Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 15.07.2011, 00:05:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
cum se impaca necircumscriderea lui Dumnezeu cu Intruparea lui Iisus?
Prin atotputernicia Sa. Dumnezeu are libertatea absolută și este atotputernic. Astfel, Lui i-a fost cu putință ca, rămânând Dumnezeu, să devină și Om.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 15.07.2011, 00:07:19
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Fantastic.. deci era la ordine zilei să fie înviați morții sau cum? Așa ceva cred că consemnau și scribii, și istoricii și rămânea în sute de exemplare peste tot. Minuni or mai fi trăit evreii, dar sincer, la inteligența oamenilor de-atunci, oricât de mult ți-ai apăra cultul, dacă venea cineva și spunea că-i Fiul lui Dumnezeu și, drept dovadă, învia pe cineva din mormânt după 4 zile sau pe copila aceea, cred că toți se converteau imediat și iudaismul dispărea.

Tradiție...folclor, tot pe-acolo. Deci basme, legende, mituri. Nimeni nu consemnează la vremea potrivită, pentru că nu există, iar dacă ar consemna, s-ar putea verifica și s-ar afla că-i o minciună. Așa, fără date certe, băgăm din top, că se poate. Ce nu se adeverește, scoatem peste 100 de ani (cum se va întâmpla cu „prezicerile” marilor duhovnici contemporani ai României cum că antihristul s-a născut deja sau că anul acesta la Iași va fi vărsare de sânge). După moartea lor, le mistificăm și exagerăm, ba chiar îmbogățim unele fapte, spuse pentru a impresiona credinciosul cât mai mult.
Săracul Iisus cum era el împotriva tuturor. S-ar putea ca nu degeaba să se fi întâmplat așa și iudeii să fi avut motive serioase să-l denigreze.
Asta, dacă minunile sunt adevărate.
Pentru că aveau toate motivele să fie neîncrezători. Dacă învierile erau adevărate, nu se mai îndoia nimeni.
Da. Cele din VT. Din NT mai nimic, pentru că e doar povestită viața unui om. Sau inventată..
Din cum scrieti, inteleg ca dvs. aveti convingerea ca o minune are puterea sa convinga pe oricine. Asta arata faptul ca pe dvs. v-ar convinge o minune si de asta aveti nevoie ca sa credeti. Eu sunt credincioasa convinsa nu pentru ca am fost invatata sa fiu asa ci dimpotriva, eram atee convinsa, un Toma necredinciosul pana in panzele albe, si numai minunile m-au convins, si cu cat am devenit mai credincioasa, cu atat s-au inmultit minunile in viata mea. Deocamdata nu sunt minuni spectaculare, ci maximul pe care il obtin deocamdata sunt vindecarile personale de unele mici probleme de sanatate si prezicerea unor evenimente din viata mea proprie care s-au adeverit intocmai. Daca dvs. sunteti sincer interesat sa aflati adevarul despre Iisus, va propun urmatoarea provocare: timp de 40 de zile sa va rugati impreuna cu mine sa aflati daca Iisus exista sau nu, si apoi sa vedem ce o sa se intample. Acceptati? Eu o sa tin si post in aceste zile, cat de mult voi putea, dvs. daca puteti, incercati sa tineti, daca nu puteti, chiar si rugaciunea ajunge pentru ca unde sunt doi care se roaga in numele Domnului sunt ascultati. Acceptati provocarea?
Reply With Quote
  #173  
Vechi 15.07.2011, 00:26:53
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Acceptati provocarea?
Nu știu dacă mă voi putea ruga 40 de zile către Dumnezeu să-mi demonstreze ceva ce nu e real. Iisus a existat. Dacă există viață după moarte, există și acum. Dar nu e Dumnezeu, nu e Dumnezeu Fiul sau Fiul lui Dumnezeu sau al treilea ipostas al lui Dumnezeu. Eu am argumente raționale.

Minuni se petrec și în cultele orientale, în iudiaism, în Kabbalah etc. Creștinii nu le acceptă pentru că așa sunt îndoctrinați, cum c-ar fi de la diavol. Și dacă nu sunt? Dacă e de-ajunsă credința pentru o minune? Așa a spus și Iisus. Însă asta nu-l face Dumnezeu, ci cel mult un trimis de-al lui Dumnezeu, un profet. Nu am să mă închin unui om (fie el Iisus sau sfinți) când Dumnezeu ne-a interzis acest lucru în VT (dacă considerăm de origine divină cele 10 porunci și nu fabulații ale unui om posibil sub influența psihedelicelor de pe insulă - treaba cu Dumnezeul zelos și răzbunător îmi dă serios de gândit. Pare mai degrabă produs al minții umane străpunsă de dorința de putere și de spiritul răzbunător împotriva celui care se opune). În plus, Dumnezeu ne-a făcut liberi. Ca urmare, cred că orice constrângere de-a mă închina cuiva atentează la darul lui Dumnezeu. Despre iluzia libertății în creștinism am scris în al post: sunt liber, dar dacă nu aleg cum trebuie sunt pedepsit. Numai libertate nu-i asta. Pentru mine orice religie, orice cult este un atentat la libertatea pe care ne-a dăruit-o Dumnezeu. La libertatea de-a fi, asemenea Lui. Când deja vine cineva și mă obligă să mă închin, să mă rog într-un anume fel, să merg într-un anume loc, într-o anume zi și câte altele, deja nu mai sunt eu.

Last edited by Kronos; 15.07.2011 at 00:29:52.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 15.07.2011, 00:29:05
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Era sa uit, am prezis si evenimente din viata altora dar prea putine in comparatie cu viata proprie, de aceea am tendinta sa le uit. Unul recent a fost legat de viata unei prietene care in ziua casatoriei ei i-a zis celui care ii devenea sot ca faptul ca in acea zi el a devenit sotul ei se datoreaza mie. A exagerat bine-nteles, insa afirmatia a fost rezultatul prezicerii ca o sa se marite pana la urma cu el desi viata ii arata exact contrariul, si i-am prezis multe lucruri legate de casatoria ei, lucruri care priveau persoane din anturajul ei pe care nu le cunosteam personal ci doar din povestile ei.
Minuni se intampla la cei care cred in minuni. Iar eu cred, insa mi-a luat timp sa inteleg cum trebuie crezut pentru ca sa se intample. Si inca mai am mult de lucru la acest capitol...
Reply With Quote
  #175  
Vechi 15.07.2011, 00:36:42
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Era sa uit, am prezis si evenimente din viata altora dar prea putine in comparatie cu viata proprie, de aceea am tendinta sa le uit. Unul recent a fost legat de viata unei prietene care in ziua casatoriei ei i-a zis celui care ii devenea sot ca faptul ca in acea zi el a devenit sotul ei se datoreaza mie. A exagerat bine-nteles, insa afirmatia a fost rezultatul prezicerii ca o sa se marite pana la urma cu el desi viata ii arata exact contrariul, si i-am prezis multe lucruri legate de casatoria ei, lucruri care priveau persoane din anturajul ei pe care nu le cunosteam personal ci doar din povestile ei.
Minuni se intampla la cei care cred in minuni. Iar eu cred, insa mi-a luat timp sa inteleg cum trebuie crezut pentru ca sa se intample. Si inca mai am mult de lucru la acest capitol...
si unde e minunea?
Reply With Quote
  #176  
Vechi 15.07.2011, 00:37:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Nu știu dacă mă voi putea ruga 40 de zile către Dumnezeu să-mi demonstreze ceva ce nu e real. Iisus a existat. Dacă există viață după moarte, există și acum. Dar nu e Dumnezeu, nu e Dumnezeu Fiul sau Fiul lui Dumnezeu sau al treilea ipostas al lui Dumnezeu. Eu am argumente raționale.

Minuni se petrec și în cultele orientale, în iudiaism, în Kabbalah etc. Creștinii nu le acceptă pentru că așa sunt îndoctrinați, cum c-ar fi de la diavol. Și dacă nu sunt? Dacă e de-ajunsă credința pentru o minune? Așa a spus și Iisus. Însă asta nu-l face Dumnezeu, ci cel mult un trimis de-al lui Dumnezeu, un profet. Nu am să mă închin unui om (fie el Iisus sau sfinți) când Dumnezeu ne-a interzis acest lucru în VT (dacă considerăm de origine divină cele 10 porunci și nu fabulații ale unui om posibil sub influența psihedelicelor de pe insulă - treaba cu Dumnezeul zelos și răzbunător îmi dă serios de gândit. Pare mai degrabă produs al minții umane străpunsă de dorința de putere și de spiritul răzbunător împotriva celui care se opune). În plus, Dumnezeu ne-a făcut liberi. Ca urmare, cred că orice constrângere de-a mă închina cuiva atentează la darul lui Dumnezeu. Despre iluzia libertății în creștinism am scris
în al post: sunt liber, dar dacă nu aleg cum trebuie sunt pedepsit. Numai libertate nu-i asta. Pentru mine orice religie, orice cult este un atentat la libertatea pe care ne-a dăruit-o Dumnezeu. La libertatea de-a fi, asemenea Lui. Când deja vine cineva și mă obligă să mă închin, să mă rog într-un anume fel, să merg într-un anume loc, într-o anume zi și câte altele, deja nu mai sunt eu.
Va dau dreptate in ceea ce il priveste pe Dumnezeu. Eu nu v-am cerut sa va rugati unui om sau presupus Dumnezeu, ci sa va rugati lui Dumnezeu, acela in care credeti, sa va rugati sa va arate adevarul despre identitatea lui Iisus, sa va arate daca va inselati sau nu. Atat si nimic mai mult. Iar eu ma rog in acelasi timp pentru aceladi lucru. Aceasta era provocarea. O acceptati sau nu? Asta inseamna libertate, dar daca refuzati provocarea iar la sfarsitul vietii descoperiti ca Iisus este ceea ce zic crestinii, veti fi de acord ca nu Dumnezeu a fost de vina pentru necredinta dvs., sunteti deacord?
Reply With Quote
  #177  
Vechi 15.07.2011, 00:39:40
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
si unde e minunea?
Pai daca-i la ordinea zilei a prezice ceea ce se va intampla cu alte persoane, chiar si necunoscute, si in ciuda evidentei obiective, atunci nu-i nici o minune :))
(prezicerea era inclusiv legata de sanatatea unei persoane pe care nici macar nu o cunosteam, nu o vazusem in viata mea, ci o stiam doar din povestile fetei)

Last edited by Adriana3; 15.07.2011 at 00:43:31.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 15.07.2011, 00:39:51
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
De aceea Domnul se intreaba daca va mai gasi credinta la revenirea Sa...
Nu stia de se intreba asa ceva?

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci pe scurt, raspunsul este: minuni inca exista dar cu mult mai putine, chiar extrem de putine fata de acum 2000 de ani din cauza necredintei oamenilor, din cauza transformarii credintei esoterice in religie exoterica.
Cand? Unde? Ce? si Cine?
Reply With Quote
  #179  
Vechi 15.07.2011, 00:40:04
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Va dau dreptate in ceea ce il priveste pe Dumnezeu. Eu nu v-am cerut sa va rugati unui om sau presupus Dumnezeu, ci sa va rugati lui Dumnezeu, acela in care credeti, sa va rugati sa va arate adevarul despre identitatea lui Iisus, sa va arate daca va inselati sau nu. Atat si nimic mai mult. Iar eu ma rog in acelasi timp pentru aceladi lucru. Aceasta era provocarea. O acceptati sau nu? Asta inseamna libertate, dar daca refuzati provocarea iar la sfarsitul vietii descoperiti ca Iisus este ceea ce zic crestinii, veti fi de acord ca nu Dumnezeu a fost de vina pentru necredinta dvs., sunteti deacord?
De-acord. Și dacă ar fi cum zic creștinii, ar trebui să fiu pedepsit?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 15.07.2011, 00:43:20
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai daca-i la ordinea zilei a prezice ceea ce se va intampla cu alte persoane, chiar si necunoscute, si in ciuda evidentei obiective, atunci nu-i nici o minune :))
Ti-ai zis parerea si s-a potrivit sa ai dreptate... si mie mi(chiar frecvent) s-a intamplat dar nu am zis ca fac minuni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04