Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.07.2010, 12:01:41
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Nicidecum. E o dovada de nesimtire si de lipsa de respect. Atat fata de ceilalti membrii ai Bisericii, dar mai ales fata de Iisus Hristos, Cel pentru care se savarseste Liturghia. Astfel de oameni isi arata saracia spirituala dar si (mai ales) suficienta si orgoliul. Vezi Doamne , cine mai este ca ei. Am avut in cateva situatii altercatii cu astfel de persoane care se simteau ofensate ca li se face observatie. Le spuneam ca la strand tinuta lor este ok, dar in Biserica nu.
Slava Domnului pentru faptul ca vin la Biserica!!! Eu ii multumesc lui Dumnezeu si ma rog pentru fiecare fata pe care o vad mai mult dezbracata dar in Biserica, pentru fiecare barbat "indecent" dar in Biserica. Sa dea Dumnezeu sa nu ii alunge cineva cu criticile si cu privile pline de repros! Oameni buni, daca ceva ii aduce la Biserica, primitii cu rugaciune, ca Dumnezeu sa ii miluiasca si sa ii mantuiasca! Oare cat de bine si decent imbracat era fiul risipitor??? Cu saracie spirituala venim toti la Hristos!!!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.07.2010, 12:22:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
E o dovada de nesimtire si de lipsa de respect.
Regret faptul ca traiesc vremea in care "respect" si "cuviinta" au devenit "cuvinte mari". Aceste cuvinte nu suntinsa si rare. Sunt rostite astazi destul de des numai ca, atunci cand le auzim, trimit mai ales la lipsa realitatilor pe care fiecare le desemneaza.

Respectul in sine si cuvinta in sine, manifestate, au devenit cu adevarat rare. Abia acum constinetizam importanta lor, cand pentru a rezista in societate se pare ca trebuie sa te intr-armezi cu tupeu si multa nesimtire.

Omul parvenit al zilelor noastre "calca pe cadavre" pentru a-asi atinge scopurile josnice. Cadavrele sunt tocmai aceste principii morale pe care ar fi trebuit cladita o societate sanatoasa si viguroasa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.07.2010, 12:41:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camivero19 Vezi mesajul
Slava Domnului pentru faptul ca vin la Biserica!!! Eu ii multumesc lui Dumnezeu si ma rog pentru fiecare fata pe care o vad mai mult dezbracata dar in Biserica, pentru fiecare barbat "indecent" dar in Biserica. Sa dea Dumnezeu sa nu ii alunge cineva cu criticile si cu privile pline de repros! Oameni buni, daca ceva ii aduce la Biserica, primitii cu rugaciune, ca Dumnezeu sa ii miluiasca si sa ii mantuiasca! Oare cat de bine si decent imbracat era fiul risipitor??? Cu saracie spirituala venim toti la Hristos!!!
Da, este adevarat ca pt. inceput faptul ca vin tinerii la biserica este un lucru imbucurator dar inceputul este numai inceput . Cu timpul, si de la revolutie au trecut aproape 21 de ani, adica mult de suficient timp, inceputul trece si trebuie sa lase loc substantei si atitudinii de fond. Daca vom ramine mereu la acelasi inceput vom muri fiind in faza doar de intentii bune dar fara fapte de luat in seama .
Discutia este ampla si s-ar intinde pe 4-5 foi de thread, ceea ce nu putem face aici si acum, dar lucru cert este ca daca la inceput se admite un pic de ingaduinta (inceputurile nu tin de fiecare om cind are el chef sa vina la biserica ci de timp sau de timpuri, de aceea si marcam ca de la revolutie s-a scurs un mult timp) dupa un timp ne asteptam sa vedem alti oameni, transformati, induhovniciti, o alta atitudine din partea noastra a celor mai invederati in credinta in sensul de a avea asteptari mai mari, deosebite de la tineri , de la parintii care ii educa si ii invata primii pasi in viata duhovniceasca, de la ei insisi ca dorinta si nevoie acuta si in buna rinduiala de Hristos, sa terminam cu jumatatile de masura si cu starea de noviciat eterna. Este bine sa fim ingaduitori si iubitor de aproapele dar daca ne vom da mai cumsecade decit sfintii bisericii care au lasat regulile de disciplina bisericeasca , canoanele si regulile de buna rinduiala si dreapta socoteala in biserica atunci cu siguranta ca facem mai mult rau decit bine . Exemplul dat in acest fel si caz este rau . Ia sa ne gindim la recenta tragedie in care Madalina Manole a baut furadan iar la doua zile, dupa exemplul ei , la Oradea o femeie ajunsa in situatie critica abaut si ea furadan socotind ca daca o fetiscana de 42 de ani si cu situatia ei a putut face asa , pai si ea poate face la fel in incercarea de a-si rezolva problemele . Si a baut si... gata, pa ! La o alta zi ,la Iasi, un tinar a incercat aceiasi manevra dar a fost salvat la timp .
Asadar, nici o data nu se tolereaza la nesfirsit exemplele rele( nu stim ce putem obtine sau patimi cu ele) neplacute sau neconforme cu anumite rigori tocmai de a nu sminti si pe altii mai slabi de credinta indiferent de marimea sau micimea cazurilor secundare .
Starea de inceput trebuie sa aibe un capat cit mai rapid si sa nu toleram la nesfirsit o stare nefireasca , anormala, nefolositoare .
Ia sa ne gindim de exemplu , atunci cind suntem intro nevoie de sanatate sau chiar bolnavi de adevaratelea si medicul ne spune : in mod normal ar trebui medicamentul ,,XY" dar nu putem acum sa vi-l dam, nu exista , dar va dam ceva un pic mai altfel, mai nelalocul lui, mai slab, mai nevirtuos, mai neputernic ... cu aceiasi usurinta si dragoste fata de medic acceptati ? Si la urmatoarea consultatie va spune la fel , si tot asa o lunga, lunga perioada de timp . Tot aceasi indulgenta si toleranta o aveti cu sanatatea dvs.
Tot asa si cu sanatatea obstei ortodoxe, a bisericii, si a vietii duhovnicesti, a fiecarui enorias fie el incepator sau avansat !
Cum este cind raul, neconformul, insuficientul ... este direct pe pielea ta ? Tot asa indulgent si tot atita timp accepti neconformitatea ca atunci cind este vorba de ...altcineva si altceva ?(adica de pielea novicelui si a bisericii-obste !)

Asadar sa ne indreptam cit de repede si cit de curind si sa avem noi insine un comportament si o atitudine ireprosabila si mai apoi sa nu toleram ce nu este de tolerat sau mai mult decit este de bun simt si sa nu ne bucuram cu ususrinta de ceea ce nu este de bucurat ! Toate acestea spre indreptatea si induhovnicirea adevarata a aproapelui si sa nu facem falsa dragoste de el tolerind neorinduiala pina in pinzele albe ! Nu asa ii ajutam si nu asa ii intarim duhovniceste facindu-i sanatosi si tari la duh ! Si dupa ce le indeplinim pe toate acestea dupa datoria cuvenita atunci putem sa ne si rugam ca acesti tineri sa priceapa greseala lor si nevoia de sporire duhovnicesca !

Last edited by zaharia_2009; 20.07.2010 at 12:57:49.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.07.2010, 14:53:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
eu zic ca una e sa vii in picioarele goale si alta cu slapi in picioare, cu bermude sau sort mai lung si un maieu... Cand esti intr-o Comunitate, faci ce face Comunitatea, caci doar pentru asta vrei sa fii in cadrul ei...
Inteleg, dar te rog nu adauga de la tine ceea ce nu s-a mentionat

Eu nu am amintit vreodata de pantaloni scurti ci doar de slapi si papuci de vara( sau picioare goale), sandale cu pantaloni lungi si nu cu maieuri ci cu tricouri sau camasa cu mineca scurta..bermudele si sort.. le-ai lansat de la tine

..si sunt de acord cu .."Cind esti la Roma faci ce fac Romanii"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.07.2010, 16:25:41
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
Asadar, nici o data nu se tolereaza la nesfirsit exemplele rele( nu stim ce putem obtine sau patimi cu ele) neplacute sau neconforme cu anumite rigori tocmai de a nu sminti si pe altii mai slabi de credinta indiferent de marimea sau micimea cazurilor secundare .
Starea de inceput trebuie sa aibe un capat cit mai rapid si sa nu toleram la nesfirsit o stare nefireasca , anormala, nefolositoare .
Ia sa ne gindim de exemplu , atunci cind suntem intro nevoie de sanatate sau chiar bolnavi de adevaratelea si medicul ne spune : in mod normal ar trebui medicamentul ,,XY" dar nu putem acum sa vi-l dam, nu exista , dar va dam ceva un pic mai altfel, mai nelalocul lui, mai slab, mai nevirtuos, mai neputernic ... cu aceiasi usurinta si dragoste fata de medic acceptati ? Si la urmatoarea consultatie va spune la fel , si tot asa o lunga, lunga perioada de timp . Tot aceasi indulgenta si toleranta o aveti cu sanatatea dvs.
Tot asa si cu sanatatea obstei ortodoxe, a bisericii, si a vietii duhovnicesti, a fiecarui enorias fie el incepator sau avansat !
Cum este cind raul, neconformul, insuficientul ... este direct pe pielea ta ? Tot asa indulgent si tot atita timp accepti neconformitatea ca atunci cind este vorba de ...altcineva si altceva ?(adica de pielea novicelui si a bisericii-obste !)
MEdicul in viata duhovniceasca e Duhovnicul, nu? Ei, da, el are dreptul sa ma certe si sa il certe. Dar eu, care habar n-am ce-i cu viata lui, ce-i cu el acolo, asa in Biserica, categoric n-am nici o treaba sa il cert, sa ma uit urat. Se poate foarte frumos oferi o haina daca e prea dezbracat omu, se pot face gesturi din dragoste si cu dragoste, sau se poate rosti o rugaciune in gand. Daca mi-e prieten sau macar un cunoscut cu care am schimbat macar doua vorbe, pe care il cunosc (si nu din barfe) am datoria sa ii atrag atentia (si asta trebuie facuta cu mare atentie, cu multa dragoste si mult tact, si mai ales fara pic de mandrie in spate, si cu multa rugaciune pentru celalalt). Altfel am datoria sa ma rog pentru el si eventual, dar asta pe mine ma depaseste, sa fiu aproapele lui... asa, ca in pilda samariteanului milostiv.
Cand simt raul pe pielea mea incerc sa transform totul in rugaciune, sa iau legatura cu "satelitul" Doamne... si ma invata El ce e de facut. Daca nu, fac dupa capul meu, iese prost de obicei, si tot la Doamne ajung.
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2011, 17:45:47
george78 george78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 3
Implicit

In biserica esti bine primit oricum te-ai imbraca. Decenta trebuie sa te caracterizeze in viata de zi cu zi nu doar cand mergi la biserica.
__________________
Exista metode de slabit care pot fi folosite si in perioada postului.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.06.2011, 21:41:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de george78 Vezi mesajul
In biserica esti bine primit oricum te-ai imbraca. Decenta trebuie sa te caracterizeze in viata de zi cu zi nu doar cand mergi la biserica.
Acum , te rog sa ma ierti , dar cum ar fi ca cineva sa vina "imbracat " la biserica precum domnisoara din " semnatura " ta : << metode de slabit >> . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.06.2011, 10:39:54
george78 george78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 3
Implicit

ce legatura are semnatura mea cu subiectul topicului?
__________________
Exista metode de slabit care pot fi folosite si in perioada postului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.06.2011, 20:04:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de george78 Vezi mesajul
ce legatura are semnatura mea cu subiectul topicului?
Personajul din reclama ta . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.07.2012, 17:40:15
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Ma gandesc ca suntem egali in fata lui Dumnezeu asa ca probabil si femeile si barbatii trebuie sa fie imbracati decent in biserica, lasand la o parte vesnica lupta din societatea moderna dintre femei si barbati!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia trebuie sa fie supusa barbatului ei? ingerul_pazitor Generalitati 13 06.06.2023 09:59:04
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 15:10:35
Ziua barbatului Dia20_diana Generalitati 15 12.05.2008 14:51:49