Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 23.11.2017, 19:35:18
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E incredibil cum poate minti si denatura adevarul acest user arogant, care, desi s-a facut de ras pe mai multe forumuri si a ajuns sa fie ocolit de multi din cei ce au fost pe aici, a ajuns sa se considere in lumea buna a forumului. In minte lui se considera un privilegiat din lumea buna a forumului, caruia i-as cauta atentie, desi eu ma chinui de cel putin un an sa il ocolesc. Si, la fel ca si MihaiG, ambii imi tot raspund la mesaje si imi cauta atentia. Asa cum i-am spus si celuilalt user, nu doresc nicio interactiune cu cei doi, daca asta e lumea buna de pe forum eu nu pot decat sa rad. De aceea, asa cum am mai spus, o sa raportez orice mesaj care ma ataca, din partea celor doi.
P.S. Acesta e al doilea mesaj al userului AlinB pe care il raportez in ultimele zile.
Catalin ,viata e prea scurta ...
Reply With Quote
  #252  
Vechi 23.11.2017, 21:59:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

A lui e lunga si plictisitoare se pare in afara activitatilor forumistice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 23.11.2017, 21:59:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Se pare că cineva a atins o coardă sensibilă.....
Sau poate eu mod de a spune ca nu primeste suficienta atentie cata merita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 24.11.2017, 19:49:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Nu stiu ce problema are cineva care, desi i s-a spus de cateva ori ca nu vreau sa dialoghez cu el, ba chiar nu i-am raspuns la niciun mesaj un an de zile, e convins in continuare ca i-as cauta atentia, chiar daca el imi adreseaza mesaje. si ma tot pomeneste in altele.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 24.11.2017, 19:52:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Catalin ,viata e prea scurta ...
Tocmai de asta am zis ca nu are rost sa-mi pierd timpul dialogand cu unele persoane.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 24.11.2017, 20:53:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu ce problema are cineva care, desi i s-a spus de cateva ori ca nu vreau sa dialoghez cu el, ba chiar nu i-am raspuns la niciun mesaj un an de zile, e convins in continuare ca i-as cauta atentia, chiar daca el imi adreseaza mesaje. si ma tot pomeneste in altele.
Dar să știi că, deși scrii la persoana a treia, tot se cheamă că i-ai răspuns lui Alin. Fii consecvent, Cătăline !
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #257  
Vechi 24.11.2017, 23:10:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tocmai de asta am zis ca nu are rost sa-mi pierd timpul dialogand cu unele persoane.
Tu nu stii ce e ala dialog, esti maestrul monologului :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 25.11.2017, 15:04:44
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Tare asta ...:))
Reply With Quote
  #259  
Vechi 25.11.2017, 22:42:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
În prealabil postat de Jonnyw2013
Nu a spus lucrul asta, daca il spunea eu nu cred, ca se mai intamplau lucrurile astea. De aceea spune preotul ,ca daca un singur lucru nu l-ai spus, nici celelalte nu iti sunt iertate si indoita paguba vei avea,tocmai ca sa nu spui jumatati de Adevar. Nu a spovedit lucrul asta de aceea s-a intamplata asta.
Adevarul este unul singur.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta(partea boldata) nu poate fi adevarat, dupa parerea mea, fiindca altfel numai spovezile desavarsite ar fi bine primite, ceea ce este in afara iubirii de oameni si a milostivirii lui Dumnezeu.

Oare daca un om la spovada isi recunoaste doua greseli, dar ignora a treia, atunci e o "binecuvantare" sa se dubleze toate trei?
Demetrius revin cu intarziere,o vreme nu am mai intrat aici,nu mai reveneam dupa atata timp, dar e bine daca s-a deschis subiectul sa fie lamurit.
http://molitfelnic.ro/slujba-marturisirii/
fragment: "Și eu sunt numai un martor, ca să mărturisesc înaintea Lui toate câte mi vei spune mie; iar de vei ascunde de mine ceva, să știi că toate păcatele îndoite le vei avea; ia seama dar, de vreme ce ai venit la doctor, să nu te întorci nevindecat."

Incerc sa dau un exemplu ca sa fiu inteles.Exemplu eu sa ascund o relatie cu o alta femeie la spovedanie,sau un lucru mare,important din viata mea, cu buna stiinta. Deci "de vei ascunde", spune mai sus daca te uiti atent. Fiindca si mie mi s-a intamplat sa uit chestii, dar nu extrem de importante,si le-am spus data viitoare.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #260  
Vechi 26.11.2017, 06:01:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta(partea boldata) nu poate fi adevarat, dupa parerea mea, fiindca altfel numai spovezile desavarsite ar fi bine primite, ceea ce este in afara iubirii de oameni si a milostivirii lui Dumnezeu.

Oare daca un om la spovada isi recunoaste doua greseli, dar ignora a treia, atunci e o "binecuvantare" sa se dubleze toate trei?
Demetrius revin cu intarziere,o vreme nu am mai intrat aici,nu mai reveneam dupa atata timp, dar e bine daca s-a deschis subiectul sa fie lamurit.
http://molitfelnic.ro/slujba-marturisirii/
fragment: "Și eu sunt numai un martor, ca să mărturisesc înaintea Lui toate câte mi vei spune mie; iar de vei ascunde de mine ceva, să știi că toate păcatele îndoite le vei avea; ia seama dar, de vreme ce ai venit la doctor, să nu te întorci nevindecat."

Incerc sa dau un exemplu ca sa fiu inteles.Exemplu eu sa ascund o relatie cu o alta femeie la spovedanie,sau un lucru mare,important din viata mea, cu buna stiinta. Deci "de vei ascunde", spune mai sus daca te uiti atent. Fiindca si mie mi s-a intamplat sa uit chestii, dar nu extrem de importante,si le-am spus data viitoare.
Daca le-ai spus data viitoare, oare le-ai spus de doua ori, plus si pe cele pe care le-ai zis data trecuta, caci toate s-au dublat, dupa cum atent te-ai uitat (le-ai adus in discutie)? Sau ai spovedit de 2 ori acelasi lucru pentru ca intre timp s-au "indoit"?
Banuiesc ca nu.

"De vei ascunde" e o formulare nu foarte inspirata, dar alarmanta, pentru ca este vorba de un moment de mare importanta acela al cercetarii scrupuloase a cugetului pentru a nu neglija nici un aspect necurat, nu pentru ca rugaciunea ar aduce un "blestem", caci nu rugaciunea dubleaza pacatele si poate nici lipsa de "IQ duhovnicesc"(intelepciune), ci pacatul se intinde (daca nu e curatat) si atrage dupa sine altul de alt fel pana se face o legiune, adica pana cuprinde tot.



P.S. Exemplul(cu buna stiinta) pe care l-ai pomenit, dpmdv nu are aici legatura cu "indoirea".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.11.2017 at 06:03:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55