Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 05.02.2010, 14:27:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
De la schisma incoace ne recunoastem unii altora sfintii?
Pe cei dinainte, da. Pe cei de dupa, in general nu.

Pentru catolici, sfantul Nicolae de ex. sau sf Ioan Gura de Aur sunt sfinti.
Pentru ortodocsi, sfantul Martin de Tours sau sfantul Géry de Bruxelles sunt sfinti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #382  
Vechi 10.02.2010, 04:16:11
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vorbiti ca si cum moastele sunt niste biete prostii fara putere. NU AM SPUS CA E BINE CA SE DAU CATOLICILOR CU TITLU GENERIC SI DE "HAI SA FACEM TOTI LA FEL". Am spus de fapt ca vorbiti de sfinti, deci de niste oameni vii desi trecuti la Domnul, si cu indrazneala catre El SI NU AVETI DE UNDE STI CAND SI CE FEL VOR LUCRA RUGACIUNILE LOR UN ORTODOX DINTR-UN CATOLIC. De fapt, va comportati ca si cum stiti ca asta nu s-ar intampla. Adica huliti pe sfinti pretextand evlavie, basca imputinati credinta si pe aproapele. Frumos. Curat ortodox. N-au reusit Diocletian si Maximinus sa-i strice vii si muritori si slabi si o sa-i strice catolicii cand sunt sfinti si puternici si stralucind de slava si tari. Da' de ce nu va ganditi ca-i strica sfintii pe catolici, ca sa zic asa, si-i "ispitesc" la ortodoxie? Ce e asa greu? Aveti in Vietile Sfintilor pilda mahomedanului care a lovit cu lancea o icoana si s-a convertit pe loc cand din icoana a curs sange. E impietate sa pui moaste intr-un WC? Dar sa numesti biserica unei alte confesiuni WC desi recunoastem botezul si preotia lor, si sa faci asta cu titlu generic, cum se cheama? Ortodoxie ? Sunt mandru sa ma lepad de asa o "dreapta" credinta. Si de cine o practica. Si de cine-l invata asa. Am fost clar?
Reply With Quote
  #383  
Vechi 10.02.2010, 13:07:45
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pe cei dinainte, da. Pe cei de dupa, in general nu.
Cum adica "in general nu"?
Reply With Quote
  #384  
Vechi 10.02.2010, 15:14:00
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

V-ati pus o intrebare simpla, care suna asa:
Sunt un om oarecare, nu am masura duhovniceasca. Dupa ce sa stiu daca un om venerat ca sfant e sfant sau nu?
Hai sa vedem. Dupa ce am putea sti?
Reply With Quote
  #385  
Vechi 10.02.2010, 15:50:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu Iisus Hristos a zis:
"5.Fățarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău.
6.Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi.".
Eu nu stiu la cine s-a referit Dumnezeu Iisus Hristos cu aceasta dar nu la mine ca eu nu am margaritare duhovnicesti.
(cred ca in versetul 5 s-a referit la mine cand a zis sa imi scot barna din ochi adica sa ma ingrijesc de pacatele mele cele multe si sa nu mai umblu sa vindec pe altii de pacate pana nu sunt eu vindecat.Dar eu fac exact invers.)
Nu a trimis oare Dumnezeu Iisus Hristos pe Sfantul Apostol Pavel sa propovaduiasca credinta crestin ortodoxa la pagani?
Ce e asa rau ca s-au dat Sfinte Moaste la catolici?Catolicii vor cinsti acele Sfinte Moaste ca Sfinte Moaste.
Asa ii sfinteste Dumnezeu si pe aceia prin acele Sfinte Moaste.Crestinii ortodocsi nu au cele sapte Sfinte Taine prin care sa fie sfintiti din belsug?

Nu e bine ca au fost lasati sa propovaduiasca intr-o Sfanta Biserica crestin ortodoxa.
A fost lasat sa stea in fata Sfantului Altar acel domn si numit "arhiepiscop" si IPS (inalt preasfintit).Putea sa il numeasca excelenta voastra fara a ii fi zis parinte sau inalt preasfintit.Pe preoti ii numea "domnule" cum ii cheama fara sa le zica parinte.
Asa vorbea si civilizat.
Ba a mai numit si pe cei de la evanghelistii luterani "parinte".

Hotararea Sfantului Sinod zicea ca nu e voie sa fie implicare liturgica spre a nu se incalca Sfintele Canoane.
BOR nu cred ca recunoaste botezul la catolici.
(a se vedea cartea de invatatura ortodoxa a lui parintele Cleopa - "calauza in credinta ortodoxa").
Pentru ca se face fara afundare.
Si in niciun caz preotia de la catolici adica hirotoniile de la catolici.
Si cu atat mai putin nu recunoaste preotia la luterani.

Nu stiu cum e cu greco-catolicii dar in mod sigur se recunoaste Sfantul Botez la acestia daca e savarsit prin afundare si trebuie vazut intr-un Sfant Sinod Panortodox daca le vor fi recunoscute si celalte Sfinte Taine.
Deocamdata cultul e aproape identic cu cel al crestinilor ortodocsi dar exista diferentieri la diverse culte greco-catolice.

http://www.youtube.com/watch?v=Fk-xd...layer_embedded

Last edited by mihailt; 10.02.2010 at 15:56:06.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 10.02.2010, 15:58:03
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"BOR nu cred ca recunoaste botezul la catolici."

Scurt: minti. Suspectez asta pentru ca exista nu o sursa, ci numeroase. Deci probabil minti, sau nu-ti convine treaba.
E valabil ce spui pentru preotie CACI NICI NU ARE CUM SA FIE RECUNOSCUTA la luterani de vreme ce ei nu marturisesc ca ar crede in har preotesc. Iar strecuram tantari. Botezul prin afundare e inca una din chestiile astea. Ce crezi, Iisus statea pana la brau sau pana la gat in Iordan? Dar famenul botezat de Filip intrase in apa cu totul sau nu?

Last edited by inorog; 10.02.2010 at 16:35:38.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 31.01.2014, 00:17:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit Am hotarit sa reinviu acest fir...

.. pentru a posta si aici acest frumos citat al parintelui Rafail Noica:
Sublinierie sunt ale mele.

'Pentru noi, ortodocsii, intelegerea ecumenismului trebuie facuta ca o revenire la esente. Se vorbeste despre un ecumenism sincretic. New Ageul este acest ecumenism sincretic prin excelenta, unde se amesteca toate. Dar universalul nu se gaseste intr-o amestecare a mai multor elemente, fie ele ce-or fi; ci vedem pe Hristos ca fiind universalul, nu printr-o eliminare, ci printr-o intelegere de sinteza.
In Hristos avem sinteza a tot ceea ce a fost adevarat in om vreodata, dar nu sinteza amestecata cu otravuri si alte lucruri - pacate, smintiri si inselaciuni. In ecumenism trebuie sa gasim omul in ce are mai adevarat si mai nobil. Pot zice ca este traire duhovniceasca si in protestantism, pana la o credinta care poate sa faca minuni. N-am fost eu martor la minuni, dar am cunoscut un pastor, a carui rugaciune a facut minuni si, cand l-am intrebat, imi vorbea de acele tamaduiri cu o smerenie si cu o uluire copilareasca care ma fac pana acum sa cred ca este autentic.
Trebuie sa stim ca Dumnezeu il ia pe om in serios oriunde si oricine ar fi. Si, inca un lucru, Dumnezeu il ia pe om de acolo de unde este. Sectele si celelalte confesiuni crestine din Apus nu sunt asa cum se adeveresc de multe ori aici, in Romania. Omul acolo n-a cunoscut altceva, el de multe ori, in nestiinta lui, in nevinovatia lui, este ceea ce este, nu este protestant sau catolic dintr-o opozitie la Ortodoxie; cand intalneste Ortodoxia, atunci incepe sa se vada daca trairea lui este nevinovata sau se afla in erezie.
Multi vin la Ortodoxie si recunosc in ea adevarul, dar chiar si din cei care nu gasesc Ortodoxia, multi sunt simpatizanti si sinceri, chiar daca altii din intalnirea cu Ortodoxia se arata mai putin simpatizanti. Cred ca si aceasta este o judecata a lui Dumnezeu, in care se desparte adevarul de minciuna. In ecumenism, ca si in toate trairile noastre, in primul rand cel din fata mea, aproapele meu este om, este chip si asemanarea lui Dumnezeu, este fratele meu in Adam, iar daca este ortodox, este fratele meu si in Botez. Ne uneste Potirul din care ne impartasim. Acelasi sange curge prin vinele noastre, aceeasi Paine devine si trupul nostru.
Dar chiar si ceilalti care macar potential sunt ortodocsi, inainte de orice sunt oameni si ca oameni, trebuie sa ii luam si noi in serios cu atentie. Dar in masura in care si ei ne ingaduie, ca intalnirea noastra sa fie intalnire in adevar si prin rugaciunea noastra, in Duh.'
Parintele Rafail Noica, in: Arhim. Ioanichie Balan, Convorbiri duhovnicesti cu teologi ortodocsi din strainatate, Editura Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, Iasi, 1995, p. 166-167.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 31.01.2014 at 00:19:55.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 31.01.2014, 09:31:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
.. pentru a posta si aici acest frumos citat al parintelui Rafail Noica:
Sublinierie sunt ale mele.

Dar in masura in care si ei ne ingaduie, ca intalnirea noastra sa fie intalnire in adevar si prin rugaciunea noastra, in Duh.'
Ți-am subliniat ceea ce mi-aș dori să vezi și să înțelegi.
Că nu te poți întâlni cu ereticul și să îi accepți ereziile, ci doar în adevăr și în Duh te poți ruga cu ei. Condiția fiind care? Să renunțe ei la rătăciri și să revină la Adevăr.

Last edited by ovidiu b.; 31.01.2014 at 10:10:15.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 01.02.2014, 03:35:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ți-am subliniat ceea ce mi-aș dori să vezi și să înțelegi.
Că nu te poți întâlni cu ereticul și să îi accepți ereziile, ci doar în adevăr și în Duh te poți ruga cu ei. Condiția fiind care? Să renunțe ei la rătăciri și să revină la Adevăr.
Tu ai incercat, ovidiu b, de ceri altuia sa o faca? Ai reusit sa faci pe un eretic sa renunte la ereziile pe care acesta le crede?
Pana la despatimirea totala, orice incercare de acest gen esueaza. Doar un parinte cu inainte vedere e in stare sa influenteze in bine pe un eretic.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 15.04.2014, 21:16:41
bandidos bandidos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2014
Mesaje: 7
Implicit

Cred ca este foarte clar: Credinta Ortodoxa este singura care provine de la Dumnezeu. Restul (era sa zic conform reclamei ca e can can) sunt speculatii ieftine.La fel catolicii si romano catolicii. Insa se pare ca IPS Daniel a cedat in fata banilor din vest...si a masoneriilor ... din pacate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 21:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10