Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 13.10.2021, 17:13:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ce am înțeles eu dupa mai multe analize asupra textelor sale ar fi că:

1) Trinitatea este o persoană întregită(compusă) de 3 ființe[Tatăl- sufletul(forma umană) care are personalitatea, Cuvântul ce se află în sânul/pieptul Tatălui prin care Tatăl vorbește(un fel de vibrație spirituală, nu știu, mă depășește) și Duhul Sfânt asociat cu para de foc în vechiul testament, incercuind prezența Tatălui.] Chiar face acea comparație cu Domnul/Îngerul Domnului/para de foc, asta fiind "trinitatea vechiului testament" să zicem așa.

2. Această întregire sau plinătate așa cum ii spune el, ar fi un fel de condiționare a dumnezeirii. Adică Dumnezeu poate fi cu adevărat Dumnezeu doar în această formulă. Tatăl, Cuvântul, Duhul Sfânt sunt componentele ce alcătuiesc dumnezeirea.

3. Fiul lui Dumnezeu nu face parte din trinitatea dumnezeirii, este doar un om, fiind considerat un templu unde Dumnezeul trinitar își găsește sălaș și comuniune cu umanitatea.


Presupun ca dvs cunoașteți mai bine ca mine cultele creștine, există undeva o asemenea interpretare în creștinătate? În ortodoxie și catolicism știu sigur că nu, Trinitatea este văzută ca o ființa simplă în 3 persoane, fiecare persoană având deplină dumnezeire.
Fiul lui Dumnezeu este si Fiu al Omului ca un Templu si este si ingerul credincios Emanuel asa ca orice faptura Cereasca dar este si Fiul lui Dumnezeu deci DUMNEZEU in toata regula.

Deci Trinitatea, Dumnezeu este formata din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant care impreuna in unitate sunt Dumnezeul cel unic si se supun impreuna in iubire desavarsita Cuvantului Tatalui nostru al turturor care este Dumnezeu Tatal care greieste peste pamant si se vesteste intru venirea Sa prin Fiul intru Duhul Mangaietorul!

Exista sigur o paralela intre Dumnezeu si om caci omul are in el suflarea de viata a lui Dumnezeu si este facut dupa Chipul si ASemanarea lui Dumnezeu, parte barbateasca si parte femeiasca, Inima, Minte, Suflet si Trup omenesc-ingeresc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #172  
Vechi 13.10.2021, 17:14:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Confunzi pe Iisus-Hristos cu lucratorii din VIE care s-au erijat la butoane.
Te dovedesti de teolog incompetent si marsav ce intentionat faci confuzii ca sa-ti iasa drepte osandirile si inchizitia. Esti decat un penibil ce folosesti ”sfanta” ratiune babilonica a marelui papalâc ca neo-vrajitorii facand echivalente josnice pentru apararea credintei in neCredinta!

Mai reciteste pildele si nu le rastalmaci in folos personal!
Adica BOR si Sinodul si toti sunt rai.

Din nou, ajungi la judecata si osandire.


Incompetent? Vezi-ti de nebunia ta de la NIP ca stai cu o adunatura de demonizati si in prea putina ta intelepciune nu iti dai seama ca stai in groapa cu dragi.

Rastalmacire? Pai tu toata ziua esti cu BOR e rai, NIP e buni, cine rastalmaceste?

Bai sectare, tu nu ai sa produci nimic bun aici pe forum. Lucrarea ta de baza e judecata.

Tu esti cel care judeca si osandeste pe oricine din BOR care condamna NIP.

Si cand te duci la Hristos ce o sa faci, o sa intre in contre cu el ca NIP e buni si BOR e rai?

Adica acolo cum o sa faci?

Si cand Hristos o sa-ti zica Sinodul a avut dreptate, Dumnezeu a vorbit acolo ce o sa zici? Ca tu ai intrat intr-o gramada de nebuni care la fel spuneau "Dumnezeu e aici si eu caprostul m-am dus acolo Doamne"?

O sa o faci pe prostul? Chiar crezi ca merge, cand noi, aici pe forum iti zicem de ani de zile ca essti prostul care s-a luat dupa falsi Dumnezei si dupa unii care zic "Hristos e aici", apocaliptic?
Reply With Quote
  #173  
Vechi 13.10.2021, 17:16:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ce am înțeles eu dupa mai multe analize asupra textelor sale ar fi că:

1) Trinitatea este o persoană întregită(compusă) de 3 ființe[Tatăl- sufletul(forma umană) care are personalitatea, Cuvântul ce se află în sânul/pieptul Tatălui prin care Tatăl vorbește(un fel de vibrație spirituală, nu știu, mă depășește) și Duhul Sfânt asociat cu para de foc în vechiul testament, incercuind prezența Tatălui.] Chiar face acea comparație cu Domnul/Îngerul Domnului/para de foc, asta fiind "trinitatea vechiului testament" să zicem așa.

2. Această întregire sau plinătate așa cum ii spune el, ar fi un fel de condiționare a dumnezeirii. Adică Dumnezeu poate fi cu adevărat Dumnezeu doar în această formulă. Tatăl, Cuvântul, Duhul Sfânt sunt componentele ce alcătuiesc dumnezeirea.

3. Fiul lui Dumnezeu nu face parte din trinitatea dumnezeirii, este doar un om, fiind considerat un templu unde Dumnezeul trinitar își găsește sălaș și comuniune cu umanitatea.


Presupun ca dvs cunoașteți mai bine ca mine cultele creștine, există undeva o asemenea interpretare în creștinătate? În ortodoxie și catolicism știu sigur că nu, Trinitatea este văzută ca o ființa simplă în 3 persoane, fiecare persoană având deplină dumnezeire.
Nu chiar, ce zici tu acolo sunt erezii si abateri.


1. Dumnezeu este unul singur
2. Tatal si Fiul si Duhul impartasesc esenta dumnezeirii si astfel este un singur Dumnezeu.
3. Tatal si Fiul si Duhul sunt Trei Ipostasuri, Trei Persoane ale dumnezeirii, egale, care impartasesc esenta dumnezeirii.
4. Fiul este nascut din Tatal, Duhul purcede din Tatal.
5. Fiul este Dumnezeu si om.

Vezi Crezul, unde sunt dogmele de baza.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 13.10.2021, 17:43:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Adica BOR si Sinodul si toti sunt rai.
NU zic eu ca-s rai, nu-i judec, nu-i acuz ci fapta unora cu circulara si cu osandirea pe nedrept a NIP si a Celor 7 Tr.Ap. ii plaseaza pe scaunele vechiului sinedriu si al ”sfintei” inchizitii dovednidnu-i ca au cazut in judecata mai inainte de Judecata Domnului.

Citat:
Din nou, ajungi la judecata si osandire.
Pai nu eu judec. De ce as judeca pe cineva cand este porunca sa nu judecati, sa nu faciti pe nimeni prost sau nebun? Crezi ca vreau sa-mi tai craca de sub picioare? Nu ma confunda cu tine caruia nu-ti pasa oricat te auto-distrugi si-ti inchizi viitorul Ceresc risipindu-ti averea cereasca.


Citat:
Incompetent? Vezi-ti de nebunia ta de la NIP ca stai cu o adunatura de demonizati si in prea putina ta intelepciune nu iti dai seama ca stai in groapa cu dragi.
Pai nu esti incompetent si marsav-viclean daca confunzi intentionat pe Stapanul-Duhul si Preasfanta, sau Capul-Hristos-Cuvantul, cu lucratorii din vie erijati la butoane?

Citat:
Rastalmacire? Pai tu toata ziua esti cu BOR e rai, NIP e buni, cine rastalmaceste?
Ma tu esti dus cu pluta? N-am zis ca BOR e rai, sunt ortodox, zic ca s-au pripit cu ”indreptarea” calendarului si cu osandirea sectelor culminand cu osandirea Celor 7 Tr.Ap. si a Cuvantul lui Dumnezeu care e Apocalipsa-proorocia in desfasurare si se va impli caci Dumnezeu o va indeplini!

Citat:
Bai sectare, tu nu ai sa produci nimic bun aici pe forum. Lucrarea ta de baza e judecata.

Tu esti cel care judeca si osandeste pe oricine din BOR care condamna NIP.
Nu te mai da victima judecatilor mele caci nu-i judec pe cei ce judeca fiindca m-as situa pe aceleasi scaune de judecata lumesti mai inainte de Judecata ci tu ma judeci si ma osandesti socotind cei ce au alunecat si au cazut in judecata drept victime iar pe victimele lor drept niste teroristi si judecatori rai infierandu-i mereu ca sectanti sau satanisti sau demonizati.

Citat:
Si cand te duci la Hristos ce o sa faci, o sa intre in contre cu el ca NIP e buni si BOR e rai?
Din moment ce sunt ortodox care crede si in NIP inseamna ca o sa sustin ca BOR sunt buni si NIP cu Trambitele sunt buni insa minciuna din circulara si circul si ” indreptarea” calendarului e rau si trebuiesc scoase din ortodoxie.

Citat:
Adica acolo cum o sa faci?
Si cand Hristos o sa-ti zica Sinodul a avut dreptate, Dumnezeu a vorbit acolo ce o sa zici? Ca tu ai intrat intr-o gramada de nebuni care la fel spuneau "Dumnezeu e aici si eu caprostul m-am dus acolo Doamne"?
Le-a vorbit Dumnezeu in ascuns? Deci le-a grait si lor cineva si au facut ce le-a zis si iata a grait Dumnezeu si Celor 7 Trambite dar pe trambite le-au osandit sustinand ca lor le-a vorbit satana in ciuda minunilor si proorociilor adevarate implinite pe care le stie o tara si o lume intreaga?

Lor le-a grait secretarul de partid si ereticii lumii la sedintele lor ascuns asa ca stai linistit, nu le-a zis Dumnezeu sa-i osandeasca pe mai micii Lui cu atat mai mult cu cat a zis ca Iisus, Mielul lui Dumnezeu nu a venit sa osandeasca pe cineva ci sa caute pe oaia pierduta ca s-o mantuiasca si nu s-o chinuiasca.

Citat:
O sa o faci pe prostul? Chiar crezi ca merge, cand noi, aici pe forum iti zicem de ani de zile ca essti prostul care s-a luat dupa falsi Dumnezei si dupa unii care zic "Hristos e aici", apocaliptic?
Tu zici ca Iisus judeca si voi dovediti ca cica El judeca si osandeste prin faptele voastre inchizitoriale, cand e clar Iisus n-a venit inca intru judecata nici acum 2000 de ani si nici altcandva dupa dar va veni si nu vreti sa credeti ca El este iata si acolo unde voi n-ati vrea sa fie ”stiind” voi mai bine ca oricine ca acolo sigur nu este si nu are cum sa fie din moment ce voi ati osandit si ati blestemat si ati etichetat cu ”dezlegare” de la papalâcul cel mare desi stiti foarte bine ca Dumnezeu este la orice om oarecare, doi sau trei ce se aduna in numele Lui ca sa creada cu adevarat si sa faca voia Lui Dumnezeu pe Calea cea stramta, Calea Ortodoxa, Hristos-Cuvantul!

Tu nu faci pe prostul ci te dovedesti mereu de teolog ipocrit si incompetent adica de.... rastalmacitor de pilde si probabil de aia le si implinesti pe dos!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.10.2021 at 17:58:46.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 13.10.2021, 17:48:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Nietsche
Ce am înțeles eu dupa mai multe analize asupra textelor sale ar fi că:

1) Trinitatea este o persoană întregită(compusă) de 3 ființe[Tatăl- sufletul(forma umană) care are personalitatea, Cuvântul ce se află în sânul/pieptul Tatălui prin care Tatăl vorbește(un fel de vibrație spirituală, nu știu, mă depășește) și Duhul Sfânt asociat cu para de foc în vechiul testament, incercuind prezența Tatălui.] Chiar face acea comparație cu Domnul/Îngerul Domnului/para de foc, asta fiind "trinitatea vechiului testament" să zicem așa.

2. Această întregire sau plinătate așa cum ii spune el, ar fi un fel de condiționare a dumnezeirii. Adică Dumnezeu poate fi cu adevărat Dumnezeu doar în această formulă. Tatăl, Cuvântul, Duhul Sfânt sunt componentele ce alcătuiesc dumnezeirea.

3. Fiul lui Dumnezeu nu face parte din trinitatea dumnezeirii, este doar un om, fiind considerat un templu unde Dumnezeul trinitar își găsește sălaș și comuniune cu umanitatea.


Presupun ca dvs cunoașteți mai bine ca mine cultele creștine, există undeva o asemenea interpretare în creștinătate? În ortodoxie și catolicism știu sigur că nu, Trinitatea este văzută ca o ființa simplă în 3 persoane, fiecare persoană având deplină dumnezeire.
Nu chiar, ce zici tu acolo sunt erezii si abateri.


1. Dumnezeu este unul singur
2. Tatal si Fiul si Duhul impartasesc esenta dumnezeirii si astfel este un singur Dumnezeu.
3. Tatal si Fiul si Duhul sunt Trei Ipostasuri, Trei Persoane ale dumnezeirii, egale, care impartasesc esenta dumnezeirii.
4. Fiul este nascut din Tatal, Duhul purcede din Tatal.
5. Fiul este Dumnezeu si om.

Vezi Crezul, unde sunt dogmele de baza.

NU mai judeca oamenii tragandu-le gpalme!. Nietsche, ce spui nu e nicio erezie si nicio abatere. Doar ca nu-L cunosti pe Dumnezeu asa cum se lauda ipocritii.

Nu te gandi la nu stiu ce esenta ca la o esenta de parfum lumesc sau gust de mirodenii, defapt nu e nicio esenta ci vorba sf. Ap. Pavel, e chiar insasi Speranta-Credincioasa, Credinta si Iubirea plina de intelepciune asa ca un brau si coif de aur curat incercat in foc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.10.2021 at 18:28:10.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.10.2021, 11:52:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
NU mai judeca oamenii tragandu-le gpalme!. Nietsche, ce spui nu e nicio erezie si nicio abatere. Doar ca nu-L cunosti pe Dumnezeu asa cum se lauda ipocritii.

Nu te gandi la nu stiu ce esenta ca la o esenta de parfum lumesc sau gust de mirodenii, defapt nu e nicio esenta ci vorba sf. Ap. Pavel, e chiar insasi Speranta-Credincioasa, Credinta si Iubirea plina de intelepciune asa ca un brau si coif de aur curat incercat in foc.
Ereticule, Nietzche a negat dumnezeirea lui Hristos.

Habar nu are teologie.

Esti eretic dar si analfabet in teologie.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.10.2021, 19:01:54
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Mi-am cerut scuze, și îmi cer și acum, că te-am numit martalog, să vezi că nu e o formă de mândrie(adică de prostie), însă dumneata ești analfabet funcțional. Exprimarea liberă are umbră, penumbră, lumină, metafore, epitete, etc. O complexitate ce te depășește. Ți-am spus că nu te estimez, pt că dacă aș face-o, m-aș coborâ la nivelul tău, și m-ai bate cu experiența. Poate așa înțelege și domnul Demetrius. Probabil trăiești pe la vreo mănăstire, unde ești supus la mici întrebuințări ca să nu obosească conștientul. Că în societate nu văd să te descurci. Te compatimesc sincer, la ce găuri craniale sunt în perete înainte să tastezi aici...

P.S. Nu imi răspunde că îmi este silă să îți răspund. Te rog!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.10.2021, 19:14:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Domnule Nietzche plural politicos cu iesiri de smardoi.

Greata e in cealalta parte, nu stiu cat de indreptatit esti la un comportament de tipul asta cand iti permiti iesiri de mahala.

Vezi ca o adresare la un plural de politete nu te face mai destept si cateva fraza copiate din cartile de filosofie nu te fac mai destept.

Mai usor in contre ca nu stii niciodata cu cine te contrezi.


Nu te-am acuzat ca nu stii teologie, ci Moroncelul s-a apucat sa spuna din nou erezii, si sa isi dovedeasca analfabestismul teologic.

Cat despre analfabetul functional, mai scrie cateva posturi si iti fac eu bilantul sa te vezi si pe tine unde esti, ca pana acum nu ai dat dovada de cultura intelepciune maturitate si nici ca ai fi vreo poama rasarita sa iesi cu din astea pentru altii.

Gurita micuta ca fiecare avem o barna in ochi conteaza sa ne fie pusa oglinda potrivita in fata.

Nu esti tu mare inalt in vreo dimensiune, ca sa iti mentii statutul mental pe care aparent il ai pentru tine, mai cu smerenie ca e mai potrivita...
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.10.2021, 19:16:40
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Domnu' Psalm_23, sper că nu v-ați supărat pe mine datorită unor glume superficiale. Așa cum și dvs ați spus, e un monstru al Cernobîlului, au fost doar niște glume cât de cât inocente. Sper să îmi răspundeți la intrebare cât și la interpretare. Dacă nu, o să vă vadă ca un laș ce nu ar dori să-i reprezentați numele, spiritul, stima... să auziți în ziua aia "nu te cunosc", ar fi devastator, nu?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.10.2021, 19:52:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ereticule, Nietzche a negat dumnezeirea lui Hristos.

Habar nu are teologie.

Esti eretic dar si analfabet in teologie.
Ce-a facut?

Nu el a negat-o ci tu o negi caci tu ai mancat circulara!

Tu esti ereticul si teologul incompetent.

El n-avea de unde sa cunoasca pe Dumnezeu caci nu L-a cautat.

Abea daca l-ar fi cunoscut ca tine si ar fi facut teologia si apoi s-ar fi apucat sa-L nege ca Dumnezeu si sa-L osandeasca cum faci tu cu Cele 7 Tr.Ap. abea atunci ai fi putut sustine ca s-a pripit, dar tu iata te-ai pus sa dai sentinte. Cine te-a pus pe tine judecator peste colegii de forum? Te-ai erijat la butoane si ai declansat santajul emotional ca sa te ia toti de mare duhovnic?

Poruncesti tu gura mica si esti tu oglinda? Bai canalist de balta, Domnul Hristos rastignit si inaltat pe Golgota e oglinda cea adevarta in care e bine sa privesti si sa Crezi si nicidecum aberatiile tale!!!!

Esti decat un raspopit care ai inghitit o circulara si care calci peste toti pentru dorinta ta de marire, dar e duhul pierzarii cel care te ”mareste”.

Precum judeci si osandesti vei fi judecat si osandit!
Intelegi ceva din ce-ti scriu? Realizezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.10.2021 at 19:58:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare