Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2009, 18:49:46
anesti's Avatar
anesti anesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Sora, ai grija de suflet!!!

Citat:
În prealabil postat de khaddam_madalina Vezi mesajul
Cum e mai bine? Sa ma casatoresc in Moschee, in fata lui Dumnezeu (nu a Sfintei Treimi) sau sa nu ma casatoresc deloc in fata lui Dumnezeu si sa transform untr-un pacat toata casnicia mea?
A trai necununat este desfranare simpla, care se poedepseste cu 7 ani oprire de la Sfanta Impartasanie DUPA PARASIREA PACATULUI. A te cununa in moschee inseamna a te cununa in casa altui dumnezeu (in niciun caz al Dumnezeului nostru, Sfanta Treime). Cu siguranta este mult mai mare pacat sa te cununi la moschee, este lepadare de Hristos, caci asa tu recunosti, mergand acolo, ca si aceia au adevar, Hristos a fost un simplu profet, nu Dumnezeul-Om care a murit pentru noi. Harul te va parasi si vei cadea din greseala in greseala. Sa te pazeasca Dumnezeu de asa nenorocire! Mai bine nu mai trai cu acela daca nu se boteaza ortodox, ca sa nu cumva sa ajungeti amandoi in iad!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.09.2009, 15:22:57
Gheorghe_D Gheorghe_D is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 1
Implicit Rascruce de drumuri

Eu insumi sunt un pacatos, incerc sa-ti dau cateva sfaturi, nu stiu daca sunt neaparat cele mai bune.
Cazul cel mai fericit ar fi ca el sa se boteze, dar botezul trebuie sa-l faca din convingere, nu in urma unor presiuni. Acum se pune urmatoarea intrebare: de cine se teme, de atitudinea rudelor, de faptul ca in tara de unde provine convertirea la crestinism se pedepseste sau efectiv se teme de o pedeapsa divina?
Daca e vorba de una din primele 2 situatii enumerate, e simplu, puteti face botezul si casatoria in taina, numai cu nasii. In cazul in care se teme ca isi va atrage pedeapsa divina, problema se complica. Numai Dumnezeu te poate ajuta. Daca Il cunoaste pe Hristos putin cate putin, cred ca va recunoaste in El pe Fiul lui Dumnezeu. Poti, de exemplu sa-i povestesti intamplarea cu cei 2 generali musulmani care pazeau Biserica Sf. Mormant in preajma sarbatorii Invierii. Cand a vazut Sf.Lumina, unul dintre ei s-a minunat si l-a marturisit pe Hristos, fiind pe loc martirizat de celalalt.
Cel mai bun lucru pe care il poti face e sa te rogi staruitor Maicii Domnului, celei grabnic ajutatoare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.09.2009, 01:28:37
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Eu am auzit că legea musulmană spune că femeia trebuie să treacă la religia soțului. Dacă e așa cum am auzit, însemnă că atunci când se va căsători cu tine va trebui să devină creștină.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.09.2009, 02:42:45
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Eu am auzit că legea musulmană spune că femeia trebuie să treacă la religia soțului. Dacă e așa cum am auzit, însemnă că atunci când se va căsători cu tine va trebui să devină creștină.
Legea musulmana spune ca un barbat musulman are voie sa se casatoreasca atat cu o crestina cat si cu o evreica (fara ca acestea sa se converteasca) iar copiii rezultati vor fi in mod automat musulmani. O musulmanca in schimb nu are voie sa se casatoreasca decat cu un barbat musulman.
Asa ca, indiferent de unghiul din care privesti situatia, ce naste din femeia maritata cu un musulman, tot musulman se numeste.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.09.2009, 03:30:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb frumos

Se stie ca in familia musulmana barbatul e capul familiei, iar daca tatal nu mai este deciziile importante le ia fratele mai mare (care are putere de decizie chiar si asupra mamei lui). Am asistat la o decizie inteleapta in acest sens. Sora unui coleg musulman s-a indragostit de un crestin. Crestinul acesta atat de mult a curtat-o, incat fratele ei mai mare si-a dat consimtamantul mariajului lor... Imi spunea fratele: "Decat sa planga si sa ma blesteme in sinea ei, mai bine sa ma iubeasca si sa-mi dea ascultare..."
Ce fel de nunta s-a facut, crestina sau musulmana, il intrebasem. Iar raspunsul lui - "... tunisiano-franceza"

Deci se poate si altfel ... Depinde de om.

Last edited by LapetiteMoc; 21.09.2009 at 03:36:46.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.09.2009, 07:06:54
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Legea musulmana spune ca...iar copiii rezultati vor fi in mod automat musulmani. ......
Asa ca, indiferent de unghiul din care privesti situatia, ce naste din femeia maritata cu un musulman, tot musulman se numeste.
Hodoronc tronc.. ce sa ne mai facem noi cu ce spune legea musulmana???.. si daca botezi copilul ortodox, vrei sa spui ca tot musulman ramane???Aiurea.Nu are logica!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.09.2009, 11:16:53
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Hodoronc tronc.. ce sa ne mai facem noi cu ce spune legea musulmana???.. si daca botezi copilul ortodox, vrei sa spui ca tot musulman ramane???Aiurea.Nu are logica!!!

Draga Marina,

Este chiar asa cum iti spun: copiii nascuti din tata musulman nu pot fi nimic altceva decat musulmani, chiar ca mama e crestina (sau evreica).
Ba mai mult, islamul pretinde ca toti oamenii se nasc musulmani (!!), de aceea numesc convertirile la islam “revertiri” (adica te-ai nascut in religia lor, te-ai “ratacit” pe parcurs iar apoi, “luminandu-te”, ai revenit la matca)…
Doamne fereste!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.09.2009, 12:22:51
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Prin raspunsul pe care mi-l dai, contesti VALIDITATEA BOTEZULUI ORTODOX, in favoarea legilor lor.

Last edited by MarinaAlca; 21.09.2009 at 12:27:43.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.09.2009, 13:03:13
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Prin raspunsul pe care mi-l dai, contesti VALIDITATEA BOTEZULUI ORTODOX, in favoarea legilor lor.

Marina draga, eu nu contest nimic, eu iti spun doar ce cred musulmanii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2009, 13:25:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Marina draga, eu nu contest nimic, eu iti spun doar ce cred musulmanii.
Pe noi nu ne intereseaza ce cred ei, ci ne intereseaza ADEVARUL. Asadar, daca un nascut (dintr-un tata musulman) este botezat ORTODOX, va fi ORTODOX.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
Conversatie intre un crestin ortodox si un cautator sincer al credintei ortodoxe orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 84 16.07.2010 15:57:35
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10