Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2018, 22:01:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Și e groaznic faptul că pierzi astea când te întorci în lume. Eu, cel puțin, le pierd. Experiența Israelului m-a ținut cel mai mult, dar și aceea s-a diluat (bine, eu aș călători lunar în Țara Sfântă). Nu știu păstra harul.
Da așa este, am simțit imediat când am ieșit din atmosfera mănăstirească eram ca și cum aș fi pășit în altă țară cu alte obiceiuri, așezări spirituale, altă curgere a timpului.
Pământul mănăstirilor e similar de multe ori cu cel al ambasadelor spirituale.

Singurul lucru pe care l-am resimțit - dar mai mult când am ieșit din atmosfera mănăstirii - a fost oboseala, adică în mănăstire tu ai zis că nu aveai vis, eu nu știu exact când și cât dormeam,parcă am fost ca într-un vis, dar n-am simțit oboseala cu atâta intensitate ca atunci când am ieșit din programul taberei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2018, 22:48:51
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da așa este, am simțit imediat când am ieșit din atmosfera mănăstirească eram ca și cum aș fi pășit în altă țară cu alte obiceiuri, așezări spirituale, altă curgere a timpului.
Pământul mănăstirilor e similar de multe ori cu cel al ambasadelor spirituale.

Singurul lucru pe care l-am resimțit - dar mai mult când am ieșit din atmosfera mănăstirii - a fost oboseala, adică în mănăstire tu ai zis că nu aveai vis, eu nu știu exact când și cât dormeam,parcă am fost ca într-un vis, dar n-am simțit oboseala cu atâta intensitate ca atunci când am ieșit din programul taberei.
Exact așa! Eu am nevoie de mai multe ore de somn decât mi-aș dori. În Israel, în afară de prima noapte (când nu fusesem nicăieri în afară de aeroport), am avut un somn extrem de ușor. Mă trezeam înainte de a suna ceasul, nu resimțeam oboseala. Acasă, în schimb... sunt o putoare.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.07.2018, 23:06:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Cred că și încărcătura spirituală din mănăstiri și locuri sfinte ia povara oboselii de pe umeri, sau o face mai suportabilă, iar în cotidian în lipsa acelei atmosfere și un călugăr sau un om spiritual ar resimți ispita de a dormi mult mai mult, de a nu se ruga frecvent, curgerea timpului în viteza urbanității e mai obositoare.
Nu degeaba se zice că monahul e ca un pește pe uscat, în afara mănăstirii.

Și locul aduce râvna, mai ales dacă e un loc unde înaintașii spirituali au petrecut timp cât niște vieți de sfântă nevoință prin care au înduhovnicit spațiul de rugăciune, chiar și pe cel fizic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.07.2018, 23:06:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Da, pricep, chiar dacă nu frecventez Janis (trebuie să stau puțin ca să-mi dau seama unde se află; și nici așa nu-s sigură... e pe Memo?). Pe de altă parte, ești lipsit de consecvență. :) Știu că ești într-o perioadă de scepticism, dar dacă îți asumi smerit asceza și două săptămâni mai târziu, tot practicant fiind, mergi și te destrăbălezi (în sens larg, adică poate fi vorba și doar de abuzul alimentar), înseamnă că ești un om cu două măsuri. Și ești suficient de isteț încât să îi dai dreptate lui "Nu puteți sluji la doi stăpâni". :)

Revenind la subiectul topicului, dacă mai ești în Cluj, eu mă întorc duminica viitoare. Mai era cineva pe aici, oița_rătăcită ori un cont similar, tot din Cluj. Poate ne mai adunăm.
Că te veni vorba de cluj,orasul inimii,mintii,pasiunii,al iadului si dezvoltarii mele,de care nu pot sta departe mai mult de cateva luni...Imi amintesc o intrebare pe care mi-a pus-o o colega de la teologie didactică..."Iacob,tu iubești?".....Cred ca e singura intrebare care nu e din interiorul ce mă frământă.Mda,revenind,păi problema e ca nu prea slujesc nimănui,sunt prea instabil pt a fi de incredere vreunui dumnezeu.Dar caut si experimentez si incer sa înteleg.Janisul pt mine a fost un loc al revelațiilor lumești,după o perioadă in care m-am izolat in misticism,studiu (da,acum e pe memo,dar a avut vreo 3 locații).Ne-am putea duce in hoia-baciu:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2018, 23:40:30
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Că te veni vorba de cluj,orasul inimii,mintii,pasiunii,al iadului si dezvoltarii mele,de care nu pot sta departe mai mult de cateva luni...Imi amintesc o intrebare pe care mi-a pus-o o colega de la teologie didactică..."Iacob,tu iubești?".....Cred ca e singura intrebare care nu e din interiorul ce mă frământă.Mda,revenind,păi problema e ca nu prea slujesc nimănui,sunt prea instabil pt a fi de incredere vreunui dumnezeu.Dar caut si experimentez si incer sa înteleg.Janisul pt mine a fost un loc al revelațiilor lumești,după o perioadă in care m-am izolat in misticism,studiu (da,acum e pe memo,dar a avut vreo 3 locații).Ne-am putea duce in hoia-baciu:))
Petre, Petre, Mă iubești tu pe Mine?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare