Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.09.2008, 21:06:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai ti-au fost date niste exemple mai sus la ce ajuta.

dar stii ceva, frate? vezi sa nu dea Domnul sa ai parte de inmormantarea asta asa cum ti-o doresti, sa te arunce undeva si nici slujba ca lumea sa nu-ti faca, daca tot sustii minimalismul cu atata infocare.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.09.2008, 17:55:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai ti-au fost date niste exemple mai sus la ce ajuta.

dar stii ceva, frate? vezi sa nu dea Domnul sa ai parte de inmormantarea asta asa cum ti-o doresti, sa te arunce undeva si nici slujba ca lumea sa nu-ti faca, daca tot sustii minimalismul cu atata infocare.

nu sustin minimalismul, noi prin botez si prin credinta suntem a lui Hristos urmam invatatura Lui credem ca El este stapanul vietii si al mortii si nici un ritual paganesc inutil nu este demn de un adevarat crestin care-l urmeaza pe Cel ce s-a jertfit pe Cruce Lui isi dedica toata viata toate miscarile toate ritualurile nu se impovareaza cu traditii cu obiceiuri lumesti fatarinice ci in legea Domnului ii este umblarea si ziua si noaptea pana la sfarsitul zilelor
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.09.2008, 14:12:42
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Numeri 12
1. Mariam si Aaron vorbeau insa impotriva lui Moise pentru femeia etiopianca, pe care o luase Moise, [color=blue]caci Moise era casatorit cu o etiopianca.[/color]
2. Ei ziceau: [color=green]"Oare numai cu Moise a grait Domnul?[/color] N-a grait El, oare, si cu noi?" Si a auzit acestea Domnul.
(...)
8. (...) [color=red]Cum de nu v-ati temut[/color] sa cartiti impotriva robului Meu Moise?"


Stau si ma minunez cum de la o sotie etiopeanca, s-a ajuns ca pana la urma Miriam si Aaron sa carteasca ca niste adevarati neoprotestanti impotriva lui Moise...

Defapt ceea ce s-a intamplat e ca ei eu gasit niste lucruri care pareau o traditie inutila la Moise. Adica de ce avea Moise o sotie negresa. Apoi a urmat trambitarea acestui lucru pentru ca poporul sa isi piarda respectul fatza de Moise. Dupa ce cat de cat a fost atacat si afectat respectul fara de acest invatator, a urmat replica: "oare numai la ortodocsi exista mantuire, si oare numai preotii sa vorbeasca... ?"

Eu cred ca intamplarea din Numeri 12 este un indemn pentru noi sa avem respect, chiar daca un Moise ar avea niste traditii care unora li se par ciudate.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.09.2008, 16:43:52
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai ti-au fost date niste exemple mai sus la ce ajuta.

dar stii ceva, frate? vezi sa nu dea Domnul sa ai parte de inmormantarea asta asa cum ti-o doresti, sa te arunce undeva si nici slujba ca lumea sa nu-ti faca, daca tot sustii minimalismul cu atata infocare.
Si pana la urma, ori ai inmormantare cu tot fastul, ori te arunca in groapa cu o rugaciune, tot atata lucru este.

Eu cred ca trebuie facut dupa inima fiecaruia. Daca dai de pomana ceva, sa fie din inima. Daca canti o priceasna, sa fie din inima.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.09.2008, 00:25:35
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand a murit bunica, au venit cateva matusi sa ne ajute cu cele trebuincioase. Eu, fiind singurul barbat din familie, a trebuit sa umblu prin Bucuresti doua zile sa rezolv probleme legate de acte, cimitir, pompe funebre, transport etc.

In rarele momente cand mai ajungeam pe acasa sa-mi trag sufletul, in astea doua zile, eternele discutii intre femeile ramase erau ridicate la nivel de dilema existentiala: sa-i punem sau sa nu-i punem pieptene si olginda, ac si cu ata, bani in sicriu? Daca da, pe care parte? Cine face coliva? De ce s-o faca cine-a facut-o? Si tot asa, incontinuu.

Daca m-as fi luat dupa toate femeile prezente, ar fi trebuit sa existe o carte, un indrumar pentru inmormantare.

Cred ca pentru eliminarea oricaror dubii, biserica trebuie sa faca mai multe. Poate chiar sa publice o carticica. Ce e necesar si crestin, ce e surplus si pagan. In felul asta lumea va stii o data pentru totdeauna, va avea o referinta si astfel de (eufemistic spus) dileme vor fi de domeniul trecutului.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.09.2008, 03:22:15
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Cand a murit bunica, au venit cateva matusi sa ne ajute cu cele trebuincioase. Eu, fiind singurul barbat din familie, a trebuit sa umblu prin Bucuresti doua zile sa rezolv probleme legate de acte, cimitir, pompe funebre, transport etc.

In rarele momente cand mai ajungeam pe acasa sa-mi trag sufletul, in astea doua zile, eternele discutii intre femeile ramase erau ridicate la nivel de dilema existentiala: sa-i punem sau sa nu-i punem pieptene si olginda, ac si cu ata, bani in sicriu? Daca da, pe care parte? Cine face coliva? De ce s-o faca cine-a facut-o? Si tot asa, incontinuu.

Daca m-as fi luat dupa toate femeile prezente, ar fi trebuit sa existe o carte, un indrumar pentru inmormantare.

Cred ca pentru eliminarea oricaror dubii, biserica trebuie sa faca mai multe. Poate chiar sa publice o carticica. Ce e necesar si crestin, ce e surplus si pagan. In felul asta lumea va stii o data pentru totdeauna, va avea o referinta si astfel de (eufemistic spus) dileme vor fi de domeniul trecutului.
Draga scrabble, "carticica" despre slujba inmormantarii si cele trebuincioase a a aparut demult.. eu cel putin am cumparat-o acum 7-8 ani...simpla, scurta,pe intelesul tuturor, sunt atatsate acolo si cateva rugaciuni pe care ruda mortului si cei apropiati le pot face ptr acesta.Mie mi-a fost de folos desi mai aveam anterior cunostinte despre obiceiurile de inmormantare.... apropo de bunica ta, Dumnezeu sa o odhineasca in pace, am citit cu mult timp in urma un indrumar cu tot ceea ce este considerat superstitie la slujba inmormantarii... tot ceea ce mentionai tu mai sus:ac si ata, oglinda, pieptene, MAI ALES BANI!! erau amintite in acel indrumar ca fiind pur si simplu superstitii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.09.2008, 03:25:13
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

La inmormantarea bunicii mele si mama mea a cam avut tendinta "de a o lua cu caii pe miriste".. sub directa indrumare a unor vecine mai sfatoase si cica"inteleptite":D
le-am taiat elanul creator imediat.. si am randuit totul simplu,frumos, crestineste.. am avut o mare multumire dupa.. desi durerea pierderii celui drag nimeni si nimic nu ti-o poate sterge
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.09.2008, 12:43:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carticica cu pricina se numeste"Rinduiala inmormintarii si parastasele pentru cei adormiti" si cuprinde tot ce se face pentru ca o inmormintare sa se faca corect.Se gaseste in orce magazin care vinde carti de cult.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.09.2008, 12:13:29
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Aceste traditii nu sunt tocmai inutile. Adica poate or fi pentru cei raposati, dar de multe ori ele le fac intr-un fel bine celor vii care raman. Multi au impresia ca daca dau tot felul de lucruri si fac multe altele entru cel decedat il ajuta cumva. Multi vor ca sa faca "toate randuielile" pentru cel mort, doar ca sa se simta cu inima impacata ca au facut tot ce au putut pentru cel plecat. Si nu au pace, si cred ca mortul nu are pace pana ce acele lucruri nu sunt facute.

E foarte greu sa stergi traditii impamantenite fara sa atragi dusmania oamenilor.
poate ai si tu dreptate...dar sincer eu cred ca e si pentru putina fala..imaginati-va ce s-ar intampla intr-un sat in care nu se urmeaza traditia...pat ,masa,galeata si toate cele???toata lumea ar vb pe la colturi
si in plus cei dragi fac aceasta dupa cum zici tu ca sa fie siguri ca raposatii ajung bn...si uita apoi de rugaciune...ca doar au dat tot ce trebuia...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.09.2008, 19:04:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ce ne spune Sf. Ioan Gura de Aur in cartea Problemele vietii > capitolul Intimpinarea mortii:
"Ce s-a intimplat asadar cu toate celelalte maretii? Ce s-a intimplat cu banii si mosiile? Ce vant le-a luat si le-a imprastiat? Si ce rost mai are aceasta cheltuiala nefolositoare a inmormantarii, care nici pe mort nu-l foloseste, si pe rudele lui le pagubeste? Hristos a inviat gol din mormant. Sa nu devina, deci, inmormantarea pricina de satisfacere a patimii nostre pentru fala. Domnul a spus: "Ca am flamanzit si Mi-ati dat sa mananc; am insetat si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit"(Matei 25, 35-36). Insa n-a spus:"Mort am fost si M-ati ingropat". Caci, daca ne-a poruncit sa nu avem mai mult de un vesmant cat traim, cu atat mai mult atunci cand murim. Ce raspuns vom da lui Dumnezeu, atunci cand cheltuim sume uriase ca sa inmormantam un trup mort, din moment ce Hristos, sub chipul semenilor nostri saraci, rataceste, infometat si gol, iar noi trecem nepasatori pe langa El?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 19:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 05:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09