Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2008, 17:35:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru ca Sfanta Traditie aminteste de icoanele nefacute de mana omeneasca ar fi potrivit sa amintim ca acestea sunt cele mai potrivite temeiuri pentru reprezentarea lui Hristos in icoana ca un acord al lui Hristos pentru posteritate, nefiind un Iisus izolat in istorie ci contemporanul nostru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2008, 13:32:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Legatura intre chipul lui Hristos si realitatea Lui personala se stabileste prin actul de sfintire al icoanei. Minunile despre care credem ca se savarsesc prin anumite icoane sunt o confirmare a acestei legaturi. In rugaciunea de sfintire a icoanei se cere de la Tatal sa o "umple pe dansa de binecuvantarea si de taria Sfantului celui nefacut de mana care din atingerea preasfintei si preacuratei fete a iubitului Sau Fiu din destul o a castiga, ca prin ea puterile si minunile catre intarirea dreptei credinte si mantuirea credinciosului Sau popor, sa se lucreze ".

Aici se face trimitere la chipul ce si l-a imprimat Iisus pe naframa trimisa lui Avgar, prin care acela s-a vindecat si prin urmare se cere ca, precum atunci asa si acum, Domnul sa-si atinga fata reala de chipul din icoana, dandu-i putere vindecatoare. Iar daca Domnul isi atinge fata de icoana, evident ca imprima pe ea, sau face din chipul de pe ea chipul Sau.

Totodata, prin frecventa chipului lui Iisus in biserici si in casele crestinilor pastram treaza constiinta istoricitatii Sale, a intruparii ca om a Fiului lui Dumnezeu. Tot in rugaciunea de sfintire a icoanei se spune ca ea este "intru aducerea aminte a intruparii". Datorita icoanelor, crestinul nu uita nicio clipa ca Fiul lui Dumnezeu a devenit om, ca a trait in istorie si a savarsit faptele aratate in icoana.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2008, 14:04:12
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Cum adica nefacute de mana omeneasca?...cine le face?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2008, 14:26:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Cum adica nefacute de mana omeneasca?...cine le face?
In chpit minunat s-a imprimat chipul lui Hristos, ca si in cazul mahramei Sfintei Veronica, al Giulgiului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2008, 14:34:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In lumea ortodoxa, in special, exista mai multe icoane, atat ale Mantuitorului cat si ale Maicii Domnului, care potrivit traditiei nu sunt facute de mana omului. Intre icoanele nefacute de maini omenesti se numara si aceasta icoana a Maicii Domnului ce se cheama "Prodromita", zugravita in chip minunat in anul 1863, in Tara Romaneasca.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2008, 14:38:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Iata povestea acestei icoane:

"In anul 1863, Parintii Nifon si Nectarie, ctitorii Sfantului Locas al Prodromului din Sfantul Munte Athos, mergand in tara pentru trebuintele schitului, aveau in inima lor o mare dorinta pentru o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, care sa fie asezata in biserica cea noua – spre mangaierea celor ce vor vietui in acest asezamant, dar si spre bucuria tuturor pelerinilor care vor veni sa se indulceasca duhovniceste de privirea dumnezeiestilor chipuri – dupa cum mai toate manastirile Sfantului Munte au cate o icoana facatoare de minuni.

Deci aflandu-se Parintii Nifon si Nectarie in Iasi, au inceput a cerceta acolo pentru a afla un zugrav mai iscusit si cu viata placuta lui Dumnezeu, care sa le zugraveasca o icoana a Nascatoarei de Dumnezeu. Si au gasit un zugrav batran, Iordache Nicolau, cu care s-au invoit sa le faca aceasta icoana, dupa modelul primit de la parinti. Insa s-au tocmit ca sa lucreze numai cu post, adica: de dimineata pana cand va flamanzi sa nu ia nimic in gura, iar dupa-masa sa nu mai picteze, ci alt lucru sa faca pana a doua zi, urmand aceasta randuiala pana la terminarea ei. Batranul zugrav primi invoiala cu toata evlavia si multumirea. Iata ce scria el, in 29 mai 1863, despre zugravirea icoanei cea cu dumnezeiasca minune savarsita, intr-o scrisoare pastrata in arhiva Schitului Prodromul: „Eu, Iordache Nicolau, zugrav din orasul Iasi, am zugravit aceasta Sfanta Icoana a Maicii lui Dumnezeu, cu insasi mana mea, si in vremea lucrului a urmat o minune preaslavita, in modul urmator: Dupa ce am terminat vesmintele, dupa mestesugul zugravirii mele, m-am apucat sa lucrez fetele Maicii Domnului si a Domnului nostru Iisus Hristos; iar dupa ce am dat gata mana intaia si a doua, apucandu-ma de noapte ca sa termin de zugravit, privind eu la chipuri am vazut ca totul a iesit dimpotriva, pentru care foarte m-am mahnit, socotind ca mi-am uitat mestesugul. Si asa, facandu-se seara, m-am culcat mahnit, nemancand nimic in ziua aceea, dar socotind ca a doua zi sculandu-ma, sa ma apuc mai cu dinadinsul de lucru. Dupa ce m-am sculat a doua zi, mai intai am facut trei metanii Maicii lui Dumnezeu, rugandu-ma sa-mi lumineze mintea, ca sa pot ispravi Sfanta Icoana; si cand m-am dus sa ma apuc de lucru, o! preaslavite minunile Maicii lui Dumnezeu! S-au aflat chipurile terminate desavarsit, precum se vede. Eu vazand aceasta minune, n-am mai indraznit a-mi pune condeiul pe ea, fara numai am dat lustrul cuviincios, desi greseala am facut aceasta, ca sa mai dau lustru la o asemenea icoana. Aceasta este povestirea acestei Sfinte Icoane”."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2008, 22:30:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

m-am inchinat in luna iulie la o icoana a MAICII DOMNULUI NEFACUTA DE MINA OMENEASCA SI CARE NU POATE FI POZATA LA MAN Bisericani ,IN JUD NEAMT ,APROAPE DE PIATRA NEAMT.SE URCA PRINT-UN PEISAJ MIRIFIC PTINTR-O ZONA CU UN LAC DE ACUMULARE.iar man e in constructie ,dar in paraclisul de la intrare ne-a vorbit o maica despre acest loc plin de har!..Dar mai multe voi scrie la impresii din pelernaje,caci pina acuma nu am avut timp sa scriu,nici acuma ,ca voi pleca in al 4-lea peleriaj ,mai scurt de 2 zile la sf saptaminii .Asa ca am ramas sa scriu dupa ce ma intorc ,despre pelerinajele din iulie de 6 zile ,cel de 4 zile din august si cel de 2 zile tot de acum din august....cam multe!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2009, 21:18:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Si au gasit un zugrav batran, Iordache Nicolau, cu care s-au invoit sa le faca aceasta icoana, dupa modelul primit de la parinti. Insa s-au tocmit ca sa lucreze numai cu post, adica: de dimineata pana cand va flamanzi sa nu ia nimic in gura, iar dupa-masa sa nu mai picteze, ci alt lucru sa faca pana a doua zi, urmand aceasta randuiala pana la terminarea ei. Batranul zugrav primi invoiala cu toata evlavia si multumirea."
Ce randuiala sfanta aveau inainte pictorii.
Sa ia aminte toti cei cu darul picturii, spre zidirea Bisericii lui Hristos, prin cele sadite in ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2011, 22:26:00
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Un astfel de pictor contemporan cu noi, plecat la Domnul, este și Părintele Arsenie Boca. Pictura pe care a făcut-o la biserica Drăgănescu ne vorbește.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2012, 01:57:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un articol interesant pe aceasta tema
http://www.crestinortodox.ro/diverse...sca-69260.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane nefacute de mana omeneasca Mihnea Dragomir Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 28.08.2012 16:27:22
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:55
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 19:43:21
Icoane nefacute de mana omeneasca ben_gal Intrebari utilizatori 43 09.04.2010 10:42:10