Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2010, 18:07:29
marian_grajdan marian_grajdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 5
Implicit Misiunea Bisericii

Sunt interesat de cum putem noi mirenii sa facem misiune in lumea de astazi.
Ma refer la misiune catre cei botezati crestin-ortodox si care \"cred in felul lor\" dupa cum afirma fiecare.
Ce putem face noi, mirenii din Biserica Ortodoxa, ca misionari in lumea de astazi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2010, 18:52:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

"Misiunea misiologiei" este sa stai drept in credinta ortodoxa.
Daca o cunosti.

Astfel de dorinte de "misiologie" exprimate aici pe forum ma lasa cu gura cascata stiind ca ortodocsii traitori sunt o mare raritate! Iar aceia care chiar cunosc dogmatica.. si mai rari! (eu nu ma includ in astfel e categorii.. sa nu existe dubii).

Intamplare f trista:
Saptamana trecuta am intrat in pangarul bisericii. O femeie cu broboada si sort (probabil trebaluia prin biserica) cauta printre carti, tinand in acelasi timp o Biblie in mana. Nu mai era altcineva acolo. Am salutat-o si s-a bucurat: "poti sa ma ajuti? Caut Noul Testament."
Ma uit uimita la Biblia care o tine in mana.. Ii spun ca nu cred ca gaseste doar NT, de obicei se tipareste Biblia intreaga.
"Aaa, zice.. Acesta este Noul Testament? Ca scrie Biblie pe coperta, nu NT"
In fine, i-am pus semn de carte unde incepea NT.. dar cam acesta este crestinul actual, fara suparare.
Pana la "misiunea misionarismului sau misiologiei" :)) mai este cale lunga.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2010, 19:20:01
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb gesturi marunte, cat bobul de mustar

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Misiunea misiologiei" este sa stai drept in credinta ortodoxa.
Daca o cunosti.

Astfel de dorinte de "misiologie" exprimate aici pe forum ma lasa cu gura cascata stiind ca ortodocsii traitori sunt o mare raritate! Iar aceia care chiar cunosc dogmatica.. si mai rari! (eu nu ma includ in astfel e categorii.. sa nu existe dubii).

Intamplare f trista:
Saptamana trecuta am intrat in pangarul bisericii. O femeie cu broboada si sort (probabil trebaluia prin biserica) cauta printre carti, tinand in acelasi timp o Biblie in mana. Nu mai era altcineva acolo. Am salutat-o si s-a bucurat: "poti sa ma ajuti? Caut Noul Testament."
Ma uit uimita la Biblia care o tine in mana.. Ii spun ca nu cred ca gaseste doar NT, de obicei se tipareste Biblia intreaga.
"Aaa, zice.. Acesta este Noul Testament? Ca scrie Biblie pe coperta, nu NT"
In fine, i-am pus semn de carte unde incepea NT.. dar cam acesta este crestinul actual, fara suparare.
Pana la "misiunea misionarismului sau misiologiei" :)) mai este cale lunga.
Mila sa ai de ea, sarmana, nu dojana! Odata descoperit, cu ajutorul tau si cu indrumare de la Domnul, va ajunge inaintea multora la portile Raiului. Ai indeplinit o misiune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2010, 19:34:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu dojana, desigur..
Nici dispret.. ci spaima am simtit. Nu stiu de ce m-a ingrozit starea acelei femei si m-am gandit mult la ea.. Ca si ea statea la Liturghie, nu intrase atunci in biserica pt intaia oara.
Ma gandesc ca asa sunt si eu (ok, poate am deschis Biblia si alte carti, dar tot pe acolo) si tu (nu o lua personal) si orice crestin care nu a dobandit inca Sf. Duh!

Mircea Vulcanescu
Se poate deci ca noi, care ne zicem din gura “crestini” sa nu corespundem, prin ceea ce suntem intr-adevar, cu numele pe care ni-l dam. Si aceasta cu cele mai nevinovate intentii si chiar fara sa bagam de seama. Fiindca asa e facuta lumea, ca vorbele sa insemne anumite lucruri; si pentru ca lucrurile se schimba. Insa vorbele raman, ne obisnuim a boteza cu acelasi nume lucruri care s-au prefacut pe nesimtite in altele. Lucrul este, de altfel, cunoscut.
Nu scrie oare in Sfanta Scriptura, la Evanghelia lui Matei, ca in ziua de apoi, in care ni se va face judecata despre tot ce am facut aici, in lume, multi vor veni si vor zice: “Au Doamne, nu in numele Tau ne-am rugat, nu in numele Tau am scos draci, nu in numele Tau am facut minuni?” Si li se va raspunde: “Departe de mine blestematilor, caci nu va cunosc pe voi! Caci nu cel ce-mi zice mie: Doamne! Doamne! Ci cel ce face vointa Tatalui meu Carele este in ceruri!” [Mt, 7, 21-23].


Atentia noastra ar trebui orientata spre noi, nu spre raspandirea ortodoxiei pe care NU o cunoastem in duh.
Ca daca am fi ortodocsi am lumina ca niste lumanari in noapte, nu ar trebui alt "misionarism".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.07.2010, 19:52:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Ca pura informatie: exista si NT tiparit singur nu doar in Sf. Scriptura.
Eu l-am procurat de la libraria Patriarhiei pe la inceputul anilor '90. Acum nu stiu daca s-a mai retiparit si se mai gaseste la vanzare.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2010, 20:07:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "in orice strain vad un inger al Domnului"

Anna21, nu stiu daca am facut bine inteles mesajul meu. Ideea era ca avem cu totii misiuni incredintate de Domnul pe care le savarsim in mod tainic, fara macar sa ne dam seama noi insine. De aceea e buna calea blandetii si a mangaierii, ca sa ne pazim pe noi, ca nu cumva fiind prea aspri sa nu primim langa noi ingerul Domnului.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2010, 22:06:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Misiune? O mama care-si creste copiii in credinta crestina face misiune. O alta care isi indruma copilul sa se faca preot sau nu-l opreste de la calugarie face tot misiune. O nasa care se ingrijeste de progresul duhovnicesc al finilor ei face misiune. O sotie sau un sot care-si respecta partenerul de viata prin exemplul lor fac tot misiune. Crestinul face misiune mai ales prin exemplul personal. Parintele Paisie Aghioritul atrage atentia supra importantei modelelor. Daca lupti pentru mantuirea personala, vrand-nevrand, exemplul tau va fi preluat de altii.

Colegii de serviciu care postesc sau se imbraca decent si sunt preocupati de cele duhovnicesti sunt adevarate comori si fara sa stie pot face miune crestina. Astfel se pot indemna unii pe altii la fapte crestinesti, la citirea unor carti duhovnicesti etc.

Daca s-a intamplat sa spunem si vreun cuvant de folos cuiva care ne-a cerut un sfat, am facut milostenie duhovniceasca. Fireste ca trebuie sa uitam imediat orice asemenea fapta si sa ne gandim la urmatoarea. Caci ,daca ne-am mandrit, ne-am luat plata aici pe pamant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este misiunea oamenilor pe pamant? Andreea_Oana Generalitati 14 27.06.2007 14:01:51