Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2010, 20:44:06
tudorcaty tudorcaty is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 6
Question Sf.Nectarie

Va rog sa imi scrieti care este semnificatia numelui NECTARIE.Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2010, 21:11:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

NECTARIE, prenume de origine latina, care nu a cunoscut o dezvoltare in onomastica romaneasca, decat in mediul monahal. Are semnificatia de “deosebit de bun”, “placut ca nectarul”.

Vezi aici semnificatia tuturor numelor crestine de botez http://www.bebecurier.ro/articole/?cat=26

insa, daca-mi permiti sa-ti dau un sfat, cred ca mai bine ai cauta sa citesti cine a fost Sfantul Nectarie, sa citesti despre viata acestui sfant si despre minunile pe care le-a facut atat pe timpul vietuirii sale cat si dupa ce a trecut la Domnul.
Acest sfant multe si mari minuni face si acum si daca te gandesti, asa cum banuiesc, sa-ti botezi copilul Nectarie, nu cred ca mai are vreo importanta ce semnifica numele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 12.03.2010 at 21:15:41.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2010, 23:31:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Un site al Sf.Nectarie!

Se pot gasi aici www.sfantulnectarie.ro multe despre Sf.Nectarie, rugaciuni, minuni, viata, cuvinte si invataturi!
Sper sa va fie de folos! Doamne ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2010, 09:18:55
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de tudorcaty Vezi mesajul
Va rog sa imi scrieti care este semnificatia numelui NECTARIE.Va multumesc!
Dulce ca mierea... si Sfantul Nectarie din Eghina e la fel, multe minuni face, merita sa-l cunosti! (sunt moaste si la noi in tara in Bucuresti)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2010, 09:34:42
tudorcaty tudorcaty is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 6
Implicit

Aseara ne-am gandit ca micutul sau micuta care va veni pe lume la sf. lunii iulie sau inceputul lunii august sa poarte numele NECTARIE TEODOR SAU NECTARIA TEODORA.Sa ne ajute Dumnezeu sa ne bucuram de binecuvantarea pe care o revarsa asupra familiei noastre!
pe voi buni crestini va rog sa ne pomeniti in rugaciunile voastre( Catalina/ Tudor)pentru ca avem mari emotii fiind primul nostru copil.Dumnezeu sa va rasplateasca!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2010, 12:34:23
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Felicitari! Sa dea Dumnezeu si Sf.Nectarie sa fie sanatos si sa va BUCURATI DEPLIN de micut!
Ceea ce vreau sa va spun cu drag si nu vreau sa va necajesc este ca Nu e bine sa punem doua nume copiilor nostri, deoarece fiecare din noi avem cate UN SINGUR SUFLET, primim un SINGUR BOTEZ si la Judecata inaintea lui Hristos VOM FI DOAR NOI, eu si Hristos! ATAT!! Este UN SINGUR INGER PAZITOR al fiecaruia, un singur DUMNEZEU!
Stim ca practica lumii este sa pui doua nume, dar nu este a BISERICII! Vedeti, nici Sfintii nu aveau cate doua nume!
Dar spre bucuria si Binecuvantarea Sf.Nectarie, indemnul meu este sa ii puneti numele Sf.NECTARIE!
Si eu cu sotia cand va randui Domnul sa avem copii, primul baiat si prima fata vor primi numele Sf.Nectarie! Un singur Tata - pe Dumnezeu, o singura Mama - Biserica! UN SINGUR NUME PE CARE IL VENERAM SI IL IUBIM: IISUS!
Poate de aici au plecat unii de au inceput a pune doua nume, din intelegerea gresita sau din nestiinta, de la Domnul IISUS HRISTOS! Numele Domnului este numai IISUS, iar HRISTOS inseamna CEL UNS! Adica IISUS UNSUL!

Doamne ajuta! Dumnezeu sa te binecuvinteze si Sf.Nectarie sa te Ocroteasca!

PS: citeste zilnic Acatsitul Sf.Nectarie si/sau Paraclisul Sf.Nectarie, si vei primi AJUTORUL sau atat pe timpul sarcinii cat si la nastere cat si dupa nastere! Este ocrotitorul MAMICILOR! Daca ai si o icoana cu Sf.Nectarie pune o candela inaintea ei si te miruieste din ea in fiecare zi! Vei vedea ajutorul Sau!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SF.Nectarie catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 18 14.10.2012 20:09:55
moastele sf nectarie florinna01 Stiri, actualitati, anunturi 7 09.11.2011 15:32:36
Mîine - Sf. Nectarie iRoDiOn Generalitati 2 08.11.2011 22:49:19
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00
Sf Nectarie Valentin Resurse ortodoxe on-line 1 26.06.2008 23:13:05