Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 12.03.2012, 07:56:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit mare amagire...

Nici daca era asa, tot nu s-ar fi intamplat...doar ce m-am spovedit vineri si daca trebuia sa ma inpartasesc duminica....nu mai puteam, ca am suparat pe un frate...
( si problema cea mai mare nu e la mine, ca oricum nu ma impartaseam, ci sa nu-l fi ranit prea rau pe acela )
Poate ca n-ar trebui sa discutam in public despre subiecte atat de intime. Expunandu-ne astfel in fata celorlalti, riscam sa fim raniti sau sa ranim pe altii, incercand poate doar sa dam un sfat, o parere, o mana de ajutor. Cum se spune, nici o fapta buna nu ramane nepedepsita?
Adevarul e ca nimeni nu stie ce e mai bine pentru altul; cateodata nu stie nici fiecare pt. el.
O sa incerc sa ma abtin sa mai dau sfaturi si pareri si chiar sa mai interactionez in vreun fel cu oameni necunoscuti. Imi pare rau si-mi cer iertare celor pe care i-am suparat; sunt doar o "proasta" care mi-am dat si eu cu parerea, am zis ca fac o fapta buna. Adevarul e ca doar Dumnezeu stie ce e mai bine pt. fiecare; o sa ma limitez sa ma rog Lui, sa pun un gand bun pt. fiecare om care-o sa-l vad in suferinta, sa-i lumineze mintea si sa-l intoarca in calea cea buna, si sa-l scape din ghearele celui rau, daca e cazul.
Dumnezeu sa va ajute pe toti si iertati-ma cei pe care v-am suparat!

Last edited by fallen; 12.03.2012 at 11:16:56.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 22.03.2012, 21:03:11
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Subscriu. Eu nu mai fumez de un an si cu toate astea cand intru in biserica hainele inca imi miros a tutun... e drept ca in casa inca se mai fumeaza, din pacate. Dar pe de alta parte la fel de neplacut este orice alt miros (neplacut, se intelege- de alcool, de transpiratie...) emanat de orice persoana care vine asa la biserica (mai ales ca femeie).
Cand m-am lasat, nu a fost nici pe departe atat de greu cat ma asteptam, insa sa nu credeti ca a venit fara un pret al ei. Dar cu timpul am realizat, pur si simplu, ca fumatul nu aducea absolut nici un folos in nici o situatie (asa cum nu aduce nici alcoolul, nici sexul - ca activitati in sine; altceva e cand bei un pahar la masa cu cei dragi sau cand... ma intelegeti).
Dar cred ca cel mai important lucru pe care trebuie sa il intelegem e ca fumatul e un pacat impotriva propriului nostru trup, prin care distrugem, in timp, ceea ce ne-a dat Dumnezeu, "templul Duhului sfant"; sau chiar daca nu suntem credinciosi, tot trebuie sa intelegem ca daca ne distrugem corpul o sa avem de suferit mai tarziu.
Poate ca sa va fie mai usor, aveti nevoie de un "trigger". O
inca mai miros hainele a tigari din cauza ca se fumeaza inca in casa, eu m-am lasat de fumat de cateva luni si nu mai miroase nimic a tigari la mine in casa. ati spus ca lasatul de fumat a avut un pret, care este acela?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 22.03.2012, 21:16:41
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

se zice ca un fost fumator este mai rau decat un nefumator si intr-o oarecare masura cred ca este asa, insa sper eu ca este ceva constructiv pentru cei care au fumat, o arma impotriva acestui pacat. acum ca nu mai fumez vad si eu cati oameni fumeaza, cum aceasta patima a pus stapanire pe oameni, chiar azi am remarcat un baiat care si-a aprins tigara de pe scarile rulante de la mentrou nemaiavand rabdare sa fie in aer liber si netinand cont de ceilalti. eu incerc sa nu-i judec, de fapt ii compatimesc pe cei care fumeaza, eu m-am lasat pentru ca nu ma mai suportam, nu mai apartineam eu mie, nu ma mai regaseam. ma uit ca multi care fumeaza nu au nici hainele tocmai ok pe ei, poate incaltarile rupte sau hainele foarte vechi si chiar rupte si imi dau seama ca e din cauza patimii, eu de cand am renuntat la tigari imi iau lunar cate ceva de imbracat si inainte abia daca imi luam cate ceva pe sezon. sotul meu nu a fumat nicodata si el nu vede aceste lucruri, nu stiu cum m-a suportat atatia ani, zilele trecute ma gandeam ca daca m-ar fi pus sa aleg intre tigari si relatia noastra as fi renuntat la el, atat de impatimita eram. ii multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a ascultat rugamintile disperate de a renunta la fumat, slava Lui!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #184  
Vechi 23.03.2012, 02:58:48
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
ati spus ca lasatul de fumat a avut un pret, care este acela?
Durerea confruntarii cu realitatea.
Acceptarea.
Inima infranta si smerita.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 23.03.2012, 14:46:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Durerea confruntarii cu realitatea.
Acceptarea.
Inima infranta si smerita.
Oooooooo!!! pai asta e un pret bun! pozitiv, folositor...

(cand spui despre ceva ca "are un pret" intelesul e cu totul altul...)

Last edited by Adriana Cluj; 23.03.2012 at 14:54:45.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 24.03.2012, 23:13:44
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Durerea confruntarii cu realitatea.
Acceptarea.
Inima infranta si smerita.
pretul pe care l-am platit eu? pai as putea sa spun doar ce am castigat, pe langa cateva (mai multe) kg in plus am castigat foarte multa libertate si sansa mantuirii sufletului pe care o pierdusem o data cu momentul cand am devenit dependenta de acest viciu. desavarsiti nu avem cum sa fim, dar macar sa ne straduim sa nu mai facem unele lucruri neplacute lui Dumnezeu si fara de care traim mult mai linistiti. cine spune ca fumaul nu e pacat se minte singur, eu am fumat si am realizat ca a fuma e pacat si fumam si ma invinuiam ca o fac si tot fumam, dar am reusit cu ajutorul Domnului sa ma las. Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 28.03.2012, 09:55:17
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
pretul pe care l-am platit eu? pai as putea sa spun doar ce am castigat, pe langa cateva (mai multe) kg in plus
Sa fim seriosi! Nu ne ingrasam ca ne-am lasat de fumat, ne ingrasam ca mancam aiurea…Daca inlocuim mancarea nesanatoasa cu cea sanatoasa atunci cand vine cheful de rontait, nu cred ca se va putea spune: vai m-am ingrasat! (dand vina pe fumat).
E ceva temporar (daca totusi se intampla) si controlabil astfel incat sa nu se ajunga acolo.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 28.03.2012, 10:44:44
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
a aparut tigara electronica
Reply With Quote
  #189  
Vechi 28.03.2012, 22:36:22
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sa fim seriosi! Nu ne ingrasam ca ne-am lasat de fumat, ne ingrasam ca mancam aiurea…Daca inlocuim mancarea nesanatoasa cu cea sanatoasa atunci cand vine cheful de rontait, nu cred ca se va putea spune: vai m-am ingrasat! (dand vina pe fumat).
E ceva temporar (daca totusi se intampla) si controlabil astfel incat sa nu se ajunga acolo.
am mancat mai mult, nu zic ca nu ca as minti, numai ca eu am o digestie foarte lenta, daca ma intelegeti, si inainte o rezolvam foarte usor cu o cafea si cateva tigari, nu sunt singura care aceasta problema si care s-a confruntat cu asta dupa ce s-a lasat de fumat, oricum nu conteaza, am mai slabit eu o data 20 de kg, o sa reusesc si acum, dar dupa Paste, cred ca e mai important ca sunt nefumatoare decat ca sunt mai plinuta. dvs ati fumat?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 28.03.2012, 22:55:50
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
a aparut tigara electronica
pe cine pacalim, pe noi? nu o sa mai fim dependenti de tigari ci de tigara si tot aia este. pe mine m-a indepartat foarte mult tigara de biserica, de fapt nu mergeam la biserica pentru ca eram constienta ca nu pot intra acolo mirosind a tigari, asta pe de o parte, pe de alta parte, daca mergeam stateam in jur de o ora si plecam pentru ca nu mai puteam sta de pofta de tigari, ce sa zic, e groaznic si ma rog Domnului sa se lase toti cei ce-si doresc, sa gaseasca, calea si sa le dea Dumnezeu puterea de a-si dovedi ca putem trai foarte linistiti si fara tigari, iar celor ce nici macar nu-si doresc sa se lase, sa-i ajute dumnezeu sa se trezeasca la realitate. cand fumam nu-mi imaginam viata fara tigari, era 'singura placere care mi-a mai ramas' (scuza fumatorului de fapt), va rog sa ma credeti ca si acum cand privesc in urma imi dau seama ca nu a fost contributia mea aici ci a lui Dumnezeu care a lucrat in asa fel incat eu sa reusesc sa le las, eu sunt slaba, nu am vointa, nu e meritul meu, poate ca prin liberul arbitru am contribuit si eu, ca mi-am dorit sa ma las in loc sa fumez in continuare, insa nu e meritul meu, eram foarte inversunata, fumam un pachet pe zi in conditiile in care la serviciu nu fumam mai mult de 5 tigari ca nu aveam timp, dar recuperam cand ajungeam acasa. m-a ajutat Dumnezeu sa gasesc un duhovnic bun, nu indulgent ci din contra, dar pe care eu il apreciez si il admir foarte mult, e plina biserica in fiecare duminica, vin oameni si din alte cartiere si foarte mult tineret, ceea ce ma bucura foarte mult.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08