Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2012, 21:55:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Campania 'Dăruiește o picătură de viață'


Tinerii Parohiei 'Sfântul Antonie cel Mare' - Titan, Protoieria III Capitală, împreună cu pr. paroh Daniel Goga și diac. Marius Fănel Suiugan, organizează, joi, 12 iulie 2012, ora 8:30, o campanie umanitară de donare de sânge. 'Campania 'Dăruiește o picătură de viață' se va desfășura în curtea parohiei cu ajutorul unui centru mobil de donare.

Campania este realizată cu sprijinul tinerilor bisericii din cadrul proiectului catehetic derulat de parohia noastră, 'Contribuția Bisericii la formarea tinerei generații', tineri ce vor participa efectiv la donare și vor mediatiza această acțiune a bisericii în toată parohia prin împărțirea de pliante și lipirea unor afișe cu această campanie în fiecare scară de bloc din cuprinsul parohiei. Această donare se va face în mod voluntar, fără nici un beneficiu din partea autorităților, iar biserica noastră va oferi o masă consistentă constând în friptură, salată, fructe, sucuri, vin, cafea și dulciuri', a precizat diac. Marius Fănel Suiugan.

Campania 'Dăruiește o picătură de viață' se desfășoară în colaborare cu Centrul de Transfuzie Sangvină București, unde necesarul zilnic este de 1.000 de unități, dar lipsa donatorilor, doar 2% din populație, și faptul că nu există un substitut pentru sângele uman au făcut ca anul trecut în București doar 66% din cerere să fie acoperită. Printr-o singură donare de sânge pot fi menținute în viață trei persoane.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2012, 00:52:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O Campanie deosebit de utila. Parintele meu duhovnic a fost intr-o stare extrem de grava si doua pungi de sange i-au salvat viata (asa ne relata Parintele experienta limita prin care a trecut). De atunci ne tot spunea ca cea mai mare milostenie este atunci cand donezi sange si ne sfatuia sa facem acest gest.

Bunuri materiale se daruiesc mai usor dar sangele care e atat de important, mai greu. In Facultate am vrut de nenumarate ori sa donez, dar nu m-am incadrat in cerintele referitoare la greutate. Poate cineva sa ne spuna cerintele pe care trebuie sa le implinesti pentru a putea dona sange?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2012, 02:16:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O Campanie deosebit de utila. Parintele meu duhovnic a fost intr-o stare extrem de grava si doua pungi de sange i-au salvat viata (asa ne relata Parintele experienta limita prin care a trecut). De atunci ne tot spunea ca cea mai mare milostenie este atunci cand donezi sange si ne sfatuia sa facem acest gest.

Bunuri materiale se daruiesc mai usor dar sangele care e atat de important, mai greu. In Facultate am vrut de nenumarate ori sa donez, dar nu m-am incadrat in cerintele referitoare la greutate. Poate cineva sa ne spuna cerintele pe care trebuie sa le implinesti pentru a putea dona sange?
Minim 60 kg, fara sa fi avut/sa ai boli contagioase ori hematologice, stare de sanatate buna la momentul donarii, varsta sub 60 ani. Se face o consultatie medicala inainte.
http://www.imparte.ro/Donatii/Donati...sange-184.html
http://www.sfatulmedicului.ro/Divers...-de-sange_1252 (acolo scrie 50 kg, dar limita e 60, stiu precis asta pentru ca mie nu mi-au recoltat mai demult -mai erau si alte cauze, dar si aceasta)

Last edited by Adriana Cluj; 08.07.2012 at 02:20:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A inceput campania oficiala de canonizare a Parintelui Arsenie Boca Saarra Stiri, actualitati, anunturi 123 27.10.2012 22:57:16
Viața cu Dumnezeu iRoDiOn Generalitati 0 23.09.2011 19:22:39
a inceput campania de vaccinare.impotriva cui? iulyaan Generalitati 18 02.12.2009 11:18:06
campania electorala cruciat Biserica Ortodoxa Romana 14 17.05.2008 23:06:59
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11