Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 09.11.2014, 15:16:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care sunt criteriile dupa care au fost promovati viitorii candidati la presedintie intr-o tara aflata sub ocupatie straina? Mai exista ceva de dat strainilor?

Iohanis, inventiv cum e, gasit solutii:
http://www.youtube.com/watch?v=-5qG36S7TCI

Ponta cu ce i-a convins pe straini?

,,Foaie verde si-un dudau
O s-o ducem si mai... bine." cu astfel de presedinti.
  #522  
Vechi 09.11.2014, 16:20:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nici o tara din Europa, in afara Romaniei, nu si-a vandut resursele si infrastructura strategica catre straini dupa 1990.
A fost o mare greseala ca statul roman nu si-a pastrat in proprietate resursele subsolului si infrastructura strategica de energie si transport- este unul din motivele pentru care consider ca Nicolae Vacaroiu a fost probabil cel mai bun prim-ministru dupa 1990, deoarece a avut inteligenta sa nu instraineze domenii strategice din economie: industria cimentului, PETROM, producerea/transportul/distributia energiei electrice (RENEL), extractia/transportul/distributia gazului metan (ROMGAZ), posta si ROMTELECOM, radioreleele, infrastructura feroviara si rutiera, porturile, canalele navigabile si aeroporturile, TAROM, asigurarile de stat ASIROM, CEC-ul si Banca Comerciala.

Acestea nu trebuiau sau nu ar trebui nicioadata privatizata, deoarece sunt parghii importante prin care statul poate sustine si stimula dezvoltarea economica si sociala.

Apoi in politica de aparare nationala, ar trebui reintrodusa armata obligatorie, iar in misiunile prin Irak sau Afganistan sa se participe numai pe baza de voluntariat, deoarece acolo sunt conflicte care nu privesc securitatea nationala a Romaniei.
  #523  
Vechi 09.11.2014, 17:25:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nici o tara din Europa, in afara Romaniei, nu si-a vandut resursele si infrastructura strategica catre straini dupa 1990.
A fost o mare greseala ca statul roman nu si-a pastrat in proprietate resursele subsolului si infrastructura strategica de energie si transport- este unul din motivele pentru care consider ca Nicolae Vacaroiu a fost probabil cel mai bun prim-ministru dupa 1990, deoarece a avut inteligenta sa nu instraineze domenii strategice din economie: industria cimentului, PETROM, producerea/transportul/distributia energiei electrice (RENEL), extractia/transportul/distributia gazului metan (ROMGAZ), posta si ROMTELECOM, radioreleele, infrastructura feroviara si rutiera, porturile, canalele navigabile si aeroporturile, TAROM, asigurarile de stat ASIROM, CEC-ul si Banca Comerciala.

Acestea nu trebuiau sau nu ar trebui nicioadata privatizata, deoarece sunt parghii importante prin care statul poate sustine si stimula dezvoltarea economica si sociala.

Apoi in politica de aparare nationala, ar trebui reintrodusa armata obligatorie, iar in misiunile prin Irak sau Afganistan sa se participe numai pe baza de voluntariat, deoarece acolo sunt conflicte care nu privesc securitatea nationala a Romaniei.
Haidem sa nu mai discutam de trecut. Fie ca e vorba de rusi (ce au facut, ce n-au facut) fie ca e vorba de fostii nostri politicieni (ce au facut, ce n-au facut)... Haideti sa ne gandim cu toata responsabilitatea, nu fata de interesele si privilegiile noastre de moment, ci fata de viitorul Romaniei, ce este de facut, ACUM? Sa discutam cu calm, lucizi si cu cartile pe masa: CE AVEM DE ALES?
- Candidatul Victor Ponta. Ce poate face el, prin propria lui experienta de viata, nu marioneta altora. Ce realizari personale de mare amploare il proclama ele insele un om de valoare? CONCRET!! Ma tem ca plagiatul la care s-a complacut, ii este in defavoare totala, ca personalitate demna de incredere. Nu-l cunosc personal, cum nici pe celalalt candidat nu-l cunosc personal. Dar din ceea ce transpare dincolo de orice vorbe mari, Victor Ponta nu poate actiona altfel decat prin prisma propriei propulsari sub semnul compromisurilor. In plus, chiar si atunci cand ia singur decizii importante, le face in aceiasi aroganta si stil, tipic influentei de grup.
- Candidatul Klaus Iohannis. Ciudat, nu e ortodox, dar gandeste ca un ortodox, fiindca nu se lauda, nu accepta dispute de mahala, si este adeptul catorva vorbe tare intelepte in ortodoxie: "Fapte, nu vorbe!", "Tacerea e de aur", "Minciuna are picoare scurte!". "Lauda de sine, nu miroase-a bine!" si multe alte zeci sau sute de vorbe intelepte. Nu e roman? Ei, as! Nici Raed Arafat nu e roman, dar - chiar daca multi incearca sa-l discrediteze prin tot felul de aluzii - el e mai roman decat majoritatea confratilor nostri. Iar asta pentru ca, la genul acesta de oameni, nu prea indraznesti sa vii cu propuneri perverse, fata de propria ta comunitate, fiindca devii extrem de penibil! Deci, invariabil, Iohannis reprezinta acel "altceva", superior nu doar ca mentalitate si educatie, dar chiar ca vocatie in sine.

Moral vorbind, pentru orice roman, nu exista argumente suficient de solide pentru a-l vota pe Ponta. Nu spun, insa, ca trebuie "aruncat la cos"! In principiu, TOTI coruptii tarii, au niste calitati fundamentale si indiscutabile. Da, au jonglat, au manipulat, au profitat. Dar GATA! Sa mai muncim si pentru tara, nu numai pentru noi si grupul nostru restrans. Votandu-l pe Ponta, continuam sa traim in promiscuitate si lipsa de perspectiva. Cine stie daca si peste cati ani, Dumnezeu ne-ar mai scoate inainte un astfel de om. Oare nu noi ne facem vinovati votand altfel decum ne arata realitatea? E Dumnezeu vinovat ca o ducem greu si votam mai departe pentru o viata de aceiasi calitate? Cate "barci de salvare" sa ne mai trimita Dumnezeu si de ce trebuie s-o refuzam pe aceasta, ca si cum... n-ar veni de la El, cum ca Iohannis, nu e ortodox. Cel talharit si lasat gol pe cale, nu i-a refuzat ajutorul bunului samaritean, spunandu-i ca Dumnezeu ii va trimite unul din neamul lui sa-l salveze. Noi de ce suntem atat de naivi in credinta noastra incat sa nu vedem sensul acestui plan care pare sa vina de sus? Ce avem de ales? Ce avem de pierdut, concret? Prieteni? Locuri de munca? Functii? Lasati-le in voia lui Dumnezeu, pe toate, daca cugetul va este curat. De nimic nu trebuie sa ne temem, daca pretindem ca Il marturisim pe Hristos!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #524  
Vechi 09.11.2014, 20:49:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, lozinca asta ,,Fapte, nu vorbe!" nu ii este favorabila. Exista fapte care-l descalifica si pe Iohanis:

http://www.youtube.com/watch?v=-5qG36S7TCI
  #525  
Vechi 09.11.2014, 20:56:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din pacate, lozinca asta ,,Fapte, nu vorbe!" nu ii este favorabila. Exista fapte care-l descalifica si pe Iohanis:

http://www.youtube.com/watch?v=-5qG36S7TCI
Manipulare de cea mai joasă speță, hrană pentru proști. Mi-e jenă în locul tău că răspândești asemenea mizerii!

Măcar dacă puneai una mai de calitate, care nu-ți insultă inteligența:

http://www.youtube.com/watch?v=tW9711nOz5o
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 09.11.2014 at 21:09:18.
  #526  
Vechi 09.11.2014, 21:39:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut ambele videoclipuri. Pe cel despre Iohanis l-m vazut ultimul si m-a cam socat. Ceea ce nu inseamna ca aprob ceea ce face Ponta. Ma intreb si eu precum Cetateanul turmentat al lui Caragiale: ,,Eu cu cine votez? Eu cu cine as putea sa votez dintre cei doi?"
  #527  
Vechi 09.11.2014, 21:46:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am vazut ambele videoclipuri. Pe cel despre Iohanis l-m vazut ultimul si m-a cam socat. Ceea ce nu inseamna ca aprob ceea ce face Ponta. Ma intreb si eu precum Cetateanul turmentat al lui Caragiale: ,,Eu cu cine votez? Eu cu cine as putea sa votez dintre cei doi?"
Noi putem vota indirect ,stand acasa.
Deci nevotand de fapt ii adaugam voturi candidatului Victor Ponta.
  #528  
Vechi 09.11.2014, 22:06:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt o fire pasnica, asa ca, daca merg la vot, le voi pune fiecaruia cate o stampila! Ca sa nu se supere! Insa, mai bine stau acasa. Oricum, umbla vestea ca unii primesc atentii substantiale de la candidati. Pai eu sa votez degeaba?

Lasand gluma la o parte, eu girez in fata oamenilor si a lui Dumnezeu pentru presedintele pe care-l votez. Votul meu are importanta. De aceea sunt libera sa-l exprim sau pur si simplu sa ma abtin in cazul in care niciunul dintre candidati nu corespunde asteptarilor mele.
  #529  
Vechi 09.11.2014, 22:33:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am vazut ambele videoclipuri. Pe cel despre Iohanis l-m vazut ultimul si m-a cam socat. Ceea ce nu inseamna ca aprob ceea ce face Ponta. Ma intreb si eu precum Cetateanul turmentat al lui Caragiale: ,,Eu cu cine votez? Eu cu cine as putea sa votez dintre cei doi?"
"Cetateanul turmentat", pare a fi mai lucid decat toti in piesa lui Caragiale... Dar noi? Noi cu cine sa ne sfatuim daca nu cu Dumnezeu si cu propria noastra constiinta, inainte de orice? Cine se coboara sa scormone in "povesti pestrite" (mai mult sau mai putin inventate, mai mult sau mai putin reale, dar cu siguranta foarte consistent platite de cei care le-au comandat!!!) peste care ar fi trebuit sa se astearna demult praful uitarii si al iertarii, nu are NIMIC ortodox in el, vorba cuiva, este "fara niciun Dumnezeu!"
Miza e mare, dar de ce avem a ne teme? De ce trebuie sa ne coboram pana acolo incat sa vorbim de trecut si nu de viitor care, in principiu... NU NE APARTINE? Ce-am inteles, prostii de noi, din vorbele lui Stefan, cand spunea ca Moldova (iar aici Romania!!!), nu-i apartine nici lui, nici celor din jur, ci urmasilor si urmasilor, in veci? Ce asteptam de la Dumnezeu? Sa coboare si sa ne spuna: "Iata, el e alesul"? De ce ne raportam unui trecut penibil si incert, la care aplecam urechea ca babele pe ulita, desi habar nu avem de nimic, in loc sa vedem exact ce spuneam: "FAPTE". Fapte de om gospodar. Dar noi? Noi suntem corecti in fata lui Dumnezeu? Nu avem deloc "bube-n cap"? Nu ca am candida noi, dar in principiu, nu poti si nu ai dreptul sa ridici piatra cand te stii pacatos. Ce cautam? Un Presedinte din randul monahilor din manastiri, sau unul capabil sa faca ceea ce spune si chiar a dovedit ca e capabil sa faca? De ce ne-am obisnuim sa hulim, pentru "nespalatul mainilor", in loc sa privim la ce vrea Dumnezeu de la noi? Suntem orbi si surzi!... Vedem si auzim doar ce ne place, iar in ciuda faptului ca ne credem credinciosi, pe de o parte purtam in suflet o ura neostoita pentru aproapele nostru, iar pe de alta, ne facem frate cu dracul in deplina constiinta de cauza!
Ce fel de ortodocsi suntem, oameni buni? Nu ar fi nicio scuza sa avem o astfel de atitudine, decat daca avem o functie, un loc'sor cald, care ne-ar fi amenintat in aceasta situatie... Dar si atunci, cred ca este de preferat tacerea decat luarea de pozitie. Aceasta "luare de pozitie", constienta, va apasa greu in constiinta noastra, si copiii nostri vor plati pentru ea. N-am vrut s-o spun dar iata, am o mie de motive sa votez cu Ponta, si stiu eu de ce. Dar nu pot sa fiu fals in fata lui Dumnezeu. Cel putin, asa cum mi-a aratat El adevarul pana acum, dintre cei doi, m-as simti vinovat sa-l aleg pe Ponta. Iar asta fara nicio influenta demagogica, fiindca niciodata nu m-au prins mesajele penibile gen "Cine voteaza cu Ponta, ma-sa-i curva!", sau altele care mai de care mai idioate. Dimpotriva, asta m-a zguduit si m-a facut sa ma intreb care sunt cei cu care fraternizez. Eu incerc sa caut omul dincolo de cuvinte. Si cred ca fiecare are harul de "a simti" falsitatea vizavi de onestitate, bajbaiala vizavi de abilitatea inascuta! Dintre cei doi, stiu sigur ca unul minte. Despre celalalt, nu stiu nimic inca, dar am motive sa cred ca Dumnezeu ni l-a trimis intr-un moment extrem de important.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #530  
Vechi 09.11.2014, 23:10:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
- Candidatul Victor Ponta. Ce poate face el, prin propria lui experienta de viata, nu marioneta altora. Ce realizari personale de mare amploare il proclama ele insele un om de valoare? CONCRET!! Ma tem ca plagiatul la care s-a complacut, ii este in defavoare totala, ca personalitate demna de incredere. Nu-l cunosc personal, cum nici pe celalalt candidat nu-l cunosc personal. Dar din ceea ce transpare dincolo de orice vorbe mari, Victor Ponta nu poate actiona altfel decat prin prisma propriei propulsari sub semnul compromisurilor. In plus, chiar si atunci cand ia singur decizii importante, le face in aceiasi aroganta si stil, tipic influentei de grup.
- Candidatul Klaus Iohannis. Ciudat, nu e ortodox, dar gandeste ca un ortodox, fiindca nu se lauda, nu accepta dispute de mahala, si este adeptul catorva vorbe tare intelepte in ortodoxie: "Fapte, nu vorbe!", "Tacerea e de aur", "Minciuna are picoare scurte!". "Lauda de sine, nu miroase-a bine!" si multe alte zeci sau sute de vorbe intelepte. Nu e roman? Ei, as! Nici Raed Arafat nu e roman, dar - chiar daca multi incearca sa-l discrediteze prin tot felul de aluzii - el e mai roman decat majoritatea confratilor nostri. Iar asta pentru ca, la genul acesta de oameni, nu prea indraznesti sa vii cu propuneri perverse, fata de propria ta comunitate, fiindca devii extrem de penibil! Deci, invariabil, Iohannis reprezinta acel "altceva", superior nu doar ca mentalitate si educatie, dar chiar ca vocatie in sine.

Moral vorbind, pentru orice roman, nu exista argumente suficient de solide pentru a-l vota pe Ponta. Nu spun, insa, ca trebuie "aruncat la cos"! In principiu, TOTI coruptii tarii, au niste calitati fundamentale si indiscutabile. Da, au jonglat, au manipulat, au profitat. Dar GATA! Sa mai muncim si pentru tara, nu numai pentru noi si grupul nostru restrans. Votandu-l pe Ponta, continuam sa traim in promiscuitate si lipsa de perspectiva. Cine stie daca si peste cati ani, Dumnezeu ne-ar mai scoate inainte un astfel de om. Oare nu noi ne facem vinovati votand altfel decum ne arata realitatea? E Dumnezeu vinovat ca o ducem greu si votam mai departe pentru o viata de aceiasi calitate? Cate "barci de salvare" sa ne mai trimita Dumnezeu si de ce trebuie s-o refuzam pe aceasta, ca si cum... n-ar veni de la El, cum ca Iohannis, nu e ortodox. Cel talharit si lasat gol pe cale, nu i-a refuzat ajutorul bunului samaritean, spunandu-i ca Dumnezeu ii va trimite unul din neamul lui sa-l salveze. Noi de ce suntem atat de naivi in credinta noastra incat sa nu vedem sensul acestui plan care pare sa vina de sus? Ce avem de ales? Ce avem de pierdut, concret? Prieteni? Locuri de munca? Functii? Lasati-le in voia lui Dumnezeu, pe toate, daca cugetul va este curat. De nimic nu trebuie sa ne temem, daca pretindem ca Il marturisim pe Hristos!
Acelasi lucru se poate spune si despre Iohannis. Are si el un grup de interese in spate, este o marioneta, de laudat se lauda, pe pagina de facebook daca urmariti o sa vedeti ca se lauda si da in opozanti, face tiganie exact ca Ponta, nu e o absolut nici o diferenta, singura diferenta este ca unul serveste un grup iar celalalt, alt grup. Atat. E neamt, dar nu e Dumnezeu, nu e superior, este o capcana in care cad romanii ce cred ca tot ce vine de la nemti e superior, nu uitati ca e tot roman in fond, e tot corupt, doar a crescut in Romania, iar nemtii sunt prin natura lor aroganti, se cred superiori ca rasa, ii privesc pe romani de sus, au acea atitudine fascista, de dispret vis-a-vis de romani. Serveste interesele Germaniei in orice caz. Nu e destul ca se crede superior, mai sunt si romani care ii dau nas in atitudinea de superioritate prin credinta ca nemtii ar fi superiori romanilor.

Last edited by aubergine; 09.11.2014 at 23:15:41.
Subiect închis