Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 18.07.2011, 21:13:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si citatele din Evanghelii care vorbesc despre el sunt... ? :)
A, întreg Noul Testament vorbește despre legea iubirii și a credinței în Domnul Iisus Hristos. Ar fi cam greu să citez toată Scriptura... :)
Acum serios, voi încerca să dau doar câteva exemple din Evanghelii și din epistole.
Galateni: "Pentru că toată Legea se cuprinde în acest cuvânt: să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. Iubirea nu face rău aproapelui. Iubirea este, deci, împlinirea Legii".
Galateni: "Fraților, purtați-vă sarcinile unii altora și așa vom împlini legea lui Hristos".
I Corinteni 13, 13: "Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea, iar mai mare dintre acestea este dragostea".
Romani 10, 8-10: "Dar ce zice Scriptura? "Aproape este de tine cuvântul, în gura ta și în inima ta", adică cuvântul credinței pe care-l propovăduim. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire".
I Petru: "Pe El, fără să-L fi văzut, Îl iubiți. Întru El, deși acum nu-L vedeți, voi credeți și vă bucurați cu bucurie negrăită și preamărită, dobândind răsplată a credinței voastre mântuirea sufletelor".
I Ioan: "Fiilor, să ne iubim unii pe alții, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și cel care iubește L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire".
Tot I Ioan: "Dumnezeu este iubire și cine rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne în el".
I Ioan 5, 4-5: "Și aceasta este biruința care a biruit lumea: credința noastră. Cine este cel ce biruiește lumea, dacă nu cel ce crede că Iisus este Fiul lui Dumnezeu?"
Ioan3, 16-17: "Căci așa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Cel unul născut L-a dat, ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Că n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască lumea prin El".
Ioan 17, 3: "Și aceasta este viața veșnică: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis".
Ioan 6, 48: "Adevărat, adevărat grăiesc vouă: cel ce crede în Mine are viață veșnică".
Galateni: "Știind, deci, că prin faptele Legii nimeni nu se va îndrepta, ci prin credința în Hristos Iisus, am crezut și noi în Hristos Iisus, ca să ne îndreptăm prin credința în Hristos, iar nu prin faptele Legii, căci prin faptele Legii nimeni nu se va îndrepta".

Ioan 13: 34.Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.35.Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 18.07.2011, 21:16:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
A, întreg Noul Testament vorbește despre legea iubirii și a credinței în Domnul Iisus Hristos. Ar fi cam greu să citez toată Scriptura... :)
Acum serios, voi încerca să dau doar câteva exemple din Evanghelii și din epistole.
Galateni: "Pentru că toată Legea se cuprinde în acest cuvânt: să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. Iubirea nu face rău aproapelui. Iubirea este, deci, împlinirea Legii".
Galateni: "Fraților, purtați-vă sarcinile unii altora și așa vom împlini legea lui Hristos".
I Corinteni 13, 13: "Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea, iar mai mare dintre acestea este dragostea".
Romani 10, 8-10: "Dar ce zice Scriptura? "Aproape este de tine cuvântul, în gura ta și în inima ta", adică cuvântul credinței pe care-l propovăduim. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire".
I Petru: "Pe El, fără să-L fi văzut, Îl iubiți. Întru El, deși acum nu-L vedeți, voi credeți și vă bucurați cu bucurie negrăită și preamărită, dobândind răsplată a credinței voastre mântuirea sufletelor".
I Ioan: "Fiilor, să ne iubim unii pe alții, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și cel care iubește L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire".
Tot I Ioan: "Dumnezeu este iubire și cine rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne în el".
I Ioan 5, 4-5: "Și aceasta este biruința care a biruit lumea: credința noastră. Cine este cel ce biruiește lumea, dacă nu cel ce crede că Iisus este Fiul lui Dumnezeu?"
Ioan3, 16-17: "Căci așa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Cel unul născut L-a dat, ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Că n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască lumea prin El".
Ioan 17, 3: "Și aceasta este viața veșnică: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis".
Ioan 6, 48: "Adevărat, adevărat grăiesc vouă: cel ce crede în Mine are viață veșnică".
Galateni: "Știind, deci, că prin faptele Legii nimeni nu se va îndrepta, ci prin credința în Hristos Iisus, am crezut și noi în Hristos Iisus, ca să ne îndreptăm prin credința în Hristos, iar nu prin faptele Legii, căci prin faptele Legii nimeni nu se va îndrepta".

Ioan 13: 34.Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.35.Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.
Ioan 14, 6: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine".
Ioan: "Aceasta vă poruncesc: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu pe voi".
Ioan: " Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi. Rămâneți întru iubirea Mea".
Reply With Quote
  #263  
Vechi 18.07.2011, 21:26:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Alte citatAlte citate

Luca 10: 25.Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?26.Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?27.Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.28.Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi.

Ioan 8, 12: "Eu sunt Lumina lumii. Cel ce crede în Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții".
Ioan 11: "Eu sunt învierea și viața. Cel ce crede în mine va fi viu, chiar dacă va muri. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri niciodată".
Reply With Quote
  #264  
Vechi 18.07.2011, 21:37:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Tot despre Noul Legământ

II Corinteni 3: 5.Nu că de la noi înșine suntem destoinici să cugetăm ceva ca de la noi înșine, ci destoinicia noastră este de la Dumnezeu,6.Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu.7.Iar dacă slujirea cea spre moarte, săpată în litere, pe piatră, s-a făcut întru slavă, încât fiii lui Israel nu puteau să-și ațintească ochii la fața lui Moise, din pricina slavei celei trecătoare a feței lui,8.Cum să nu fie mai mult întru slavă slujirea Duhului?9.Căci de a avut parte de slavă slujirea care aduce osânda, cu mult mai mult prisosește în slavă slujirea dreptății.10.Și nici măcar nu este slăvit ceea ce era slăvit în această privință, față de slava cea covârșitoare.11.Căci dacă ce este trecător s-a săvârșit prin slavă, cu atât mai mult ce e netrecător va fi în slavă.12.Având deci o astfel de nădejde, noi lucrăm cu multă îndrăzneală,13.Și nu ca Moise, care își punea un văl pe fața sa, ca fiii lui Israel să nu privească sfârșitul a ceea ce era trecător.14.Dar mințile lor s-au învârtoșat, căci până în ziua de azi, la citirea Vechiului Testament, rămâne același văl, neridicându-se, căci el se desființează prin Hristos;15.Ci până astăzi, când se citește Moise, stă un văl pe inima lor;16.Iar când se vor întoarce către Domnul, vălul se va ridica.17.Domnul este Duh, și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.


Ioan 1, 17: "Căci Legea prin Moise s-a dat, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos".
Reply With Quote
  #265  
Vechi 18.07.2011, 21:46:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Matei 22, începând cu v. 35

35.Unul dintre ei, învățător de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a întrebat:36.Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?37.El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.38.Aceasta este marea și întâia poruncă.39.Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.40.În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 18.07.2011, 21:50:19
Marilena B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Templier Knight;313902]Relativismul sustine ca nu exista vreo religie mai adevarata sau mai buna decat celelalte.

Ratiunea ii este data omului pentru a-si putea da seama ca nu-i serveste la nimic.
,,Căci cunoaștem în parte, și proorocim în parte, dar când va veni ce este desăvârșit, acest „în parte” se va sfârși.''( 1 Corinteni 13) pentru ca aceste cuvinte sa vieze:Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel
Capitolul 2



1.

Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, ești fără cuvânt de răspuns, căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuți te osândești, căci același lucruri faci și tu care judeci.



2.

Și noi știm că judecata lui Dumnezeu este după adevăr, față de cei ce fac unele ca acestea.



3.

Și socotești tu, oare, omule, care judeci pe cei ce fac unele ca acestea, dar le faci și tu, că tu vei scăpa de judecata lui Dumnezeu?



4.

Sau disprețuiești tu bogăția bunătății Lui și a îngăduinței și a îndelungii Lui răbdări, neștiind că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință?



5.

Dar după învârtoșarea ta și după inima ta nepocăită, îți aduni mânie în ziua mâniei și a arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu,



6.

Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:



7.

Viață veșnică celor ce, prin stăruință în faptă bună, caută mărire, cinste și nestricăciune,



8.

Iar iubitorilor de ceartă, care nu se supun adevărului, ci se supun nedreptății: mânie și furie.



9.

Necaz și strâmtorare peste sufletul oricărui om care săvârșește răul, al iudeului mai întâi, și al elinului;



10.

Dar mărire, cinste și pace oricui face binele: iudeului mai întâi, și elinului.



11.

Căci nu este părtinire la Dumnezeu!



12.

Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați.



13.

Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.



14.

Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,



15.

Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,



16.

În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.



17.

Dar dacă tu te numești iudeu și te reazimi pe lege și te lauzi cu Dumnezeu,



18.

Și cunoști voia Lui și știi să încuviințezi cele bune, fiind învățat din lege,



19.

Și ești încredințat că tu ești călăuză orbilor, lumină celor ce sunt în întuneric,



20.

Povățuitor celor fără de minte, învățător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunoștiinței și al adevărului,



21.

Deci tu, cel care înveți pe altul, pe tine însuți nu te înveți? Tu cel care propovăduiești: Să nu furi - și tu furi?



22.

Tu, cel care zici: Să nu săvârșești adulter, săvârșești adulter? Tu cel care urăști idolii, furi cele sfinte?



23.

Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstești pe Dumnezeu, prin călcarea legii?



24.

"Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.



25.

Căci tăierea împrejur folosește, dacă păzești legea; dacă însă ești călcător de lege, tăierea ta împrejur s-a făcut netăiere împrejur.



26.

Deci dacă cel netăiat împrejur păzește hotărârile legii, netăierea lui împrejur nu va fi, oare, socotită ca tăiere împrejur?



27.

Iar el - din fire netăiat împrejur, dar împlinitor al legii - nu te va judeca, oare, pe tine, care, prin litera legii și prin tăierea împrejur, ești călcător de lege?



28.

Pentru că nu cel ce se arată pe din afară e iudeu, nici cea arătată pe dinafară în trup, este tăiere împrejur;



29.

Ci este iudeu cel întru ascuns, iar tăierea împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în literă; a cărui laudă nu vine de la oameni, ci de la Dumnezeu.

Capitolul 3



1.

Care este deci întâietatea iudeului și folosul tăierii împrejur?



2.

Este mare în toate privințele. Întâi, pentru că lor li s-au încredințat cuvintele lui Dumnezeu.



3.

Căci ce este dacă unii n-au crezut? Oare necredința lor va nimici credincioșia lui Dumnezeu?



4.

Nicidecum! Ci Dumnezeu se vădește în adevărul Său, pe când tot omul întru minciună, precum este scris: "Drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu".



5.

Iar dacă nedreptatea noastră învederează dreptatea lui Dumnezeu, ce vom zice? Nu cumva este nedrept Dumnezeu care aduce mânia? - Ca om vorbesc.



6.

Nicidecum! Căci atunci cum va judeca Dumnezeu lumea?



7.

Căci dacă adevărul lui Dumnezeu, prin minciuna mea, a prisosit spre slava Lui, pentru ce dar mai sunt și eu judecat ca păcătos?



8.

Și de ce n-am face cele rele, ca să vină cele bune, precum suntem huliți și precum spun unii că zicem noi? Osânda aceasta este dreaptă.



9.

Dar ce? Avem noi vreo precădere? Nicidecum. Căci am învinuit mai înainte și pe iudei, și pe elini, că toți sunt sub păcat,



10.

După cum este scris: "Nu este drept nici unul;



11.

Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.



12.

Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.



13.

Mormânt deschis este gâtlejul lor; viclenii vorbit-au cu limbile lor; venin de viperă este sub buzele lor;



14.

Gura lor e plină de blestem și amărăciune;



15.

Iuți sunt picioarele lor să verse sânge;



16.

Pustiire și nenorocire sunt în drumurile lor;



17.

Și calea păcii ei nu au cunoscut-o;



18.

Nu este frică de Dumnezeu înaintea ochilor lor".



19.

Dar știm că cele câte zice Legea le spune celor care sunt sub Lege, ca orice gură să fie închisă și ca toată lumea să fie vinovată înaintea lui Dumnezeu.



20.

Pentru că din faptele Legii nici un om nu se va îndrepta înaintea Lui, căci prin Lege vine cunoștința păcatului.



21.

Dar acum, în afară de Lege, s-a arătat dreptatea lui Dumnezeu, fiind mărturisită de Lege și de prooroci.



22.

Dar dreptatea lui Dumnezeu vine prin credința în Iisus Hristos, pentru toți și peste toți cei ce cred, căci nu este deosebire.



23.

Fiindcă toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu;



24.

Îndreptându-se în dar cu harul Lui, prin răscumpărarea cea în Hristos Iisus.



25.

Pe Care Dumnezeu L-a rânduit (jertfă de) ispășire, prin credința în sângele Lui, ca să-Și arate dreptatea Sa, pentru iertarea păcatelor celor mai înainte făcute,



26.

Întru îngăduința lui Dumnezeu - ca să-Și arate dreptatea Sa, în vremea de acum, spre a fi El Însuși drept, și îndreptând pe cel ce trăiește din credința în Iisus.



27.

Deci, unde este pricina de laudă? A fost înlăturată. Prin care Lege? Prin Legea faptelor? Nu, ci prin Legea credinței.



28.

Căci socotim că prin credință se va îndrepta omul, fără faptele Legii.



29.

Oare Dumnezeu este numai al iudeilor? Nu este El și Dumnezeul păgânilor? Da, și al păgânilor.



30.

Fiindcă este un singur Dumnezeu, Care va îndrepta din credință pe cei tăiați împrejur și, prin credință, pe cei netăiați împrejur.



31.

Desființăm deci noi Legea prin credință? Nicidecum! Dimpotrivă, întărim Legea.

Cred dupa umila mea parere, ca se potriveste cu ce spunea si un parinte duhovnic:
<<Bine ca nu sta in mainile noastre mantuirea, ci doar in marea milostivire a lui Dumnezeu !>>
Reply With Quote
  #267  
Vechi 18.07.2011, 21:52:14
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Probabil adriana s-a referit strict la cuvintul Legamint la faptul ca Iisus a facut un nou Legamint, la perceptia ucenicilor referitor la acest cuvint "nou Legamint".
Si mai putin la diferentele dintre religia mozaica si crestinism.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 18.07.2011, 21:57:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru MarilenaB

Bine ați venit pe forum! : )
Reply With Quote
  #269  
Vechi 18.07.2011, 22:05:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru Adriana3

Ioan 15, 9-17:
9.Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi; rămâneți întru iubirea Mea.10.Dacă păziți poruncile Mele, veți rămâne întru iubirea Mea după cum și Eu am păzit poruncile Tatălui Meu și rămân întru iubirea Lui.11.Acestea vi le-am spus, ca bucuria Mea să fie în voi și ca bucuria voastră să fie deplină.12.Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu.13.Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi.14.Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.15.De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.16.Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.17.Aceasta vă poruncesc: să vă iubiți unul pe altul.

Ar mai fi multe alte citate referitoare la iubire ca noua lege adusă de Hristos în lume. De exemplu, ar trebui să cităm toată Predica de pe Munte, în special prima parte (Matei, cap. 5). De asemenea, în II Corinteni, există un pasaj în care, după ce se face referire la profeția mesianică a lui Ieremia despre Noul Legământ, se arată (chiar cu citate din acea proorocie vechi-testamentară) faptul că Legea cea Nouă nu mai este scrisă "pe table de piatră, ci pe tablele de carne ale inimii". :) Sper că am ales bine citatele. :)
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #270  
Vechi 18.07.2011, 22:07:50
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

,,Căci cunoaștem în parte, și proorocim în parte, dar când va veni ce este desăvârșit, acest „în parte” se va sfârși.''

Pai nu as zice ca crestinatatea realizeaza ca detine o cunoastere partiala ci dimpotriva - deplina.
apoi Pavel mai spunea ca vom lasa deoparte ceea ce stim azi ca pe niste lucruri copilaresti insa cine crede oare ca va lasa dogma actuala vreodata chiar si doar parti din ea?

Pavel a fost desavirsit? Unii zic ca daca a psus ca a mers pe urmele lui Hristos ar putea insemna ca a ajuns pina la capatul desaviisrii.
Dar faptul ca el inca cunostea in parte inseamna ca avea doar un nivel prin care doar realiza partialitatea cunoasterii duhovnicesti.
Iar daca cunostea in parte nu este posibil sa se insele in unele chestiuni? cum s-a si dovedit ulterior.

când va veni ce este desăvârșit? ce este desăvârșit?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04