Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.05.2010, 16:58:40
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>cand spune cineva adevarul de ce vrei sa-i inchizi gura acuzandu-l ca judeca ? Hristos ii va reprosa celui pe care il acuzi tu ca judeca ,ca nu a spus,celor rataciti (ca protestantii si neo-protestantii),adevarul .de cine ar trebui sa ascultam de un om sau de Dumnezeu?iar cu logica si cu cunoasterea nu stai prea bine,toata teologia evreilor se bazeaza pe venirea lui Mesia.
Nu i-am inchis gura, numai ca el judeca prin prisma faptului ca eu nu sunt ortodox, ori Hristos nu a lasat acest etalon pt judecata. Omul credincios se cunoaste dupa roadele lui si nu dupa confesiunea religioasa.
Tu asculti de Dumnezeu? ma indoiesc, de vreme ce consideri ca eu sunt ratacit pt ca am o opinie diferita fata de un ortodox. Dc am opinie diferita fata de ce zice Sf Scriptura atunci ai putea zice.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>cine a scris NT si VT ,oare nu sfintii? cine a fixat Scriptura la cartile canonice oare nu sfintii? Scriptura n-a venit prin posta din cer, a fost alcatuita de sfintii lui Dumnezeu sub inraurirea Sf. Duh. Ce invataturi ortodoxe sunt in contradictie cu Scriptura ? Ortodoxia (si catolicismul mai diluat) e singura Biserica Adevarata ...ea isi trage curent tocmai de la Apostoli ...da ...are stalpii de curent...neintrerupti de la Apostoli...primim curent( HAR) de la pietrele de temelie ale Bisericii lui Hristos (Sf. Apostoli) DIRECT!
Iti vine sa crezi sau nu, Sf Scriptura chiar a venit din cer, oamenii care au scris au fost doar instrumente in mana lui Dumnezeu. Numai ca voua va e greu sa acceptati asta.
Am mai dat exemplu asta, din Galateni, dar il mai dau o data:
"Dar vă fac cunoscut, fraților, că Evanghelia cea binevestită de mine nu este după om;
Pentru că nici eu n-am primit-o de la om, nici n-am învățat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos."

Invataturile ortodoxe in contradictie cu Sf Scriptura sunt urmatoarele: inchinarea la icoane, la moaste, conceptia ca pomana ajuta mortu sa iasa din adancurile iadului, conceptia ca omul mai are o sansa la rai si dupa ce moare. Arata-mi unde in Sf Scriptura se incurajeaza aceste lucruri.
Asta cu singura biserica adevarata trebuie demonstrata. Asa si catolicii zic ca ei sunt singura biserica adevarata.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>ce a fost prima data meciul de fotbal sau cronica despre meciul de fotbal? in cronica nu se spune totul ci doar fazele cele mai importante,dar oare cate alte faze nu s-au mai intamplat fara sa fie scrise in cronica? si daca nu sunt scrise in cronica nu inseamna ca nu s-au intamplat...dar multi spectatori care au vazut meciul le povestesc ...dar sunt numai minciuni pentru ca nu sunt scrise in cronica ...este?
paralela cu meciul de fotbal e chiar nelalocul ei, nu ma intereseaza pe mine ce scrie in cronica. cum compari tu cronica unui meci de fotbal, care e facuta de un om cu Sf Scriptura care e a lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>la protestanti si neoprotestanti nu exista predestinatia? ce pocainta daca omul e ales de Dumnezeu dinainte? daca eu nu sunt ales degeaba ma pocaiesc ,nu?
Toti oamenii au sansa pocaintei, numai ca majoritatea nu o fac, prefera sa traiasca in pacat. Ce zici de apostolul Pavel care afirma urmatoarele:
"Dar când a binevoit Dumnezeu Care m-a ales din pântecele mamei mele și m-a chemat prin harul Său,
Să descopere pe Fiul Său întru mine, pentru ca să-L binevestesc la neamuri, îndată nu am primit sfat de la trup și de la sânge,
Nici nu m-am suit la Ierusalim, la Apostolii cei dinainte de mine, ci m-am dus în Arabia și m-am întors iarăși la Damasc."

Ce inseamna pt tine ca l-a ales din pantecele mamei lui? a fost sau nu predestinat?

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Duhul Sfant vine prin episcopi si preoti in Sf Taine ,daca preotii si episcopii nu au hirotonie tocmai de la Apostoli din generatie in generatie ,NU EXISTA DUH SFANT...iar bisericile protestante NU AU DUH SFANT ...poate alte duhuri viclene...asta-i adevarul chiar daca nu place unora.
[/quote]

Duhul Sfant vine de la Dumnezeu, nu vine de la preoti nici episcopi. Transmiterea Duhului Sfant prin om s-a facut doar de catre apostoli si atat. Cazul lui Filip e elocvent.
Nu ai tu de unde sa stii ca nu exista Duh Sfant in bisericile protestante, faci afirmatii gratuite fara nici un fundament.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.05.2010, 19:52:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cred ca s-a indepartat discutia de la subiect.

Si e pacat, pentru ca subiectul e chiar interesant, si ar fi interesant ca cineva care are cunostinte de .... angelologie - parca ii spune - sa ne lamureasca.

Din cate imi aduc eu aminte, treaba cu ingerii sta cu totul altfel decat cu oamenii; vorba ceea, iarna nu-i ca vara...

Mantuirea nu este pentru ingeri; Cristos nu a murit pentru ingeri, asta pe de o parte.

Pe de alta parte, din cate am inteles eu, ingerii cazuti, demonii, sunt bine cazuti, nu mai au sansa de a se ridica, iar ingerii care nu au cazuti nici nu vor mai cadea, nu mai pot cadea, desi nu stiu din ce motiv, caci toti, si cei cazuti si cei necazuti, continua sa aiba, ca si oamenii, liber arbitru.

Poate cineva sa lamureasca problema ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.05.2010, 22:53:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Cum adica fugim de mana intinsa? pai dc noi ne-am pocait de faptele noastre si ne-am intors la Dumnezeu de ce crezi ca fugim de mana intinsa? Noi tocmai asta facem, ne aruncam spre mana intinsa de Dumnezeu. Numai ca in conceptia voastra, Dumnezeu a fost inlocuit de BO, si dc omul nu e de acord cu anumite practici si invataturi din BO atunci acel om e un eretic si il respinge pe Dumnezeu. Noi nu il respingem pe El ci invataturile care sunt in contradictie cu Cuvantul Lui.
Dumnezeu nu isi revarsa harul peste o denominatiune, ci peste oameni. Ori dc eu sunt credincios , dar nu apartin BO, de ce crezi ca Dumnezeu nu si-ar revarsa harul si peste mine? Crede-ma ca Dumnezeu si-a revarsat harul si bunatatea si peste mine, chiar dc unui ortodox ii vine greu sa creada asta.
in BO s-a inoculat aceasta idee, cine nu e ortodox nu e mantuit considerand astfel ca doar BO are drept asupra mantuirii si celelalte biserici sunt pe dinafara.
Si eu si tu si diavolul,toti 3 avem credinta .Conteaza insa ce roade aducem .Diavolul aduce de la sine numai roade rele,pentru ca stie ca aceasta ii e menirea .
Eu si cu tine,un ortodox si un NP ,aducem roade dupa puterea si ravna fiecaruia .
Si dupa acestea vom fi judecati.Dumnezeu nu mi-a dat mie mai mult decat tie,a dat la amandoi la fel. Caci apostolii au vorbit pentru amandoi.Si Duhul a gasit de cuvinta sa le randuiasca pe toate,cand nici eu nici tu nu eram nascuti ,si nici stramosii stramosilor nostri.
Aceasta e lucrarea Duhului ,pentru desavarsirea trupului lui Hristos,Biserica care El a creat-o de-a lungul veacurilor,si care a adus roada sa de sfintenie.
Aceasta Biserica tu o negi astazi,desi o numesti ortodoxa,adica dreapta.Biserica Ortodoxa e doar o lucrare ,o cale,nu un scop,o tabara careia sa te subscrii.
Nici eu nu sunt ortodox caci nu fac cele ale sfinteniei.Dar nicidecum nu pot sa nu recunosc ,ca acolo unde se aduce cea mai multa roada,este de fapt voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.05.2010, 23:07:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Totdeauna trebuie sa nu uitam un lucru.

In cer sunt 2 tabere - tabara ingerilor, care face voia lui Dumnezeu, care cunoaste pe Dumnezeu, care asculta de Dumnezeu.

Si tabara demonilor, care cunoste pe Dumnezeu, pentru ca au slujit lui Dumnezeu si care nu mai vor sa faca voia Lui, care s-au separat de El si nu vor sa se intoarca la El.

Daca ingerii slujitor ai lui Dumnezeu ar incepe sa aiba idei personale, si sa faca sindicate in cer si sa faca proteste, sa se transforme in ingeri protestanti unde ar ajunge?
Sa zicem ca unii ar incepe sa spuna ca Dumnezeu este putin mai altfel si ca lor asa le place sa il vada pe Dumnezeu si nu ar vrea sa mai asculte de restul.

Cam in acelasi fel este si problema pe pamant. Biserica Ortodoxa este o comunitate mare, de credinciosi, care sunt intelemeiati intr-o invatatura dovedita corecta de catre Dumnezeu insusi, prin sfintii pe care au dat-o si prin minuni mari. Noi nu monopolizam mantuirea Bisericii Ortodoxe ci invataturii Ortodoxe, asa cum orice confesiune o face.

Nu poti sa fii inger in cer si sa ai propriile convingeri personale referitoare la fiinta lui Dumnezeu, deoarece vei ajunge in conflict cu ingerii care stiu clar adevarul; acestia vor incerca sa te convinga de dreptate la inceput, restul Dumnezeu stie.

Nu poti fi pe pamant si sa iti permiti sa ai convingerile tale personale, daca acestea nu sunt de la Dumnezeu; oricine are dreptul sa citeasca Scriptura, dar nimeni nu isi permite sa aiba convingeri personale, daca acestea nu sunt atestate de Dumnezeu.

Cartea Scripturii NU garanteaza nimanui ca a inteles-o corect.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 26.12.2013 00:05:33
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 16:49:22
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 14:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 15:03:42