Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2013, 15:11:20
florinb florinb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 7
Implicit Curs pictura icoane bizantine

Mi-am facut adineauri cont pe CrestinOrtodox.ro, pentru a scrie aici pe forum. Am vazut si alte postari in legatura cu ce urmeaza sa scriu si eu mai departe si doresc sa adaug si eu cateva cuvinte despre un artist iconograf deosebit, Ruxandra Lacatus.

De curand s-a incheiat o tabara de pictura icoane bizantine organizata de Ruxandra Lacatus in Maramures, iar in curand o sa urmeze inca una in Valcea. Incurajez pe toata lumea sa mearga in aceste tabere organizate de ea.

De asemenea, incurajez pe toata lumea, nu doar din Bucuresti, sa participe la cursul de pictura icoane bizantine tinut in atelierul ei din Bucuresti. Sunt persoane care vin in Bucuresti pentru cateva zile pentru a face un curs intensiv, si ma bucura sa stiu ca fac parte din asa un atelier cautat. Chiar de curand a fost o tanara din SUA, care a venit in Romania in vacanta, si a stat in gazda cateva zile aici in Bucuresti, special pentru a face acest curs.

Eu nu am absolvit vreo facultate de arte, nu am avut note de 10 la desen in scoala, insa am vazut o expozitie de icoane a cursantilor, am felicitat-o pe Ruxandra Lacatus pentru expozitie, si am adaugat ca eu nu sunt bun la desen, la pictura, eu sunt matematician, dar apreciez tot ce creeaza cei ce au talent. Mi-au fost de ajuns cateva cuvinte "uite, icoana de acolo a fost pictata de un copil de 12 ani" si ca "fiecare om are ritmul sau, iar in atelier are parte de indrumare" pentru a ma decide sa vin, macar sa incerc. Si au trecut deja niste luni de atunci.

As mai adauga un lucru. Indrumarea nu vine doar de la profesoara, ci si de la ceilalti cursanti, unii noi, iar altii vechi, cu experienta si multe icoane pictate. Nu suntem la scoala sa ne luptam pentru note, sau care ia premiul intai. Suntem un atelier, un grup unitar, in care fiecare ofera si primeste.

In speranta ca am reusit sa conving vreun cititor, las mai jos numarul de telefon la care puteti suna in lagatura cu acest curs:

Ruxandra Lacatus
0722-554-279

Sper sa ne vedem la atelier,
florinb
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2014, 22:18:59
florinb florinb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 7
Implicit Tabara de iconografie la Valcea

Am fost anul trecut in tabara organizata de Ruxandra Lacatus in Maramures. Acum se organizeaza o noua tabara la Valcea.

La sfarsitul cursului fiecare participant se va intoarce cu o icoana pictata de mana lui. In pauzele de relaxare vor putea fi vizitate: Orașul Horezu, Cheile Bistritei și Pestera Liliecilor, Pestera Polovragi, Manastirea Bistrita si multe alte locuri frumoase.

Tabara va fi în perioada 27 iulie - 3 august. Inscrierile au început!

Datele taberei sunt mai jos:


Pictura de icoane pe lemn in tehnica bizantina


La sfarsitul taberei curs participantii raman cu o icoana pe lemn pictata in stil bizantin.
Indrumator: Ruxandra Lacatus - pictor iconar

Pentru cine?
Pentru incepatori si avansati. Participantii vor beneficia de cursuri intensive de pictura de icoane pe lemn in tehnica bizantina si vor deprinde aceasta arta chiar daca sunt incepatori si fara experienta in pictura/desen.

Activitati
1-2 cursuri pe zi cu durata de 4 - 5 ore fiecare.
Excursii catre obiectivele turistice din zona si o activitate cultural - artistica

Unde?
Valcea, comuna Costesti
Pensiunea Casa Cucu la poalele muntilor Capatanii, la numai 8 km de orasul Horezu
Acest loc reprezinta destinatia ideala pentru cei care doresc sa isi petreaca timpul liber intr-un mediu linistit si nepoluat
www.casacucu.ro

Cand?
27 iulie - 03 august 2014 (8 zile/ 7 nopti )

Cost: 980 lei participant (8 zile/7 nopti), in care sunt incluse: cazarea, trei mese pe zi si materiale de pictura

Relatii suplimentare: Tel. 0722.55.42.79
Reply With Quote
Răspunde

Tags
curs icoane, curs pictura icoane, icoane bizantine, icoane pe lemn, pictura icoane

Thread Tools
Moduri de afișare