inchisorilor din cauza domnului roncea sau a domnului puric? :) sper ca iti dai seama ca suna cel putin.. ciudat
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2010, 17:42:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
deci sa nu mai cred in sfintii inchisorilor din cauza domnului roncea sau a domnului puric? :) sper ca iti dai seama ca suna cel putin.. ciudat
Nu, eu am spus doar sa cercetezi TU personal!, sa te duci pe acolo, pe locurile pe unde a calcat si VEZI CE SIMTI TU, nu altii!
Nu permite altora sa simta pentru tine sa-ti impuna "simtirile" lor deseori viclene si mincinoase. MAI ALES prin scrierile lor!

Locurile pe care au pasit adevaratii sfinti sunt pline de Duh care se simte. Insa fii cinstit cu tine si nu te lasa impresionat de simtirea altora din jur
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.01.2010, 17:45:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

NU TE CONSIDERA UN NIMIC, Andrei!

Chiar Hristos ne-a demonstrat ca nu trebuie sa fii un intelectual pentru A SIMTII!

Nu considera ca cei care scriu carti cu duiumul acuma sunt mai deosebiti sufleteste decit tine!

Curaj!

Cerceteaza SINGUR!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.01.2010, 17:46:04
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

daca ma va ajuta Dumnezeu intr-o buna zi poate o sa ajung si pe la Aiud. pana atunci am citit cartile "Sfantul Inchisorilor" si "Intoarcerea la Hristos". prima e scrisa de un monah, a doua a fost adunata de maicile de la diaconesti. daca si asta e tot "simtirea altcuiva", atunci nici din vietile sfintilor, nici din orice alta carte duhovniceasca sa nu mai citim..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.01.2010, 17:52:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Iarta-ma

Iertare, insa in ziua de astazi, si din experientele mele de multi ani... eu sunt EXTREM DE CIRCUMSPECT cu tot ce apartine de literatura religioasa scrisa in ultimii ani, mai ales avind in vedere FOAMEA si patimile noi aparute care au devastat sufletele multor monahi si monahii ca sa nu mai vorbim de mireni.

Dumnezeu iti va auzi ruga si te va ajuta sa cercetezi SINGUR! la fel cum a facut-o Maria Egipteanca si altii in pustie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.01.2010, 17:55:44
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
NU TE CONSIDERA UN NIMIC, Andrei!

Chiar Hristos ne-a demonstrat ca nu trebuie sa fii un intelectual pentru A SIMTII!

Nu considera ca cei care scriu carti cu duiumul acuma sunt mai deosebiti sufleteste decit tine!

Curaj!

Cerceteaza SINGUR!
fratele meu, daca eu vreau sa aflu mai multe despre.. rugaciune, sa zicem. normal ca ma rog eu intai, sa vad ce imi poate descoperi Dumnezeu mie, pacatosului. daca vreau sa sporesc, ma rog mai mult. mai cad, ma mai ridic, dar daca merg de unul singur tot drumul nu pot decat sa cad si atat! chiar nu mai are loc ascultarea nicaieri? o sa vreau sa citesc si ceva despre rugaciune.. in filocalie, la parintele sofronie poate... mai intrebi si duhovnicul tau, e foarte important si asta. m-am referit la scrierile SFINTILOR PARINTI dar si la cele care urmeaza DUHUL lor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.01.2010, 18:09:18
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Cartea "Sfantul Inchisorilor" , scrisa despre viata Sfantului Valeriu Gafencu , ne arata prin ce treceau acestia in momentele comunismului , de intamplarile din inchisori ...
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.01.2010, 18:11:51
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

aoleu.. ai spus SFANTUL valeriu gafencu?? vezi ca o sa sara pe tine, frate sebastian. asa neascultare nu s-a mai vazut demult! :)) glumesc iti dai seama, sa te ajute Dumnezeu pentru rugaciunile sfatului Sau!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.01.2010, 18:15:11
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SebastianD Vezi mesajul
Cartea "Sfantul Inchisorilor" , scrisa despre viata Sfantului Valeriu Gafencu , ne arata prin ce treceau acestia in momentele comunismului , de intamplarile din inchisori ...
Si de ce ii spune sfant? Pentru ce a patimit in inchisoare?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
-din cele petrecute prin inchisori comuniste sunsray Generalitati 1 13.03.2012 18:19:12
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
POEZII DIN TEMNITELE COMUNISTE Basileus Generalitati 7 22.08.2009 00:11:18
Minunile Martirilor din inchisorile comuniste C.tin Intamplari adevarate 45 29.06.2009 00:15:36