Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 07.10.2013, 15:53:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!
Acum ori niciodată croiește-ți altă soarte,
La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani!

Acum ori niciodată să dăm dovezi la lume
Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian!

Înalță-ți lata frunte și caută-n giur de tine,
Cum stau ca brazi în munte voinici sute de mii;
Un glas ei mai așteaptă și sar ca lupi în stâne,
Bătrâni, bărbați, juni, tineri, din munți și din câmpii!

Priviți, mărețe umbre, Mihai, Ștefan, Corvine,
Româna națiune, ai voștri strănepoți,
Cu brațele armate, cu focul vostru-n vine,
"Viață-n libertate ori moarte!" strigă toți.

Pre voi vă nimiciră a pizmei răutate
Și oarba neunire la Milcov și Carpați!
Dar noi, pătrunși la suflet de sfânta libertate,
Jurăm că vom da mâna, să fim pururea frați!

O mamă văduvită de la Mihai cel Mare
Pretinde de la fii-și azi mână d-ajutori,
Și blastămă cu lacrimi în ochi pe orișicare,
În astfel de pericol s-ar face vânzători!

De fulgere să piară, de trăsnet și pucioasă,
Oricare s-ar retrage din gloriosul loc,
Când patria sau mama, cu inimă duioasă,
Va cere ca să trecem prin sabie și foc!

N-ajunse iataganul barbarei semilune,
A cărui plăgi fatale și azi le mai simțim;
Acum se vâră cnuta în vetrele străbune,
Dar martor ne e Domnul că vii nu o primim!

N-ajunse despotismul cu-ntreaga lui orbie,
Al cărui jug din seculi ca vitele-l purtăm ;
Acum se-ncearcă cruzii, în oarba lor trufie,
Să ne răpească limba, dar morți numai o dăm!

Români din patru unghiuri, acum ori niciodată
Uniți-vă în cuget, uniți-vă-n simțiri!
Strigați în lumea largă că Dunărea-i furată
Prin intrigă și silă, viclene uneltiri!

Preoți, cu cruce-n frunte! căci oastea e creștină,
Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.
Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
Decât să fim sclavi iarăși în vechiul nost'pământ!


http://carmenplesea.blogspot.ro/2012...e-stat-al.html
La ocazii festive, spune în link, românii creștini interpretează strofele 1, 2, 4, 11. Unitatea de neam și de credință, pe care unii voiesc, făcînd pe creștinii aici pe forum și pretutindeni, să o vadă distrusă.
nu pot fi de acord cu un cantec, fie el si imnul tarii, care lauda un invadator, pe Traian (a doua strofa)
Reply With Quote
  #242  
Vechi 15.10.2013, 20:05:56
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Un film cu și despre ce fac războaiele cu viețile oamenilor.

http://filmehd.net/the-seasoning-hou...me-online.html

Inspirat din fapte reale.

Iertare.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 15.10.2013, 21:45:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu pot fi de acord cu un cantec, fie el si imnul tarii, care lauda un invadator, pe Traian (a doua strofa)
E pentru pedigree.
Daca nu s-a gasit ceva mai bun, inseamna ca avem probleme serioase in acest sens. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 17.10.2013, 20:17:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Deși în multe privințe avem opinii diferite, pe această temă sunt de acord cu Daniel.
Patriotismul este un sentiment frumos... dar iubirea față de aproapele (indiferent de naționalitatea sa) rămâne o VIRTUTE CREȘTINĂ!
Cât privește naționalismul, aceasta e o ideologie din secolul al XIX-lea (care, aviz naționaliștilor, n-a apărut în România...).
Îmbinarea dintre ortodoxie și naționalism a fost considerată drept erezie de către participanții la Sinodul panortodox întrunit la Constantinopol în anul 1872. Ei au denumit această ideologie "etnofiletism" și au trecut-o, fără nici o ezitare, în rândul ereziilor.
Astfel, dacă naționalismul, ca ideologie politică, și-a avut rolul lui istoric (fiind anacronic astăzi), combinat cu religia creștin-ortodoxă, devine chiar erezie - adică pericol spiritual.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 17.10.2013 at 21:15:05.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 17.10.2013, 20:22:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Întrebare pentru naționaliști

Din ce motiv Domnul Iisus Hristos, profețind apropiata distrugere a Ierusalimului (proorocie împlinită în anul 70), i-a îndemnat pe contemporanii și conaționalii Săi ca, atunci când vor vedea Cetatea Sfântă înconjurată de oștiri, să fugă în munți și să nu se întoarcă să-și ia haina?
De ce nu i-a învățat să-și apere patria împotriva romanilor, cu arma-n mână, chiar până la moarte?...
De ce să fugă?
Temă de meditație și - de ce nu? - polemică.
Încă ceva: cum interpretați Gal3, 28?
Dar Evr11, 14-16?
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 17.10.2013 at 21:42:27.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 17.10.2013, 20:26:30
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Din ce motiv Domnul Iisus Hristos, profețind apropiata distrugere a Ierusalimului (proorocie împlinită în anul 70), i-a îndemnat pe contemporanii și conaționalii Săi ca, atunci când vor vedea Cetatea Sfântă înconjurată de oștiri, să fugă în munți și să nu se întoarcă să-și ia haina?
De ce nu i-a învățat să-și apere patria împotriva romanilor, cu arma-n mână, chiar până la moarte?...
De ce să fugă?
Temă de meditație și - de ce nu? - polemică.
Încă ceva: cum interpretați Gal3, 28?
Dar Evr11, 14?
Doamne ajută!
Cand vorbeste de treaba asta nu cred ca se refera numai la caderea Ierusalimului ci si la vremurile de sfarsit (a se vedea contextul). „Sa fuga in munti” cred ca face trimitere la o evadare intr-o locatie metafizica ci nu atat la niste munti propriu-zisi.....parca am citit candva ceva pe tema asta dar nu mai tin minte....oricum e interesant subiectul.

p.s.: nu am citit topicul deci raspunsul meu este strict la mesajul citat
Reply With Quote
  #247  
Vechi 17.10.2013, 23:18:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Deși în multe privințe avem opinii diferite, pe această temă sunt de acord cu Daniel.
Patriotismul este un sentiment frumos... dar iubirea față de aproapele (indiferent de naționalitatea sa) rămâne o VIRTUTE CREȘTINĂ!
Cât privește naționalismul, aceasta e o ideologie din secolul al XIX-lea (care, aviz naționaliștilor, n-a apărut în România...).
Îmbinarea dintre ortodoxie și naționalism a fost considerată drept erezie de către participanții la Sinodul panortodox întrunit la Constantinopol în anul 1872. Ei au denumit această ideologie "etnofiletism" și au trecut-o, fără nici o ezitare, în rândul ereziilor.
Astfel, dacă naționalismul, ca ideologie politică, și-a avut rolul lui istoric (fiind anacronic astăzi), combinat cu religia creștin-ortodoxă, devine chiar erezie - adică pericol spiritual.
imi place asta cand toata lumea zice ca nationalismul a aparut abia in secolulul XIX.
Asa, si?
Si conceptia despre stat a aparut tot pe atunci, dar nu aud pe nimeni sa zica ca Japonia sau Anglia au o istorie care incepe la 1850.

Da, etnofiletismul a fost combatut ca erezie, pt ca incep sa se confunde neamul cu Biserica.
Si cezaropapismul a fost combatut cam din acelasi motiv, dar nu aud pe nimeni sa zica ca un ortodox adevarat(™) e anarhist hardcore anti-monarhist.

In privinta revoltei evreiesti, crestinii nu prea s-au bagat, pt ca Simon bar Kohba se considera Mesia.
In rest, a zis deja VladCat.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 17.10.2013 at 23:21:57.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 18.10.2013, 00:05:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Încă ceva: cum interpretați Gal3, 28?
Sf Iustin Popovici ne explică:
"Biserica este vesnicia divino-umana intrupata in limitele timpului si ale spatiului. Se gaseste in lumea aceasta, dar nu este din lumea aceasta (loan 18,36). Se gaseste in lumea aceasta, pentru ca sa ridice lumea aceasta sus, de unde vine ea insasi. Biserica este ecumenica, catolica [universala, soborniceasca], divino-umana, vesnica, de aceea constituie o blasfemie de neiertat impotriva lui Hristos si a Duhului Sfant a face din Biserica o institutie nationala, a o restrange la scopul si metodele nationale meschine, limitate si trecatoare. Scopul ei este supranational, ecumenic, pan-uman: acela de a uni in Hristos pe toti oamenii, pe toti, fara exceptii pe motiv de nationalitate, semintie sau clasa sociala: "Nu mai este iudeu, nici elin, nu mai este sclav, nici liber, nu mai este parte barbateasca si parte femeiasca; caci voi toti sunteti una in Hristos Iisus" (Galateni 3,28), pentru ca Hristos este "toate in toti" (Coloseni 3,11)".
Reply With Quote
  #249  
Vechi 18.10.2013, 00:28:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cand vorbeste de treaba asta nu cred ca se refera numai la caderea Ierusalimului ci si la vremurile de sfarsit (a se vedea contextul). „Sa fuga in munti” cred ca face trimitere la o evadare intr-o locatie metafizica ci nu atat la niste munti propriu-zisi.....parca am citit candva ceva pe tema asta dar nu mai tin minte....oricum e interesant subiectul.

p.s.: nu am citit topicul deci raspunsul meu este strict la mesajul citat
Desigur că, în strădania înțelegerii (fie și doar în parte) unui text biblic, sensul duhovnicesc/ spiritual este primul ce trebuie căutat și, de aceea, interpretarea ta îmi pare deosebit de profundă și autentic-ortodoxă.
Există aici, totuși, inclusiv un sens istoric, ca și-n oricare alt text.
De exemplu, trecerea poporului ales prin marea roșie, sub conducerea lui Moise a fost, desigur, în sens tipologic, o prefigurare a Botezului creștin; textul are, însă, un sens istoric foarte clar - evreii aceia chiar au fost conduși, într-un mod supranatural, prin marea roșie.
La fel și-n cazul textului despre care discutăm noi. Sensul duhovnicesc există și este chiar cel esențial. Hristos a vorbit nu doar pentru contemporanii Săi, ci pentru fiecare persoană umană, din orice generație ar fi.
Contemporanii Săi, însă, în anul 70, s-au refugiat la Pella (așa-mi amintesc că se numea cetatea în care s-a stabilit comunitatea iudeo-creștină din Ierusalim în timpul războiului dintre 66-70, spre să rețin corect) și nu a participat la război.
Textul pe care-l discutăm este consemnat, într-adevăr, în contextul unei cuvântări eshatologice (așa cum vedem în toate Evangheliile sinoptice).
O parte a profeției se va împlini la acea vreme pe care nici îngerii n-o știu... ci numai Tatăl.
O altă parte a profeției viza, însă, un eveniment istoric din epoca respectivă. De aceea, Hristos precizează: "adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul (generația - n.n.) acesta până când nu vor fi toate acestea" și, imediat, pentru a se evita eludarea sensului spiritual în favoarea celui literal-istoric, adaugă: "cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece".
În acel neam/ generație, profeția s-a împlinit în mod cât se poate de concret. Citez din memorie (nu știu exact versetul): "iar când veți vedea Ierusalimul înconjurat de oștiri, atunci să știți că s-a apropiat pustiirea lui. Atunci, cei din Iudeea să fugă în munți. Să nu se întoarcă să-și ia haina".
Cum facem?
Același Hristos, Dumnezeul nostru, Care a spus: "mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are: să-și pună cineva viața pentru prietenii săi".
Sacrificiul propriei vieți pentru aproapele este, așadar, suprema dovadă de iubire.
Iubirea este cea mai mare virtute creștină.
Sacrificiul suprem din dragoste față de semeni rămâne, deci, fapta cea mai bună din perspectiva moralei creștine.
Atunci, cum facem cu fuga în munți?
Cuvintele Sfintei Scripturi nu se pot contrazice între ele...
Este, oare, vorba tocmai despre evitarea crimei?
Sau să ne întrebăm altfel:
în caz de război, se poate vorbi de sacrificiu din iubire față de ceilalți?...
Sau cumva sacrificiul, în acest caz de război, ar presupune nu iubirea, ci tocmai contrariul acesteia - o moarte tocmai în încercarea de a-i omorâ pe alții?...
Iar jertfa supremă pentru semeni, cea recomandată de Hristos în In15, 14, are drept unic motiv iubirea și ca singur scop împlinirea, manifestarea concretă a acesteia.
Cum ne dumirim?...
:)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.10.2013 at 02:04:32.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 18.10.2013, 00:42:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laura, cum comentezi acest eveniment istoric?:

Din volumul al IX-lea al ”Vietii Sfintilor” (pag.1034 si 1043), aflam ca, in ziua premergatoare luptei cu Maxentiu din 28 octombrie 312, imparatul Constantin a vazut pe cer o cruce luminoasa si inscrisul ”in hoc signo vinces” (”prin acest semn vei invinge”), apoi, in noaptea urmatoare, a avut un vis in care i s-a aratat Insusi Domnul nostru Iisus Hristos, care l-a indemnat sa insemneze cu Sfanta Cruce toate steagurile de lupta ale ostirii sale. Constantin a facut intocmai. Monogramul lui Hristos HP (semnul ”CHI – RO”) l-a pus si pe un steag numit ”labarum” (stindard – drapelul - roman de razboi, pe care, Constantin cel Mare, punand crucea si monogramul lui Iisus Hristos, l-a transformat in stindard imperial). Astfel, prin purtarea de grija si marea milostivire a Domnului nostru Iisus Hristos, Constantin l-a invins pe Maxentiu, intrand triumfator in Roma.
Reply With Quote
Răspunde