Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.08.2016, 22:23:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Apai daca imi amintesti varsta, respect-o!
Uite, din anii varstei mele, tinere, am invatat sa fac diferenta intre Ortodoxie si agaricii popandaci si perversi care s-au aciuat (dracu stie cum) prin biserici (sau lacasuri de cult, inclusiv manastiresti) ca sa faca cele dragi lor: betie, hotie, minciuna, sex, sodomie, fumat, varii chiolhanuri etc. O stie tot poporul, fii linistit ca nu mai e un secret decat pentru tinerii ca tine, vai, cei atat de curati, chipurile...
Cand iti mai amintesti de batrani, aminteste-ti si sa le vorbesti cu mai multa atentie si, in genere, cu bunacuviinta. Bine?
P.S. Te sminteste realitatea chioara, tinere? Vai, atat de slaba iti e credinta...
Hai, sa traiesti!
Vrei respect, frate Ioane? Câștigă-l ! Și-l vei avea ! Din partea mea oricum îl ai, chiar și ateu de-ai fi, dar atunci ar fi puțin.
Până atunci ce să-ți respect? Îndoiala? Acuzele? Când credința ta e mai slabă ca apa chioră, vrei s-o respect? Ar trebui să fi o lumină printre oameni, văzută-n har până-n înălțimi și adâncimi de ceruri nemăsurate. Când frăția ta, ești "teleleu tănase" în sufletul tău, ce să respect, drăcuiala? Și te mai miri că nu simți nimic la slujbe? Știi câți ani avea Sfântul Apostol Petru, când a fost ales și chemat Apostol? Puțin mai tânăr decât frăția ta. Așa că încetează cu smiorcăielile, și înmulțește-ți credința, că acum e mai slabă decât a multor tineri de care spui în postul tău... Frăția ta, de ce nu te silești să fi măcar 1%, din cât a fost și este, Sfântul Apostol Petru?
Iar eu, să nu-mi fie a mă lăuda decât întru Crucea Domnului, nu am săvârșit niciodată în viața mea curvie, desfrânare, sodomie, sunt în feciorie. Și-așa rămân până la nuntă. Iar dacă Domnul mă vrea monah, rămân în feciorie pentru veșnicie. Dar cu mintea, da, vai mie, am păcătuit mai mult decât voi toți, dar n-am smintit pe nimeni și nici trupul nu l-am întinat. Ce facem când vedem iude în Biserică sau antihriști înafara ei? Îi arătăm cu degetul și râdem de ei? Îi acuzăm, îi bârfim? De ce ești aici pe forum? Ce faci când nu ești pe forum? Cât citești, cât dăruiești? Cât îți pasă de mântuirea ta și de mântuirea altora? Să fim conștienți că nu avem nevoie de dulcegării, că e multă suferință și chin între oameni, din cauza lipsei de Hristos și să facem cât putem pentru ei, în Domnul. Să ne forțăm, să ne silim să ne îmbunătățim în Domnul, ca să ne facem vase ale Lui, să lucreze Domnul prin noi, în măsura în care vom voi. Să vrem, conlucrarea, comuniunea, jertfirea aduce învierea...
Ți-aș mai scrie, dar nu scriu atât de bine ca frăția ta...
Mulțumesc, să trăiești și frăția ta, să fi sănătos !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 09.08.2016 at 22:37:55.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.08.2016, 23:18:25
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Vezi, copilas obraznicut, daca ti-am vorbit cu blandete devenisi magarus. D-aia trebe, cum bine spuneau Batranii, nuielusa sfanta la magarusi!
Las ca mai vorbim, voinicule!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.08.2016, 23:30:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Na, poftim ! Din ce-am scris, cu asta ai rămas... Cu "mărețele realizări" ale vârstei... No, rămâi cu ele ! Am spus că mă ostenesc în zadar, cu învățarea reciprocă. Iar nuielușa, ca și pân-acum ne-o dă Domnul, la amândoi, n-ai grijă ! Fi sănătos.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.08.2016, 15:51:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Infinitivul si celelalte ... Clasa a doua, scoala primara. Urgent!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
evenimente, fapte, lumea, neortodoxă, știri