Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2011, 21:50:30
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Se intampla minuni si in zilele noastre!

Buna seara tuturor.Cred ca unii din voi va aduceti aminte ca acum aproximativ 3 luni de zile eram disperata ca institutia in care lucram se reorganiza, s-a dat un examen rapid si ff ciudat si jumatate dintre noi am fost eliberati din functia e care o detineam. Totul s-a petrecut fulgerator si stresant,un vis urat din care cu greu ne-am dezmeticit...asta in conditiile in care sunt o mama singura cu un baietel in intretinere. Dar Minunea de acum incepe...Plangeam cu copilul in brate in fata icoanelor disperati si fara nadejde, cerand si implorand mila Domnului...Dupa 21 ani de munca sa te trezesti fara nici un venit, si in plus si cu o datorie la banca...M-am rugat mult, si aflandu-ma la Iasi la Sfanta Parascheva am intrat la librariile mitropolitane unde am gasit o carticica ,,Carui Sfant sa ne rugam,,...si pentru cei ce nu au o slujba sa ne rugam SFINTEI XENIA DE SANKT -PETERSBURG! care gaseste de lucru celor deznadajduiti... Eram in stare as muncesc orice, si ce credeti ...nu au trecut 40 zile decand citeam acatistul Sfintei si mi-am gasit un loc de munca aproximativ in domeniul in care activasem eu...cineva mi-a intins o mana de ajutor , Sfanta imi indeplinise ruga...
Dar ...lucrul acolo nu s-a dovedit a fi ceea ce imi doream ..eram tare nefericita ...veneam acasa si palngeam in fata icoanelor mele dragi si il rugam pe Dumnezeu sa faca o minune sa revin al locul meu de munca...lucru ce parea imposibil!!! Copilasul meu incerca sa am mangaie ...si suferea cu mine..
Noi am dat in judecata institutia, asteptam nimeni nu ne dadea nici o sansa desi totul fusese o masluiala ordinara... plangeam si am rugam ....am fost la multe manastiri si in clipa in care am implinit 40 zile de la citirea Acatistului Bunei Vestiri si a Sfantului Mina....minunea s-a produs au inceput judecatorii as dea verdicte favorabile suspendand efectele ordinelor de eliberare din functie.... Asa incat acum 2 saptamani am fost repusa in functie, dar procesul continua si stiu sigur ca Bunul Dumnezeu nu ne va lasa...O sa castigam procesul si speram ca hotararea sa fie definitiva si favorabila. De asemeni am dat acatiste la multe manastiri si citesc multe acatiste si stiu ca si sfintii calugari se roaga cu mine si nu deznadajduiesc...Stiu ca a fost o incercare din care am invatat smerenia si rabdarea.
Dragii mei nu este asta o minune si o mare purtare de grija din partea Maicii Domnului si bunului Dumnezeu? Va rog sa alergati neincetat la Domnul si la Buna Sa Maica care vegheaza pentru noi toti, si nu ne lasa daca ne rugam cu credinta.
Va iubesc pe toti si va rog sa credeti mereu!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2011, 11:16:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă bucur pentru voi și îți mulțumeșc că ți-ai împărtășit cu noi bucuria. Domnul și Maica Sa să reverse mila lor asupra voastră în continuare!

Hristos în mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2011, 21:42:03
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Foarte frumos
Am cautat si eu azi cartea "Carui Sfant sa ne rugam" prin Bucuresti dar nu am gasit-o. Daca aveti candva timp poate scrieti aici pentru cei care nu gasesc cartea, ce sfant la ce nevoi este bine sa-l chemam in ajutor.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2011, 22:59:37
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

minunile apar doar daca te rogi...... asta a fost o incercare de la Dumnezeu, si se pare ca ati trecut testul cu brio...... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2011, 23:02:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Eu cred ca oricarui sfant ne rugam bine este.
Cu conditia sa respectam ierarhia:intai Sfanta Treime, apoi Maica Domnului si apoi sfintii.
Cred ca Sfintii Brancoveni, spre ex, poti sa te ajute sa te vindeci de cancer, sau sa-ti gasesti un serviciu sau sa castigi un porces.
Sfintii nu sunt specializati pe un domeniu anume: Sf Nectarie, izbavitor de cancer, Sf Xenia, ptr gasirea unui loc de munca, Sf Mina, ptr recuperarea obiectelor pierdute etc.
In definitiv, totul tine de credinta omului.Daca eu am credinta ca Sfintii Brancoveni ma pot ajuta sa-mi gasesc un job, cu siguranta o vor face.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2011, 09:27:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

E adevarat ,sfanta Xenia ajuta in gasirea unui loc de munca ,aici nu e vorba de autosugestie.
Si sfantul Nectarie ,am inteles ca al doilea acatist ajuta in acest sens.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni din zilele noastre...inca se intampla... viviana Intamplari adevarate 9 23.02.2014 23:42:12
Iconoclasmul și formarea neoiconoclasmului din zilele noastre cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 13.01.2010 15:39:45
O minune a Maicii Domnului din zilele noastre Eugen Generalitati 1 20.04.2008 18:45:41
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06