Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2010, 22:54:17
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Question Fumatul si Impartasania

Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2010, 23:19:39
Dona_Maya Dona_Maya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
Daca va spovediti si preotul va da dezlegare sa va impartasiti, nu trebuie sa va mai faceti griji. Dupa impartasanie insa, e un pic straniu sa puneti tigara in gura cred...Macar sa mancati ceva inainte..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2010, 23:20:33
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
Mergeti la duhovnic si el va decide ce fel de canon va da. Dumnezeu sa va ajute sa nu mai fumati niciodata si sa aveti parte de mantuire.

Edit: Este absolut necesar sa nu mai fumati pentru ca altfel nu mai e pocainta si dorinta de indreptare, plus ca pierdeti iertarea pentru acest pacat, dobandita prin Taina Sfintei Spovedanii.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 18.12.2010 at 23:23:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2010, 23:28:50
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Dupa impartasanie insa, e un pic straniu sa puneti tigara in gura cred...Macar sa mancati ceva inainte..
Din câte știam eu în ziua împărtășaniei nu aș avea voie să fumez deloc. Dar o zi cred că aș putea să rezist.

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Dumnezeu sa va ajute sa nu mai fumati niciodata si sa aveti parte de mantuire.
Tre să am și eu voință, dar deocamdată mă complac în păcatele mele ca un netrebnic. Sper să avem toți parte de mântuire.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2010, 23:59:22
Dona_Maya Dona_Maya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Tre să am și eu voință, dar deocamdată mă complac în păcatele mele ca un netrebnic. Sper să avem toți parte de mântuire.
Dependenta de tutun s-a dovedit conform cercetarilor stiintifice, a fi mult mai puternica decat dependenta de alcool.E bine sa stiti asta, ca sa stiti cu ce va luptati.Sa va ajute Maica Domnului sa razbiti! Dar primul pas E SA VRETI!:-)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2010, 00:11:33
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
Duhovnicul e singurul in masura sa va spuna daca va puteti impartasi sau nu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2010, 00:20:01
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

De regula se da agheasma mare,ceea ce inseamna jumatate de impartasanie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2010, 00:48:18
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Dependenta de tutun s-a dovedit conform cercetarilor stiintifice, a fi mult mai puternica decat dependenta de alcool.E bine sa stiti asta, ca sa stiti cu ce va luptati.Sa va ajute Maica Domnului sa razbiti! Dar primul pas E SA VRETI!:-)
Sunt conștient de cât de puternică e dependența de tutun. La fel de puternică e și dependența de obiceiul de a duce țigara la gură.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2010, 01:02:37
Dona_Maya Dona_Maya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Sunt conștient de cât de puternică e dependența de tutun. La fel de puternică e și dependența de obiceiul de a duce țigara la gură.
Se spune ca dependenta nu o da gestul de a duce mana la gura ,ci gestul care se face cu buzele cand pui tigara in gura.In urma unui studiu,s-a constatat ca da rezultate foarte bune, ducerea unei sticle (se recomanda sticla de apa plata de 1/2 l) la gura ,inghitind cate putina apa la intervale de timp similare cu cele ale fumatului.
Deci daca simtiti nevoia sa fumati o tigara si nu vreti, luati o sticla si beti cate o inghititura de apa.Se spune ca trece pofta.Sau cel putin o mai potoleste.:-)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.12.2010, 11:20:33
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu m-am lasat dupa zece ani de fumat zilnic, exclusiv tigarete "tari". Tot ce a trebuit sa fac a fost sa stau trei zile fara sa fumez.

Problema la fumator nu e neaparat dependenta, cat frica. Fumatorului ii e frica de cum o sa arate viata fara tigareta, a-i cere sa renunte la fumat e ca si cum i-ai cere sa renunte la un prieten bun. Se simte ca si cum daca n-ar mai fuma i s-ar lua ceva, ar ramane "pe minus". In realitate este dependenta care il face sa gandeasca asa, asta ca sa vedeti cat de perfida este nicotina. Incetarea acestui obicei aduce cu sine doar avantaje.

Din aceeasi cauza fumatorii cauta sa gaseasca scuze pentru a nu se lasa de fumat: "imi place sa fumez", "ma linisteste" etc. Nu exista placere in a fuma, daca era asa orice nefumator inspira cu placere fumul de tutun - in realitate acesta are un miros respingator iar hainele si respiratia fumatorilor miros tot timpul ca niste scrumiere.

Argumentul "ma linisteste" e la fel de invalid. Te "linisteste" pentru cat timp? Pana peste 45 de minute cand vrei s-o aprinzi pe urmatoarea? Oare uitam ca fumatorul fara tigarete este orice, numai linistit nu? Totul este o bula pe care fumatorul si-a construit-o singur si in care locuieste. Poate fi sparta.

Cat despre banii aruncati pe fereastra, ce sa mai zicem? Mai ales in timpurile astea in care produsele din tutun s-au scumpit enorm iar lumea are din ce in ce mai putini bani.

Recomand tuturor cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat", o gasiti pe net daca nu aveti bani s-o cumparati - a aparut si in limba romana. Cand am vrut sa ma las de fumat cineva mi-a recomandat-o - milioane de oameni sustin ca i-a ajutat sa se lase de fumat. Pe mine nu stiu daca m-a ajutat, pentru ca incetasem sa mai fumez dupa ce am citit jumatate din ea si am avut si alte motive pentru a ma lasa. Dar exista sanse ca intr-o oarecare masura sa ma fi trasformat in nefumator, asa ca o recomand si eu la randul meu.

Doresc tuturor o viata fara tutun.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08