Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 14.04.2016, 12:56:05
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, in toata istoria Bisericii ortodocsii nu au facut niciodata schisma. Am aratat ce s-a intamplat in 1014, atunci cand Papa a introdus Filioque in Crez. Papa a fost scos din diptice si nu a mai fost pomenit. Pana la schimbarea situatiei. La fel s-a intamplat si cand au fost alte erezii.
Legat de acest Sinod, eu cred ca nu se va adopta nimic gresit. Chiar daca unii ierarhi si preoti au conceptii ecumeniste nu vor avea cum sa afirme nimic gresit, pentru ca multi din Biserica se vor opune. Sa luam ca exemplu cazul IPS Corneanu.
Și dacă o va face? Da, nepomenirea ierarhului este într-adevăr canonică. Schisma, nu, ferească Dumnezeu; dintr-un anume unghi, este mai rea decît erezia. Acum, totul e ca PS Longin să nu fie naiv să facă schismă în vară. Pentru că atunci, dacă ierarhii și preoții cu credință fac așa greșeală, chiar nu mai au unde să scape credincioșii adevărați, fiind prinși între Scylla ecumuismului și Carybda schismei zelotiste.
  #242  
Vechi 14.04.2016, 12:58:29
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Cătălin, nu știu dacă ești la curent, dar actualmente așa-zisul "patriarh ecumenic" a rebăgat pe Papă în diptice.
  #243  
Vechi 14.04.2016, 13:06:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, in toata istoria Bisericii ortodocsii nu au facut niciodata schisma. Am aratat ce s-a intamplat in 1014, atunci cand Papa a introdus Filioque in Crez. Papa a fost scos din diptice si nu a mai fost pomenit. Pana la schimbarea situatiei. La fel s-a intamplat si cand au fost alte erezii.
Legat de acest Sinod, eu cred ca nu se va adopta nimic gresit. Chiar daca unii ierarhi si preoti au conceptii ecumeniste nu vor avea cum sa afirme nimic gresit, pentru ca multi din Biserica se vor opune. Sa luam ca exemplu cazul IPS Corneanu.
Catalin, uiti un lucru.
Biserica ajunge sa fie luptata din interior.... Pentru ca sunt multi care vor sa distruga Biserica si intra in Biserica la nivelul ierarhiei si la comanda sunt pusi sa o distruga. Si cand se vor aduna suficienti atunci vor ataca rau si pe fata in numele "IUBIRII".
La sinoadele viitoare ma astept oarecum la un moment dat sa o luam pe cai gresite. Si motivul este "33"-ul formatiei Taxi :). O sa vina si momentul asta. Poate nu acum, dar va veni.
Ce spui tu, este valabil doar daca ierarhia este cu buna credinta si cu buna dorinta fata de Adevar. Atunci lucrurile in mod natural vor merge spre bine.
  #244  
Vechi 14.04.2016, 16:04:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, in toata istoria Bisericii ortodocsii nu au facut niciodata schisma.
Dar stilistii ce au facut?
Sau nu erau ortodocsi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #245  
Vechi 14.04.2016, 16:24:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ma bucur foarte tare pentru referinta asta, care arata clar ca noi suntem parte a Bisericii, si avem obligatia de a lupta pentru bunul mers al Bisericii.
E casi cand ai spune "e nevoie de un pod, nu suntem ingineri, dar o sa-l construim oricum".

Ghici, ce va urma?

Citat:
Si ai dreptate, preotii sunt controlati de ierarhie si santajabili, calugarii si ei intr-o oarecare masura. Asa ca ramane in spatele mirenilor obligatia ca in cazul unor abateri mari sa le expunem.
Mireni a caror buna credinta e musai sa fie pusa mai presus de orice suspiciuni, nu-i asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #246  
Vechi 14.04.2016, 16:25:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Și dacă o va face? Da, nepomenirea ierarhului este într-adevăr canonică. Schisma, nu, ferească Dumnezeu; dintr-un anume unghi, este mai rea decît erezia. Acum, totul e ca PS Longin să nu fie naiv să facă schismă în vară. Pentru că atunci, dacă ierarhii și preoții cu credință fac așa greșeală, chiar nu mai au unde să scape credincioșii adevărați, fiind prinși între Scylla ecumuismului și Carybda schismei zelotiste.
Este politica si atat.

Cu ce-l afecteaza pe el faptul ca nu-l pomensc cativa din cateva mii?

Ba dimpotriva, aia care nu sunt de acord cu politica care o duce, ar trebui sa-l pomeneasca si mai fierbinte, sa-i dea Dumnezeu minte(a lor).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #247  
Vechi 15.04.2016, 08:36:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Legat de acest Sinod, eu cred ca nu se va adopta nimic gresit. Chiar daca unii ierarhi si preoti au conceptii ecumeniste nu vor avea cum sa afirme nimic gresit, pentru ca multi din Biserica se vor opune
si eu sunt de aceeasi parere
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #248  
Vechi 15.04.2016, 09:42:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E casi cand ai spune "e nevoie de un pod, nu suntem ingineri, dar o sa-l construim oricum".

Ghici, ce va urma?

Mireni a caror buna credinta e musai sa fie pusa mai presus de orice suspiciuni, nu-i asa?
Din ce vad Alin, ai o fixatie, un tipar fix de a gandi si nu poti sa iesi din el.
La tine totul trebuie sa fie 100% perfect si aliniat pe tiparul asta. Doar inginerul are voie sa construiasca, inafara de un inginer nimeni nu poate si nici nu are voie sa faca nimic. Pe tiparul asta sunt toate demonstratiile tale, "nu e un inginer nu ai voie sa construiesti, uite ce rau ai gresit". Si vad ca infierezi tare orice nu se aliniaza pe tiparul asta.

Ori viata e putin mai complexa de atat si tiparul asta nu se poate aplica peste tot.
Nu toate lucrurile au nevoie de perfectiune, aprobare, certificare.
Da, pentru a face un lucru "ca la carte" ai nevoi de profesionisti, adunati, care sa discute.
Dar pentru a impinge un proiect ai nevoie de oameni care sa-si doreasca proiectul ala. Iar acestia nu au nevoie sa stie inginerie, au nevoie sa stie suficiente incat sa inteleaga ce e de facut si sa impinga lucrurile mai departe. La nivelul asta sunt suficiente principiile de baza si dorinta de a face.

Nu mai alinia de fiecare data pe unii dupa masura altora. Noi nu o sa fim niciodata teologi de profesie dar nici complet neinformati nu suntem.
Pana nu iti iei o diploma, un doctorat si pana nu ai 15 ani de experienta in discutarea si rezolvarea problemelor dogmatice nu ai cum sa vorbesti la nivel de "expert" problemele dogmatice. Dar chiar si atunci degeaba ai experienta asta daca tu nu ai inteles "DUHUL BISERICII".
Insa daca te documentezi suficient si intelegi logica Bisericii (din Scriptura dar si din Vietile Sfintilor) atunci poti sa intelegi ce se intampla in Biserica si sa poti sa decide asupra unor probleme.

Iar Biserica sa stii ca ramane atat o cunoastere continua dar si o experienta continua. Nu ai cum sa vorbesti despre Dumnezeu decat cunoscandu-L. Cum zicea un Sfant: sa fii preot doar dupa ce Il cunosti tu pe Dumnezeu, doar dupa ce te-ai sfintit, doar dupa ce esti intreg lumina si intelepciune si poti sa-i inveti pe altii. Iar lucrul asta presupune o experienta si cunoastere continua. Cativa pescari au ajuns sa-L cunoasca pe Dumnezeu fata catre fata, si nu carte catre carte. Dumnezeu este altceva decat cunoastere din carti, este viata.

Biserica nu este o problema de inginerie, Dumnezeu nu a ridicat lucrurile la un nivel atat de mare de complexitate, altfel nimeni nu s-ar mai fi mantuit. Este la nivelului omeniei si al bunului simt astfel incat fiecare sa se mantuiasca.

Iti doresc pace si liniste in suflet si mult har care sa-ti imbuneze sufletul, pentru ca asa cum vorbesti tu arata ca nu ti-ai impropriat duhovnicia Bisericii si nici duhul crestinesc pe care ar trebui sa-l avem, al blandetii, al dragostei, al rabdarii.

Last edited by gpalama; 15.04.2016 at 09:49:43.
  #249  
Vechi 15.04.2016, 10:31:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Tot așa cum n-aș avea curaj să trec cu mașina (și poate nici pe jos) peste un pod despre care aș știi că a fost făcut de vineva fără studii inginerești, nu mi-aș lăsa mântuirea în mâna unora fără studii teologice și/sau fără o autoritate recunoscută de Biserică.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #250  
Vechi 15.04.2016, 12:28:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Doar inginerul are voie sa construiasca, inafara de un inginer nimeni nu poate si nici nu are voie sa faca nimic. Pe tiparul asta sunt toate demonstratiile tale, "nu e un inginer nu ai voie sa construiesti, uite ce rau ai gresit". Si vad ca infierezi tare orice nu se aliniaza pe tiparul asta.
Sa nu-mi zici a tu ti-ai incredinta viata, ba nu, mai mult, mantuirae cuiva care n-are pricepere pe domeniul asta.

Asa cum s-au lasat stilistii pe mana lui Glicherie Tanase pe care l-au imbalsamat apoi si l-au declarat sfant cu moaste.

Citat:
Dar pentru a impinge un proiect ai nevoie de oameni care sa-si doreasca proiectul ala. Iar acestia nu au nevoie sa stie inginerie, au nevoie sa stie suficiente incat sa inteleaga ce e de facut si sa impinga lucrurile mai departe. La nivelul asta sunt suficiente principiile de baza si dorinta de a face.
Deja vorbim de un "master mind" si o turma de indivizi care sunt mai degraba manipulati decat convinsi sa puna umarul la proiectul respectivului.

E suficient sa-ti dai seama daca te uiti la postarile semnate "antoniap".
Un sir lung de minciuni, dezinformare, prefacatorie, logica rasucita,toate ca pentru nivelul unora cu o slaba intelegere, sa puna umarul la un pseudo-patriotism, pseudo-traditionalism, obiective pseudo-duhovnicesti, defaimat preoti, ierarhi, toti care le contrazic agenda.

Prosti, dar sa fie multi. Slava Domnului ca nu prea sunt. Multi.

Citat:
Nu mai alinia de fiecare data pe unii dupa masura altora. Noi nu o sa fim niciodata teologi de profesie dar nici complet neinformati nu suntem.
Bun, acum presupune ca nu vorbim de teologie ci operatie pe cord deschis si nu de teologi ci de doctori.

Ei, cum suna?

Citat:
Pana nu iti iei o diploma, un doctorat si pana nu ai 15 ani de experienta in discutarea si rezolvarea problemelor dogmatice nu ai cum sa vorbesti la nivel de "expert" problemele dogmatice. Dar chiar si atunci degeaba ai experienta asta daca tu nu ai inteles "DUHUL BISERICII".
Insa daca te documentezi suficient si intelegi logica Bisericii (din Scriptura dar si din Vietile Sfintilor) atunci poti sa intelegi ce se intampla in Biserica si sa poti sa decide asupra unor probleme.
Nu ma refer neaparat la diploma.
Sunt niste apucati care tot il citeaza pe Sf. Maxim Marturisitorul ca si cand ar marturisi el pentru apucaturile lor.
Dar ce, este vreo unul dintre ei la nivelul lui?

Citat:
Iar Biserica sa stii ca ramane atat o cunoastere continua dar si o experienta continua. Nu ai cum sa vorbesti despre Dumnezeu decat cunoscandu-L. Cum zicea un Sfant: sa fii preot doar dupa ce Il cunosti tu pe Dumnezeu, doar dupa ce te-ai sfintit, doar dupa ce esti intreg lumina si intelepciune si poti sa-i inveti pe altii. Iar lucrul asta presupune o experienta si cunoastere continua. Cativa pescari au ajuns sa-L cunoasca pe Dumnezeu fata catre fata, si nu carte catre carte. Dumnezeu este altceva decat cunoastere din carti, este viata.
Sigur. Pana atunci poti sa vorbesti vecinului despre Dumenzeu, desi nu se stie daca n-ai sa pui problema intr-un mod care mai degraba il va indeparta decat apropia de El.
S-a mai vazut..

Citat:
Biserica nu este o problema de inginerie, Dumnezeu nu a ridicat lucrurile la un nivel atat de mare de complexitate, altfel nimeni nu s-ar mai fi mantuit. Este la nivelului omeniei si al bunului simt astfel incat fiecare sa se mantuiasca.
A, pai nu, daca vorbesti de mersul la biserica, mantuire, etc. e simplu si la indemana oricui.

Dar daca vrei sa talmacesti canoane, sa stabilesti dogme, blamat episcopi care fac ascultare, etc. e operatie pe cord deschis.

Citat:
Iti doresc pace si liniste in suflet si mult har care sa-ti imbuneze sufletul, pentru ca asa cum vorbesti tu arata ca nu ti-ai impropriat duhovnicia Bisericii si nici duhul crestinesc pe care ar trebui sa-l avem, al blandetii, al dragostei, al rabdarii.

"Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.04.2016 at 12:32:25.
Subiect închis