Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 11.04.2016, 09:04:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Conform definitiei tale, si Biserica Romano-Catolica ar fi "plecat, luand credinciosi debusolati cu ea". E corect ?

OTOH, nu crezi ca "vor pleca"? Cat timp crezi ca va merge Catalin2 (sau botos remus emilian) la o liturgie in care e pomenit ierarhul care a achiesat la ideea ca romano catolicii sunt o Biserica a lui Cristos ?
pai cate biserici are Hristos, 50, 100 sau una singura? Parca Biblia spune: "Este un Domn, o credință, un botez" (Efeseni 4:5)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #162  
Vechi 11.04.2016, 13:00:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Data viitoare, cand te apuca obsesia coprofaga, sa ma chemi si pe mine.
Iti tin lingura!
Cum se cheama in psihologie astfel de afirmatii?
  #163  
Vechi 11.04.2016, 13:03:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai cate biserici are Hristos, 50, 100 sau una singura? Parca Biblia spune: "Este un Domn, o credință, un botez" (Efeseni 4:5)
Biserica Ortodoxa Romana. Nu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #164  
Vechi 11.04.2016, 13:31:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa Romana. Nu ?
Exista cateva cazuri de personalitati care au avut rabdare sa studieze toate religiile lumii si apoi, desi nu proveneau din familii ortodoxe, au ales ortodoxia. Exista, insa, si ortodocsi care au trecut la secte cand au vazut masinile cu ajutoare venite din afara la sectanti.

Altii, melomani, au trecut la catolicism si il adora pe papa, dar il subestimeaza pe Hristos. Ce Hristos? Papa sa traiasca si atat!!! Si catolicismul politic multilateral dezvoltat!

Rau e cane omul we apuca de ironizat ortodoxia fara a o cunoaste!
  #165  
Vechi 11.04.2016, 14:51:16
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro...din-creta.html

O părerea unui preot ortodox. Exprimă părerea unei tabere. Deoarece sînt echidistant, in modfiresc aș fi citat părerea opusă, dar nu e nevoie: părerea oficială, plină de emfatisme ("mare, sfîntul sinod") și limbaj de lemn se poate găsi pe saiturile oficiale ale majorității autocefaliilor participante.
  #166  
Vechi 11.04.2016, 15:24:24
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cum se cheama in psihologie astfel de afirmatii?
Se cheama sprijin, suport. Amicul Adrian are din cand in cand accese coprofage, legate mai ales de Biserica, de Ortodoxie si atunci il ajut si eu cum pot. Daca sa se lase de apucaturile lui urate nu voieste, atunci macar sa il ajut sa performeze.
Se mai cheama si ironie sau injuratura voalata.
Dar de ce intrebati?
  #167  
Vechi 11.04.2016, 16:35:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Schisma de la 1054 a fost o chestie pur politica: se umflase taritza orgoliului tipic romeilor in patriarhul bizantin de atunci, iar cardinalul Humbert nu era tocmai un om al tactului.
Ai citit din surse gresite. Am mai scris de cateva ori povestea, nici eu nu o stiam de la inceput, am aflat-o pe masura ce am citit mai multe pe tema asta. E cea adevarata, daca nu ma crezi poti verifica. Schisma se produsese de fapt in 1014, in 1054 a fost o incercare de reconciliere. In 1014, papa de atunci, colaborand cu regele franc si dorind sa-i faca pe plac, introduce Filioque in Crez. Cand afla rasaritenii ii acuza de erezie pe apuseni, declara ca nu mai au har si Sfintei Taine si chiar arunca impartasania lor pe jos. In 1053 Papa Leon este prins de normanzi, imparatul bizantin ii sare in ajutor si acesta din urma incearca o reconciliere. Papa trimitelegati, care nu vor sa stea la disuctii, ci sa impuna primatul si Filioque. Patriarhul spune ca trebuie sa convoace un Sinod, legatii nu accepta nicio discutie. Patriarhul nu accepta ereziile si le interzice sa faca slujba in Constantinopol. Legatii se supara si depun anatema, imparatul fiind tot timpul dornic de impacare.
Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Ce nu pot spune, din motive de "punti batatorite" cum se zice in neurologie, sau din motive de limbaj eclesiologic bizantin de lemn, daca vrei, adeptii a ce tu crezi ca e o schisma iminenta, este ca se tem pentru puritatea Liturgiei. O Liturgie cu clovni sau chitari solo, sau, horribile dictu, oficiata de femie sau mireni, este nevalidata, o batjocura si un sacrilegiu. Ei nu vor sa se ajunga, si aici in Rasarit, la aceasta.
Nimeni nu se gandeste la asta. Am explicat in alte mesaje, e vorba de erezii, asta e cel mai important lucru. Erezia inseamna pierderea harului. Daca azi Papa ar declara ca accepta toata invatatura adevarata si doreste unirea cu BO, de maine suntem uniti cu catolicii. Pentru ca nu e vorba doar de primat, Filioque sau Purgatoriu, toata invatatura catolica este schimbata. Practic e imposibil sa fara Papa asta, ar insemna si ca apropae 1000 de ani au avut o invatatura gresita, eretica, nu au avut har si Sfinte Taine, deci nu s-a mantuit nimeni si doar au fost inselati oamenii. Pentru ca ortodoxia, la fel ca intotdeauna de apropae 2000 de ani, nu va schimba nici macar un cuvant din invatatura, altfel ar cadea in erezie.
  #168  
Vechi 11.04.2016, 16:36:59
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Se cheama sprijin, suport. Amicul Adrian are din cand in cand accese coprofage, legate mai ales de Biserica, de Ortodoxie si atunci il ajut si eu cum pot. Daca sa se lase de apucaturile lui urate nu voieste, atunci macar sa il ajut sa performeze.
Se mai cheama si ironie sau injuratura voalata.
Dar de ce intrebati?
De ce ți-a sărit țandăra în halul ăsta? Doar fiindcă am spus că schisma de la 1054 a fost politică? Te surprinde faptul că politicul și religia sînt deseori aproape ca aversul și reversul, și mai ales în evul mediu, cînd "cuius regio, ejus religio"? (Bine, nu atît forma acestei expresii, cît spiritul ei este și va fi valabil cît vs exista o societate umană, șmecheri care să creeze cauze pentru întegimentarea...celorlalți, și tot stuff-ul).
  #169  
Vechi 11.04.2016, 16:41:06
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Mulțumesc, Cătălin. Totuși nu era normsl nici ce au făcut grecoteii: cum să arunci Împărtașania pe jos?! Ce naiba, pentru un creștin este faptă de Iad.. Și singur spui că era ÎNAINTE de schismă, deci nici măcar bisericesc-politic nu aveau o scuză. În fine...
  #170  
Vechi 11.04.2016, 16:44:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa Romana. Nu ?
BOR este o Patriarhie, la fel cum existau si in primul mileniu. Si eu am in apropiere cateva biserici, parohii, asta nu inseamna ca sunt mai multe biserici. Conceptia ca fiecare grupulet cu o Sola Fide minima (credinta in Hristos, indiferent de invatatura) constiuie o Biserica ce face parte din Biserica Universala este o conceptie protestanta, preluata de ecumenism.
Subiect închis