Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2010, 20:12:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Fraza de mai sus nu este folosita de Hristos pentru a ne invata ca oricine din lume care citeste 2 fraza de la Hristos si face acestea este ucenic al lui Hristos.
Ci doar cei care stau in jurul Lui, si al Apostolilor.
Mai citez o data

"Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Cred ca este destul de clar si nu necesita interpretare. Nu cine sta in jurul apostolilor, ca si cei care-i loveau cu nuiele au stat in jurul lor. Pe de alta parte adu-ti aminte de ucenicul care scotea draci in Numele lui Iisus fara sa vina dupa apostoli, iar Domnul a spus "Nu-l opriti, caci cine nu este impotriva noastra este pentru noi"


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si atunci, te mai mantuieste doar credinta, sau faptele si voia lui Dumnezeu? Pentru ca odata ziceti ca mantuieste doar credinta si apoi o intoarceti ca faptele si voia.
Faptele bune indispensabile, caci sunt dovada credintei. Numai ca nu te mantuiesc faptele bune [scrie clar ca mantuirea e "nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni", si daca asa scrie asa ramane] ci faptele sunt o consecinta a faptului ca avem credinta mantuitoare, o dovada a faptului ca Duhul Sfant locuieste in omul mantuit si ii conduce viata spre fapte de credinta.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pai zice Hristos cum sa gasim usor ucenicii Lui: zice Hristos la Ioan ca ucenicii Sai vor face ca Mine si mai mari fapte decat cele pe care Hristos Le-a facut.
Deci, ucenicii lui Hristos sunt cei care, la fel ca Hristos, proorocesc, fac minuni, vindeca bolnavi, cunosc inimiile oamenilor.
Chiar crezi ce ai scris mai sus? Deci ii dai afara din rai pe toti ortodocsii care nu fac minuni?
Eu am curaj sa-mi asum acest verset si e unul din preferatele mele. Tu ai?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.05.2010, 20:39:25
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Se mantuieste cine doreste Dumnezeu, punct. Restu-i doar alta "discutie sterila" de doru' lelii...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2010, 20:41:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Draga Doriana,

Hristos spune asa in Evanghelie: sensul vietii omului este Hristos si unirea cu Hristos - Hristos este Adevarul. Trebuie sa fim desavarsiti si sa ne unim cu Dumnezeu prin Persoana Dumnezeiasca a Duhului Sfant; desvarsirea este mai mult decat mantuirea. Este o unire deplina cu Dumnezeu.
Acesta este sensul deplin, desavarsit al vietii.

Dupa acesta urmeaza o alta cale catre Dumnezeu, nu a desavarsirii dar a mantuirii - credinta in Hristos inseamna asumarea adevarului despre Hristos si a faptelor pe care El ne invata si pe care ne povatuieste sa le facem. Aceasta ne conduce la calea mantuirii.

Daca suntem pe aceasta cale suntem in ochii lui Hristos frati si surori si mama si in acest context trebuie sa vedem pasajul acesta.
Nu putem fi tovarasi, frati, prieteni si in nici un fel de relatie cu Hristos daca nu-l asumam pe Hristos si ca marturisire si ca fapta dupa faptele Lui.

Scriptura nu este o serie de apoftegme, o serie de pasaje. Hristos nu a telegrafiat din cer mesaje ci de multe ori a repetat, clarificat, explicat acelasi lucru. Fiecare lucru este o suma de afirmatii din mai multe locuri din scriptura. Citarea unui paragraf pentru a argumenta un lucru este daunatoare, daca este lipsita de o expunere completa a contextului.

Hristos nu a picat din cer, si nici nu a aruncat niste cuvinte scurte seci, ca sa ne permitem modul asta de interpretare.

Exista insa 2 situatii - crestinii si cei care nu L-au cunoscut pe Hristos; crestinii trebuie desvarsit sa-L cunoasca pe Hristos; despre necrestini nu prea stim cum sa-i tratam, Dumnezeu stie pentru ei, noi trebuie sa ne ingrijim de noi si sa ne rugam si pentru ei.

Dar tine minte, trebuie sa intelegem versetul acesta in contextul intregii Scripturi si nu doar al unui pasaj scurt.

Hristos nu a lasat telegrame scurte ucenicilor si nici pasaje scurte, ci de multe ori a invatat despre acelasi lucru, tocmai pentru a nu exista posibilitatea de eroare asupra lucrului respectiv.


Mai zice in alt loc Sf. Pavel - credinta fara fapte este moarta - se contrazice Apostolul pe el Insusi - vezi ca trebuie sa trecem de litera si sa ajungem la duh. Intr-o parte Apostolul ne zice ca marturisirea credintei in Hristos este cea fundamentala si ca fara marturisirea de credinta faptele sunt zero, iar in alta parte ne zice ca degeaba vorbim corect despre Hristos daca noi nu muncim cum a muncit Hristos si cum au muncit Apostolii.


Faptele bune te mantuiesc alaturi de marturisirea de credinta - si ar trebui sa citesti la Matei, la Judecata de Apoi, unde intreaba Hristos daca cineva a dat mancare, de baut, a vizitat pe cei bolnavi.
Paganii se vor mantui prin fapte - daca la ei conteaza faptele, la noi nu conteaza?
Cum poti explica faptul ca faptele nu conteaza, dar totusi conteaza?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2010, 20:50:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Se mantuieste cine doreste Dumnezeu, punct. Restu-i doar alta "discutie sterila" de doru' lelii...
Crezi in predestinare?



Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cum poti explica faptul ca faptele nu conteaza, dar totusi conteaza?
Domnule, eu nu am zis ca faptele nu conteaza,; ele conteaza foarte mult dar nu dau mantuirea prin ele insele, ci sunt o dovada a faptului ca Duhul Sfant locuieste in credincios.

Cu restul sunt de acord, mai putin cu faptul ca paganii se mantuiesc prin fapte. Atat timp cat Hristos a zis ca nimeni nu vine la Tatal decat prin El si ca mantuirea nu este prin fapte, ramanem la ce a zis Hristos si nu ne facem o alta Evanghelie. Daca mantuirea se putea obtine prin fapte nu mai era necesar sa moara Hristos. Dar aceasta jertfa atat de grea pentru Dumnezeu a fost necesara tocmai pentru ca nu era alta solutie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2010, 20:56:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Crezi in predestinare?





Domnule, eu nu am zis ca faptele nu conteaza,; ele conteaza foarte mult dar nu dau mantuirea prin ele insele, ci sunt o dovada a faptului ca Duhul Sfant locuieste in credincios.

Cu restul sunt de acord, mai putin cu faptul ca paganii se mantuiesc prin fapte. Atat timp cat Hristos a zis ca nimeni nu vine la Tatal decat prin El si ca mantuirea nu este prin fapte, ramanem la ce a zis Hristos si nu ne facem o alta Evanghelie. Daca mantuirea se putea obtine prin fapte nu mai era necesar sa moara Hristos. Dar aceasta jertfa atat de grea pentru Dumnezeu a fost necesara tocmai pentru ca nu era alta solutie.
Da cum de ai tras concluzia asta ? Hm, poate m-am exprimat eronat...Nu, nu cred in predestinare in ceea ce priveste mantuirea, cred ca avem "sanse egale" toti...cat despre celelalte aspecte ale vietii, cine stie ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2010, 21:33:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Nu te pune tu judecator peste NP. lasa-l pe Dumnezeu sa ii judece. ....
Ai dreptate ,nu am eu dreptul sa judec .
Voi NP,aveti credinta,aveti fapte si acestea sunt de pret in fata Domnului .
Dar Domnul a mai lasat un ajutor ,harul Sau,care vine si ajuta neputinta omeneasca in a se dezbraca de omul cel vechi . Si a lasat si o anumita cale prin care se transmite acel har.Calea aceea si-a dovedit eficienta prin desavarsirea la care au ajuns anumiti oameni,in sfintenie:au murit pentru Hristos,au fost supusi la chinuri,au trait in pustie ,si-au jertfit trupul ,au facut minuni.
Iar calea aceea e simpla :Biserica ca Trup al lui Hristos ,materializata prin taine.
Eu nu zic ca sunteti complet lipsiti de roada(vezi credinta voastra in Scriptura,si faptele care le faceti si comuniunea in care traiti) ,poate multi sunteti mai destoinici,si va veti mantui inaintea mea,pacatosului, dar nu inteleg de ce fugiti de mana intinsa gratuit,tuturor,de catre Domnul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2010, 00:30:00
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cum ar putea ortodoxia concentrata sa intre in reactie cu catolicismul diluat si entitatea nou formata sa constituie Biserica Adevarata?
Esti sigur ca detii definitia corecta?

Biserica Adevarata e Biserica Ortodoxa,singura care a ramas neschimbata din epoca Sf. Sinoade Ecumenice. Catolicismul s-a indepartat ,dar se poate reintoarce in matca Bisericii Primare din care Ortodoxia nu a iesit niciodata.

Protestantii? au inceput sa construiasca stalpi de curent cu o intarziere de vreo 14-15 secole.s-au trezit cu Biblia gata "confectionata" de Biserica Primara .

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pai si Electrica S.A ce zice? Stie ca tu iti tragi curentul din pietre? Si cum se taxeaza?
Electrica S.A. nu are instrumente sa masoare curentul pe care il aduce Biserica Ortodoxa tocmai de la Apostoli(da,Pietre de temelie ale Bisericii lui Hristos cu o putere calorica stelara ). Voi ,protestantii ,aveti stalpi de curent ...dar degeaba ,daca n-aveti "centrala " Sf. Duh . Noi ortodocsii avem curent dar il dam doar "la pachet" cu TOATA INVATATURA ORTODOXA ,protestantii fiind "foarte destepti" nu accepta sa fie invatati de altii asa ca stau si fluiera pe langa stalpii lor de curent care ruginesc...se scarpina in freza ...mai citesc un pasaj din Biblia Bisericii Primare(bine ca Apostolii nu au lasat drepturile de copyright doar Bisericii Ortodoxe) si gata s-au mantuit ! e si asta o chestie ... :)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 31.05.2010 at 00:32:20.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2010, 02:14:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai citez o data

"Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Cred ca este destul de clar si nu necesita interpretare. Nu cine sta in jurul apostolilor, ca si cei care-i loveau cu nuiele au stat in jurul lor. Pe de alta parte adu-ti aminte de ucenicul care scotea draci in Numele lui Iisus fara sa vina dupa apostoli, iar Domnul a spus "Nu-l opriti, caci cine nu este impotriva noastra este pentru noi"

Dar "voia Tatălui Meu Celui din ceruri" este ca toți oamenii să fie încorporați în Biserica Sa și și să nu o părăsească, fiindcă se vor îneca. De unde știm asta ? De la Isus, care S-a rugat în Grădina Ghetsimani și din multe alte locuri scrise în Biblie. Prin urmare, acela care, auzind chemarea Domnului, nu intră în Biserica Sa, ori dacă va fi intrat, dar se va rătăci de la ea după aceea, nu îndeplinește voia Tatălui, deci nu poate fi nici frate, nici soră și nici un fel de rudă cu Isus.

În privința interpretării sintagmei "în jurul apostolilor" ca "cei care îi loveau cu nuiele", sincer mi se pare răuvoitoare. Ce înseamnă "în jurul apostolilor" ne lămuresc...apostolii: "fiți mie următori, precum și eu lui Cristos". Scrie în Biblie.

Despre cei care, fără să fie cu apostolii, scoteau demoni: Isus arată că poate face instrumente ale Binelui și din cei care nu sunt ucenicii Săi. Nu spune că aceia se vor mântui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2010, 09:24:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar "voia Tatălui Meu Celui din ceruri" este ca toți oamenii să fie încorporați în Biserica Sa și și să nu o părăsească, fiindcă se vor îneca.
Eu sunt de acord cu dvs, dar acum ne lovim iarasi de definitia Bisericii, pe care se pare ca o vad diferit de dvs. Consider ca doar credinta in Hristos aduce mantuirea si te face membru al Bisericii, nu neaparat apartenenta la o organizatiee care se numeste "Biserica". Ma iertati, nu vreau cu nici un chip sa fiu rautacioasa, e doar felul cum vad eu lucrurile.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Despre cei care, fără să fie cu apostolii, scoteau demoni: Isus arată că poate face instrumente ale Binelui și din cei care nu sunt ucenicii Săi. Nu spune că aceia se vor mântui.
Adevarul e ca nu stim exact la ce s-a referit Domnul. Putem doar sa presupunem. Dar exprimarea exacta este: "Nu-l opriți;... căci cine nu este împotriva noastră este pentru noi." Putem fi pentru Domnul si sa mergem in iad? Eu as tinde sa spun ca nu...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2010, 16:17:53
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ai dreptate ,nu am eu dreptul sa judec .
Voi NP,aveti credinta,aveti fapte si acestea sunt de pret in fata Domnului .
Credinta e de pret inaintea Domnului, de acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar Domnul a mai lasat un ajutor ,harul Sau,care vine si ajuta neputinta omeneasca in a se dezbraca de omul cel vechi . Si a lasat si o anumita cale prin care se transmite acel har.Calea aceea si-a dovedit eficienta prin desavarsirea la care au ajuns anumiti oameni,in sfintenie:au murit pentru Hristos,au fost supusi la chinuri,au trait in pustie ,si-au jertfit trupul ,au facut minuni.
Iar calea aceea e simpla :Biserica ca Trup al lui Hristos ,materializata prin taine.
Eu nu zic ca sunteti complet lipsiti de roada(vezi credinta voastra in Scriptura,si faptele care le faceti si comuniunea in care traiti) ,poate multi sunteti mai destoinici,si va veti mantui inaintea mea,pacatosului, dar nu inteleg de ce fugiti de mana intinsa gratuit,tuturor,de catre Domnul.
Cum adica fugim de mana intinsa? pai dc noi ne-am pocait de faptele noastre si ne-am intors la Dumnezeu de ce crezi ca fugim de mana intinsa? Noi tocmai asta facem, ne aruncam spre mana intinsa de Dumnezeu. Numai ca in conceptia voastra, Dumnezeu a fost inlocuit de BO, si dc omul nu e de acord cu anumite practici si invataturi din BO atunci acel om e un eretic si il respinge pe Dumnezeu. Noi nu il respingem pe El ci invataturile care sunt in contradictie cu Cuvantul Lui.
Dumnezeu nu isi revarsa harul peste o denominatiune, ci peste oameni. Ori dc eu sunt credincios , dar nu apartin BO, de ce crezi ca Dumnezeu nu si-ar revarsa harul si peste mine? Crede-ma ca Dumnezeu si-a revarsat harul si bunatatea si peste mine, chiar dc unui ortodox ii vine greu sa creada asta.
in BO s-a inoculat aceasta idee, cine nu e ortodox nu e mantuit considerand astfel ca doar BO are drept asupra mantuirii si celelalte biserici sunt pe dinafara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 26.12.2013 00:05:33
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 16:49:22
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 14:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 15:03:42