Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 30.08.2017, 21:40:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Sau cum spunea un filosofof:religia e pt misticism ceea ce popularizarea stiintei este pt stiinta.



Dar religiile nu sunt doar despre initiere si extaz, ele mai vorbesc si despre mantuire.Ori, mantuirea nu se poate decat printr-un Mantuitor. Referitor la Mantuitor, e clar ca numai una singura dintre religii detine Adevarul.Cine e cel care ne va mantui?Adica cel care ne va invia?Numai cineva care a inviat El insusi poate fi Mantuitorul.
Nu poate fi pedepsit cutare politeist, sa zicem Prosopon din Theba, pentru ca se inchina la Parintele Zeus si la ceilalti Zei, si nu la Trinitate, caci a raposat cind Iisus s-a nascut. E absurd! Theodor de Mopsuestia si Ibas de Edessa au raposat in pacea Bisericii, inseamna ca au cazut din Rai cind au fost condamnati de Sinod?! E rizibil de-a dreptul!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #552  
Vechi 30.08.2017, 21:40:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nimeni NU merita sa fie inviat, pentru ca toti suntem pacatosi (mai mult sau mai putin). Cei ce vor fi inviati, acest lucru se va intampla din mila lui Dumnezeu si din marea Lui iubire de oameni
Toti vor fi inviati, nu te lua dupa ce nu intelege MihaiG. Palamist a spus de cei inviati care vor merge in Rai, MihaG s-a oprit la inviati.
Reply With Quote
  #553  
Vechi 30.08.2017, 21:43:33
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Am aflat ca Templul lui Zeus a fost refacut pe muntele Olimp. Cum voi merge in Grecia, voi merge si acolo. si la Meteora. Divinitatea e pretutindeni, pentru oricine O cauta cu sinceritate.
Stai sa vezi ce urlete imi iau acum de la onor. colegi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #554  
Vechi 30.08.2017, 21:48:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti vor fi inviati, nu te lua dupa ce nu intelege MihaiG. Palamist a spus de cei inviati care vor merge in Rai, MihaG s-a oprit la inviati.
Toți vor fi, ce-i drept, dar numai tu vei provoca un ambuteiaj.

În general, cei mântuiți vor fi recunoscători, dar tu te vei agăța de porțile Raiului și vei protesta: "Dar nu-L lăsa înâuntru pe acela, că n-a fost botezat de ortodocși, dar nu-L lăsa în Rai pe acela, că n-a primit Tainele, dar nu o lăsa înăuntru pe aceia, că a fost catolică, dar eu nu vreau să intru, că văd înăuntru pe unii care au fost catolici, eu nu vreau să intru unde văd că e sfântul Francisc din Assisi, nu vreau să intru, nuuuuuuu...., nuuuuuuuuuuuuuuuui"

Și știi ce cred, Cătăline ? Cred că, dacă nu îți revii, Dumnezeu îți va îndeplini dorința.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 30.08.2017 at 21:51:20.
Reply With Quote
  #555  
Vechi 30.08.2017, 21:50:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Lume, lume, poftiți să-l vedeți pe Cătălin2, aflat la o treaptă duhovnicească mai avansată decât părintele Rafail Noica....

Serios, dacă aș putea cere bani de bilete, aș face-o. E mai tare decât femeia cu barbă.
Eram sigur ca se trezeste cineva sa spuna asta (si tu erai cel mai indicat), de aceea am spus ca ceilalti sfinti si duhovnici spun altceva. Tu balacaresti ce spun cei doi duhovnici si razi de altul. Tu ai facut circ atatia ani pe forum, nu prea e un forum de circ (balonase si clovni am vazut ca sunt pe la catolici).
Reply With Quote
  #556  
Vechi 30.08.2017, 21:52:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Toți vor fi, ce-i drept, dar numai tu vei provoca un ambuteiaj.

În general, cei mântuiți vor fi recunoscători, dar tu te vei agăța de porțile Raiului și vei protesta: "Dar nu-L lăsa înâuntru pe acela, că n-a fost botezat de ortodocși, dar nu-L lăsa în Rai pe acela, că n-a primit Tainele, dar nu o lăsa înăuntru pe aceia, că a fost catolică, dar eu nu vreau să intru, că văd înăuntru pe unii care au fost catolici, eu nu vreau să intru unde văd că e sfântul Francisc din Assisi, nu vreau să intru, nuuuuuuu...., nuuuuuuuuuuuuuuuui"

Și știi ce cred, Cătăline ? Cred că, dacă nu îți revii, Dumnezeu îți va îndeplini dorința.
Circ, cum iti place tie. ca cineva spunea de pierdut timpul pe forumuri, tu il pierzi de tot.
Reply With Quote
  #557  
Vechi 30.08.2017, 21:55:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Am aflat ca Templul lui Zeus a fost refacut pe muntele Olimp. Cum voi merge in Grecia, voi merge si acolo. si la Meteora. Divinitatea e pretutindeni, pentru oricine O cauta cu sinceritate.
Stai sa vezi ce urlete imi iau acum de la onor. colegi.
Dar ce înseamnă sinceritate ?

"Eu cred că cine nu crede exact ca mine o să se ducă la dracu" poate fi un sentiment foarte sincer. A, că nu e dumnezeiesc, e altă chestiune.........
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #558  
Vechi 30.08.2017, 21:56:29
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Lightbulb

Nu ar fi mai înțelept să lăsăm lucrurile astea mari în seama lui Dumnezeu, unde și sunt deja?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #559  
Vechi 30.08.2017, 21:58:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Circ, cum iti place tie. ca cineva spunea de pierdut timpul pe forumuri, tu il pierzi de tot.
Dacă crezi cu adevărat în teoria cu "timpul pierdut pe forumuri", demonstreaz-o, abținându-te să-mi răspunzi.

Dar am observat că nu suporți să nu ai ultimul cuvânt pe forum....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #560  
Vechi 30.08.2017, 22:00:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu ar fi mai înțelept să lăsăm lucrurile astea mari în seama lui Dumnezeu, unde și sunt deja?
BA DA.

Eu asta spun de multă vreme.

Dar alții vor să se substituie lui Dumnezeu. Ei știu cine va fi fi mântuit, și, MAI ALES, cine nu va fi.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17