Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2014, 16:49:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si-apoi ce nevoie avem de sume mari? Sa ajunga, unde? Prin decizia cui? Cati ar fi astfel neindreptatiti? ...
Aceleasi intrebari care le ai derspre o forma organizata, le vei avea probabil si cand va trebui sa ajuti individual pe cineva .
Si nu e deloc o acuza, exact asa gandesc si eu si majoritatea .De aia nu ajut online ,pentru ca ma macina neincrederea.De aia si in viata de zi cu zi am indoieli exaggerate.
Totusi sunt si exceptii,nu sunt toti ca noi , unii au incredere ,si ajuta inclusiv in cazuri care nu le cunosc ,si de care afla doar online
Si tocmai plecand de la cunoasterea acestui mecanism care ne face sa ne indoim , am spus care ar fi mijloacele de a face totul transparent si prin exemplu propriu,pentru a se naste increderea . Cred ca sunt organizatii care au demonstrat ca se poate aceasta ,sau chiar Biserica a aratat ca se poate .Caci la o colecta pentru inundatii nu stim cine gestioneaza banii si unde ajung,dar avem incredere .
De exemplu,daca as fi administrator de bloc ,as publica toate facturile si salarile ,si ofertele in cazul unor achizitii , ca sa le poata urmari oricine . Dar multi din cei care gestioneaza niste bani care nu sunt ai lor ,tocmai pt a se ascunde si a fura, nu fac publice informatiile , si de aceea lumea a devenit asa suspicioasa .
Asistenta sociala e o meserie, in care identifici cazurile ,compari cu alte cazuri ca sa vezi unde e nevoia mai mare ,asiguri transparenta proiectelor ,tocmai ca sa fii intermediarul dorintei de a ajuta al celorlalti .
Fie individual,fie colectiv ,important e sa ajutam ,si sa luptam cu toate piedicile obiective sau subiective care ne impiedica sa facem aceasta .
Mila fata de ceilalti ,nu este o recomandare,este o porunca si o lupta perpetua ,pentru ca astfel sa avem parte si noi de implinirea tuturor cererilor noastre
"Fericiti cei milostivi caci aceia vor avea parte de mila "
Ei daruiesc putin unor oameni cazuti,dar primesc mult ,nu de la oameni ,ci chiar de la Dumnezeul cerurilor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.12.2014, 11:24:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Neincrederea ma face si pe mine sa nu ma bag la actiunile online, indiferent despre ce e vorba.

Dar cred ca fiecare dintre noi avem un grup de prieteni, fie el cat de mic, cu care putem comunica si cu care am putea intreprinde ceva. Intr-adevar unde sunt mai multi, pot fi ajutati mai multi; de exemplu, n-as putea sa ma duc singura la un azil de batrani sau la o casa de copii cu pachete de Craciun, deoarece nu imi permit si nici nu vreau sa discriminez, ajutand doar pe x sau y. Si iarasi ma doare sufletul sa ma gandesc ca, poate, dintre cei carora nu le-am dat nimic, nu i-am ajutat, unii poate sunt singuri pe lume, fara copii, fara nepoti, fara un suflet cu care sa vorbeasca. Asa ca, in cazuri de genul, prefer de 1000 de ori munca in echipa. Voluntariat la cantina saracilor sau la cantina la azile, pachete de sarbatori, un colind in seara de Craciun sau de Ajun, o vorba buna, un suras, ceva ce sa poata sa le aduca un zambet pe chipuri si sa se simta iubiti si apreciati macar acea zi/acele zile din an. Mai ales cei de la azile, consider ca merita mult mai multa consideratie decat primesc; practic, ei au crescut generatia parintilor nostri; poate ei sunt generatia parintilor nostri, ei au incercat sa ofere generatiei de acum ce e mai bun; ei au dat viata; iar acum unii dintre ei sunt complet uitati de copii si/sau de nepoti, ceea ce e foarte trist. Ma pun in locul lor si nu mi-ar placea sa patesc asa ceva. Oare cei care "au uitat" de ei nu se pun in locul lor? Nu am ceva impotrva faptului ca sunt in azil (unii poate au dorit sa mearga acolo), am ceva impotriva faptului ca, copii si/sau nepotii uita de multi dintre batranii lor.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.12.2014, 21:56:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Iată că lucurile se miscă si în sensul dorit de mine - adică un prieten si membru de încredere aici pe forum m-a anuntat că la biserica lui sunt 7-8 familii nevoiase pe care părintele ar vrea să-i ajute de sărbatori cu ceva de-ale gurii, că nu prea au ce pune pe masă. Colegul nostru va strange bani pentru a-i da părintelui, dacă mai sunt si altii aici pe forum care ar dori să-l ajute; se pot face trimiteri si prin paypal (important, mai ales pentru diaspora). Asa că dacă sunteti interesati să contribuiti la această actiune, din putinul pe care îl aveti, vă rog să-mi scrieti pe privat pentru mai multe detalii. Doamne ajută, si Dumnezeu să vă întoarcă însutit pentru tot ceea ce dati din suflet acestor oameni sărmani si le înfrumusetati si lor sărbătoarea sfântă a Nasterii Domnului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.12.2014, 22:22:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Iată că lucurile se miscă si în sensul dorit de mine - adică un prieten si membru de încredere aici pe forum m-a anuntat că la biserica lui sunt 7-8 familii nevoiase pe care părintele ar vrea să-i ajute de sărbatori cu ceva de-ale gurii, că nu prea au ce pune pe masă. Colegul nostru va strange bani pentru a-i da părintelui, dacă mai sunt si altii aici pe forum care ar dori să-l ajute; se pot face trimiteri si prin paypal (important, mai ales pentru diaspora). Asa că dacă sunteti interesati să contribuiti la această actiune, din putinul pe care îl aveti, vă rog să-mi scrieti pe privat pentru mai multe detalii. Doamne ajută, si Dumnezeu să vă întoarcă însutit pentru tot ceea ce dati din suflet acestor oameni sărmani si le înfrumusetati si lor sărbătoarea sfântă a Nasterii Domnului.
Ar trebui sa mutam acest mesaj,in Umanitare,unde poate sa aiba alt impact.
Aici este mai greu de gasit,la subiectul"Omule incotro?"
Doar o idee.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.12.2014, 22:43:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ar trebui sa mutam acest mesaj,in Umanitare,unde poate sa aiba alt impact.
Aici este mai greu de gasit,la subiectul"Omule incotro?"
Doar o idee.
M-am gândit si eu - dar cred că e Ok si aici...
Sau poate o să fac un topic si la umanitare, desi n-as vrea să agasez pe cei care nu agrează idea de act›iune în grup.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.12.2014, 21:54:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@mirela





Chiar cred că e bună ideea cu sacosa cu zahăr si ulei, dar să vedem dacă forumul functionează si pe teren, sau doar în virtual.
*****

Oamenii din Biserica unde mergi, nu organizeaza ceva de Craciun? Sa mergeti la un camin de batrani/copii/mame sarace etc?

Biserica Ortodoxa Romana, aici in Toronto, face ceva de genul anual. Daca aici se poate, se poate si in SUA.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2014, 22:25:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@mirela


Chiar cred că e bună ideea cu sacosa cu zahăr si ulei, dar să vedem dacă forumul functionează si pe teren, sau doar în virtual.
*****

Oamenii din Biserica unde mergi, nu organizeaza ceva de Craciun? Sa mergeti la un camin de batrani/copii/mame sarace etc?

Biserica Ortodoxa Romana, aici in Toronto, face ceva de genul anual. Daca aici se poate, se poate si in SUA.
La noi la biserică (biserici) se fac diferite actiuni de Crăciun, dar n-am auzit să fie una de genul celor de mai sus, cu implicarea directă a enoriasilor. Din câte stiu se fac donatii în bani, din partea parohiei, pentru diverse organizatii care au nevoie de ajutor. Si probabil mai sunt ajutate cu bani si persoane individuale.

În altă ordine de idei, am primit MP-ul tău dar n-am cum să-ti răspund pentru că se pare tu nu poti primi mesaje private de la oricine - probabil ti-ai setat contul ca să poti primi MP numai de la prieteni si admini. Asa că ti-am trimis un friendship request ! :) dacă nici asa nu merge, mai vedem cum rezolvăm. Multumim !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.12.2014, 22:49:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iata ca pe doua fire se discuta despre fapte bune si cum sa le facem.
Eu vreau doar sa spun ca nu e neparat numai sacosa ulei si zahar utila.
Exista oameni care au nevoie de latceva, care nu costa bani:

Sa nu uitam de oamenii tristi (cu depresii), cu necazuri, singuri.
Acesti oameni au nevoie de un zambet, de o mangaiere, de vorbit cu ei. Hai la o cafea, la o prajitura, la o plimbare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.12.2014, 23:51:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
În altă ordine de idei, am primit MP-ul tău dar n-am cum să-ti răspund pentru că se pare tu nu poti primi mesaje private de la oricine - probabil ti-ai setat contul ca să poti primi MP numai de la prieteni si admini. Asa că ti-am trimis un friendship request ! :) dacă nici asa nu merge, mai vedem cum rezolvăm. Multumim !
Ca să-ti pot răspunde, scrie-mi te rog la adresa de mail : mirela@denmoss.com


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iata ca pe doua fire se discuta despre fapte bune si cum sa le facem.
Eu vreau doar sa spun ca nu e neparat numai sacosa ulei si zahar utila.
Exista oameni care au nevoie de latceva, care nu costa bani:

Sa nu uitam de oamenii tristi (cu depresii), cu necazuri, singuri.
Acesti oameni au nevoie de un zambet, de o mangaiere, de vorbit cu ei. Hai la o cafea, la o prajitura, la o plimbare.
Ai mare dreptate, sophia.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2014, 01:59:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@mirela


Chiar cred că e bună ideea cu sacosa cu zahăr si ulei, dar să vedem dacă forumul functionează si pe teren, sau doar în virtual.
*****

.
Poate functiona si real daca exista coeziune si pastram acest spirit
Pina acum ,la abstractii am fost de nota 10. Asa ca sigur putem face si ceva real
Trebuie insa sa facem un mic "sacrificiu", sa nu ne mai fie jena sa vorbim de astfel de fapte.
Pentru ca dincolo de pericolul laudei de sine , ele au un effect mobilizator foarte mare , pentru ca fiecare se bucura sa vada ca ceilalti gandesc la fel .
Asa ca din atatea ganduri stranse laolalta ,sigur va iesi si vointa de a face ceva concret

Cel mai frumos ar fi cei care sunt din acelasi oras sa se cunoasca si sa se intalneasca,ca unde sunt doi ,creste exponential si curajul si determinarea de a face ceva
Si creste si credibilitatea lor,daca vor cere ajutorul pe forum pentru a putea imparti si mai multe daruri , daca se vede ca sunt dispusi sa faca acest effort
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare