Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 02.02.2011, 01:24:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Credinta nu se explica,se intelege....
Spune...cine?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #202  
Vechi 02.02.2011, 01:27:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Noessia,nu te mai baga ca musca in lapte,eu ma pregatisem sa dau piept cu catolicii ,pe acest topic,nu cu ortodocsii...
Reply With Quote
  #203  
Vechi 02.02.2011, 01:34:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Noessia,nu te mai baga ca musca in lapte,eu ma pregatisem sa dau piept cu catolicii ,pe acest topic,nu cu ortodocsii...
Pai pierzi pe linie dreapta din cate vad eu, nu stiu cum faci...

Serios acuma, tu chiar crezi ca poti sa castigi vreo victorie intelectuala, sa spunem, punand pret pe anti-intelectualism?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #204  
Vechi 02.02.2011, 01:39:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu pun accent pe adevar,nu pe antiintelctualism sau alte elucubratii pe care ai de gand sa le mai postezi..
Si nu am ce pierde sau castiga pe forum,trebuie sa incerc sa nu Il pierd pe Hristos...
Faceam doar observatia sa nu stai in front cu catolicii,insa ai libertate....fa ce vrei...
Ce pierd pe aici e doar timpul...
Reply With Quote
  #205  
Vechi 02.02.2011, 02:27:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
...sa castigi vreo victorie intelectuala
Nu mi-a trecut prin minte pana azi, ca unii vin aici ca sa repurteze victorii intelectuale. Sunt uimita! Atunci, succes si pe mai departe!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 02.02.2011, 03:04:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
intrucat este sotia lui, pe care el si-a ales-o...
intelegem multe despre el!!!
Presupun ca dvs. ati stat la baza banarii mele pe forumul catolic, desi nu mai scrisesem de ceva timp.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 02.02.2011, 08:25:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Iar dacă-i citim pe Sfinții ortodocși în paralel cu „sfinții” eterodocși sesizăm altă amprentă în ei decât harul Treimii din primii.


Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu personal nu pot sa citesc decat sfintii ortodocsi,la care am evlavie.Si asta este o marturisire de credinta.
Cuvintele,filosofia,teologia,nu este pentru capetele noastre slabe.

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul

,eu ma pregatisem sa dau piept cu catolicii ,pe acest topic,nu cu ortodocsii...

Daca-i citim, observam, ..... dar eu nu-i citesc. Cred ca nu ar mai fi multe de adaugat.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 02.02.2011, 10:27:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar:
Biserica Orotodoxa (cel putin cea romana) nu il (mai) vede pe Augustin de Hippo drept sfant, ci fericit. Interesant este ca nu asta era cazul in sec. 17.

Nu sunt sigura daca cel pe care l-ai citat mai sus chiar a citit ceva din Toma de Aquino, de exemplu. Daca ar fi citit, ar fi vazut nu numai scolasticism, ci si o mare dragoste de Dumnezeu. Exact ca si la Augustin. Nu vad nimic rau in ideea ca, de exemplu, un adevar nu poate contrazice un alt adevar. Si altele si altele. Doar a spune ca pur si simplu unii sunt sfinti si altii sunt "sfinti" fara a da prea multe argumente...Ce anume este in contradictie cu Traditia Bisericii in Toma de Aquino? Hmmm.
Nu stiu cum era in secolul 17 (poate aveti un link), dar ce putem observa e ca cele doua idei gresite ale Fer. Augustin au dus la formarea dogmelor catolice (Filioque) si protestante (predestinarea).
Legat de Toma d'Aquino, nu are importanta ca in cartile sale putem citi de dragostea de Dumnezeu. Si cei cu Osho spuneau ca in cartile sale scrie doar despre iubire. Important e ceea ce crede si in ce crede. Din moment ce ortodocsii spun ca nu exista Sfinte Taine in afara ortodoxiei nu stiu de ce intrebi de ce un catolic nu e sfant la ortodocsi.

Iar despre Toma d'Aqino am gasit ca unele din ideile sale ar fi dua la formarea inchizitiei, se pare ca nu ai citit tot:
"Erezia este pacat, pentru care vinovatul trebuie nu numai sa fie excomunicat din biserica dar si sa fie scos din randul celor vii. Daca ereticul staruie in ratacirea lui, atunci biserica, pierzand orice nadejde pentru mantuirea lui, trebuie sa aiba grija de mantuirea celorlalti oameni, izgonindu-l pe acest eretic prin excomunicare. Dar dupa aceea, biserica il preda puterii laice ca prin moarte sa-l scoata din lumea aceasta."
Reply With Quote
  #209  
Vechi 02.02.2011, 11:20:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din moment ce ortodocsii spun ca nu exista Sfinte Taine in afara ortodoxiei nu stiu de ce intrebi de ce un catolic nu e sfant la ortodocsi.
Formula corectă nu este "ortodocșii spun", ci "unii ortodocși spun". De exemplu, dv spuneți că nu există Sf Taine în afara ortodoxiei și de aceeași părere a fost și defunctul mitropolit al Clujului. Alți ortodocși, spre exemplu colegul său de omofor și rang de la Timișoara, este de părere că există Sf Taine în afara ortodoxiei. Până ce nu va exista un document oficial al Sf Sinod al BOR, despre care unii ortodocși consideră că ar conduce Biserica Ortodoxă, vorbim de păreri.

Citat:
Iar despre Toma d'Aqino am gasit ca unele din ideile sale ar fi dua la formarea inchizitiei, se pare ca nu ai citit tot:
"Erezia este pacat, pentru care vinovatul trebuie nu numai sa fie excomunicat din biserica dar si sa fie scos din randul celor vii. Daca ereticul staruie in ratacirea lui, atunci biserica, pierzand orice nadejde pentru mantuirea lui, trebuie sa aiba grija de mantuirea celorlalti oameni, izgonindu-l pe acest eretic prin excomunicare. Dar dupa aceea, biserica il preda puterii laice ca prin moarte sa-l scoata din lumea aceasta."
Și ce vă miră ? Mari sfinți catolici au susținut, la vremea respectivă, Sfântul Oficiu al Inchiziției. Alții, ca Sf Francisc de Assisi, au susținut Sfintele Cruciade, ajutând mult Biserica în aceste contraofensive ale creștinătății. Ori sunteți de părere că Sf Ștefan, când lupta cu turcii, făcea un lucru foarte bun și creștinesc, deci binemerită să fie trecut cu sfinții, pe când Sf Francisc, când lua parte la organizarea Cruciadei, făcea un lucru necreștinesc, de aceea nu ar trebui să fie sfânt ? Cu câte feluri de măsuri măsoară cântarul dv ? În ceea ce privește Sf Oficiu al Inchiziției, a fost susținut nu numai (avant la lettre) de Sf Toma din Aquino, ci și de alți sfinți, precum Sf Ignațiu bunăoară.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #210  
Vechi 02.02.2011, 11:33:29
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și ce vă miră ? Mari sfinți catolici au susținut, la vremea respectivă, Sfântul Oficiu al Inchiziției. Alții, ca Sf Francisc de Assisi, au susținut Sfintele Cruciade, ajutând mult Biserica în aceste contraofensive ale creștinătății. Ori sunteți de părere că Sf Ștefan, când lupta cu turcii, făcea un lucru foarte bun și creștinesc, deci binemerită să fie trecut cu sfinții, pe când Sf Francisc, când lua parte la organizarea Cruciadei, făcea un lucru necreștinesc, de aceea nu ar trebui să fie sfânt ? Cu câte feluri de măsuri măsoară cântarul dv ? În ceea ce privește Sf Oficiu al Inchiziției, a fost susținut nu numai (avant la lettre) de Sf Toma din Aquino, ci și de alți sfinți, precum Sf Ignațiu bunăoară.
Pai cronicarii spun ca Francisc de Assisi nu s-a dus sa ajute la organizarea cruciadelor ci s-a dus intr-o misiune sinucigasa - spera ca va fi omorat de musulmani si in felul asta va deveni martir. A renunant treptat la cruciada ca sa poate administra mai bine ordinul intemeiat de el care era in continua crestere.

Sursa - "Francis of Assisi." - Cross F. L. "The Oxford dictionary of the Christian church", editata la Oxford University Press. 2005, New York
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 02.02.2011 at 11:36:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 09:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 20:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 11:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 19:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05