Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2009, 23:35:48
IaniCt IaniCt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ?

Salut tuturor , ma numesc Iani am 19 ani si am o foarte mare nelamurire si neliniste sufleteasca .Azi am gasit din intanplare in timp ce cautam pe Google un subiect intr-un blog al unui baiat/domn ,care mi-a atras atentia si l-am citit , dvs ce ziceti ? Este oare adevarat :| Va rog frumos sa il cititi pana la capat , Va multumesc


Blogul respectivului cu tot cu poze si postare : http://www.logosfera.ro/2009/02/bise...ica-si-oculta/



"" Ortodoxia ofera credinciosilor o noua disonanta cognitivia prin intermediul ochiului atot-vazator. Deste vorba de ochiul in triunghi considerat simbol masonic si satanic ce precede crestinismului. Faptul ca se gaseste pe bancnotele Statelor Unite alimenteaza paranoia apocaliptica a crestinilor.

In 2008 am facut o vizita l-a cateva din manastirile din nordul Moldovei unde am gasit ochiul satanic.

La Manastirea Neamt (atestata documentar din 1407) ochiul se afla chiar la intrare dar pe peretele interior. Aici se potriveste fraza “Afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul”. Oamenii sunt invintati sa intre sa se roage lui Dumnezeu si acolo… dau de dracu’. Spuneam mai demult ca crestinii isi vand sufletul lui Satan. Acum as zice ca Manastirea Neamt e o piata unde se desfasoara acest comert. La pagina Wikipedia a Manastirii Neamt gasiti poze cu ochiul masonico-satanic dar atasez si eu una mai jos. ""
La Manastirea Sihastria, in fieful unuia din cei mai mari “ganditori” ortodocsi romani, Ilie Cleopa, acelasi simbol satanico-masonic este prezent pe peretele unei clopotnite. Suprinzator ochiul priveste spre biserica (ca si la Manastirea Neamt de altfel) si daca ar fi sa analizez in “stilul Dan Brown” aceasta situatie as zice ca Dracul e cu ochii pe biserica si el este cel care supervizeaza treburile pe acolo. Prezenta ochiului pe clopotnita sigureaza faptul ca Dracul anunta slujbele si-i cheama pe cei care vor sa-si vanda sufletul. Si tot Dracul anunta cand moare cineva, faptul ca i se tine o slujba crestina indicand faptul ca omul a fost in mod sigur crestin si si-a vandut sufletul. Mai jos e poza cu ochiul satanic de la Manstirea Sihastria.


Pozele le gasiti aici http://www.logosfera.ro/wp-content/u...e_la_neamt.jpg


http://www.logosfera.ro/wp-content/u..._sihastria.jpg




Am avut 29 de vizitatori in decurs de 15 min si nimeni nu a avut CURAJUL sa-mi dea un raspuns ! Care este PROBLEMA? NU va vine a credE? Credeti ca sunt un pusti care a facut caterinca? Oare sa fie adevarul dur? Nu exista raspuns? Am creat acest SUBIECT IN TOCMAI PENTRU A IL DEZBATE si pentru a afla ADEVARUL nu ca sa il creez , lumea sa il citeasca si sa nu primesc nici un raspuns....sunt dezamagit...

Last edited by IaniCt; 26.10.2009 at 00:01:38.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2009, 00:25:10
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Doamne ajuta nu este adevarul ce e scris pe blogul respecti ci un interes de a lovi in biserica si chiar daca Hristos ar fi o minciuna prefer sa raman cu minciuna acesta
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2009, 00:41:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IaniCt Vezi mesajul
Am avut 29 de vizitatori in decurs de 15 min si nimeni nu a avut CURAJUL sa-mi dea un raspuns ! Care este PROBLEMA? NU va vine a credE? Credeti ca sunt un pusti care a facut caterinca? Oare sa fie adevarul dur? Nu exista raspuns? Am creat acest SUBIECT IN TOCMAI PENTRU A IL DEZBATE si pentru a afla ADEVARUL nu ca sa il creez , lumea sa il citeasca si sa nu primesc nici un raspuns....sunt dezamagit...

Rabdare, rabdare, rabdare... s-a mai dezbatut subiectul pe forum, citeste aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...chiul+triunghi

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...chiul+triunghi

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...chiul+triunghi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2009, 00:53:17
IaniCt IaniCt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul


ITI MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL , DIN TOT ADANCUL INIMII , chiar ma simteaam singur si neascultat, cel putin evitat...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2009, 01:48:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Auzi mai frate aceea simbolizeaza faptul ca Preasfanta Treime vede tot ce se intampla,stie tot ce gandesc oamenii si intentioneaza.
Si nu numai oamenii ci si ingerii si dracii.

Acest ochi se poate vedea pe crucea de calugarie a parintelui Arsenie Papacioc.Parintele Arsenie Papacioc se stie foarte bine ca nu e mason si e omul lui Dumnezeu,deci se poate intelege ca acel simbol nu reprezinta ochiul Satanei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2009, 02:09:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

IaniCt, cred ca te impiedici de nimic..
Simbolurile au o semnificatie in cadrul unui anumit grup de persoane/organizatii etc., nu au o semificatie generala in orice loc, orice timp...
Triunghiul este simbol pentru Sfanta Treime pentru crestini.

Ochiul masonic nu cred ca este preluat din crestinism, ci este ochiul lui Horus. Iar atunci triunghiul lor este de fapt o piramida (cum de fapt este reprezentat pe bancnota de 1 dolar).
Masonii mai au simboluri care pot deruta: chivotul legamantului, arca, curcubeul (preluat de miscarea new age apoi), templul lui Solomon, scara lui Iacob...
Nu ma pricep la simboluri si cred ca trebuie sa nu ne lasam influentati de lucruri al caror inteles nu-l putem patrunde.
(Sa stiti ca sunt unii din alte confesiuni care sunt foarte "tulburati" de faptul ca un craniu apare sub crucea lui Hristos in bisericile ortodoxe. Sa nu ne asemanam lor. Sunt sigura ca nu exista simboluri ciudate in bisericile ortodoxe).

Last edited by anna21; 26.10.2009 at 02:19:13.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2009, 03:42:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Totusi de ce acest simbol folosit de masoni pe hirtia verde a dracului a aparut si pe minastirile noastre?
Parintele Cleopa sarmanul si altii l-au acceptat din mers, "ca asa trebuie, a fost acolo de sute de ani..." insa nimeni nu si-a pus problema CINE l-a impins catre noi si cu CE SCOP!

Eu nu am citit in scripturi despre acest ochi si nici Sf parinti nu vorbesc despre el, Apostolii nici macar nu fac aluzie...iar Traditia a putut fi folosita ca o rampa de implementare fara intrebari ca deh, este Traditia

Iar simbolul treimii , trei laturi, si alte asa zise explicatii se pot gasi si invirti la orice forma geometrica

Last edited by andreicozia; 27.10.2009 at 03:45:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 14:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 02:52:12