Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2011, 15:28:55
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit?

Hristos a-nviat!

Azi dimineata, cand stateam la mirungerea de la sfarsit, am auzit intamplator o doamna care ii spunea unei alte doamne ca nu mai trebuie sarutata icoana lui Iisus daca s-a impartasit. Poate sa-mi explice cineva de ce?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2011, 15:47:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Hristos a-nviat!

Azi dimineata, cand stateam la mirungerea de la sfarsit, am auzit intamplator o doamna care ii spunea unei alte doamne ca nu mai trebuie sarutata icoana lui Iisus daca s-a impartasit. Poate sa-mi explice cineva de ce?
Ce rost mai are să sărutăm un simbol al Cuiva, dacă îl avem pe însuși acel Cineva în noi, în mod substanțial ? Pentru ce aș săruta inelul Regelui, dacă eu însumi m-am făcut una cu Regele, dacă El este în mine și eu în El ? Oare nu i-aș arăta, astfel, că de fapt nu prea cred în prefacerea pâinii și vinului în Preasfântul Trup și Sânge al Lui ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2011, 19:43:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Din ce mi-am dat seama nu se saruta din motivul pentru care preotul are un stergar cand ne impartasim: sa nu scapam o particica din Trupul si Sangele Domnului daca avem pe buze sau in gura (in saliva).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2011, 10:42:04
Aliona-Rafaela Aliona-Rafaela  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2010
Locație: Republica Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Hristos a-nviat!

Azi dimineata, cand stateam la mirungerea de la sfarsit, am auzit intamplator o doamna care ii spunea unei alte doamne ca nu mai trebuie sarutata icoana lui Iisus daca s-a impartasit. Poate sa-mi explice cineva de ce?

Pr. meu duhovnic ne permite sa sarutam icoanele dupa sf Impartasaneie doar dupa ce am luat sf. anafora si aghezama.
Nu mi-am amintesc sursa din care dlui a mentionat ca este scris ca se permite.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2011, 12:20:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In biserica ortodoxa sunt multe practici ingaduite sau culmea , recomandate, de catre preotii insasi , care nu au nici o legatura cu credinta sau care chiar sunt contrare bunei rinduieli si practicii ortodoxe aratate suficient de mult si de explicit de parintii bisericii .
Durerea mare este ca si preotii ca si medicii si ca si inginerii mai ales nu reusesc sa termine toti facultatile cu note exceptionale dovedind astfel rivna lor sporita pe perioada studiilor si uneori durerea se adinceste in cazul in care nici duhovnici inbunatatiti nu au avut cu totii .
Cita drama , si asta vedem cu totii in massmedia vizuala, este atunci cind apuci pe mina unui medic care a terminat facultatea cu media 7,50 sau 8.00 sau doamne fereste si mai mica . Dar ce drama este cind viata duhovniceasca este condusa de un putinpreiceput parinte , absolvent si el de teologie dupa puteri.
Aceasta este realitatea din bisericile noastre .
Mai se vorbea acum un an despre practica de a ne inchina la icoanele de la catapeteasma sau cine stie de pe unde ne mai vine (sfintii din pictura rupestra) la sfirsitul liturghiei . Un alt paradox al practicilor populare din bisericile de mir romanesti.
Pai daca la sfirsitul liturghiei cintam cu totii in cor , adica marturisim cu totii, ca : ,,... am vazut lumina cea adevarata , am primit duhul cel ceresc , am aflat credinta cea adevarata , nedespartitei treimi inchinindu-ne ca aceasta ne-a mintuit pre noi ..." si daca noi ne-am impartasit cu totii participanti la liturghie cel putin in duh , se pune intrebarea, dupa care logica , dorinta , dragoste inteleapta (ca si cind dragostea desvoltata in timpul liturghiei ar fi fost mincinoasa !!) si buna rinduiala a savirsirii slujbelor se justifica sa devenim itineranti prin biserica si sa deranjam bunarinduiala la sfirsitul liturghiei? Liturghia este terminata cind ultimul enorias a fost uns cu ulei sfintit.

La fel sta problema si cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie .
Nu discutam aici cite feluri de sfintenie exista in biserica deoarece este un subiect f. subtire la gindire, la intelegere si necesita un minim de cunostinte sau de credinta adevarata pt. a fi inteles dar stabilim apriori ca trupul si singele lui Hristos este cu adevarat cel mai important lucru din ortodoxie, cel mai sfint , ca sa spunem asa.
Atit de sfint si cu atita grija sporita se manevreaza incit dupa primirea sfintelor taine, cu mare grija (asa ar trebui si nu doar ca un gest teatral !) esti sters la gura pt. ca sa nu ramina particele f. mici pe buze si astfel sa fie depuse pe undeva accidental, fie chiar si pe icoane , si mai ales din indiferenta ! De aceea suntem stersi la gura , ca altminteri ne-ar pune popii sa trecem si sa sarutam icoanele ca astfel stergindu-ne de ele buzele sa intram in ,,buna rinduiala". Dar nici pe departe nu este ingaduit asa ceva .
Si la urma urmei , asa cum s-a amintit si mai sus corect, daca eu sunt una cu Hristos , eu in el si el in mine , care este rostul fatarnic (caci se vede ca nici macar nu ma intereseaza sa constientizez) sa ma umplu de ,,evlavie necorespunzatoare" si sa incep sa mai sarut la icoane chiar daca preotul ma atentioneaza si ma indeamna el cu ,,autoritate" sa le sarut !

Daca un medic, de exemplu , poate face rau de 7 ori pacientilor ca nu a studiat cu atentie cartea sa si ca nu s-a pregatit cu atentie in timpul studiilor , apai este cazul sa stim si sa observam ca un preot nepregatit corespunzator poate face rau de 70 de ori cite 7 daca pe timpul studiilor, din dragoste pt Hristos, nu a invatat cum trebuie !. Si daca medicul nu ne mintuieste cu lucrarea sa (nici macar un psiholog cu pretentii neverosimile sau ifose neostoite) apoi cu preotul este si mai delicat deoarece se zice ca el ne invata sa ne mintuim . Desigur daca chiar stie sa faca aceasta si este patruns de jertfa slujbei sale .

In concluzie , dupa ce ne-am impartasit , cel putin o zi nu ne atingem cu buzele de nimic altceva decit de ceea ce inghitim . Exceptie face lingura, furculita si paharul pt. apa.

Ori de cite ori avem neclaritati despre cum sa vietuim in orice imprejurare a vietii cel maimbine si mai bine este sa cercetam minastirile si duhovnicii mari deoarece acolo in mod sigur exista invataturile drepte pt. vietuirea in Hristos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2011, 12:37:24
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Post

Dupa impartasanie, preotul a spus ca linistiti putem saruta icoanele, a evita asta ar insemna ca si cum intoarcem spatele .Sunt exact cuvintele spuse de preot.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2011, 12:56:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aliona-Rafaela Vezi mesajul
Pr. meu duhovnic ne permite sa sarutam icoanele dupa sf Impartasaneie doar dupa ce am luat sf. anafora si aghezama.
Nu mi-am amintesc sursa din care dlui a mentionat ca este scris ca se permite.
Pai trebuia sa mancam anafura sau sa bem aghiasma ca nu cumva sa ne ramane pe buze sau in gura Sfantul Trup si Sfantul Sange al Mantuitorului si cand sarutam Sfintele icoane sa cada Sfanta Impartasanie pe icoane (caci ar fi mare pacat). Sfanta Impartasanie este pentru om (preoti si crediciosi) nu pentru icoane (sau orice alt obiect de cult)!

Sfanta Impartasanie se adora percum Dumnezeu iar icoanele doar se venereaza (cinstesc). Adoratia se cuvinte exclusiv lui Dumnezeu in cultul ortodox crestin. Maica Domnului este supra cinstita si supra venerata dar in nici un caz adorata.

Cinsitrea icoanelor este o forma de respect fata de Dumnezeu si de sfintii Lui pe cand adorarea lui Dumnezeu este inchinaciune mantuitoare caci Hristos este cel ce mantuieste! Maica Domnului este mai cinstita decat toate puterile ingeresti si decat toti sfintii pentru ca ea este cel mai mare ajutor pentru om pe calea mantuirii. Ea ne aduce la Hristos percum atunci la nunta din cana galileii, ea ne ajuta cu puterea lui Hristos, ea ne miluieste caci multa putere are de la Hristos si ea mijloceste la Hristos pentru mantuirea noastra.

Sursa e practica liturgica crestin ortodoxa:
Preotul trebuie sa aiba foarte mare grija cand ne impartasim cu trupul si sangele Domnului in Taina Sfintei Euhiaristii, pentru ca nici o picatura oricat de mica din Sfanta Impartasanie sa nu se piarda (sa nu cada pe jos sau sa fie nesocotita, necinstita...). Acesta este motiv de caterisire pentru preot daca nu are grija corespunzator de Sfanta Euharistie, adevarat trupul si sangele Domnului Hristos Iisus.

Sfanta Euharistie este spre hrana noastra a oamenilor, este painea cea adevarata si bautura cea adevarata caci "trupul Meu este adevarata mancare si sangele Meu este adevarata bautura"(ioan cap 6) spune insusi Iisus Hristos.

Sa nu picam in habotnicie fratilor, nici in fariseim, nici in idolatire (sa cinstim materia si creatura si nu pe Dumnezeu). Cinstirea sfintelor icoane se indreapta spre cel reprezentat in icoana si nu asupra materiei din care este facuta icoana. Precum cinstirea sfantului este indreaptata indirect spre cel ce sfinteste, adica spre Dumnezeu.

Cine saruta icoanele dupa Sfanta impartasanie bine face si cine nu le saruta la fel de bine face, caci doar nu sarutul icoanei ne mantuieste ci Hristos Iisus Domnul Dumnezeu nostru si fratele nostru. Doar prin Sfanta Euharistie comuniunea noastra cu Dumnezeu este deplina caci "ne facem partasi dumnezeiestii firi" (II petru 1,4) in toata deplinatatea ei, "caci in Hristos locuieste trupeste toata plinatatea dumenzeirii" (Coloseni 2,9).
Toate Sfintele Taine sunt pentru dobandirea Duhului Sfant pentru ca oamenii sa traiasca viata duhovniceasca intru Hristos.

Insa cine saruta icoanele sa o faca cu mare bagare de seama ca nu cumva sa cada Sfanta Impartasanie (de pe buzele sau din gura lui) pe sfintele icoane sau pe sfanta cruce. Sfanta Impartasanie nu se arunca ci se manaca!

Asadar sa luam aminte.

Last edited by Eugen7; 27.04.2011 at 13:02:58.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2011, 15:19:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Hristos a-nviat!

Azi dimineata, cand stateam la mirungerea de la sfarsit, am auzit intamplator o doamna care ii spunea unei alte doamne ca nu mai trebuie sarutata icoana lui Iisus daca s-a impartasit. Poate sa-mi explice cineva de ce?
In rugaciunile dinaintea impartasirii cu Trupul si Sangele Domnului, exista o rugaciune: "Cinei Tale celei de taina, Fiul lui Dumnezeu, astazi, partas ma primeste, ca nu voi spune vrajmasilor Tai taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda; ci ca talharul marturisindu-ma strig Tie : Pomeneste-ma, Doamne, intru imparatia Ta".

Cred ca de aici oamenii au ajuns sa spuna ca nu mai este bine sa sarutam sfintele icoane dupa ce ne-am impartasit. Daca ne-am impartasit si la sfarsitul Liturghiei mergem la miruit, putem saruta fara probleme icoana de pe iconostas inainte de a fi miruiti. Altul este intelesul cuvintelor "nici sarutare iti voi da ca Iuda".

Tare mult iubeste omul neadevarul. La fel se intampla si cu acele cuvinte de la rugaciunea pe care o rosteste preotul la inmormantare, cand cere dezlegarea pacatelor. Oamenii nu vor sa inteleaga ca este vorba de dezlegarea pacatelor si vin sa-l dezlege pe cel adormit de legatura de la picioare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2011, 02:02:00
citibe citibe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Fraților, ce urmează ? Să spuneți că ne putem spăla pe dinți după Sfânta Împărtășanie ? Sau că putem mânca semințe de bostan ? Nu luați în ușor Taina ! Chiar de-ar fi și cea mai mică posibilitate ca vreo bucățică din trupul Domnului să ajungă altundeva decât în noi și neglijăm lucrul ăsta, vinovați suntem. Dacă v-ați împărtășit, ziua aia nu sărutați nimic, nu scuipați, nu vă spălați pe dinți, nu strănutați, nimic din ce-ar putea fi un risc să risipiți Trupul Domnului. Dacă se varsă Împărtășania pe un veșmânt, veșmântul ăla trebuie ars ! N-o luați în șagă.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2011, 11:27:00
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Hristos a-nviat!

Azi dimineata, cand stateam la mirungerea de la sfarsit, am auzit intamplator o doamna care ii spunea unei alte doamne ca nu mai trebuie sarutata icoana lui Iisus daca s-a impartasit. Poate sa-mi explice cineva de ce?
Hristos a inviat ! ascultati un raspuns in predica parintelui Teofil Roman la intrebarea dumneavoastrahttp://www.trilulilu.ro/alinutza109/c842c8b1694fcb
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea

Last edited by claudiutomsa; 28.04.2011 at 11:27:41. Motiv: http://www.trilulilu.ro/alinutza109/c842c8b1694fcb
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Impartasit de Craciun si 1 Ian. - post de sarbatori? sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 536 22.02.2010 19:25:36
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
Coborârea la iad a Mântuitorului cristiboss56 Din Noul Testament 27 04.05.2009 19:47:10
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58