Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.07.2008, 20:50:12
ginutzzza_dolce ginutzzza_dolce is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

[color=red]Salut! Am si eu o problema ...sunt cu un musulman de vreo 6 luni pe care il iubesc si el ma iubeste foarte mult ...vrea sa ne casatorim si eu sa trec la religia lui si nu stiu ce sa fac...eu sunt de parere k exista decat un singur D-zeu ...dar nu stiu! Sincer il iubesc si nu as fi crezut vreodata sa ajung sa fac asta dar simt k suntem facuti unul pt celalat! daca este cineva care imi poate spune mai multe despre asta astept...in concluzie m`ar interesa sa stiu daca este pacat sa ma convertesc la o alta religie!!! multumesc
  #52  
Vechi 07.07.2008, 22:16:35
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginutzzza_dolce
[color=red]Salut! Am si eu o problema ...sunt cu un musulman de vreo 6 luni pe care il iubesc si el ma iubeste foarte mult ...vrea sa ne casatorim si eu sa trec la religia lui si nu stiu ce sa fac...eu sunt de parere k exista decat un singur D-zeu ...dar nu stiu! Sincer il iubesc si nu as fi crezut vreodata sa ajung sa fac asta dar simt k suntem facuti unul pt celalat! daca este cineva care imi poate spune mai multe despre asta astept...in concluzie m`ar interesa sa stiu daca este pacat sa ma convertesc la o alta religie!!! multumesc
off ginutza...ce usor isi lasa oamenii Dumnezeul ..asta este problema tuturor fetelor care intalnesc baieti musulmani,ei le cer sa se converteasca iar ele accepta atat de usor.daca te iubeste atat de mult,de ce nu renunta el la religia lui?pentru ca nu pierde decat un profet pedofil,criminal si fals,in schimb iL castiga pe Fiul lui Dumnezeu.
ginutza nu numai ca este un mare pacat,pentru ca practic il vinzi pe Dumnezeul tau,dar nu sti in ce te bagi.sti ce inseamna islamul?ai citit coranul?acele povesti cu femeia musulmanca sclava nu sunt niste mituri,ci este respectarea coranului.
islamul este o religie a razboiului,a razbunarii si a inceracrii de dominare a lumii.de fapt este o politica,nu o religie.in islam nu exista iubire.
daca doresti,iti pot da versete din coran ca sa vezi ce inseamna aceasta religie care se crede a fi pacifista.
stiai ca profetul lor,pe cand era batran s-a casatorit cu un copil de 6 ani,cu care a facut sex la 9 ani?
stiai ca iubitul tau va avea dreptul sa faca sex cu tine cand vrea el,pentru ca altfel tu,daca il refuzi,conform coranului "vei fi blestemata de ingerii lui Allah"?
draga mea eu iti spun doar atat.gandeste-te in primul rand daca sa ramai cu el.cunosc nenumarate povesti de dragoste care s-au transformat nu in cosmaruri,ci in iad.
tu,devenind musulmanca,in cazul unui divort,iti vei pierde copilul,pentru ca acesta ii revine tatalui,acesta apartine lui inca din pantece.
te rog nu iti vinde sufletul diavolului.si nu crede tot ce ti se spune.parsivenia este maxima printre musulmani.
Doamne ajuta! Iti doresc sa iei alegerea cea buna si sa nu te mai gandesti nici macar o clipa sa lasi adevarul nostru crestin pentru un barbat.Insasi Biblia noastra spune despre venirea profetilor mincinosi(unul din ei fiind Mohammed) care vor insela pe multi si care vor fi imbracati in haine de oi dar pe dedesubt sunt lupi rapitori.Asa a fost si Mohammed,inspirat de diavol a creat o carte care vorbeste de stiinta,foloseste cuvinte frumoase,milostenie,ajutorarea nevoiasilor,etc dar totul este un ambalaj frumos care ascunde cu totul altceva.
uite acesta este islamul

http://www.muhammadtube.com/watch/1c81e24ae954d935e892/fata-omorata-cu-pietre-de-catre-musulmani

daca vrei sa vezi cum sunt ingropati oamenii de vii si cum li se taie mainile,iti pot da si aceste filmulete.aici insa oamenilor nu le place sa priveasca asa ceva,pentru ca lor le place pacea,dragoastea si smerenia.insa musulmanilor le incalzeste sangele si le face inima sa bata,pentru ca se respecta religia lui Allah.
aceste fapte de cruzime nu sunt doar nebunia musulmanilor,ci sunt legile "sfinte" ale coranului.
vei auzi multe cuvinte frumoase despre islam din partea iubitului tau si probabil ma vei crede pe mine nebuna dar te rog ia-le in seama pentru ca NU E BINE SA TE PUI CU MUSULMANII.
  #53  
Vechi 07.07.2008, 22:25:48
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginutzzza_dolce
[color=red]Salut! Am si eu o problema ...sunt cu un musulman de vreo 6 luni pe care il iubesc si el ma iubeste foarte mult ...vrea sa ne casatorim si eu sa trec la religia lui si nu stiu ce sa fac...eu sunt de parere k exista decat un singur D-zeu ...dar nu stiu! Sincer il iubesc si nu as fi crezut vreodata sa ajung sa fac asta dar simt k suntem facuti unul pt celalat! daca este cineva care imi poate spune mai multe despre asta astept...in concluzie m`ar interesa sa stiu daca este pacat sa ma convertesc la o alta religie!!! multumesc
E pacat! Si e de regretat daca nici macar nu-ti cunosti religia, care presupun ca e Ortodoxia... Te minti crezand ca avem acelasi Dumnezeu cu musulmanii! Domnul a zis sa nu primim minciuna in numele iubirii, de orice natura ar fi aceasta (ecumenismul e tot ceva de genul)... Iubirea dintre voi, atat timp cat nu este binecuvantata in Taina Nuntii dupa Traditia Ortodoxiei, este doar o iubire patimasa... Esti intr-un mare pericol! Nu renunta pentru un om, la Dumnezeu care Si-a dat viata pe Cruce pentru tine si pentru noi toti care suntem si incercam sa traim precum crestini-ortodocsi, in Adevar - care nu este decat unuul singur! Cel mai intelept este sa te folosesti de experienta ta si sa incerci sa cunosti mai multe despre religiile voastre, si o sa vezi ca sunt diferente ca de la Cer la pamant... Si de baieti e plin pamantul, Dumnezeu trebuie sa fi pastrat si pentru tine un ortodox. :D
  #54  
Vechi 07.07.2008, 22:25:54
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

acesta este islamul:

http://www.youtube.com/watch?v=afP0rZVexuU copil invatat sa urasca-romana

http://www.youtube.com/watch?v=-joB4RpQwmY musulmanca aruncata de la balcon pentru
infidelitate

http://www.youtube.com/watch?v=5E2E88OywYI femeia gandeste mai greu pentru islamici-
romana

http://www.youtube.com/watch?v=dKQz6f-_XtE fetita spalata pe creier pentru a-i ura pe
evrei-romana

http://www.youtube.com/watch?v=5OVNWhAUM6s alege sa traiesti crestineste sau precum
islamicii-romana

http://www.youtube.com/watch?v=wZCDNC5B6lo mame musulmance mandre de fiii lor
criminali-romana

http://www.youtube.com/watch?v=EsjP7TcUt54 jihadul musulman-romana

http://www.youtube.com/watch?v=EsjP7TcUt54 teroristii-romana

  #55  
Vechi 08.07.2008, 01:52:56
ginutzzza_dolce ginutzzza_dolce is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de ginutzzza_dolce
[color=red]Salut! Am si eu o problema ...sunt cu un musulman de vreo 6 luni pe care il iubesc si el ma iubeste foarte mult ...vrea sa ne casatorim si eu sa trec la religia lui si nu stiu ce sa fac...eu sunt de parere k exista decat un singur D-zeu ...dar nu stiu! Sincer il iubesc si nu as fi crezut vreodata sa ajung sa fac asta dar simt k suntem facuti unul pt celalat! daca este cineva care imi poate spune mai multe despre asta astept...in concluzie m`ar interesa sa stiu daca este pacat sa ma convertesc la o alta religie!!! multumesc
E pacat! Si e de regretat daca nici macar nu-ti cunosti religia, care presupun ca e Ortodoxia... Te minti crezand ca avem acelasi Dumnezeu cu musulmanii! Domnul a zis sa nu primim minciuna in numele iubirii, de orice natura ar fi aceasta (ecumenismul e tot ceva de genul)... Iubirea dintre voi, atat timp cat nu este binecuvantata in Taina Nuntii dupa Traditia Ortodoxiei, este doar o iubire patimasa... Esti intr-un mare pericol! Nu renunta pentru un om, la Dumnezeu care Si-a dat viata pe Cruce pentru tine si pentru noi toti care suntem si incercam sa traim precum crestini-ortodocsi, in Adevar - care nu este decat unuul singur! Cel mai intelept este sa te folosesti de experienta ta si sa incerci sa cunosti mai multe despre religiile voastre, si o sa vezi ca sunt diferente ca de la Cer la pamant... Si de baieti e plin pamantul, Dumnezeu trebuie sa fi pastrat si pentru tine un ortodox. :D
:dontgetit:multumesc foarte mult pt raspuns! voi incerca sa tin cont de ceea ce mi-ai spus...am stat putin de vorba cu el despre asta si mi-a spus ca femeia trebuie sa urmeze barbatul...cat despre voal am stat de vb cu el si mi-a zis ca eu aleg daca vreau sa il port sau nu! a si inca ceva ce mi-a zis sa nu fac: sa nu mananc carne de porc :p:p in rest ...trecerea asta la alta religie imi da mult de gandit ...parca daca as face asta as pierde o parte din mine! mai ales ca familia mea nu stiu daca va accepta asta sau daca o va accepta asta foarte greu !!
  #56  
Vechi 08.07.2008, 01:52:56
ginutzzza_dolce ginutzzza_dolce is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de ginutzzza_dolce
[color=red]Salut! Am si eu o problema ...sunt cu un musulman de vreo 6 luni pe care il iubesc si el ma iubeste foarte mult ...vrea sa ne casatorim si eu sa trec la religia lui si nu stiu ce sa fac...eu sunt de parere k exista decat un singur D-zeu ...dar nu stiu! Sincer il iubesc si nu as fi crezut vreodata sa ajung sa fac asta dar simt k suntem facuti unul pt celalat! daca este cineva care imi poate spune mai multe despre asta astept...in concluzie m`ar interesa sa stiu daca este pacat sa ma convertesc la o alta religie!!! multumesc
E pacat! Si e de regretat daca nici macar nu-ti cunosti religia, care presupun ca e Ortodoxia... Te minti crezand ca avem acelasi Dumnezeu cu musulmanii! Domnul a zis sa nu primim minciuna in numele iubirii, de orice natura ar fi aceasta (ecumenismul e tot ceva de genul)... Iubirea dintre voi, atat timp cat nu este binecuvantata in Taina Nuntii dupa Traditia Ortodoxiei, este doar o iubire patimasa... Esti intr-un mare pericol! Nu renunta pentru un om, la Dumnezeu care Si-a dat viata pe Cruce pentru tine si pentru noi toti care suntem si incercam sa traim precum crestini-ortodocsi, in Adevar - care nu este decat unuul singur! Cel mai intelept este sa te folosesti de experienta ta si sa incerci sa cunosti mai multe despre religiile voastre, si o sa vezi ca sunt diferente ca de la Cer la pamant... Si de baieti e plin pamantul, Dumnezeu trebuie sa fi pastrat si pentru tine un ortodox. :D
:dontgetit:multumesc foarte mult pt raspuns! voi incerca sa tin cont de ceea ce mi-ai spus...am stat putin de vorba cu el despre asta si mi-a spus ca femeia trebuie sa urmeze barbatul...cat despre voal am stat de vb cu el si mi-a zis ca eu aleg daca vreau sa il port sau nu! a si inca ceva ce mi-a zis sa nu fac: sa nu mananc carne de porc :p:p in rest ...trecerea asta la alta religie imi da mult de gandit ...parca daca as face asta as pierde o parte din mine! mai ales ca familia mea nu stiu daca va accepta asta sau daca o va accepta asta foarte greu !!
  #57  
Vechi 08.07.2008, 11:10:04
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

ginutzzza_dolce, faptul ca femeia trebuie sa urmeze barbatul e doar un pretext. Daca el ar fi fost ortodox si tu musulmana, ar fi fost in avantajul tau sa "urmezi barbatul", dar in cazul tau o sa simti cu adevarat ca pierzi o parte din tine... Ar putea sa nu-ti mai impuna sa treci la islam, dar o casatorie dintre un ortodox si cineva de alta religie, mai ales daca nu e crestin, nu e posibila decat daca neortodoxul se converteste - lucru cam utopic pt orice musulman... El probabil este indoctrinat in religia lui, si nu ai putea sa-l convertesti niciodata... Iar daca tu nu esti asa convinsa de Adevarul Ortodoxiei, atunci te poate manipula... Islamul nu este o religie a pacii, este o religie a urii! - Vezi clipurile postate de alexandra28again, cu acei copii mici musulmani invatati sa urasca si sa doreasca moartea evreilor si a celor de alta credinta decat ei! Nu este vina prietenului tau ca s-a nascut musulman, dar el este pe calea gresita in ce priveste Adevarul si tu esti in pericol sa renunti la ce ai tu mai de pret: Dreapta Credinta! Documenteaza-te si vezi exact la ce esti pe cale sa te convertesti! Mai citeste si la rubrica Religia Musulmana, au fost mai multe discutii cu femei care au putut chiar sa-si pastreze religia, dar nu s-au simtit niciodata implinite!! Iar "vraja iubirii" dispare si ea in timp, si fara indoiala vei fi nefericita intr-o casatorie care nu este sub binecuvantarea lui Dumnezeu Cel Adevarat!...
Aminteste-ti ca in timpul Sfintei Liturghii auzi de fiecare data cuvintele Mantuitorului nostru Iisus Hristos: "Eu sunt Domnul Dumnezeu tau!!!"
Musulmanii spun despre Iisus Hristos ca a fost doar un profet... Doctrinele lor sunt niste mizerii si minciuni imbracate in metafore, sau niste aberatii totale - sunt atatea citate in Coran in care se trimite la violenta si crima!
Fereste-te de lepadarea Credintei! ???
Dumnezeu si Maica Domnului sa te pazeasca!
  #58  
Vechi 08.07.2008, 14:24:41
ginutzzza_dolce ginutzzza_dolce is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
ginutzzza_dolce, faptul ca femeia trebuie sa urmeze barbatul e doar un pretext. Daca el ar fi fost ortodox si tu musulmana, ar fi fost in avantajul tau sa "urmezi barbatul", dar in cazul tau o sa simti cu adevarat ca pierzi o parte din tine... Ar putea sa nu-ti mai impuna sa treci la islam, dar o casatorie dintre un ortodox si cineva de alta religie, mai ales daca nu e crestin, nu e posibila decat daca neortodoxul se converteste - lucru cam utopic pt orice musulman... El probabil este indoctrinat in religia lui, si nu ai putea sa-l convertesti niciodata... Iar daca tu nu esti asa convinsa de Adevarul Ortodoxiei, atunci te poate manipula... Islamul nu este o religie a pacii, este o religie a urii! - Vezi clipurile postate de alexandra28again, cu acei copii mici musulmani invatati sa urasca si sa doreasca moartea evreilor si a celor de alta credinta decat ei! Nu este vina prietenului tau ca s-a nascut musulman, dar el este pe calea gresita in ce priveste Adevarul si tu esti in pericol sa renunti la ce ai tu mai de pret: Dreapta Credinta! Documenteaza-te si vezi exact la ce esti pe cale sa te convertesti! Mai citeste si la rubrica Religia Musulmana, au fost mai multe discutii cu femei care au putut chiar sa-si pastreze religia, dar nu s-au simtit niciodata implinite!! Iar "vraja iubirii" dispare si ea in timp, si fara indoiala vei fi nefericita intr-o casatorie care nu este sub binecuvantarea lui Dumnezeu Cel Adevarat!...
Aminteste-ti ca in timpul Sfintei Liturghii auzi de fiecare data cuvintele Mantuitorului nostru Iisus Hristos: "Eu sunt Domnul Dumnezeu tau!!!"
Musulmanii spun despre Iisus Hristos ca a fost doar un profet... Doctrinele lor sunt niste mizerii si minciuni imbracate in metafore, sau niste aberatii totale - sunt atatea citate in Coran in care se trimite la violenta si crima!
Fereste-te de lepadarea Credintei! ???
Dumnezeu si Maica Domnului sa te pazeasca!
Multumesc mult alexandra28again...stiu ca ce ai spus este foarte adevarat ..imi poti da versetele din coran?? Mersi pup !
  #59  
Vechi 09.07.2008, 11:10:48
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

pentru nimic.te mai asteptam.
  #60  
Vechi 24.07.2008, 19:16:10
Alia Alia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2008
Mesaje: 3
Implicit

Casatoria in islam
``Oricine ma iubeste imi va urma traditia iar din traditia mea face parte si casatoria``
``Cei mai buni oameni sunt cei care se casatoresc si care isi aleg sotiile iar cei mai rai oameni dintre musulmani sunt cei care se tin departe de casatorie``.
`` Casatoria este Sunna mea. Cel care se tine departe de ea( casatorie) nu ma urmeaza``.
Acestea sunt doar cateva hadisuri ce ilustreaza importanta casatoriei in islam. Profetul Muhammad(saas) a subliniat in repetate randuri necesitatea casatoriei, efectele sale benefice asupra omului si a comunitatii. Intotdeauna, Profetul (saas) si-a incurajat oamenii sa duca o viata maritala cat mai buna si i-a avertizat despre consecintele vietii in celibat. Ori de cate ori cate un companion manat de zel isi arata dorinta de a-si dedica in totalitate viata lui Allah, acest lucru insemnand rugaciune continua, post prelungit si celibat, Profetul(saas) oferea exemplul sau de viata pentru a le arata ca de fapt nu secluziunea este cea care te face mai credincios sau mai aproape de Allah ci tocmai viata in familie, participarea la activitatile zilnice, la viata comunitatii.
Nu este de mirare ca institutia casatoriei este atat de valorizata in islam. La urma urmelor familia ( desi in prezent mai ales in Vest exista atatea tipuri de familie unul dintre acestea fiind familia monoparentala) rezultata in urma consimtamantului celor doi parteneri, este temelia societatii, este celula de baza a societatii. O familie bine intemeiata nu poate decat sa conduca catre o societate mai buna.
Prin casatorie individual urmareste atat sa urmeze exemplul Profetului Muhammad(saas) cat mai ales cuvintele lui Allah. Casatoria este cel mai bun aparator al puritatii sufletesti si fizice, mai ales intr-o lume care se indreapta tot mai mult catre celibate si relatii extraconjugale atat de condamnate in religia noastra. Tot prin casatorie, cei doi parteneri isi ofera dragoste reciproca, sprijin, companie si asigura un mediu potrivit cresterii viitorilor copii, care vor trebui educati in spiritul islamului.
Avand in vedere toate aceste lucruri, alegerea unui partener este o chestiune foarte serioasa. De aceasta depinde viitorul viitoarei familii. In islam, exista o traditio ca parintii sa aleaga viitorul partener de viata al copiilor lor. Totusi, ultimul cuvant de spus il au copii. Ei decid daca aceasta alegere este potrivita pentru ei sau nu. In realitate lucrurile nu stau atat de simplu. Am putea vorbi de doua tipuri de casatorie: una in care parintii aleg, sugereaza eventuali parteneri iar copii urmeaza sa accepte sau sa refuze. Au asadar libertatea de alegere, sustinuta de altfel de Profetul Muhammad(saas). Un alt tip de casatorie este cel in care parintii aleg si ………..decid. Acesta din urma este descurajat de religie, pentru ca tocmai persoanele in cauza nu au dreptul de a hotari. Chiar daca parintii pot sti mai bine ce li se potriveste copilor lor, ei nu pot sa decida in locul lor. La urma urmelor, cel/ cea care va avea de suferit consecintele unei casatorii nereusite este tanarul/ tanara si nu parintii in mod direct. Din pacate aceasta situatie este destul de frecventa. Poate urmarile nu sunt imediate dar ele exista in mod clar si se vor manifesta intr-un fel sau altul mai devreme sau mai tarziu. La ce foloseste suferinta propiei tale fiice/ propriului tau fiu?? Oare orgoliile personale sunt mai presus de sentimentele copiilor nostri?? Nu vorbesc degeaba asa. O sa va dau si un exemplu:
Pe canalul Al-Arabyia s-a relatat cu ceva timp in urma, povestea dramatica as zice eu, a unui barbat din Emiratele Arabe Unite. Venind momentul sa se casatoreasca, tatal sau i-a ``propus`` o femeie din familia sa( pentru ca tot vorbim despre asta, Profetul Muhammad(saas) a descurajat casatoriile in familie. Prea putini musulmani par sa tina insa cont de aceasta) iar omul a acceptat. Mama( parintii erau divortati si evident nu in relatii bune) la randul sau vine cu o alta propunere de data aceasta din familia sa. Tanarul accepta si de data aceasta. Ati crede ca s-a terminat. Ei bine nu. Tatal nu se lasa mai prejos si-i sugereaza fiului ca o a treia sotie, din familia sa, nu strica. Zis si facut. Dar mama….. stiind ca in islam sunt premise 4 sotii, decide sa grabeasca lucrurile si sa-i mai ofere fiului o sotie. Fiul accepta. Toate acestea s-au petrecut in aproximativ 6 luni. Finalul?? Omul ajunge la un spital de boli mintale si nu mai vrea sa auda nici de mama, nici de tata si cu atat mai putin de cele 4 neveste.
Concluziile le las pentru dumneavoastra sa le trageti. Desi este un caz extrem, nu este unul singular. Lucruri de genul acesta se intampla des , intr-adevar poate nu la fel. Este de datoria oamenilor care ne calauzesc spiritual, a imamilor mai ales sa se ocupe de educarea oamenilor si in aceasta privinta.
O alta problema legata de casatorie este cea referitoare la calitatile pentru care alegem un viitor partener de viata. Pentru bani?? Pentru masina din fata vilei somptuoase??? Pentru firmele pe care le detine??? Pentru ca este un om bun, modest, simplu, cu venituri medii si credincios???
Iarasi lucrurile sunt simple daca urmam Quranul si apoi Sunna Profetului(saas) care ne spune asa de frumos: ``te casatoresti cu o femeie pentru averea ei, pentru statutul familiei sale, pentru frumusetea ei si pentru religia ei. Ar trebui sa te casatoresti cu o femeie pentru credinta ei altfel vei pierde.``
Sau: ``Nu va casatoriti doar de dragul frumusetii, e posibil ca frumusetea sa devina cauza deochiului moral. Nu va casatoriti nici de dragul averii; averea ar putea deveni motivul neascultarii; casatoriti-va, mai bine, pe baza devotamentului religios."
Aceste hadisuri sunt valabile atat pentru femei cat si pentru barbati. Cati mai asculta aceste vorbe atat de intelepte??? Putini. Acum conteaza mai mult lucrurile materiale decat faptul ca omul crede in Allah, ii urmeaza cuvintele si pasii Profetului(saas) nostru.
Acum ne intereseaza mai mult veniturile viitorului sot al fiicei noastre( ce conteaza ca e un om care nu respecta religia , ca e violent?? Bani sterg cicatricile!!!????), infatisarea lui( nimeni nu zice sa te mariti cu un om urat dar totusi………Fat- Frumos nu exista in realitate)provenienta lui, etnia, cetatenia si multe alte cuvinte terminate in –nia.Pentru fii nostri vrem o Cosanzeana, posibil cu o piele cat mai alba, de asemenea, de aceeasi etnie ,altfel nu se poate, iar in ceea ce priveste studiile sau credinta, care era o data cea mai importanta, lasa ca nu conteaza.
Atatia oameni ajung sa viseze doar la casatorie pana ce trec chiar de 30 de ani pentru ca nu-si permit o sotie.
S-au dus oare timpurile cand Profetul il sfatuia pe un musulman: ``casatoreste-te chiar ( si cu un Mahr egal ca valoare) cu un inel de fier.``?
Cu toate astea, atata vreme cat exista Quranul si de asemenea Sunna Profetului(saas), exista si speranta ca se vor gasi oameni care sa citeasca cu atentie, sa cugete asupra sensurilor cuvintelor si apoi sa ia o hotarare potrivit religiei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19