Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 19.07.2011, 10:28:00
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Aceasta ne-a cerut El sa repetam si noi in amintirea Lui, painea pe care trebuie sa o frangem suntem noi, Trupul Domnului, si sangele pe care trebuie sa il varsam este al nostru propriu prin mortificarea pacatelor si patimilor noastre (Botezul in Duhul Sfant) mergand pana la acceptarea mortii din iubire de dusman. Domnul Iisus a utilizat painea si vinul pentru a simboliza gestul Sau asa ca trebuie mers dincolo de simbol si facut ceea ce Domnul a facut, aceasta este Adevarata Impartasanie, acesta este cu adevarat Trupul Sau si Sangele Sau...
Deci, inteleg eu din cele de mai sus, ori acest simbol nu este necesar pentru toti oamenii ci doar pentru aceia ce nu pot crede prin ei insisi ci au nevoie de simboluri ajutatoare, ori Hristos Domnul si-a cam pierdut vremea cu acea "simbolistica", fiindca invatatura despre rolul si rostul urmarii lui Hristos se intelege din fiecare cuvant al Domnului, deci nu mai era nevoie de repetitie prin simbol. Mai apoi, vrei sa spui ca atunci cand Mantuitorul a rostit "acesta este..." aratand catre painea si catre vinul binecuvantate, a vrut sa spuna de fapt, "nu luati in seama ce zic Eu acum fiindca voi deja stiti ca daca aveti iubire sunteti mantuiti; asta este doar asa pentru aspect exterior!"?

Cu adevarat, omul care se transforma in firea lui impropriindu-si firea iubitoare a lui Hristos devine el insusi iubire. Daca-l scoatem pe El din aceasta actiune de innobilare a omului s-ar putea spune ca ne mantuim "pentru Hristos" si nu "prin Hristos". Ce s-ar intampla oare atunci cu omul cazut intre talhari pe cale, care se află "abia viu"?

In Potir exista, chiar si eu pot depune marturie spre aceasta, Trupul si Sangele Mantuitorului Hristos! Detalii teologice despre Sfanta Impartasanie sunt sau nu sunt capabil sa ofer, dar cu toata fiinta mea marturisesc in fata Cerului si a pamantului ca acolo este Insusi Domnul. De unde vine taria marturisirii aceasteia? Tu poate nu poti intelege, dar eu vad zilnic minunea si ma spaimantez! Stiu insa ca "Lumina lui Hristos lumineaza tuturor!", asa ca, de vei crede, vei putea vedea!
Reply With Quote
  #282  
Vechi 19.07.2011, 11:38:52
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Mihai,
Asa este, iubirea lui Dumnezeu il salveaza pe om. Dar cum il salveaza mai exact? Facandu-l pe om dupa chipul si asemanarea Sa, adica facandu-l pe om la fel de iubitor ca si El. Iar masura iubirii cerute este aceea a lui Dumnezeu: toti oamenii, inclusiv vrajmasii. Din aceasta perspectiva o religie este mai buna ca alta pentru ca sunt religii care se limiteaza la ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, iar altele care merg dincolo de asta.

Apoi dupa cum ati zis, exemplul personal este important, iar exemplul lui Iisus este perfect, nu insa la fel este exemplul tuturor urmasilor Lui de aceea este scris ca din cauza exemplelor proaste unii vor ajunge sa il huleasca pe Dumnezeu, tocmai pentru ca oamenii confunda Creatorul cu imaginea despre Creator pe care o dau aceste exemple nedesavarsite.

Si nu in ultimul rand important este si ajutorul primit din partea celor care sunt exemple bune: in cazul Crestinismului ele sunt vii, Domnul este viu si la fel si sfintii, deci pot ajuta in mod real si direct oamenii...

Last edited by Adriana3; 19.07.2011 at 11:44:12.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 19.07.2011, 11:59:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
explica te rog de ce a permis si chiar incurajat Dumnezeu existenta diferitelor religii pe glob, daca doar una singura e mantuitoare?
Eu ti-am raspuns in cateva mesaje, dar se pare ca nu te intereseaza raspunsul, ci doar intrebarea. Asa se intampla cand cineva are o idee, conceptie si nu vrea sa renunte la ea, orice raspuns ar gasi nu-l va multumi.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 19.07.2011, 12:02:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Pr. Gheorghe,

Ati inteles partial postarea mea. Simbol inseamna prefigurare. La Cina cea de Taina Domnul a prefigurat Jertfa Sa de sange spre iertarea pacatelor. Nu s-a jertfit in momentul Cinei chiar daca a zis "este" ci Jertfa a avut loc ceva mai tarziu. Ca atare, noi astazi, repetand Cina cea de Taina prefiguram si noi aceasta Jertfa iar cand zicem "este" aratam Jertfa pe care noi, ca Trup a lui Hristos, o vom face ulterior, aceasta Jertfa de iubire la care suntem chemati. De aceea vedeti aceasta Taina si va infricosati. Si eu am trait-o pe propria piele de nenumarate ori, ceea ce am simtit in momentul in care am luat Euharistia a fost deseori cutremurator si greu de descris in cuvinte, tocmai pentru ca in acel moment prefiguram moartea noastra ulterioara pentru pacat, pentru cele care apartin diavolului. Nu este de joaca cu Sfanta Impartasanie, sunt deacord cu dvs. De aceea crestinismul este superior celorlalte religii, ofera cele mai bune mijloace pentru a atinge desavarsirea la care suntem chemati.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 19.07.2011, 12:18:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ce mi se pare e ca Dumnezeu e fara sfarsit nu stiu daca as putea zice ca e "personal" sau "nepersonal".

Apoi imi pare ca ideea unui Dumnezeu ca aflat in varful unei piramide,ingust,limitat,la care au access numai putini,nu prea corespunde cu ce e prin lume.
Iar mi se pare ca Dumnezeu lucreaza cam peste tot in lume,desi nu e evident sa vezi unde lucreaza.

Eu nu ii vad semnele lucrarii ca sunt pacatos si rau,dar pentru cineva bun si smerit probabil ar fi mai usor sa vada unde a fost lucrarea lui Dumnezeu,pronia Sa.
Asta apropos de contradictia anterioara dintre fratele Cristian si tara_tara_vrem_ostas.


Ca sa zic ca toti cei care nu sunt de religie crestin ortodoxa ca merg spre rau in vesnicie,iar nu pot ca nu cred asa ceva.
Asta mi s-ar parea o rezolvarea asa rapida a unei probleme fara sfarsit.
Ca daca omul e o taina,atunci si mantuirea este tot o taina.

Cum sa exemplific, unul pe aceasta lume e fericit daca are o casa mai micuta si sta acolo linistit si lucreaza ceva,altul e fericit daca are o casa mai mare ,altul nici nu doreste sa aibe casa ci ii place sa stea in natura da toti sunt fericiti etc.
Cel cu casa mai mica daca s-ar duce in casa mai mare nu ar mai fi fericit si multumit,la fel si cu cel de ii place sa stea in natura,etc.
Dumnezeu personal nu se refera la ceea ce te gandesti tu. Personal inseamna ca e Persoana, de aceea se spune ca am fost creati dupa chipul Sau, adica avem ratiune, constiinta, libertate, etc. Dumnezeu impersonal se refera la o divinitate ca un fel de energie.
Daca totul e taina cum crezi atunci inseamna ca suntem agnostici, nu credinciosi, sau credem orbeste, fara sa stim in ce si de ce. Crestinismul e revelat, iar ceea ce ni s-a revelat nu e secret, acela e adevarul. Mai sunt lucruri pe care nu le cunoastem, dar acelea nu sunt relevante pentru mantuire, ci doar pentru curiosi.
Spui "iar nu pot ca nu cred asa ceva". Cam asta inseamna credinta, unii nu cred si daca adevarul e evident, cum au facut evreii (unii, nu toti) care nu au crezut in Iisus desi L-au cunoscut si au fost partasi si la minunile Lui.
Ca ortodoxia e calea trebuie sa cercetezi, nu e nevoie sa crezi orbeste. Dar nici sa spui ceva fara sa stii, adica fara sa cercetezi, ca nu ai cum sa stii din nastere. Dumnezeu, ingerii si si cei apropiati de Dumnezeu din cer nu pot spune neadevarul. Asadar chiar Iisus ne-a spus ca cine nu se naste din apa si duh, adica nu se boteaza, nu va putea vedea imparatia. la fel cine nu mananca Trupul si Sangele Sau.
Tu crezi ca vezi si oameni buni in alte religii si asa si este. Dar asta tine de chipul lui Dumnezeu, asemanarea ne-am pierdut-o toti odata cu Adam. Nu are cum un om sa nu faca pacate, chiar daca la suprafata este bun, tot timpul are ganduri gresite. Deci nu poate fi nici macar a suta parte din nivelul lui Adam cand a fost izgonit din Rai. De aceea a fost nevoie de har pe care sa-l primim gratis, ca un ajutor.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 19.07.2011, 12:23:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ba scrie foarte clar la versetul 15, se vor mantui si paganii.
De aceea scrie in catehismul ortodox ca orice credincios poate si trebuie sa citeasca Biblia, dar sa nu o si talcuiasca si sa o explice la altii. Pentru ca e foarte posibil sa nu inteleaga unele pasaje.
Asadar in religia nostra crestin ortodoxa asa este. In conceptia si talcuirea ta poate e altfel, dar nu e o garantie ca tu ai inteles mai bine decat sfintii sau cei ce au talcuit-o.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 19.07.2011, 12:26:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin2,
Iti pun si tie o intrebare la care un alt user nu a stiut sa raspunda: stii cam in ce consta Noul Legamant facut de Dumnezeu cu omul si unde este scris el?
E simplu de raspuns, tot Noul Testament. Asta si inseamna , Noul Legamant, Testament.
Iar ca citate explicite, le-am dat aratand link-ul spre mesajul lui spre_rasarit. Pe scurt, cine nu se va naste din apa si duh, cine nu va manca din Trupul si Sangele Lui, luati Duh Sfant, celor ce veti ierta pacatele iertate vor fi. In continuare, nimeni nu se mantuieste doar prin credinta, pentru ca si credinta fara fapte este moarta. Apoi ca prin legea vecehe nu semmantuia nimeni, Iisus a adus har peste har. Mai sunt cand spune ca El este usa si nimeni nu intra decat prin El, El e Calea, Adevarul si Viata. Asadar tot Noul Testament, cel mai bine talcuit de Biserica si sfinti acolo unde nu intelegem. Ca altfel o sa ne facem din talcuirile noastre o credinta proprie, desi mai sunt vreo cateva sute sau mii, fiecare cum a inteles Biblia.

Last edited by catalin2; 19.07.2011 at 12:34:04.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 19.07.2011, 13:01:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca Dumnezeu a dat unele revelatii in care s-a aratat ca om,de aci inseamna ca Dumnezeu e personal?
Referitor la Dumnezeu Iisus Hristos,e Dumnezeu intrupat,dar daca Dumnezeu intrupat,asta inseamna ca e "personal"?
Nu cred.

Despre intrupare stim ca Dumnezeu s-a intrupat din Maica Domnului dar nicidecum nu stim cum s-a facut asta si mai stim ca desi Dumnezeu era intrupat,ramane impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant Dumnezeu necuprins,fiind in acelasi timp in trup,dar si necuprins.Era unit cu Sfantul sau suflet si trup,dar era si peste tot cu Tatal si cu Duhul Sfant.
Astea sunt taine.
Se poate citi la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul un pic despre intruparea lui Dumnezeu Iisus Hristos.

Despre Dumnezeu pe acolo zice:
"Cel care vrea să vorbească sau să audă despre Dumnezeu trebuie să știe în chip clar că atât cele cu privire la doctrina despre Dumnezeu, cât si cele cu privire la doctrina întrupării, nu sunt toate inexprimabile și nici toate exprimabile, nici toate incognoscibile si nici toate cognoscibile.
Altceva este cognoscibilul si altceva exprimabilul, după cum altceva este vorbirea și altceva cunoașterea. Pentru aceasta nu pot fi exprimate cu claritate multe din acelea care se înțeleg în chip obscur despre Dumnezeu, ci suntem siliți să exprimăm lucrurile, care sunt mai presus de noi, în felul nostru omenesc de a vorbi, după cum spunem că Dumnezeu doarme, că se mânie, că nu ne poartă de grijă, că are mâini, picioare și cele asemenea."

Parca zice ca exprimam lucrurile care sunt mai presus de noi,in felul nostru omenesc de a vorbi.
Si mai inainte zice ca despre Dumnezeu nu sunt posibile sa fie cunoscute,nici toate imposibil de a fi cunoscute la fel si despre intruparea lui Dumnezeu Cuvantul.
Adica sunt taine,nu in sensul ca le-ar fi ascuns Dumnezeu de noi,ci in sensul ca nu sunt in putinta noastra sa cunoastem,adica peste puterea noastra de cunoastere,peste puterea noastra de intelegere.
Nu poti sa iti explici,cam asa mi se pare.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 19.07.2011, 13:09:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca se stie ce este mantuirea,pentru ce nu s-a scris un capitol la Dogmatica "Ce este mantuirea"?
Dumnezeu Iisus Hristos a zis ca daca cuiva i se va propovadui cum se cade Sfanta Evanghelie si nu va crede,acela se va osandi.
Adica sa ii fie propovaduita de un om Sfant,cu minuni etc cum au facut Sfintii Apostoli.
Da unde a zis ca cei carora nu li s-a propovaduit Evanghelia cum se cade,sau celor care nu li s-a propovaduit deloc nu vor merge spre bine in vesnicie adica ceea ce zicem noi ca Rai?
Nu a zis nicaieri.
Daca dracii au inselat pe unii sa mearga sa propovaduiasca ce scria prin Sfanta Evanghelie cu trupe in spate,imbracati luxos,lipsiti de minuni,apoi e foarte fireste ca acele popoare nu au crezut si aceea ca nu au crezut acelora cred ca se socoteste ca virtute la Dumnezeu.
Asa mi se pare mie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 19.07.2011, 13:33:47
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Las ca nici sfintii nu au tilcuit-o asa cursiv cum am crede ,
Unii au interpertat intr-un fel altii in alt fel si pina la urma sinoadele in alt fel dupa cum au putut purta dintre tilcuirile lor.
Este o tilcuire incompleta si nedesavirsita fiindca nici ei nu au fost desavirsiti.

Dogma se axeaza mai mult pe NT si uita multe intelesuri din VT ceea ce nu este un lucru corect.
Apoi chiar si din NT nu ofera interpretare la toate versetele iar apoi sa nu uitam ca Apocalipsa nu s-a incumetat mai nimeni atitea milenii sa o interpreteze inseamna ca ori nu erau prooroci ori nu le-a fost dat.
Abia in zilele noastre au aparut citeva interpretari insa ramine de vazut daca ele se vor implini intocmai fiindca autorii nu au pretins si nici nu au dovedit a fi prooroci.

Paginii se vor mintui cum s-au mintuit si vechii evrei de pina la Iisus.
"Pe oricine lucreaza neprihanirea il voi aduce la Mine."

"Cine crede in Mine va avea viata vesnica."

IIsus este cuprins in Dumnezeu , cine crede in Dumnezeu automat crede fara sa stie si in Iisus deci are viata vesnica.

Iisus este Dumnezeu, din ce motiv credinta in Dumnezeu asigura viata vesnica?
Credinta in Dumnezeu inseamna credinta in posibilitatea desavirsirii tocmai din nazuinta ei iar cine are aceasta dorinta de desavirsire va fi salvat de la decaderea spirituala.
Cine are nazuinta desavirsirii si inca nu are certitudinea existentei unui Dumnezeu personal cu siguranta o va primi ulterior ca pe o binevuvintare - in definitiv credinta este binecuvintare primita.

Insa credinta in Iisus la acea vreme era un imperativ al vremii -era timpul Sau- si cu atit mai mult era un imperativ cu cit El pe cruce tocmai deschisese harul (pentru putin vreme)- posibilitatea botezului sfint pt orice mirean mai mult sau mai putin pacatos.
Posibilitate de care trebuiau sa beneficieze cit mai multi.
Apoi mai era si necesitatea raspindirii crestinismului intro lume unde vechile religii erau destul de precare in prinvinta intelegerii spirituale si a oficializarii Sfintelor Taine.
Era timpul ca o noua religie sa ia avint in scopul caluazirii celor care aveau nevoie mai multa -oile pierdute.

Adriana are dreptate zic in privinta Euharistiei insa mai este inca un aspect in afara de faptul ca ea este in sine o rugaciune pentru a dobindi iertare, desavirsire si har -si anume ca Euharistia nu era ceva nou si nici unic.

In lumea iudaica cel care a adus Euharistia a fost Melchisedec cind a impartit piinea cu Avraam dupa ce a binecuvintato.
Impartirea, mincarea si bautul bucatelor binecuvintate este oficializata de mult timp in vechile religii rasaritene.

Cineva intreba de ce exista mai multe religii si nu una singura ..Iisus a spus ca unii bolnavi nu au pacate insa ei sint bolnavi ca sa fie vindecati de El ca sa fie preamarit -laudat -binevazut -apreciat si urmat de catre oameni.
Asa si aici mai multe religii care se bat intre ele orbeste este ca o boala si un bolnav iar cel care va vindeca facind din ele una singura este Dumnezeu atunci cind va Imparati pe tot pamintul conform vechilor profetii , atunci cind va aduna laolalta toate popoarele si cind ele vor veni .

9. Și va fi Domnul Împărat peste tot pământul; în vremea aceea va fi Domnul unul singur și tot așa și numele Său unul singur.

Last edited by Mihai36; 19.07.2011 at 14:01:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04