Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2009, 12:33:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Piramidele și Sfinxul

Ce părere aveți despre Piramidele și Sfinxul din Egipt și altfel de arhitecturi,sculpturi sau construcții antice de genul acesta?Când credeți că s-au construit Piramidele și Sfinxul din Egipt și cum?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2009, 13:57:40
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

din punct de vedere arhitectural, constructiile de acest gen sunt interesante, insa nu prea reusesc sa sparga bariera "materialului". Pentru un crestin nu megalomania materiei inalta sufletul la Dumnezeu, ci smerenia si frumusetea descoperita in lucrurile simple..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2009, 22:33:57
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

nu cred ca trebuie sa ne intereseze prea mult piramidele,dat fiind ca egiptenii erau si sunt pagani.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2009, 22:46:00
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

"Egiptenii antici au fost niște arhitecți deosebiți, având în vedere că în Egipt se află, astăzi, cel mai mare monument de piatră de pe Terra, și singura minune a lumii antice păstrate până azi, Piramida lui Keops. Studiile au relevat modul de construire: pe măsură ce piramida se înălța, în jurul ei, muncitorii făceau o rampă, pe care ridicau blocurile de piatră pe niște sănii de lemn. În felul acesta, ei puneau bloc după bloc, până ce piramida era terminată, apoi rampa era înlăturată, lăsând piramida singură, în toată splendoarea ei. Azi, în Egipt, doar puține piramide mai sunt întregi, din păcate."(Citat de pe wikipedia)
Marea piramida din Gizeh, tot pe wikipedia scrie, a fost construita aproximativ in jurul anului 2.560.
Sa stii ca egiptenii aveau foarte multe cunostince astronomice si nu numai. De unde le-au dobandit, Dumnezeu stie, oricum erau pagani.

Acest topic e in categoria Generalitati asa ca se poate discuta orice aici. Asta pentru cei care sunt impotriva lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2009, 22:56:41
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu cred ca trebuie sa ne intereseze prea mult piramidele,dat fiind ca egiptenii erau si sunt pagani.
Erau pagani, deci nu trebuie sa le acordam nicio importanta, nu-i asa? Asta am inteles din ceea ce ai spus. Sa fim indiferenti cu toti paganii, ca de, ei nu sunt crestini, de ce sa ne pese de ei? Si ce daca sunt oameni, nu conteaza odata ce ei sunt pagani. Poate ca afirmatia ta nu exprima chiar atat de radical indiferenta si egoismul cum am lasat eu sa se inteleaga din ceea ce am scris, insa n-am nici cea mai mica urma de indoiala ca in ceea ce ai spus exista ignoranta si egoism.
In ceea ce priveste piramidele, mi se par ceva magnific.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2009, 00:33:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Tot de pe wikipedia :

"Pe Sfinx nu există nicio inscripție care să reprezinte anul construirii. Unii egiptologi cred că a fost construit de către faraonul Khafra, având înfățișarea acestuia, dar unii egiptologi consideră că probabil a fost construit inca din era glaciară, probabil de către o altă civilizație mai veche și mai evoluată decăt cea din urmă. Multe inscripții arată imagini cu niște mașinării zburătoare, care construiau piramidele și Sfinxul. Ultimele teorii spun că Sfinxul a fost construit în timpul celei de a IV-a Dinastii de către Khaf-Ra (Chefren, Kefren), în anul 2500 Î.Hr., după construcța piramidei acestuia.

Un geolog, dr.Robert Schoch a analizat formele de eroziune ale Sfinxului și au ajuns la concluzia că ele ,,sunt opera apei, a apei de ploaie"[necesită citare]. În baza posibilității climatologilor de a calcula exact perioadele ploioase din trecut s-a ajuns la noi concluzii privind datarea Sfinxului. Se pare că roca ce alcătuiește celebra construcție a fost expusă eroziunii între 7000-5000î.Hr., perioadă ce corespunde unor perioade ploioase din istoria Egiptului, ceea ce face Sfinxul mult mai bătrân decât afirmă majoritatea egiptologilor. (Lynn Picknet & Clive Prince, Conspirația Stargate p.58)"

Foarte curios cum au avut inteligenta si stiinta in vremurile alea Egipteni sa faca astfel de arhitecturi.Mi-am amintit acum in vag de orele de istorie , in care si profesorul ne explica la fel modul in care s-au construit in special piramidele, prin intermediul muncitorilor si a sclavilor, cu rampe la fel cum scrie pe wiki.Interesant lucru si cum au transportat toate pietrele alea in desert.Or fi avut mult de furca.Oricum se spune ca ar fi fost nevoie de multa inteligenta si munca la zidirea aceasta(in special piramide),intre care si niste bune cunostiinte matematice,lucruri care unora le da de gandit.Sunt altii care cred ca aceste arhitecturi s-ar fi zidit chiar mai devreme.Atat piramidele cat si sfinxul au camere subterane si niste inscriptii mazgalite,unele asemanatoare ozn-urilor.Se spune ca piramidele si sfinxul ar fi fost construite dupa constelatii.Ce credeti, posibil sa fi existat civilizatii inteligente in trecut, poate chiar in trecutul mai indepartat, presupunand o data mai veche de 2500 I d Chr,care sa fi construit piramidele, sau sa fi fost ajutati de OZN-uri si extraterestrii(e doar o ipoteza rog sa nu fiu acuzat de demonologie sau alte lucruri :P).A-ti auzit de Atlantida?Azi dimineata am vazut un documentar pe National Geographic despre Atlantida in care se vorbea si de aceste constructii Egiptene.Va rog sa nu va suparati pe mine, am pus topicul la Generalitati pentru ca mi se pare interesant si un subiect de dezbatut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2009, 00:39:15
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Erau pagani, deci nu trebuie sa le acordam nicio importanta, nu-i asa? Asta am inteles din ceea ce ai spus. Sa fim indiferenti cu toti paganii, ca de, ei nu sunt crestini, de ce sa ne pese de ei? Si ce daca sunt oameni, nu conteaza odata ce ei sunt pagani. Poate ca afirmatia ta nu exprima chiar atat de radical indiferenta si egoismul cum am lasat eu sa se inteleaga din ceea ce am scris, insa n-am nici cea mai mica urma de indoiala ca in ceea ce ai spus exista ignoranta si egoism.
In ceea ce priveste piramidele, mi se par ceva magnific.
Problema este ca,din cate am citit,ei spun ca piramidele ar fi fost create de nu stiu ce zei,asta era ideea.Sa nu picam in extrema de a crede argumentele lor.M-am referit la legatura lor cu piramidele,nu ca n-ar trebui sa ne pese de ei.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul

Last edited by Ioana-Andreea; 13.12.2009 at 00:41:16.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antichitate, civilizații antice, egipt, faraon

Thread Tools
Moduri de afișare