Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.11.2015, 07:45:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cred că nu-i nimic greșit, frate. Numai că modul în care ați scris pe marginea fericirii și a iubirii dintre soți mie mi se pare străin atât de ceea ce cunosc eu (din experiență) cât și de ceea ce înțeleg că învață Biserica. Hristos și Apostolii și toți cei care trăiesc în Duhul Predaniei mie îmi pare că învață altceva decât ați susținut, să mă iertați....
Aici speram să fiți un pic mai reflexiv, dacă se poate.
Toate cele bune și mă iertați că v-am contrazis filosofia personală în cestiunea iubirii maritale.
Post binecuvântat, Florin!
Nu-i nici o suparare- pana la urma putem aveea opinii diferite, atata timp cat ne respectam reciproc si nu facem atacuri la persoana.
Numai bine si post binecuvantat si dumneavoastra va doresc.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.11.2015, 12:54:23
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Păi, dacă așa vedeți situația, de ce v-ați mai obosit să comentați?
Totuși, eu am înțeles că vreți să fentați învățătura sfântă în baza unor criterii relativiste care numai de la Învățătorul nostru Dumnezeu nu vin.
Gândiți-vă, vă rog, că atunci când tragem la Evangelie prioritățile în viața de familie sunt altele decât acelea pe care le-ați ridicat în văzduh!
Aici speram să vă opriți, iar nu la impresia că nu am înțeles nimic...
Pe de altă parte, câtă vreme am drept cadru Evanghelia și învățătura Bisericii, se poate întâmpla cu adevărat să nu înțeleg nimic din învățăturile lumești pe care le propuneți ca reper. Dar nu mă rușinez cu asta ci mă laud în Hristos! De-mi este mie îngăduită așa trăire...
Unde ați găsit în Biserică și în Scriptură repere pentru afirmațiile dvs. lumești? Unde e scris de vreun om al lui Dumnnezeu, de pildă, că bărbatului tre să-i cadă cerul în cap când își vede femeia?
Doamnă, sentimentul de iubire, spre deosebire de emoția primară (violentă, acaparatoare, captivatoare a conștiinței) este blând / statornic / profund / discret. Și mai ales bine "împănat" cu ingredientele unei gândiri altoite de Predanie.
Iubirea jertfelnică dintre soți este, iertați-mă că vă spun eu asta, un ocean iar nu un pârâiaș zglobiu care se fâsâie cel mult în băltoaca unor întâmplări ordinare.

Îmi pare rău că ați insistat pe o direcție atât de diferită de ceea ce ne învață Duhul Bisericii. Dar nu-i nimic, poate discutăm altă dată mai lejer, mai puțin tensionat....:)
Toate cele bune și post binecuvântat!

Mi-ati captat toata atentia! Incep sa intrevad din randurile dvs., scrise in duh de pocainta adanca si traire autentica, nasterea unui nou Apostol!

Dar sa revenim la subiect. Concret, ce-ati face daca ati avea din nou 20 de ani, cum ati proceda?
Si daca nu va solicit prea mult imaginatia (ce pacat ca nu mai puteti dovedi si in fapt!), spuneti-ne cum vedeti viata unui barbat langa orice femeie? Dar a unei femei langa oricare barbat? Asta, in stransa legatura cu afirmatia dvs. la care eu una nu ader si de la care va tot abateti.

Last edited by crinrin; 26.11.2015 at 22:40:03.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.11.2015, 19:31:33
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Incep sa intrevad din randurile dvs., scrise in duh de pocainta adanca si traire autentica, nasterea unui nou Apostol!
Bologa, cumva?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 27.11.2015, 02:17:02
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
... spuneti-ne cum vedeti viata unui barbat langa orice femeie? Dar a unei femei langa oricare barbat? Asta, in stransa legatura cu afirmatia dvs. la care eu una nu ader si de la care va tot abateti.
Muncă și rugăciune. Cu evlavie, cu iubire jertfelnică.
De aici toată fericirea în Hristos Domnul.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.11.2015, 10:59:31
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Bologa, cumva?
Asa domnule, asociaza-te cu personaje pe care le intelegi, nu te mai confunda cu cel care a zis "M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine.", doar ca sa faci literatura neavenita pe marginea Bibliei.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.11.2015, 11:02:00
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Muncă și rugăciune. Cu evlavie, cu iubire jertfelnică.
De aici toată fericirea în Hristos Domnul.
10. Și pe când ședea El la masă, în casă, iată mulți vameși și păcătoși au venit și au șezut la masă împreună cu Iisus și cu ucenicii Lui.
11. Și văzând fariseii, au zis ucenicilor: Pentru ce mănâncă Învățătorul vostru cu vameșii și cu păcătoșii?
12. Și auzind El, a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.
13. Dar mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.11.2015, 12:17:27
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Asa domnule, asociaza-te cu personaje pe care le intelegi, nu te mai confunda cu cel care a zis "M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine.", doar ca sa faci literatura neavenita pe marginea Bibliei.
Domniță, oare aveți vreun înțeles în privința expresiei "a te lăuda în Domnul?"
*
Cine v-a șoptit că mă confund cu Apostolul? Vreun duh, nu?
Pe de altă parte, cine nu vă învață că oamenii creștini se laudă în Hristos? Ați voi, poate, să se laude în Obama?

*
Termenul laudă are, ca și expresia corelativă a se lăuda, un înțeles pe care un creștin ar trebui să-l cunoască.
Haideți, în vreme ce croșetați ciorăpei și mânecuțe, puneți-vă mintea la lucru și lăudați-vă puțin în Domnul, zău așa, că uitați, doamnă, Postul se laudă în noi! Sau, mă rog, ar voi să o facă dacă l-am lăsa....
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.11.2015, 12:32:49
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Domniță, oare aveți vreun înțeles în privința expresiei "a te lăuda în Domnul?"
*
Cine v-a șoptit că mă confund cu Apostolul? Vreun duh, nu?
Pe de altă parte, cine nu vă învață că oamenii creștini se laudă în Hristos? Ați voi, poate, să se laude în Obama?

*
Termenul laudă are, ca și expresia corelativă a se lăuda, un înțeles pe care un creștin ar trebui să-l cunoască.
Haideți, în vreme ce croșetați ciorăpei și mânecuțe, puneți-vă mintea la lucru și lăudați-vă puțin în Domnul, zău așa, că uitați, doamnă, Postul se laudă în noi! Sau, mă rog, ar voi să o facă dacă l-am lăsa....
Nu stiu pe cine credeati ca impresionati pe aici, doar va cunoastem! In forma de acum, sunteti acelasi dintotdeauna. Putin mai lipseste sa cedati iar nervos. Hai, luati-va o pauza de la falsa evlavie si incepeti cu fapte iar nu cu vorbe.

Asteptam cu interes sa scoateti din inima cele bune, nu doar sa recitati texte!

Last edited by crinrin; 27.11.2015 at 12:48:26.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.11.2015, 14:33:47
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Nu stiu pe cine credeati ca impresionati pe aici, doar va cunoastem! In forma de acum, sunteti acelasi dintotdeauna. Putin mai lipseste sa cedati iar nervos. Hai, luati-va o pauza de la falsa evlavie si incepeti cu fapte iar nu cu vorbe.

Asteptam cu interes sa scoateti din inima cele bune, nu doar sa recitati texte!
.........:))))

Ai grijă, Negruța,
Că-ți forțezi gheruța!
Obrăznicătura
Urâțește gura...

Nu-i mai bună o croșetă
Ca să lucri o manșetă?
Cu drag și cu rugăciune
Ca să scăchi de urâciune,
În tăcere umilită
Să fii, mări, fericită!

La anu și la mulți ani!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.11.2015, 14:39:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Buei creștinelor și creștinilor...
N-aveți mă voie să vă certați!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde