Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 25.04.2016, 15:31:15
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Inca ceva

Mihai, tu pe marele Marcel Arhiepiscop Lefebvre il consideri schismatic, cit a fost in trup si ierarh al BC? Parerea mea personala este ca a fost un cuvios precum cei din vechime, Dumnezeu sa il numere cu Sfintii Sai!
  #272  
Vechi 25.04.2016, 16:29:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Adrian, d.p.d.v. al Ms. Lefebvre, TU, ca ortodox, esti schismatic si, ca schismatic, nu vei mosteni Imparatia Cerurilor.


Vezi ca nu e asa simplu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #273  
Vechi 25.04.2016, 18:04:03
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, d.p.d.v. al Ms. Lefebvre, TU, ca ortodox, esti schismatic si, ca schismatic, nu vei mosteni Imparatia Cerurilor.


Vezi ca nu e asa simplu ?
OK. Am un raspuns si pentru asta, dar e off-topic. Voi deschide un alt topic, sau discutam pe privat. E mult de explicat. Si nu, nimic nu e simplu cind vine vorba de aceste lucruri. Dupa cum nodul gordian era imaginea insasi a complexitatii in anticihitate. La cealalta intrebare, ce imi poti spune?
  #274  
Vechi 25.04.2016, 19:06:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
La cealalta intrebare, ce imi poti spune?
Nu știu să-ți răspund la obiect acum, în lipsă de timp pentru documentare aprofundată; în orice caz, canoanele după care se conduce Biserica mea, Biserica Romano Catolică, sunt cuprinse în "Code of Canon Law" care e ușor accesibil pe internet.

În ce mă privește, am fost la Sfânta Liturghie în biserici din România, Italia, Ungaria, Germania, Spania - niciodată nu s-a întâmplat să nu aud pomenit pe episcopul locului și pe Sfântul Părinte Papa. Nu știu dacă e canonic posibil, dar mă îndoiesc și oricum, ar suna extrem de necatolic să nu fie pomenit ierarhul locului la Liturghie.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #275  
Vechi 25.04.2016, 19:35:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Are poporul român o vorbă de duh: "câinii latră, ursul trece".
Daca latra cum se cuvine, se sperie ursul si intra in barlogul lui. Sau, poate, se retrage pur si simplu vazand ca stana e pazita...

Last edited by antoniap; 25.04.2016 at 19:38:14.
  #276  
Vechi 25.04.2016, 20:53:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, d.p.d.v. al Ms. Lefebvre, TU, ca ortodox, esti schismatic si, ca schismatic, nu vei mosteni Imparatia Cerurilor.


Vezi ca nu e asa simplu ?
Haidi mă...
Da' cu biserica soră, vrăjeli, alea... Cum rămâne?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #277  
Vechi 25.04.2016, 23:10:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai e sora cand trebuie sa mai vine ceva ortodocsi la o intalnire ecumenista comandata de la centru, pentru popularizarea romano-catolicismului in mijlocul unei majoritati ortodoxe sau cand trebuie sa convingem vreun episcop ortodox sa se impartaseasca la noi.

Daca e vorba de prorietatile romano-catolice din Ardeal, e altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #278  
Vechi 25.04.2016, 23:11:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca latra cum se cuvine, se sperie ursul si intra in barlogul lui. Sau, poate, se retrage pur si simplu vazand ca stana e pazita...
De voi rad si curcile, de unde sa se sperie ursul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #279  
Vechi 25.04.2016, 23:17:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Alin, sari peste cal. Pe vremea cind mult laudata elita interbelica romineasca admira legionarii sau minimaliza afacerea Skoda, ROCOR era rezultatul unui efort urias de a pastra Biserica Ortodoxa Rusa cit mai departe de atingerea criminalilor bolsevici. Si da, o parte s-a unit cu Patriarhia Moscovei in 2007, o parte nu. Dar succesiunea sa apostolica e ok, nu a fost facuta ca anume grupari de stil vechi episcopul cutare s-a suparat, si-a luat jucariile si si-a tras singur, asa de al naibii, sinod de cartier. Daca ei (ROCOR-ul neunit cu KGB, pardon, Moscova) sint o patriarhie independenta, aflata probabil in necomuniune cu BOR gata! tragi concluzii favorabile "oficialilor". Ai idee cit martiri a dat ROCOR, cind baga clandestin preoti in URSS-ul lui Stalin? Pina la plasmuirea acelui "sfint" sinod securist de catre Stalin pe vremea invaziei naziste, nu te puteai spovedi&impartasi in Rusia sovietica ex-ortodoxa. Sau, daca o faceai, mureati: si tu, si duhovnicul. Lent. In Gulag. A propos de Taine valide, sfintenie&stuff: Sf. Ioan Maximovici a fost in ROCOR. Sau, stii unde se impartasea Soljenitin? Ghici.
ROCOR e un aspect complex, ideea era ca lucrurile nu sunt atat de simple "adevarul de credinta" este sau nu este si basta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #280  
Vechi 25.04.2016, 23:43:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Haidi mă...
Da' cu biserica soră, vrăjeli, alea... Cum rămâne?
Asta e si problema, Marcel Lefebvre nu prea a facut parte din biserica sora, a devenit oficial schismatic si exclus cu trei ani inainte de moarte. A condamnat ecumenismul promovat de BC inca de la conciliul Vatican II. Fiind traditionalist, credea in dogmele BC (la Vatican II s-au adoptat unele conceptii ecumeniste), care spun ca schismaticii (adica si ortodocsii) fata de BC nu se pot mantui. Am si un topic pe tema asta, unde e citatul exact: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14253
Subiect închis