Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.02.2010, 23:37:47
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicu5166 Vezi mesajul
Fratilor,de ce atata polemica pe forum? Parintele nostru Arsenie Boca spunea : ,,sectarii vor merge in iad cu Biblia sub brat ''pentru ca,,si-au dat mirul pe apa''.Mai spunea ca ,,sant prorocul mincinos". (In.19,7) ,,Nu dupa scripturi au rastignit ei pe Dumnezeu?"
Nu cred ca un parinte ar fi putut afirma o asa enormitate, cu citate atat de nelalocul lor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2010, 00:23:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Nu cred ca un parinte ar fi putut afirma o asa enormitate, cu citate atat de nelalocul lor.
De ce ti se pare asa o enormitate? Nu esti de acord ca unii rastalmacesc Biblia de te doare capul, pentru ca au mintea incetosata...si le si place asa? Cred ca e vorba de cei care ocolesc Adevarul...desi se lovesc de el!

Pai ce treaba are credinta in Hristos, faptele bune si interpretarea Bibliei in sensul ca Mantuitorul ar fi urmat sa vina in anul 1844( sau asa ceva) pe pamant?? Asta mi se pare ceva socant...mai e ceva de discutat in afara de acest aspect al interpretarii Sfintei Scripturi..ce alte interpretari sa mai asculti?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.02.2010, 09:03:48
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce ti se pare asa o enormitate? Nu esti de acord ca unii rastalmacesc Biblia de te doare capul, pentru ca au mintea incetosata...si le si place asa? Cred ca e vorba de cei care ocolesc Adevarul...desi se lovesc de el!

Pai ce treaba are credinta in Hristos, faptele bune si interpretarea Bibliei in sensul ca Mantuitorul ar fi urmat sa vina in anul 1844( sau asa ceva) pe pamant?? Asta mi se pare ceva socant...mai e ceva de discutat in afara de acest aspect al interpretarii Sfintei Scripturi..ce alte interpretari sa mai asculti?
Este o enormitate, daca cumva in termenul "sectari" se includ toti cei care nu sunt din biserica celui care a afirmat asa ceva. Inca o data, refuz sa cred ca un slujitor autentic al lui Dumnezeu poate rosti astfel de sentinte. Nu cumva au ajuns unele natiuni care nu sunt ca noi sa fie condamnate pe motiv ca nu sunt asemenea noua intr-ale credintei. Ar fi prea mult, mai bine ne-am uita in propria ograda ca avem ce vedea la capitole "de pus la punct"

Adevarul nu este acelasi pentru toti oamenii, ci fiecare dintre noi se raporteaza la el in functie de cat de dispus este sa il primeasca, insa nu e treaba noastra sa-i aratam e unii cu degetul ca si cand noi am epuizat tot ce era de stiut si de invatat. Adevarul se primeste in mod personal si nu la gramada, in multime acolo, unu' mai mult, altu' mai putin. Observati va rog cum procedeaza Mantuitorul cu cei cu care avea de a face, cum se raporta individual la fiecare.

Intr-adevar, socanta ipoteza venirii Domnului in 1844, dar ca unul care am studiat despre bisericile crestine, inclusiv cea adventista de ziua a saptea, pot vedea mai departe de aceasta afirmatie peste care au trecut aproape 200 de ani totusi. Diferenta dintre biserica adventista si altele este ca nu a ramas in stadiul acela din secolul XIX, ci a evoluat continuu in cunoasterea adevarurilor biblice. As vedea orice biserica asemenea unui copil care a fost mic, dar nu ramane asa odata cu trecerea timpului, ci se maturizeaza, merge mai departe in cunoastere, dezvoltare intelectuala etc.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.02.2010, 09:45:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
In general cand in viata lor au aparut greutatile si nu au stiut cum sa le faca fata.Dar si din cei care nu au trecut la vreo secta sunt care ii primesc pe iehovisti in casa pentru "studiu biblic si rugaciuni".N-am cu cine vorbi degeaba, incerc sa le spun ca-i pacat sa citesti cartile lor si sa discuti cu ei despre "turnul de veghere".Mai vine o vecina si la mama mea si-i baga in cap tot felul,nici nu stiu ce sa fac.Mai bine ar sta acasa si s-ar ruga pentru sufletul ei.Eu cred ca are un efect foarte rau asupra neamului nostru faptul ca s-au lepadat de religia ortodoxa atatia din rudele noastre.Oricum ne-am scindat,nu ne mai vizitam si nici n-avem cum, ca nu dureaza 10 minute si incep sa-ti impuie capul cu prostii si fiecare tine de-ale lui.Nu-ti vine sa crezi doar ti-s dragi, is neamurile tale cu care mergeai in concediu la mare,la munte,de sarbatori ne vizitam,vorbeam la telefon saptamanal si-acum nu ne mai recunoastem.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?
Aha..deci ti-e frica ca te loveste vreo pedeapsa pentru prostiile lor.
Stai linistit, fiecare raspunde de ale lui. Pacat insa de copiii lor.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.02.2010, 09:54:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Este o enormitate, daca cumva in termenul "sectari" se includ toti cei care nu sunt din biserica celui care a afirmat asa ceva. Inca o data, refuz sa cred ca un slujitor autentic al lui Dumnezeu poate rosti astfel de sentinte.
Protestantii fac asta tot timpul. E drept o spun sub alte forme, dar nu pierd nici o ocazie sa ii atace pe ortodocsi. Ai zice ca nu pot trai fara asta, nu se pot simti buni daca nu se compara cu al din urma ortodox care nu trece pe la biserica decat de Pasti.
Fata de el, este un adevarat sfant, ce sa mai vorbim.

Citat:
Nu cumva au ajuns unele natiuni care nu sunt ca noi sa fie condamnate pe motiv ca nu sunt asemenea noua intr-ale credintei.
Credinta pagana da, omul nu.
Fiecare cu talantul lui.

Citat:
Ar fi prea mult, mai bine ne-am uita in propria ograda ca avem ce vedea la capitole "de pus la punct"
Campioni olimpici la sportul "aruncatul privirii peste gard la capra vecinului" se stie ca sunt..tot protestantii.

Citat:
Adevarul nu este acelasi pentru toti oamenii, ci fiecare dintre noi se raporteaza la el in functie de cat de dispus este sa il primeasca, insa nu e treaba noastra sa-i aratam e unii cu degetul ca si cand noi am epuizat tot ce era de stiut si de invatat.
Nu generaliza. Unii o spun fara rautate, este crezul lor.
Si crezuri similare o au si alte culte are se declara crestine despre crezul nostru, asa ca suntem chit.

Citat:
Adevarul se primeste in mod personal si nu la gramada, in multime acolo, unu' mai mult, altu' mai putin.
Corect. Dar ce se aseamana in masura de receptare a adevarului se mai si aduna..
Iar acolo unde intelegere este putina, se formeaza secta.

Citat:
Observati va rog cum procedeaza Mantuitorul cu cei cu care avea de a face, cum se raporta individual la fiecare.
N-as vrea sa fiu in pielea unora dintre ei..

Citat:
Intr-adevar, socanta ipoteza venirii Domnului in 1844, dar ca unul care am studiat despre bisericile crestine, inclusiv cea adventista de ziua a saptea, pot vedea mai departe de aceasta afirmatie peste care au trecut aproape 200 de ani totusi. Diferenta dintre biserica adventista si altele este ca nu a ramas in stadiul acela din secolul XIX, ci a evoluat continuu in cunoasterea adevarurilor biblice. As vedea orice biserica asemenea unui copil care a fost mic, dar nu ramane asa odata cu trecerea timpului, ci se maturizeaza, merge mai departe in cunoastere, dezvoltare intelectuala etc.
Evoluat? Eu n-as zice asta.
Si-au acoperit minciunile cu alte minciuni si interpretari deformate ale Scripturii.

N-as numi asta evolutie sau maturizare ci dimpotriva, persistenta si chiar adancire in rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.02.2010, 10:38:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Evoluat? Eu n-as zice asta.
Si-au acoperit minciunile cu alte minciuni si interpretari deformate ale Scripturii.
Mai întâi de toate, Biserica AZȘ s-a născut tocmai în această mare dezamăgire de la 1844, nu a avut cum să "evolueze". Ea recunoaște că a fost vorba de o interpretare greșită a profeției, unde este minciuna?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-as numi asta evolutie sau maturizare ci dimpotriva, persistenta si chiar adancire in rau.
Când vorbim despre Biserica Ortodoxă, vorbim despre o "evoluție" sau o "maturizare", ori suntem maeștri doar în a aprecia capra de peste gard?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.02.2010, 11:00:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mai întâi de toate, Biserica AZȘ s-a născut tocmai în această mare dezamăgire de la 1844, nu a avut cum să "evolueze". Ea recunoaște că a fost vorba de o interpretare greșită a profeției, unde este minciuna?
"intepretarea gresita a profetiei" este metoda aleasa pentru ca cosmetiza minciuna.
Arata-mi si mie in Scriptura cand Dumnezeu a fixat data EXACTA a unui eveniment spiritual, fara a lamuri si natura lui, cel putin la fel de exact.

Adica dupa voi Dumnezeu face ceva de genul: "ne intalnim la ora 7:00 in locul, aaa..acolo, stiti..va dati voi seama, daca nu, problema si vina voastra".

Citat:
Când vorbim despre Biserica Ortodoxă, vorbim despre o "evoluție" sau o "maturizare", ori suntem maeștri doar în a aprecia capra de peste gard?
Exista si evolutii reale, dar de o natura cu totul diferita decat a spala falsii profeti si a-i scoate basma curata.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.02.2010, 11:04:44
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicu5166 Vezi mesajul
Fratilor,de ce atata polemica pe forum? Parintele nostru Arsenie Boca spunea : ,,sectarii vor merge in iad cu Biblia sub brat ''pentru ca,,si-au dat mirul pe apa''.Mai spunea ca ,,sant prorocul mincinos". (In.19,7) ,,Nu dupa scripturi au rastignit ei pe Dumnezeu?"
foarte bine spus.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.02.2010, 11:06:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Este o enormitate, daca cumva in termenul "sectari" se includ toti cei care nu sunt din biserica celui care a afirmat asa ceva. Inca o data, refuz sa cred ca un slujitor autentic al lui Dumnezeu poate rosti astfel de sentinte. Nu cumva au ajuns unele natiuni care nu sunt ca noi sa fie condamnate pe motiv ca nu sunt asemenea noua intr-ale credintei. Ar fi prea mult, mai bine ne-am uita in propria ograda ca avem ce vedea la capitole "de pus la punct"

Adevarul nu este acelasi pentru toti oamenii, ci fiecare dintre noi se raporteaza la el in functie de cat de dispus este sa il primeasca, insa nu e treaba noastra sa-i aratam e unii cu degetul ca si cand noi am epuizat tot ce era de stiut si de invatat. Adevarul se primeste in mod personal si nu la gramada, in multime acolo, unu' mai mult, altu' mai putin. Observati va rog cum procedeaza Mantuitorul cu cei cu care avea de a face, cum se raporta individual la fiecare.

Intr-adevar, socanta ipoteza venirii Domnului in 1844, dar ca unul care am studiat despre bisericile crestine, inclusiv cea adventista de ziua a saptea, pot vedea mai departe de aceasta afirmatie peste care au trecut aproape 200 de ani totusi. Diferenta dintre biserica adventista si altele este ca nu a ramas in stadiul acela din secolul XIX, ci a evoluat continuu in cunoasterea adevarurilor biblice. As vedea orice biserica asemenea unui copil care a fost mic, dar nu ramane asa odata cu trecerea timpului, ci se maturizeaza, merge mai departe in cunoastere, dezvoltare intelectuala etc.
Din pacate acesta e purul adevar.

Citat:
În prealabil postat de Nicu5166 Vezi mesajul
Fratilor,de ce atata polemica pe forum? Parintele nostru Arsenie Boca spunea : ,,sectarii vor merge in iad cu Biblia sub brat ''pentru ca,,si-au dat mirul pe apa''.Mai spunea ca ,,sant prorocul mincinos". (In.19,7) ,,Nu dupa scripturi au rastignit ei pe Dumnezeu?"
SÉCTĂ, secte, s.f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

Sectarul e adeptul sectei.Asta ca sa cunosti si dumneata definitia.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.02.2010, 20:48:44
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mai întâi de toate, Biserica AZȘ s-a născut tocmai în această mare dezamăgire de la 1844, nu a avut cum să "evolueze". Ea recunoaște că a fost vorba de o interpretare greșită a profeției, unde este minciuna?



Când vorbim despre Biserica Ortodoxă, vorbim despre o "evoluție" sau o "maturizare", ori suntem maeștri doar în a aprecia capra de peste gard?
pai tocmai minciuna naste dezamagire iar ramanerea in minciuna chiar si greseala de interpretare se cheama tot fals.dar din moment ce pleci de la aceeasi premiza nu poti ajunge decat la acelasi rezultat GRESEALA[am accentuat ]. orice interpretare din aceasta pozitie a bibliei e gresita. biserica ortodoxa sa maturizat in 2000 de ani de viata continua [fara intreruperi si salturi peste timp si generatii ca altii]incepand cu pogorirea duhului sfant si apostolii.BO este evoluata si matura pentru ca a trecut peste prigoniri si erezii care iau dat caracterul si intelepciunea de a-si formula o invatatura de credinta bazata pe biblie in litera dar mai ales in duhul ei.nu ai observat dar nu ortodoxii fac prozelitism umbland din casa in casa impartind brosuri pe strada ci sectarii .cei ce vin din afara vin caci descopera tezaurul si bogatia de valori a ortodoxieii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50