Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2012, 12:54:29
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Sfintii parinti ioachim si ana

bun gasit....imi puteti da si mie mai multe informatii despre sfintii parinti Ioachim si Ana?ce ajutor ofera ?un preot ma sfatuit sa ma rog parintilor pentru casatorie...ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2012, 13:11:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

unchiul google mereu ajuta.:)
http://paginiortodoxe.tripod.com/vss...im_si_ana.html
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2012, 21:44:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Steliana, daca te-a sfatuit, atunci asculta-l. Crezi oare ca suntem noi, forumistii, mai competenti decat un parinte?
Daca te rogi cu credinta, sigur te vor asculta acesti sfinti, bunicii Mantuitorului, care erau oameni drepti in fata Sa. Dar ai grija ca acesti sfinti au fost perseverenti in rugaciunile lor! S-au rugat pentru a primi un copil nu o zi, doua, o saptamana, o luna, un an, ci zeci de ani pana le-a indeplinit Domnul dorinta. Dar rabdarea si credinta lor a fost pe deplin rasplatita, caci din ei s-a nascut Maica Domnului. Cauta pe google si tu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2012, 22:36:23
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Am inceput sa am foarte mare evlavie la acesti sfinti si sa ii cinstesc cu mare bucurie, dupa ce am citit viata lor;
cat de extraordinari trebuie sa fi fost ei daca, neprimind copii dela Dumnezeu, au fost drepti si nu s-au razvratit impotriva Lui, macar ca isi doreau foarte mult copii. Cum trebuie sa isi fi dus Sfanta Ana mahnirea, durerea; cred ca avea multa blandete si dragoste.
Apoi, cat de curajosi au fost cand si-au ridicat rugaciunile catre Domnul; Sfanta Ana avea 55 de ani si totusi Ii cere (si cum Ii cere!) lui Dumnezeu sa-i deschida pantecele si sa rodeasca! Cata credinta! Eu una nu am mai citit nimic asemanator.
"Odată, tînguindu-se, a intrat în livada sa și, șezînd sub un copac de dafin, a suspinat din adîncul inimii. Și ridicîndu-și cu lacrimi ochii săi spre cer, a văzut în copac un cuib de pasăre avînd pui mici. Și de acolo, luînd pricină de mai mare durere a inimii, a început a striga: "Vai, mie, celei lipsite! Că eu singură sînt mai păcătoasă între fiicele lui Israel! Eu singură decît toate mai defăimată între femei. Toate își poartă rodul pîntecelui pe mîinile lor, toate de fiii lor se mîngîie, iar eu singură sînt străină de acea mîngîiere. Vai, mie! Că toate în biserica lui Dumnezeu se primesc cu darurile și au cinste pentru a lor naștere de fii, iar eu singură de la biserica Dumnezeului meu sînt lepădată. Vai, mie! Cine mai este ca mine? Nici cu păsările cerului nu m-am asemănat, nici fiarelor pămîntului, pentru că acelea sînt roditoare înaintea ta, Doamne Dumnezeule, iar eu neroditoare mă aflu. Nici pămîntului nu m-am asemănat, căci acela răsare și-și crește semințele sale și, roduri aducînd, Te binecuvîntează pe Tine, Tatăl cel ceresc, iar eu sînt singură și fără de fii pe pămînt. Vai mie, Doamne, Doamne! Eu, păcătoasa, singură am sărăcit de facerea de roade. Tu, Cela ce ai dat Sarei oarecînd, la bătrînețele cele prea adînci, fiu pe Isaac; Tu, Cela ce ai deschis pîntecele Anei, mama lui Samuil, proorocul tău, caută acum spre mine și ascultă rugăciunile mele! Adonai Savaot! Știi ocara nerodirii, deci singur să-mi dezlegi durerea inimei mele și să deschizi jghiaburile pîntecelui și pe cea neroditoare să o arăți roditoare, ca pe cea născută în dar să o aducem Ție, binecuvîntînd, cîntînd, și cu un gînd slăvind milostivirea Ta".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioachim si Ana - model pentru parinti costel Diverse Sarbatori 13 12.09.2012 03:50:36
Cine sunt Sfintii Parinti? LaPetiteMoc Sfinti Parinti (Patrologie) 30 21.09.2011 23:48:29
Cine sunt Sfintii Parinti? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 37 25.11.2010 12:21:04
Despre Ac. Sfiintilor Parinti Ioachim si Ana DavidM Rugaciuni 0 24.02.2010 14:01:23
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 14:28:49