Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2016, 15:43:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit MOTIVELE pentru care mă CĂLUGĂRESC

Hristos a înviat,
Doamne ajută,

Spunea un frățior creștin, că ar fi greșit dacă un om își anunță plecarea în monahism în mod public. Dar oare se supără Dumnezeu pe cineva dacă mărturisește motivele dragostei sale față de El și față de omenire, motivele călugăriei și dedicării vieții sale, Domnului, Sfinților și omenirii, altor oameni? Nu se supără.

Scriu aceste motive sau argumente, pentru oricine dorește să se călugărească și încă mai are lupte și îndoieli, și nu biruiește ușor, lipsindu-i mult suport moral și sprijin, acestea să-i fie spre întărire în alegerea călugăriei și afierosirii Domnului Hristos.

Sunt un tânăr de 29 de ani, deci sunt ca voi, am studiat, am cercetat, am citit mult, în multe domenii, dar nu beletristică, nuvele și romane, ci cultură generală, știință, domenii reale de studiu actual și mai ales teologie și sincer, m-am îndrăgostit de Teologie și de Dumnezeu. De Biblie, de Patristică și Dogmatică. Scriu motivele și pentru mama mea și frații mei, colegi și cunoștiințe. Mama care m-a crescut singură, cu jertfă grea, fiind orfan de la 2 ani și mama văduvă, ea care nu înțelege hotărârea mea și care se smintește cu plânsul, în loc să-și plângă păcatele, decând a aflat de plecare. Vreau să devin un creștin mai plăcut Domnul, să mă pocăiesc cu adevărat, să împart tot ce am săracilor, să mă lepăd de mine însumi, să-mi iau crucea și să urmez Domnului. Să-mi pierd sufletul pentru Domnul, să-l pot găsi pentru Împărăția Cerurilor, spune Scriptura.

Fiindcă sunt precum voi, toți oamenii, cu lupte, ispitiri, încercări, avem poate aceleași căutări. Doar că eu iubesc pe Domnul Treime mai mult ca voi, caut să-L înțeleg în măsura dăruită mie de El și cer o măsură mai mare, fiindcă mi-e sete și foame și dor de Dumnezeu și doresc pe Bunul, pe Domnul, mult mai mult ca majoritatea, mult mai mult decât orice altceva știu, văd și simt că există, văzut și nevăzut, înțeles și neînțeles.

E o maximă în filosofie: "Cuget, deci exist." Însă e foarte puerilă. Adevărata maximă filosofică este: "Exist, fiindcă Dumnezeu există". Cum deci, să nu-ți dedici fiecare minut lui Dumnezeu?

Scriu aceste argumente pentru voi, frați și surori în Hristos Iisus Domnul. Îmi cer iertare anticipat, celui căruia va fi nemulțumit de orice conținut al textului, îl rog să citească până la final și să nu mă judece prea aspru, de crede sau nu.

Iar dacă consideră cineva că judec pe cineva, să-și amintească versetul: "cu măsura cu care judeci, cu aceea vei fi judecat." Să mă judece Dumnezeu cu măsura cu care "judec" și eu pe alții, cu măsura Bisericii și-a Sfinților Lui, care vor judeca pământul.

Dar sunt rânduri scrise cu inima, nu cu mintea, cu inima în care Domnul a pus dragoste și durere... Și unde pune El, pune din belșug.
Atenție ! Vă avertizez să nu citiți nimic din ce e scris aici, dacă nu vreți să vă călugăriți. Că veți ajunge să vă călugăriți. E un lucru bun și minunat, călugăria, preaînalt, dar trebuie să fi-ți hotărâți și să nu acționați la sentiment și emoție, ci pentru toată viața. Lucid și responsabil.

"Sus să avem inimile." Lectură e ușoară, nădăjduiesc să fi scris simplu și sper cu rost, pentru a vă fi de un folos și ajutor cât mai viu.

Cele 80 de motive, argumente, ca simbolistica zilei a 8-a, a Veșniciei, pentru care mă călugăresc și prin care oricine se poate călugări, dacă iubește cu adevărat :

1 - Hristos Dumnezeu, Domnul Treime Savaot Iubire.

2 - Păcatele mele, mari, multe, grele, care le fac în fiecare ceas și minut, care apasă pe mine și pe omenire, patimile și neputințele, care prin rugăciune, smerenie, dragoste, discernământ, asceză, nădăjduiesc să le fac cât mai puține, mai rare și mai mici, spre curățire, luminare și îndumnezeire.

3 - Suferința și dragostea pentru omenire; pentru ierarhi, preoți, diaconi și toți creștinii, ereticii, păgânii, ateii și întreaga creație.

4 - Biserica, Sfinții Săi, cei ce au îmbunătățit și îmbunătățesc chipul lui Hristos din ei și de pe ei, cei ce se dăruiesc altora, în cea mai mare dragoste, pusă pentru prietenii lor, care sunt toți creștinii, fiindcă toți poartă chipul lui Hristos, care suntem chemați să fim ca ei, să le urmăm lor, să trăim ca ei, să ne mântuim.

5 - Mai mult de 32.000 de oameni mor de foame (de foame!) în fiecare zi ! În fiecare 24 de ore. Dintre care 21.000 sunt înregistrați cu nume și prenume, ținuți în evidențe, se știe exact cine a murit din cei înregistrați. Deci mai mult de 22 de oameni în fiecare minut, adică 1 om la fiecare 2,7 secunde, deci aproximativ 11.680.000 în fiecare an, mor de foame. "Civilizației" nu-i pasă cu adevărat de ei... Și fiindcă numărul oamenilor pe pământ crește, și numărul muritorilor de foame va crește și mai mult.

6 - Aproximativ 8 milioane și 400.000 de oameni mor de cancer în fiecare an, multe tipuri de cancer, boală la care nu există leac oficial, deci aproximativ 23.000 de oameni pe zi, adică 16 oameni pe minut, mor de cancer, deci câte unul la 3,7 secunde.

7 - Datorită HIV (SIDA), moare o persoană la fiecare 20 de secunde, 180 pe oră, deci peste 1 milion și 576.000 de oameni pe an... Pentru mine acestea nu sunt sume, nu sunt numere și nici statistici, și nu face parte din sociologie și niciun sistem, sunt tragedii și personal, mor odată cu fiecare dintre ei...

8 - Mai mult de 1 milion și 220.000 de oameni mor anual de pneumonie, boală care se tratează, dar în Africa și Asia, adesea intenționat, nu ajung medicamente... Adică 3342 pe zi, sau 2,32 oameni pe minut. No comment.

9 - Peste 1 milion și 190.000 de oameni mor anual, de diarie/dezinterie... 3260 pe zi.

10 - Mai mult de 998.000 mor anual, de tuberculoză (despre care se spune că este boala nr. 1 mondial, de-a lungul istoriei, din cauza căreia au murit cei mai mulți oameni). Deci 2734 pe zi mor de tuberculoză.

11 - Peste 857.000 mor anual de malarie... 2347 pe zi mor de malarie. Știți că virusul malariei, transmis prin țânțari, te poate ucide în multe feluri ? Coloana vertebrală, mușchi, sistemul nervos, sânge, creier, plămâni, creier, splină, stomac. Și sunt 11 tipuri de malarie. Cunoscute. Și tratamentul pe lângă că nu este suficient și nu ajunge la toți, nici nu are efect la toți și riscă oricând reîmbolnăvire.

12 - Mai mult de 480.000 mor anual mai ales în Asia și Africa de la numitele "bolile copilăriei": varicelă, pojar, rujeolă, tetanus, tuse convulsivă, etc., (adunate împreună) acolo unde nu există vaccin și niciun tratament pentru aceste afecțiuni. Cu greu se obține un paracetamol sau un algocalmin. Deci 1315 morți pe zi. În cea mai mare parte copii.
Aceste statistici și evidențe sunt date de Crucea Roșie, Salvați Copiii, Unicef, Onu, ș.a., găsite și pe site-uri precum worldometers.info sau poverty.com)

13 - Poate cel mai dureros argument:
Ne amintim cu doliu și pocăință, având exemplu nevinovăția, dragostea, credința, inocența Mucenicilor, pe 28 și 29 decembrie, cei 20.000 de Sfinți Mucenici uciși în Nicomidia și a celor 14.000 de prunci uciși de Irod.

Da? Închideți ochii și gândiți-vă că muriți odată cu fiecare din amintiți mai sus. Gândiți-vă că muriți de fiecare dată, la fiecare 2,7 secunde, cu cel care moare de foame. Cum ar fi să mori de foame? Sunt convins că aceia nu se mai gândesc la mâncare în ultimele lor ore de viață, oricum mâncarea atunci nu-i mai ajută. Închideți ochii și muriți și voi odată cu ei, simțiți-le durerea... Plângeți cu ei și pentru ei...

Ce facem pentru ei? Cât facem? Cine face? Când? Cum? De ce? Până când? Care este ideologia, filosofia, fundamentul, argumentația, scopurile și organizarea vieții și societății fiecărei țări în parte? Și pentru care și prin care se și consumă bugetele și pib-urile fiecărei țări? Economii și bănci și proiecte... of...

Totalul de peste 26.400.000 de morți în fiecare an de foame sau boli, cine-i pomenește? Pomenim 14.000 de prunci uciși de Irod, dar pe acei mult peste 26 de milioane de oameni uciși anual, cine-i pomenește?

Nu sunt statistici. Sunt Sfinți Mucenici. Oricine este ucis de alt om, cu voie sau fără voie, sau e condiționat pentru a muri, prin multe căi și indiferența celor responsabili (până la urmă noi toți), cei care au puterea să facă ceva, dar care-i lăsăm să moară, prin diverse mijloace sau boli sau privare de drepturile elementare, în căi directe și indirecte, aceia uciși, sunt Sfinți Mucenici.

De ce? Fiindcă necredincioșii carei-au ucis sau i-au lăsat să moară, le-au luat timpul rămas de trăit și nu au mai putut descoperi Ortodoxia, nu s-au mai putut pocăi, nu au mai devenit creștini, ca cei ce doresc curățirea, luminarea și îndumnezeirea în Biserică. Astfel prin chinul lor, prin sângele vărsat, viața și libertatea luate forțat, se sfințesc, mântuirea le este dată "ca prin foc", precum tâlharului răstignit lângă Hristos, sângele vărsat le este Sfântul Botez, blândețea și nevinovăția le este mărturisirea, Sfânta Spovedanie, iar lacrimile le este Sfântă Împărtășanie, de aceea au devenit Sfinți Mucenici, pe aceia și doar pe aceia, îi mântuiește Dumnezeu și îi numără între Biserica Sa.

Pentru mine... ca creștin... lucrul acesta este cea mai mare tragedie ce am trăit-o în viața mea. În primul război mondial, au murit aproximativ 20 de milioane de oameni, iar în 2-lea război mondial, aproximativ 80 de milioane de oameni, cu tot cu armată, civili și cei ce au murit de foame și boli, din urma războiului. Deci aproximativ 100 de milioane.

Însăși cuvântul aproximativ îmi provoacă durere și fiori, când știu că oamenii, atât de minunați, Taina Persoanei, devin și sunt și azi, statistică, se ucid atât de ușor, atât de crud, de repede, cu fel de fel de mottouri, filosofii și motivații ale crimelor și războaielor lor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare