Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.09.2011, 22:55:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Eu că intenția a fost rea din partea voastră. Nu știu dacă ați citit bine, dar florinna01 nu are nevoie de informații generale (și inutile) despre depresie, ci ajutor de la persoane care fie au trecut prin așa ceva și pot să-i relateze experiența lor, fie sunt dispuși să-și facă timp să o ajute în mod concret, organizând una sau mai multe întâlniri, invitație la o biserică unde n-a mai fost, la o întâlnire cu tinerii unei parohii etc.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2011, 22:58:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Heaven și sunray, de unde ați luat informațiile despre depresie? De pe wikipedia sau dintr-un curs "de specialitate" de la vreo facultate fantomă care organizează cursuri prin școli generale?
Decât să postați banalități din reviste pentru femei, mai bine stabiliți o întâlnire cu persoana în cauză și ajutați-o în mod real.

Noi aici pălăvrăgim foarte mult însă trebuie să ne stabilim și limite. De exemplu unui depresiv, "părerea", "impresia personală" și "sfătoșenia" pot face mai mult rău decât bine!
Personal le-am luat inclusiv din practica efectuata intr-un spital care se ocupa de pacienti care sufera de nevroze,depresii,dar si din studiile si practica altor oameni care au studiat si au tratat aceasta afectiune.
Dumneata pe ce iti bazezi afirmatiile?Si ce ar insemna mai concret sa stabilesti o intalnire cu persoana pentru a o ajuta in mod real?Imi poti da un exemplu de ajutor real in acest sens?
Iar referitor la pareri,imi pare rau,insa in cazul in care nu ai observat,ne aflam pe un forum public unde oamenii exact asta fac:cer si ofera pareri...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.09.2011, 23:02:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Eu că intenția a fost rea din partea voastră. Nu știu dacă ați citit bine, dar florinna01 nu are nevoie de informații generale (și inutile) despre depresie, ci ajutor de la persoane care fie au trecut prin așa ceva și pot să-i relateze experiența lor, fie sunt dispuși să-și facă timp să o ajute în mod concret, organizând una sau mai multe întâlniri, invitație la o biserică unde n-a mai fost, la o întâlnire cu tinerii unei parohii etc.
Rectific (partea bolduită) : Eu cred că intenția nu a fost rea din partea voastră. Scuze pentru greseala de redactare!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.09.2011, 23:06:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Personal le-am luat inclusiv din practica efectuata intr-un spital care se ocupa de pacienti care sufera de nevroze,depresii,dar si din studiile si practica altor oameni care au studiat si au tratat aceasta afectiune.
Dumneata pe ce iti bazezi afirmatiile?Si ce ar insemna mai concret sa stabilesti o intalnire cu persoana pentru a o ajuta in mod real?Imi poti da un exemplu de ajutor real in acest sens?
Iar referitor la pareri,imi pare rau,insa in cazul in care nu ai observat,ne aflam pe un forum public unde oamenii exact asta fac:cer si ofera pareri...
În afară afară de faptul că îți sare țandăra rapid și disproporționat , ce altceva cu sens mai ai de adăugat în mesajul tău?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.09.2011, 23:10:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În afară afară de faptul că îți sare țandăra rapid și disproporționat , ce altceva cu sens mai ai de adăugat în mesajul tău?
Inteleg ca asta este argumentul final al unui om care nu are o explicatie mai buna de dat la intrebarile mele...o seara buna sa aveti!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2011, 23:16:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Inteleg ca asta este argumentul final al unui om care nu are o explicatie mai buna de dat la intrebarile mele...o seara buna sa aveti!
Nu răspund la întrebări care fac trimitere la viața mea personală și nici la cele care sunt formulate doar să escaladăm un conflict fiindcă cineva s-a lezat la orgoliu din senin!
O noapte bună și dumnevoastră și nu vă mai enervați așa repede!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2011, 23:47:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depresia poate fi privita stiintific, ca o boala care necesita un anume tratament. La fel de adevarat este ca depresia poate fi privita duhovniceste.

Daca am lupta cu arme duhovnicesti impotriva depresiei, multe spitale de psihiatrie ar ramane goale!

In astfel de situatii, daca apuci calea cabinetelor de psihiatrie, apoi te indopi cu medicamente care te pot transforma intr-o leguma miscatoare.

Daca, insa, inlocuiesti modul de gandire lumesc cu unul duhovnicesc, atunci chiar daca problemele cotidiene raman aceleasi, le privesti cu alti ochi. Ti se pare apoi ca lumea intreaga se schimba in jurul tau. Se raporteaza altfel la tine pentru ca tu nu mai esti acelasi.

Pentru a schimba un mod de gandire cu altul, e nevoie de un duhovnic iscusit si de un crestin hotarat sa-i urmeze sfaturile. Si sa nu se supere daca duhovnicul ii arata greselile. ,,Lasa-te modelat pentru Imparatia Cerurilor!", spunea un alt duhovnic.

Despre deprimare cu Sfântul Ioan Gură de Aur
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2011, 00:08:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
multumesc pentru raspunsuri si incurajari alinb,heaven,sunsray,antoniap

am citit f multe carti duhovnicesti,aproape in fiecare seara citesc cate ceva spiritual de altfel nici nu vreau sa citesc altceva sa-mi incarc memoria cu alte banalitati insa nu ma ajuta decat pentru o vreme

am probleme pe toate planurile material,spiritual si personal,nu sunt mandra din contra,sau poate fi si depresia o forma de mandrie nu stiu,poate

mai sincer sufar de sindromul "negasirii rostului in viata",de sindromului ratarii
Eu cred, la modul cel mai serios, ca suferi de confuzie.
Se vede din ce scrii.
Ma voi referi la un singur aspect, deoarece il consider o cheie a depasirii situatiei in care te afli: negasirea rostului in viata e cu totul altceva decat ratarea.
Uite, de pilda, bebelusul nu si-a gasit inca rostul in viata. Asta inseamna ca e un ratat???
Ratatul, in schimb, si-a gasit rostul in viata (sau asa i se pare) dar nu a fost in stare sa il indeplineasca (sa cel putin asa crede el ori lumea de guracasca din jurul lui).
iarta-ma dar simt nevoia sa te indrum intr-un fel: lasa prostiile si treci la o viata concreta. daca nu stii cum e asta, intreaba. in stanga in dreapta si, desigur, in sus.
Domnul cu tine, cu noi toti! AMIN+
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2011, 06:53:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa aflam si sfaturi ale parintelui Paisie Aghioritul:

Domnul ceartă pe cel pe care-l iubește
«Pentru ca să meargă cineva in Raiul cel dulce
trebuie să mănânce aici multe amărăciuni, ca să primească în mână pașaportul încercărilor».
[COLOR=#0000ff]Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară.[/COLOR]
Crucea încercărilor
Părinte, cruciulița pe care mi-ați dat-o o port mereu și mă ajută în încercările mele.
- Iată, așa sunt și crucile pe care le suferim noi, ca acele cruciulițe pe care le atârnăm la gât și ne ocrotesc în viața noastră. Crezi că noi ducem vreo cruce mare? Numai Crucea lui Hristos a fost foarte grea, pentru că El din dragoste față de noi, oamenii, nu a vrut să folosească pentru Sine puterea Sa dumnezeiască. Și în continuare ridică greutatea crucilor întregii lumi și ne ușurează de durerile încercărilor cu dumnezeiescul Său ajutor și cu dulcea Sa mângâiere.
Bunul Dumnezeu rânduiește pentru fiecare om o cruce potrivită cu puterea lui de a rezista, nu pentru a se chinui, ci pentru a urca de pe cruce în cer, pentru că, în esență, crucea este scară către cer. Dacă am înțelege ce comoară ne învistierim din suferirea încercărilor, nu am maimurmura, ci am slavoslovi pe Dumnezeu ridicându-ne cruciulița pe care ne-a hărăzit-o,astfel încât și în această viată ne vom bucura, dar și încealaltă vom lua o pensie bună. Dumnezeu ne-a asigurat acolo în cer multe bogății. însă atunci când cerem să ne ușureze de o încercare, el dă aceste bogății altora și astfel o pierdem. în timp ce, de vom face răbdare, ne va dași dobândă.
Fericit este cel care se chinuiește aici, pentru că, cu cât este pedepsit mai mult în această viată, cu atât mai mult se pregătește pentru cealaltă, deoarece i se șterg din păcate. Crucile încercărilor sunt mai presus de "talanți", de harismele pe care ni le dă Dumnezeu. Fericit este cel care are cinci cruci, iar nu una. O suferință sau o moarte mucenicească aduc cu adevărat răsplată cerească. Deaceea la fiecare încercare să spunem: [COLOR=#0000ff]'îți mulțumesc,Dumnezeul meu, pentru că tocmai aceasta îmi trebuia pentru mântuirea mea".[/COLOR]

Va urma
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2011, 06:54:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Încercările îi ajută pe oameni să-și revină duhovnicește
-Părinte, mereu sunt înștiințată de suferința celor din familia mea. Se vor termina vreodată necazurile lor?
-Fă răbdare, sora mea, și nu-ti pierde nădejdea în Dumnezeu. Din toate încercările prin care am auzit că trece familia voastră, am înțeles că Dumnezeu vă iubește și îngăduie toate necazurile acestea pentru o deplină curățire duhovnicească a familiei. Dacă privim cu ochi lumești încercările familiei tale, apăreți ca niște oameni nefericiți. însă de le vom privi duhovnicește,sunteți fericiți, iar în cealaltă viată vă vor invidia toți ceicare s-au considerat fericiți în viața aceasta. în felul acestase nevoiesc și părinții tăi, deoarece nu cunosc sau nu înțeleg să se nevoiască duhovnicește cu mărime de suflet. Cu toate acestea, în încercările familiei tale, precum și ale altor familii se ascunde o taină, deși se face atât de multă rugăciune. "Cine a cunoscut judecățile iui Dumnezeu?" Dumnezeu să-și întindă dreapta Sa și să pună capăt încercărilor.
-Părinte, nu se poate ca oamenii să-și revină în altfel și nu prin încercări?
-Mai înainte ca Dumnezeu să îngăduie o încercare, a căutat să-i îndrepte cu blândețe, dar aceia nu au înțeles și de aceea El a îngăduit ispitirea. Vedeți, când un copil este sucit, la început tatăl său îl ia cu binișorul, îi face toate mofturile, dar văzând că nu se schimbă, atunci se poartă cu asprime față de el, ca să se îndrepte. Tot astfel și Dumnezeu, adeseori, atunci când cineva nu înțelege de bună voie, îi dă o încercareca să-și revină. Dacă nu ar fi existat puțină durere, boli,etc, oamenii ar fi devenit fiare, nu s-ar fi apropia deloc de Dumnezeu.
Viața aceasta este mincinoasă și scurtă; și puțini sunt anii ei. Și bine că sunt puțini, căci repede vor treceamărăciunile, care ca niște medicamentea m a r e ne vindecăsufletele noastre. Vezi, medicii le dau sărmanilor bolnavicare suferă medicamente amare deoarece se vor însănătoși cu amarul, nu cu dulcele. Vreau să spun că, precum sănătatea se dobândește prin amar, tot astfel și mântuirea sufletului tot din amar iese.
Suferind durerea ne cercetează Hristos

Omul care nu trece prin încercări, care nu vrea să-l doară nimic și să sufere ceva, care nu vrea să fie mâhnit sau să i se facă vreo observație, ci vrea să trăiască bine, este în afara realității duhovnicești. [COLOR=#0000ff]"Tre-cut-am prin foc și prin apă și ne-ai scos pe noi la odihnă[/COLOR]', spune psalmistul.
Vezi că și Maica Domnului și Sfinții au suferit, de aceea trebuie ca și noi să suferim, mai ales că mergem pe același drum pe care au mers și ei. Cu deosebirea că noi, atunci când suferim puțin în această viată, ne plătim datoriile și ne mântuim. Dar și Hristos a petrecut cu durere pe pământ. A coborât din cer, S-a întrupat, a pătimit și a fost răstignit. Iar creștinul își dă seama că l-a cercetat Hristos, atunci când suferă durere.
Atunci când îl cercetează durerea pe om înseamnă că îl vizitează Hristos. în timp ce, atunci când omul nu trece prin nici o încercare, este ca și cum l-ar părăsi Dumnezeu, nici nu plătește datoriile, nici nu depune. Vorbesc desigur despre cel care nu vrea reaua pătimire pentru dragostea Iui Hristos, care își spune în sinea sa: Sunt sănătos, am poftă de mâncare, mănânc bine, o duc foarte bine, sunt liniștit, etc..." și nu spune nici măcar un "Slavă Ție, Dumnezeule". Cel puțin dacă ar cunoaște că toate aceste binecuvântări sunt ale lui Dumnezeu, oarecum s-ar aranja situația. Să spună: Meritam toate acestea, dar fiindcă sunt neputincios, deaceea Dumnezeu mi le-a rânduit pe toate". În viața Sfântului Ambrozie se spune că odată Sfântul a fost găzduit de un oarecare bogat. Iar Sfântul văzând bogățiile nemăsurate ale aceluia l-a întrebat dacă a fost încercatv reodată de vreo mâhnire. Nu, niciodată, i-a răspuns acela. Ci bogățiile mele mereu se înmulțesc, ogoarele îmi rodesc. Nu am simțit niciodată durere și nici vreo boală nu m-acercetat". Atunci Sfântul a lăcrimat și a spus însoțitorilor săi: "Pregătiți trăsurile ca să plecăm repede de aici,pentru că pe acesta nu l-a cercetat Dumnezeu. Și deîndată ce a ieșit în drum, casa bogatului s-a scufundat.Traiul bun al aceluia dovedea că Dumnezeu l-a părăsit.

Domnul ceartă pe cel pe care-l iubește

-Părinte, de ce astăzi lumea suferă atât de mult?
-Din pricină că Dumnezeu o iubește. Tu, ca monahie, te scoli dimineața, îți faci canonul, rostești rugăciunea lui Iisus, faci metanii, etc. însă pentru mireni greutățile prin care trec sunt canonul lor; și prinele se curățesc. Iar acestea le pricinuiesc un bine mai mare decât traiul bun lumesc, care nu îi ajută nici să se apropie de Dumnezeu, nici să dobândească răsplată cerească. De aceea trebuie să le primească ca pe niște daruri ale lui Dumnezeu.
Bunul Dumnezeu, ca un Părinte bun, prin încercările pecare le îngăduie își educă copiii Săi din dragoste, din bunătatea Sa dumnezeiască, iar nu din răutate sau dindreptate lumească, juridică, pentru că vrea ca aceia să se întoarcă la el. Adică Dumnezeu, vrând să mântuiască făpturile Sale și ca ele să moștenească împărăția Lui cea cerească, îngăduie încercările pentru ca omul să se lupte, să se nevoiască și să dea examene la răbdarea în dureri, astfel încât să nu poată diavolul să-I spună: "Cum îl răsplătești pe acesta, sau cum îl mântuiești de vreme ce nu s-a ostenit?". Pe Dumnezeu nu-L interesează viața aceasta, ci cealaltă. El se îngrijește de noi mai întâi pentru cealaltă viață și apoi pentru aceasta.
Părinte, dar de ce Dumnezeu unor oameni le dă multe încercări, în timp ce altora nu le dă deloc?
Ce spune [COLOR=#0000ff]Sfânta Scriptură[/COLOR]? "Domnul ceartă pe cel pe care-l iubește". Un tată, de pildă, are opt copii. Cinci dintre ei stau lângă tatăl lor, iar trei pleacă de acasă șinici nu se mai gândesc la el. Dacă cei care stau lângă el fac vreo neorânduială, tatăl lor îi trage puțin de urechi, sau le dă vreo pălmuță, iar dacă sunt cuminți,îi mângâie și le dă o ciocolată. în timp ce aceia caresunt departe, nu primesc nici mângâiere, nici palmă.Tot astfel face și Dumnezeu. Oamenilor care sunt lângă El și celor care au intenție bună, dacă greșesc puțin, le dă câte o pălmuță și astfel își achită datoria.
Sau dacă le dă mai multe, mai și depun în casieria cerească. Iar celor care sunt departe de Dumnezeu le dă ani îndelungați pentru a se pocăi. De aceea vedem pe unii mireni că săvârșesc păcate grave și cu toate acestea au bunuri materiale din belșug și trăiesc mulți ani, fără sătreacă prin încercări. Și aceasta se face din iconomia lui Dumnezeu, pentru a se pocăi. Iar dacă nu se vor pocăi, în cealaltă viață vor fi fără de răspuns.
Va urma

Reply With Quote
Răspunde