Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2008, 21:04:25
CatalinM CatalinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Duminica si la sarbatori nu se fac metanii mari, deoarece este timp al bucuriei.
Nu stiu, insa, cum se procedeaza daca duhovnicul prescrie canon cu metanii zilnice.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2008, 22:22:56
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinM
Duminica si la sarbatori nu se fac metanii mari, deoarece este timp al bucuriei.
Nu stiu, insa, cum se procedeaza daca duhovnicul prescrie canon cu metanii zilnice.
Pana la Bucurie, bine ar fi sa ne smerim acum in Post si cu metanii, dupa pravila ortodoxa!

Eu cred ca duhovnicul cand prescrie zilnic metanii nu se refera fix la zi ci la...importanta lor zilnica pe langa rugaciunile zilnice, insa eu zic ca trebuiesc facute dupa randuiala bisericesca.
Dece nu ai intrebat si la duhovnic lucrul asta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2008, 17:39:18
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu in toate sarbatorile nu se fac matanii .de asemeni de la Paste pana la Inaltare nu se fac matanii.in zilele cand nu se fac matanii se fac inchinaciuni adic aplrcari cu atingerea pamantului cu mana.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.11.2008, 00:36:14
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

tre' asa recunosc, niciodata nu am vazut rostul mataniilor. Si nici n-as avea loc, ar trebui sa inghiontesc pe toata lumea in jur ca sa am loc sa fac o matanie. Si pt ce? ca imi pierd concetrarea de la slujba,sa "pierd firul"? Si-asa se aude neclar tare din cauza copiilor si babelor care se vanzolesc de colo-colo tot timpul slujbei...

Si sa spun sincer, de multe ori, de la atata stat in picioare, la slujbele mai lungi, imi cam piere tot cheful de concentrare la slujba. De ce nu se pun niste banchete sa putem sta toti cu gandul la slujba, nu la durerea de picioare? :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2008, 02:16:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
tre' asa recunosc, niciodata nu am vazut rostul mataniilor. Si nici n-as avea loc, ar trebui sa inghiontesc pe toata lumea in jur ca sa am loc sa fac o matanie. Si pt ce? ca imi pierd concetrarea de la slujba,sa "pierd firul"? Si-asa se aude neclar tare din cauza copiilor si babelor care se vanzolesc de colo-colo tot timpul slujbei...

Si sa spun sincer, de multe ori, de la atata stat in picioare, la slujbele mai lungi, imi cam piere tot cheful de concentrare la slujba. De ce nu se pun niste banchete sa putem sta toti cu gandul la slujba, nu la durerea de picioare? :)
Ai mare dreptate cu bancile, eu zic ca ar fi bine si bisericile ortodoxe din Romania sa aiba banci.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2008, 02:51:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ai mare dreptate cu bancile, eu zic ca ar fi bine si bisericile ortodoxe din Romania sa aiba banci.
Sunt scaune ! Bancile aduc a cantina, plus ca indeamna la somnolenta, lenevie, trandaveala, aduc iz de spectacol de circ, de balci .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2008, 10:49:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A spus odata (cuiva) parintele Arsenie asa:
Parinte de cate ori sa spun Doamne Iisuse Hristoase...?
Odata si sa nu te opresti [COLOR=Red]NICIODATA!![/COLOR]
Apoi iarasi a zis:
Parinte cate metanii sa fac pe zi?
Draga, faci [COLOR=Red]cat POTI [/COLOR]dar [COLOR=Red]SA FACI![/COLOR] [COLOR=Red]si una daca faci sa o faci cu umilinta si drag nu cu sila si obligatie! Aceea cantareste mai mult decat 5000 de metanii "obligate"[/COLOR][COLOR=Black]
amin parinte si a plecat folosita.
[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2008, 17:03:11
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt scaune ! Bancile aduc a cantina, plus ca indeamna la somnolenta, lenevie, trandaveala, aduc iz de spectacol de circ, de balci .
la slujbele mai lungi, in loc sa ma concentrez la slujba, imi tot misc picioarele ca incep sa-mi amorteasca si sa ma doara de la atata "pe loc repaus" nemiscat... si caut un punct de sprijin... oare nu mi-ar fi mai de folos sa ma pot concentra la slujba, chiar daca stau jos?
Sincer iti spun, cand eram mai mica nu ma duceam la slubjele mai lungi exact din cauza asta- ma dureau picioarele si incepea sa ma enerveze ca nu pot sa aud nimic din cauza forfotei (forfota creeata de alte persoane care la randul lor aveau dureri de picioare...).
Acum stau la slujbele astea mai lungi, dar mai mereu plec plina de nervi, de mai bine nici nu ma duceam, ca mai multe pacate mi-am facut ducandu-ma...apuc sa inteleg doar prima jumatate la slujbei, ca apoi incep sa ma doara picioarele, si incepe si forfota...
Daca as sta jos as fi chiar asa rau?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.11.2008, 17:23:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
la slujbele mai lungi, in loc sa ma concentrez la slujba, imi tot misc picioarele ca incep sa-mi amorteasca si sa ma doara de la atata "pe loc repaus" nemiscat... si caut un punct de sprijin... oare nu mi-ar fi mai de folos sa ma pot concentra la slujba, chiar daca stau jos?
Sincer iti spun, cand eram mai mica nu ma duceam la slubjele mai lungi exact din cauza asta- ma dureau picioarele si incepea sa ma enerveze ca nu pot sa aud nimic din cauza forfotei (forfota creeata de alte persoane care la randul lor aveau dureri de picioare...).
Acum stau la slujbele astea mai lungi, dar mai mereu plec plina de nervi, de mai bine nici nu ma duceam, ca mai multe pacate mi-am facut ducandu-ma...apuc sa inteleg doar prima jumatate la slujbei, ca apoi incep sa ma doara picioarele, si incepe si forfota...
Daca as sta jos as fi chiar asa rau?
Doamne fereste, dar cine a spus sa nu stai jos ! Eu ma refeream la banci precum la catolici. Sunt scaune pentru cei ce au probleme. Uite si eu am locul meu, pentru ca am cate odata, probleme cu genunchiul stang si nu numai. Eu la ora 7 sunt prezent pentru a-mi ocupa locul in caz de nevoie, dar nu tot timpul se sta jos si asta o sti si tu. In alta ordine de idei, nu dai socoteala nimanui, decat Bunului Dumnezeu. Pace, sanatate si multe bucurii sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.11.2008, 17:55:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E bine sa faci metanii. Omul exprima si prin aceste acte ca doreste sa petreaca in Dumnezeu. E trist ca omul le face doar pentru ca le fac altii. Nu are sentimentul prezentei divine in ele. Ar fi bine sa se inteleaga, ca asa cum intind mana pentru a saluta, semn ca m-am intalnit cu cineva, la fel si cu metania, tainic trebuie sa ma intalnesc cu Dumnezeu. Altfel, e un act gol, lipsit de semnificatie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 21:42:29
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 10:49:11