Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.06.2013, 13:23:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Continui, să folosesc varianta ta, continui cu învățătura ta, cînd acolo spune clar, că păgînii, care nu au avut treabă cu Biserica, se pot mîntui, din fire făcînd ale legii, tu spui, că nu, că faptele bune îi ajută să vină în Biserică. Păi în Scriptură spune altceva. Ce facem?
Daniel, o sa raspund pe rand la tot mesajul, daca ai rabdare sa citesti.
Pentru inceput, ai spus ca il apreciezi pe Sfantul Nicolae Velimirovici, nu stiu daca ai citit catehismul sau: http://www.manastirea-sireti.md/uplo...0Sfintilor.pdf
La explicarea pasajului din Crez "Cred intru Una, Sfanta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica" sfantul scrie:
"Se poate mântui omul în afara Bisericii?
Nu se poate mântui, pentru că Biserica este vistierul harului lui Dumnezeu, fără de care nimeni nu se poate mântui, ca o mâna desprinsă de trup."
Toti sfintii marturisesc acelasi lucru, ca nu exista mantuire in afara Bisericii, pentru ca doar cu ajutorul harului se poate mantui cineva, iar harul este de la Cincizecime doar in Biserica. Si catehismele spun acelasi lucru, invatatura ortodoxa este rezumata in catehism. Catehismul ortodox, capitolul despre Biserica: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=47
"In Biserica, iar nu in afara de ea, Domnul nostru Iisus Hristos impartaseste harul Sau mantuitor, prin Duhul Sfant in Sfintele Taine. De aceea numai in Biserica este sigura mantuirea. Caci daca "Hristos este capul Bisericii, trupul sau, al carui mantuitor este" (Efeseni. 5, 23), cum zice cuvantul dumnezeiesc al Sfintei Scripturi, atunci nimeni nu poate sa se impartaseasca de mantuire, daca nu este madular al trupului lui Hristos, adica al Bisericii."
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Îți redau, din nou, ce îmi amintesc că au spus Sfinții Părinți: cei ce sunt uciși, toți cei ce au fost uciși, sunt mîntuiți prin botezul sîngelui lor vărsat
Acum imi dau seama ca tu vorbesti de botezul sangelui, dar nu ai inteles exact ce este. Botezul sangelui este doar in cazul credinciosilor, care nu au mai apucat sa se boteze dupa ce au devenit credinciosi si au fost martirizati. In niciun caz nu e vorba de toti oamenii. De exemplu in viata Sfintei Ecaterina, filozofii pagani au crezut in Hristos, dar nu au mai apucat sa fie botezati si sfanta le-a zis ca vor avea botezul sangelui, a muceniciei.
Mai exista si botezul dorintei, pentru catehimenii care mor inainte de a se boteza. Parintele Cleopa explica acestea aici: http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...ului-botez.htm
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Însă ce greșești, este, unde spune, în Sfînta Scriptură sau Sfinții Părinți, că pentru mîntuire ai nevoie de cele 3 lucruri menționate de tine? Dar conștiința, care ne spune Sfîntul Apostol Pavel, că ne poate mîntui, din "fire făcînd ale legii", unde-i? E a 4-a?
Aceasta e o invatatura de baza in ortodoxie, o gasim in catehism.
"6. Care sunt conditiile mantuirii?
Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune. Adica acela se mantuieste care face parte din adevarata Biserica, unde se poate impartasi de dumnezeiescul har, prin Sfintele Taine, unde dobandeste dreapta credinta in adevarul mantuitor si unde este indrumat sa savarseasca fapte bune. Primirea harului dumnezeiesc este de neaparata trebuinta pentru mantuire, fiindca insusi Mantuitorul ne spune: "Fara de mine nu puteti face nimic" (Ioan 15, 5), iar Sfantul Apostol Pavel zice: "In har sunteti mantuiti" (Efeseni 2, 5); credinta este si ea de neaparata trebuinta, fiindca "fara credinta este cu neputinta a placea lui Dumnezeu" (Evrei 11, 6) si "cel ce nu va crede se va osandi" (Marcu 16, 16); si tot asa de neaparata trebuinta sunt si faptele bune, caci "credinta fara de fapte este moarta" (Iacob 2, 26); iar cei "ziditi intru Hristos spre fapte bune" sunt ziditi (Efeseni 2, 10). "
Despre cele patru legi prin care va fi judecata lumea scrie Parintele Cleopa, citandu-l pe Sfantul Grigorie. In primul rand scrie ca vor fi judecati, nu mantuiti. Am scris un mesaj despre asta aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=84
Oamenii se puteau mantui dupa legea constiintei pana la legea data prin Moise, cand nu exista inca Legea scrisa. Dar si dupa aceea, legea morala din om, care face parte din chipul lui Dumnezeu, il poate ajuta sa faca fapte bune si astfel sa fie luminat sa afle adevarul si sa vina in Biserica, pentru a beneficia si de har. Prin lege se intelege inclusiv credinta in Dumnezeu, nu paganism. Inchinarea la idoli e cel mai mare pacat. Si IPS Bartolomeu Anania spune aceleasi lucruri.
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Un alt fapt, logic, cum spui tu, rațional, care arată clar că tălharul de pe cruce nu a avut botezul și s-a mîntuit, la fel și Abel, deși nu s-a mîntuit, nefiind mîntuire în vechiul testament. Abel, e dintre cei drepți, care i-a luat Hristos cu El, la pogorîrea la iad. Și toți care au fost drepți în Vechiul Testament. Unde greșeșsc aici?
Dreptii din Vechiul Testament nu aveau botezul pentru ca nu exista. Dar avand credinta si faptele bune se considera ca aveau botezul dorintei. Dupa ce Domnul a unit firea omeneasca si cea divina i-a scos din Iad. Cum spune si sfantul Igantie, daca dreptii care aveau mare credinta si fapte pe masura ajungeau in Iad, cum crezi ca inchinatorii la idoli care nu au nici credinta nici faptele credintei sunt mai sus decat ei?
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Căci uite ce spune Sfîntul Ioan Scărarul cu referire la Romani 2, 11: "Dumnezeu este al tuturor; este viața tuturor celor ce voiesc; este mântuirea tuturor; al celor ce cred și al celor ce nu cred; al celor drepți și al celor nedrepți; al celor cinstitori de Dumnezeu și necinstitori; al celor nepătimași și pătimași; al călugărilor și al mirenilor; al înțelepților și al celor neînvățați; al celor sănătoși și al celor bolnavi; al tinerilor și vârstnicilor" (Sf. Ioan Scărarul, Filocalia IX)"
Aici spune ca mantuirea este accesibila tuturor oamenilor, pentru ca s-a realizat prin mantuirea obiectiva (adica intruparea Mantuitorului si indumnezeirea firii omenesti). Dar nu toti ajung sa beneficieze de ea ,adica de mantuirea subiectiva, pentru ca nu vor acest lucru. Pentru manturie trebuie sa faca ceva si omul, nu doar sa faca ce vrea si se mantuieste automat. Chiar daca nu stie de Biserica, daca face fapte bune si are inima curata Domnul il ajuta sa vada adevarul si sa vina in Biserica. Uite, cum s-a intamplat cu sf. Sutas Corneliu.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 22.06.2013, 13:24:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit continuare

Textul era prea lung, continui cu mesajul acesta:

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Adevărat cu I Corinteni 6, 9-10, dar prea ușor bagi oamenii în iad frate. Dar ia uite ce zice la Matei 19, 26: "Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputință, la Dumnezeu însă toate sunt cu putință."
Eu nu bag pe nimeni si nu scot, scriu doar care e invatatura data de Mantuitor, adica invatatura Bisericii dintotdeauna. Aceste lucruri ne-au fost revelate, nu suntem nestiutori. Dimpotriva modernismul asta din ecumensim si new-age are o preocupare sa ii bage pe toti in Rai, nu conteaza ce spune Domnul, ci ce cred oamenii dupa intelepciunea lor. Pentru ca nu inteleg prea multe din crestinism si rostul venirii Mantuitorului.
Citatul acela e folosit de obicei pentru a se justifica orice invatatura si fapta. Desigur, Domnul ii poate mantui pe toti, pentur ca nimic nu este cu neputinta, dar nu se intampla asta si ne-a revelat ceea ce trebuei sa facem ca sa ne mantuim, care sunt conditiile mantuirii. Toata Sfanta Scriptura si toata invatatura si faptele au un singur scop: ca omul sa se mantuiasca, deci ne sunt date conditiile mantuirii. Altfel nu are rost nici invatatura, nici Biserica, nici preotii, nici faptele, nimic. Doar faptele nu este o invatatura din ortodoxie, ci din ateism. Umanismul ateu pune in centru pe om si faptele sale bune. Protestantimul liberal a adaptat umanismul ateu la protestantism si a rezultat invatatrua care e propagata de ecumenism. Nu are nicio legatura cu invatatura ortodoxa. Iubire nu ai daca spui un neadevar, doar ca sa faci cuiva pe plac. Adica sa il minti pe un eterodox ca se poate mantui si fara sa vina in Biserica Ortodoxa. Nu e iubire, e un pacat, pentru ca il impiedici sa se mantuiasca, deci ii vrei raul. Nu spun de tina, ma refer in general, ca multi au adoptat aceste idei din afara ortodoxiei crezand ca sunt ortodoxe.
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și iarăși un lucru interesant ce spui: în iad nu toți vor avea parte de munci? Asta unde spune? În care verset sau care tîlcuire a Sfinților Părinți?
In toate articolele ortodoxe vei gasi acest lucru. Dreptii din Vechiul Testament nu erau supusi la munci in Iad. Sau pruncii care nu au facut pacate. De exemplu un mare criminal cum ar putea sa aiba acelasi tratament cu cineva care a facut un pacat mai mic? Tocmai de aceea se spune ca vor fi judecati in functie de constiinta si faptele pe care le-au facut. la fel si in Rai sunt mai multe locasuri, ca si in Iad. Am dat de curand pe forum un articol in ziarul Lumina in care e vorba de sufletele copiilor nebotezati, in care Episcopul Buzaului, IPS Ciprian spune din invatatura ortodoxa: "După Sfinții Părinți, acești copii nu au avut cum să păcătuiască, ca să sufere din motive personale, ci doar moștenesc, în virtutea solidarității cu firea umană, a protopărinților noștri Adam și Eva, păcatul strămoșesc. Orice om se naște cu aceste consecințe ale păcatului strămoșesc. Acesta este șters prin Taina Sfântului Botez, dar asta nu înseamnă că nu rămân afectele, rămân în ființa umană consecințele sale ca predispoziții spre păcat. După Sfinții Părinți, acești copii nu suferă chinurile iadului. Mi-aduc aminte o formulă pe care o învățam noi la ora de dogmatică: "Nu se împărtășesc de lumină, dar toți se cinstesc cu liniștea". Așa au trăit și drepții Vechiului Testament, care nu s-au împărtășit de lumina dumnezeiască, până nu a coborât la iad Domnul nostru Iisus Hristos. Drepții Vechiului Testament nu au suferit de chinurile iadului (înțelese ca stare de întristare, de singurătate), dar nu s-au împărtășit de lumină, în schimb, s-au împărtășit de o pace, de o liniște sufletească. Abia în momentul în care Mântuitorul Hristos a coborât la iad, a introdus starea de lumină, Lumina Învierii, și astfel s-a făcut începutul Raiului.
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
O să citesc articolul, că e unul din Sfinții mei preferați, Sfîntul Ignatie Brancianinov, deși nu are bibliografie, nu are trimitere la nici o carte, deși începe primele rînduri cu "habar n-aveți de mîntuire", nu e prea specific Sfîntului Ignatie să folosească termeni din-aceștia și deși Putnicul digital e contradicție de termeni, și împotriva a însăși învățătura creștină.

E o scrisoare cunoscuta a Sfantului, nu are legatura cu blogul, o gasesti pe mai multe site-uri ortoodxe si chiar si carte pe scribd. Eu am dat unde am gasit-o mai usor pe google, prima data am auzit-o la un radio ortodox. Dar am dat si alte citate din sfinti, nu doar sfantul Igantie spune asta, ci toti sfintii. Despre faptele credintei si har poti citi si la Sfantul Serafim de Sarov:
http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 22.06.2013, 20:12:17
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Cătăline, susții prostii. Și le susții încă. Cred că nu este dogmă, dar mă interesez la profesorul de dogmatică, dacă mîntuirea necredincioșilor, a păgînilor dacă e dogmă. Că dacă e dogmă, ești eretic.
Am să-ți răspund scurt și concis. Să citești tot.

Ce-i în catehism e incomplet. Nu poți cuprinde acolo toate tratatele de teologie. Tîlharul de pe cruce, care s-a mîntuit (!), NU era creștin, NU avea Sfîntul Botez, NU era în Biserică, și s-a mîntuit. Da? Simplu. În catehism nu cuprinde toată învățătura creștinească. Ci doar liniile cele mai mari, principale.

Mîntuirea NU este doar pentru creștini. O spune Sfîntul Ioan Scărarul: "Dumnezeu este al tuturor; este viața tuturor celor ce voiesc; este mântuirea tuturor; al celor ce cred și al celor ce nu cred; al celor drepți și al celor nedrepți; al celor cinstitori de Dumnezeu și necinstitori; al celor nepătimași și pătimași; al călugărilor și al mirenilor; al înțelepților și al celor neînvățați; al celor sănătoși și al celor bolnavi; al tinerilor și vârstnicilor" (Sf. Ioan Scărarul, Filocalia IX)

Doar că mîntuirea necredincioșilor va fi diferită. Ei nu vor vedea pe Dumnezeu, nu vor sta de vorbă cu El, nu îi vor putea aduce slavă în cîntări, nu vor vedea nici una din minunile săvîrșite de El, etc., vor avea doar o stare de bine, de liniștire și odihnă.

"Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:" Romani 2, 6 "Dumnezeu nu va răsplăti cu bine cele făcute fără un scop drept. Căci judecata lui Dumnezeu nu privește la cele făcute, ci la scopul celor făcute" (Sf. Maxim Mărturisitorul, Filocalia II) Deci mîntuirea celor necredincioși, se va face prin faptele lor, dar în harul lui Dumnezeu, în mila lui Dumnezeu. Vor fi membrii ai Bisericii, nedemni de ea, de Biserică. Tocmai de aceea și răsplătirea lor va fi diferită. Ceea ce spune catehismul, e corect, dar incomplet."
6. Care sunt conditiile mantuirii?
Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune.
Da! Dar e de ajuns să fie UNA, numai una din cele 3, nu obligatoriu și automat toate 3 împreună. Asta spusesem eu și în postul anterior. Că vorbești prostii de toate 3. Ori una, ori alta, ori a 3-a. Iar păgînii, în necredința lor, dar în faptele lor bune, făcute din fire, "după lege" se mîntuiesc. Din fire, prin pocăință, dacă se vor căii de păcatele lor, și în ultimele clipe ale vieții, precum tîlharul de pe cruce, se vor mîntui !

Dar nimeni, nu se mîntuie înafara milei lui Dumnezeu. El, Domnul, îi mîntuie, îi îngăduie, îi primește. Prin harul Lui, chiar neacceptat de ei. Dacă haina sufletului lor e curată, și ei sunt pregătiți pentru nunta Mirelui ceresc, printro viață sfîntă ce au avuto, merg în iad? Sigur că NU. Merg în Rai. Din fire ale legii au făcut. Chiar dacă sunt necredincioși.

Spune Catehismul foarte frumos: "nimeni nu poate sa se impartaseasca de mantuire, daca nu este madular al trupului lui Hristos, adica al Bisericii." Și deci, prin faptele lor bune și mila lui Dumnezeu, păgînii s-au făcut mădulare ale lui Hristos, și Dumnezeu îi va mîntui. "Nimeni nu vine la Tatăl, decît prin Mine", spune Hristos. El e Calea Adevărul și Viața. El e Legea, e Pîinea, el e ușa. Deci, cei ce fac faptele lor bune, nu pentru faptele lor îi mîntuie Dumnezeu, ci pentru că au împlinit Legea, au împlinit pe Hristos.

Poți să știi că dacă omori un om, sau mai mulți, în război, poți să fi creștin, în Biserică, cu Botez, că slabe șanse de mîntuire ai. De ce? Ai încălcat Legea. Ai ieșit din Hristos. Pe cînd cel păgîn, fiind bun toată viața lui, își ia ușor un loc în Rai.
"Viață veșnică celor ce, prin stăruință în faptă bună, caută mărire, cinste și nestricăciune," zice la Romani 2, 7 "Păgânii, deși nu au fost învredniciți de o revelație specială, vor fi judecați după conștiința lor, glasul lui Dumnezeu din om, care-l aprobă pentru fapta cea bună și-l condamnă pentru cea rea." spune Bartolomeu Anania. "Dar mărire, cinste și pace oricui face binele: iudeului mai întâi, și elinului. Căci nu este părtinire la Dumnezeu!" Romani 2, 10-11

Dumnezeu nu e egoist, după mintea noastră egoistă. Mîntuirea este a tuturor, spune clar Sfîntul Ioan Scărarul. Și a celor credincioși și a celor necredincioși. Așteaptă tu Cătăline, să se mîntuiască doar creștinii. Mulți dintre creștini, vor merge în iad și mulți dintre necreștini, vor merge în Rai. Și pentru puțina ta iubire, și pentru răstălmăcirea învățăturii creștine din catehism, incompletă, să nu ai surprize la dobîndirea Raiului.

"Cuvântul străbate până în adâncul sufletului lor, datorită faptului că e curat", cum afirmă Sf. Maxim Mărturisitorul.
"În absența unei legi elaborate, legea morală - înscrisă ontologic în conștiința omului - poate constitui prin ea însăși un criteriu al discernământului. Conștiința este acea făclie a Domnului, care n-a încetat nici în lumea păgână să răspândească lumina ei mântuitoare." "Ești înzestrat cu capacitatea de a discerne "spune Bartolomeu Anania. Între bine și rău.

Nu există botezul dorinței, ai dreptate. Există botezul sîngelui, există botezul lacrimilor. Ți-am scris despre botezul dorinței, să-ți dau sinonime, ca să înțelegi.

Păi măi omule neînțelept, chiar dacă nu au apucat să se boteze, rare cazuri, e suficient că au devenit credincioși lui Hristos, ca tîlharul de pe cruce. Ce rost mai are botezul sîngelui pentru cel credincios, cînd el, cel credincios, este botezat, este creștin, face parte din Biserică? Tu, frate, nu ai înțeles că botezul sîngelui, botezul lacrimilor este și PENTRU cei necredincioși, nu doar pentru cei nebotezați, care sunt puțini. Așa să-i mîntuiască Dumnezeu pentru că le-a fost luată șansa de a se mai pocăi pentru păcatele lor, de a deveni creștini. De aceea toți cei uciși de alți oameni, merg în Ceruri. Ți-am spus și iîn postul anterior.

Da, vor fi judecați după cele 4 legi, cum Spune Sfîntul Grigorie, și crezi că dintre cei necredincioși, dacă vor împlini din cele 4 legi, nu moștenesc Raiul? Ba da! Of, frate, of.
Spui: "Oamenii se puteau mantui dupa legea constiintei pana la legea data prin Moise, cand nu exista inca Legea scrisa". Dar tot tu mi-ai amintit, deși știam, că NU A EXISTAT mîntuire pînă la Hristos, deci toți, mergeau în iad, cu tot cu legea conștiinței. Omule! Ești înșelat. Ia seamă.

Legea conștiinței, se aplică, după Hristos, celor necredincioși, care se vor mîntui, prin judecata, mila și harul lui Dumnezeu, membrii nedemni ai Bisericii. Omul care chiar dacă nu vine în biserică, în viața aceasta și face fapte bune, se mîntuiește. Dar mîntuirea lui e diferită. Cel mai mare păcat e neiubirea, nu închinarea la idoli. Păcatul în sine e un idol, spun Sfinții Părinți, și tot este mîntuire pentru păcătoși, ca și pentru păgîni.

Da, aici ai vorbit corect. "Dreptii din Vechiul Testament nu aveau botezul pentru ca nu exista. Dar avand credinta si faptele bune se considera ca aveau botezul dorintei. Dupa ce Domnul a unit firea omeneasca si cea divina i-a scos din Iad." Așa este. Deși botezul dorinței, e sinonim cu bitezul sîngelui, sau al lacrimilor, al suferinței, ca să înțelegi. Și se aplică mai tîrziu, mai ales pentru cei uciși. Și toți cei uciși merg în Rai.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 22.06.2013, 20:16:38
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Partea a II-a a aceluiași răspuns.

Nu vor mîntuirea spui? E suficient să o vrea prin faptele lor bune. Un exemplu la musulmani, multora le e frică să devină creștini, deși vor, pentru că coranul lor prostesc spune să fiu uciși apostații. Deci, avînd fapte bune, se pot mîntui, dar diferit față de creștini.

Spui: "Pentru manturie trebuie sa faca ceva si omul" Exact. Face. Are o viață plăcuta lui Dumnezeu Treime. Are haina sufletului său curată și pregătită pentru nunta Mirelui ceresc, deși nu are botezul creștin, sau îl are în erezie. Dar tot se poate mîntui. Dar mîntuirea lui va fi diferită, față de a creștinilor.

Spui: "Chiar daca nu stie de Biserica, daca face fapte bune si are inima curata Domnul il ajuta sa vada adevarul si sa vina in Biserica." Da, Domnul îl ajută, dar dacă nu vine în Biserică, tot se poate mîntui, prin fapte bune, inimă curată.

Aminteșteți la Fericirile de pe munte: zice Hristos: "Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor." Nu zice, creștinii săraci cu duhul, sau botezații, sau cei din Biserică. Nu zice așa, ci toți cei săraci cu duhul.

Deși Sfîntul Nicolae Velimirovici, spune clar, că mîntuirea necredincioșilor, va fi diferită. Dar va fi. Și iarăși: Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu. DA? Simplu. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.

Ce înseamnă prigoniți din pricina Mea? Adică din cauza Adevărului. Care au de suferit din cauza faptului că vor să fie buni. Chiar necreștini fiind. Se pot mîntui. E limpede ! Nu încurajez, globalizarea, ci Adevărul. Biserica și Dumnezeu a pentru toți. Ăsta e Adevărul.

Nu spun după nici un new-age, și NU toți vor ajunge în Rai, dar vor mai mulți în Rai, decît în iad, asta știu sigur. Pentru că Dumnezeu este Iubire.
Ce spun, este învățătura creștinească, nu părerea mea.

Tu ai părerile tale, teleogumenele tale, părerile tale teologice, care sunt în marginea prăpastiei ereziei, pentru lipsa ta de iubirea și exclusivitatea mîntuirii pentru credincioși și deloc pentru necredincioși.

Spui: "Pentru ca nu inteleg prea multe din crestinism si rostul venirii Mantuitorului." Dar și ce spui? Că creștinii înțeleg tare mult, așa-i? Dacă ar fi așa, ar trebui să fim cu toții sfinți. Și nu suntem. Deci tot harul și mila lui Dumnezeu ne va mîntui și pe noi, creștinii, ca și pe necreștinii care "din fire fac ale legii" adică ale lui Hristos, El fiind Legea. Plinirea Legii.

Spui: "Desigur, Domnul ii poate mantui pe toti, pentru ca nimic nu este cu neputinta, dar nu se intampla asta si ne-a revelat ceea ce trebuei sa facem ca sa ne mantuim, care sunt conditiile mantuirii." DA! Slavă lui Dumnezeu. Aici ai vorbit Adevărul. DA, nu care sunt condițiile, ci care e condiția mîntuirii. Una singură: IUBIREA !

Spui: "Toata Sfanta Scriptura si toata invatatura si faptele au un singur scop: ca omul sa se mantuiasca, deci ne sunt date conditiile mantuirii." Greșit. Toată Sfînta Scriptura și toată învățătura și faptele au un singur scop: IUBIREA ! NU MÎNTUIREA. Iubirea. Nu Biblia te mîntuiește. Nu creștinismul te mîntuiește. Dumnezeu te mîntuiește. Să-ți intre bine în cap, dragul meu.

Iubirea te mîntuiște. O spune Însuși Hristos. El i-a răspuns: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău. Aceasta este marea și întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii." Matei 22, 37-40. Da? Deci ce spune? Aici, în aceste două legi, se cuprind toată Legea și proorocii. De ce Legea cu L capital? Pentru că El e Legea, El e Iubirea, El mîntuirea tuturor nevrednicilor de mîntuire.
Sigur că nu doar faptele mîntuie, sigur că este ateist să spui așa ceva.
Mai exact spunem, faptele prin iubirea, harul și mila lui Dumnezeu.

Spui: "Iubire nu ai daca spui un neadevar". Greșit. Poți spune un neadevăr din neștiință, din frică, din nepăsare, etc. Dar concret, Iubire, ai cînd iubești pe Dumnezeu și pe aproapele. Ba da, poți să spui un neadevăr, doar ca să faci cuiva pe plac și totuși să ai iubire. Iubire pentru Dumnezeu și aproapele. Aia-i iubirea adevărată. Restul, sunt alte idei și definiții pe marginea iubirii cele mari și adevărate expuse de Mîntuitorul. Și ce spun nu are nimic de-a face cu protestantismul.

Spui: "Adica sa il minti pe un eterodox ca se poate mantui si fara sa vina in Biserica Ortodoxa." Nu îl minti pe un eterodox, îi spui ce nu e creștin (fie necredincios, ateu, păgîn, eretic, păgîn, etc.) că se poate mîntui, foarte greu, dar mîntuirea chiar de o va dobîndi, va fi foarte diferită de mîntuirea creștinului. Complet diferită. Ăsta e adevărul creștinesc. Asta îi spun. Și prin asta, nu îi vreau răul, ci îl și chem acasă, în creștinism. La mîntuirea obiectivă.

Iar cu privire la muncile din iad, mă refer, la iadul de după Hristos. Pentru că altul era Raiul și iadul în Vechiul și altul e Raiul și iadul în Noul, la desăvîrșirea Legii, prin Iubire. Mă refer după Hristos. În iad sunt munci. Nimeni nu se odihnește acolo, chiar dacă stă pe loc, închețat, se muncește.

Exact, la fel și în Rai, unii sunt îngeri, alții, arhangheli, serafimi, heruvimi, scaune, domnii, începătorii, stăpînii sau puteri. Așa și răsplata, Împărăția Cerurilor, pentru creștini va fi una și pentru necreștini, păgîni sau necredincioși, va fi altfel, Împărăția Cerurilor. Dar nu vrei să înțelegi lucrul ăsta.

Da, exact, cu legătura la mîntuirea copiilor nebotezați. Toți ajung în Rai. Chiar nebotezați, chiar necreștini, fiind, nefăcînd parte din Biserică. Cum spune Î.P.S. Ciprian: nu se împărtășesc de lumină, dar se împărtășesc de liniște. Exact ca necredincioșii ce se mîntuiesc. Ca și copii nebotezați, și adulții nebotezați. Doar că condiția lor este să fi avut o viață plăcută lui Dumnezeu.

Cît de clar mai vrei să fie ??? Cătăline Cătăline...

Spui: "Drepții Vechiului Testament nu au suferit de chinurile iadului (înțelese ca stare de întristare, de singurătate), dar nu s-au împărtășit de lumină, în schimb, s-au împărtășit de o pace, de o liniște sufletească". COMPLET GREȘIT. Erezie chiar. Pacea și liniștea sufletească sunt specifice Raiului. Nicidecum iadului. Nu au dobîndit nici o pace și liniște sufletească pînă la Hristos. Acea pace și liniște sufletească este o răsplătire a Raiului, pentru cei nebotezați, deci pentru necreștini.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 22.06.2013 at 20:20:39.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.06.2013, 20:33:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Daniel, n-am citit tot ce ai scris, însă pentru felul în care înțelegi mântuirea, te îmbrățișez.

P.S. Te rog renunță la renunțarea la forum. Vei avea multă treabă aici.

Last edited by N.Priceputu; 22.06.2013 at 20:50:27.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 22.06.2013, 21:14:37
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mulțumesc frate drag.
Nu știu ce să-ți spun.
Nu sunt vrednic de iubirea nimănui.
Nu sunt vrednic de toată bunătatea și milostivirea lui Dumnezeu.
Nu fac nici cele ce sunt dator să le fac, nu fac binele, nimic bun nu fac.
Nu o spun din smerenie, că n-am. O spun din frică, că mă tem pentru mîntuirea mea și mă tem și mă dor căderile altora.
Nu voi renunța la forum, rămîn, pentru tine, frate.
Dumnezeu lucrează prin toți oamenii.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate.
Iartă-mă.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 22.06.2013 at 21:28:53.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 22.06.2013, 21:29:07
Skizzer Skizzer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Mulțumesc frate drag.
Nu știu ce să-ți spun.
Nu sunt vrednic de iubirea nimănui.
Nu sunt vrednic de toată bunătatea și milostivirea lui Dumnezeu.
Nu fac nici cele ce sunt dator să le fac, nu fac binele, nimic bun nu fac.
Nu o spun din smerenie, că n-am. O spun din frică, că mă tem pentru mîntuirea mea și mă tem și mă dor căderile altora.
Nu voi renunța la forum, pentru tine, frate.
Dumnezeu lucrează prin toți oamenii.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate.
Iartă-mă.

Bucurii.
Doamne Ajuta !

Nu voi avea legatura cu subiectul acestei discutii . Fac acest Reply pentru a te "felicita" . Imi place sa vad atata frumusete in cuvintele spuse de tine . Nu am putut citi tot dar din cate am citit , mi-am dat seama de frumusetea cuvintelor tale . Nu pleca de pe acest forum , vom avea nevoie de tine , de gandirea ta .
Dumnezeu sa te ajute frate Daniel .

Doamne Miluieste .
Reply With Quote
  #148  
Vechi 22.06.2013, 21:44:24
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mulțumesc pentru cuvinte, frate iubit.

Nimic al meu. Nu am nimic.
Tot ce avem, de la El avem.

"Gol am ieșit din pântecele mamei mele și gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!" Iov 1, 21.

Toată înțelepciunea e a Lui, e de la Domnul.
Ne-o dă ca să fim de folos celorlalți. Tuturor. Medicină, inginerie, știință, arhitectură. Totul. De la El.

Ne dă acestea pentru a ne fi mai ușor, pentru a-L înțelege, a-L iubi mai ușor. Ca să-L slăvim mai ușor. A-L dori mai cu sîrguință, cu mai mare dorire. Să-L vedem în mai mare măreția Lui.
După măsura în care ne dorim, și putem.

Spune Domnul: "Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste." II Timotei 2, 20.

Ne iubește pe toți. Ne vrea pe toți. Foarte mulți, cu mult mai mulți vor fi în Rai decît în iad.

Dar pînă acolo, orice alegem, Rai sau iad, trebuie să iubim. Și Domnul ne dă apoi ce avem nevoie.
"Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați." I Corinteni 11, 19.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 22.06.2013 at 21:52:39.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 22.06.2013, 22:05:24
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu voi renunța la forum, rămîn, pentru tine, frate.
_______________
Iubiti.
Asa măi Daniel_Ortodox.
Vezi că se poate și fără prefăcătorii și false si inutile duhovnicii?

Fii tu însuți! Nu te poti deocamdată despărti de forum, nu faci pe viteazul, îți recunoști slabiciunea si, cu timpul, Sfanta Treime te va ajuta si iti va da putere. Abia atunci asezi semnături mărețe.

Cum zicea și regele David: "Că iată adevărul ai iubit".

Last edited by Dalian; 22.06.2013 at 22:11:13.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 22.06.2013, 22:16:21
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mulțumesc și ție, frate, pentru gîndul curat.

Să-ți ajute Dumnezeu să fi pe placul Lui și să nu tălmăcești Scripturile după înșelarea protestantă, spre a ta pierzare.

Nu am fost prefăcut nici în semnătura cealaltă, cu renunțarea la forum am fost tot eu însumi. Ce-am simțit și încă simt.
Internetul e o ispitire grozavă. Mare de tot și foarte periculoasă. Și pierderea timpului folositor pentru mîntuire.

Dar stau. Se mai folosesc frații de mine, că tare mă bucur.

Ai puțintică grijă frate, că acolo la Psalmul 50: "Că iată adevărul ai iubit", David se referă la Dumnezeu, că El iubește adevărul. Îi e revalat lui David, ca un îndemn de la Domnul, să iubim toți adevărul. Apoi se referă la sine, David și spune în același verset: "cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale, mi-ai arătat mie." Psalmul 50, 7.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 22.06.2013 at 22:20:54.
Reply With Quote
Răspunde