Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.01.2016, 22:26:59
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Alt exemplu:

"Nu exista lucruri supranaturale in acest moment la mine in casa"

versus

"Nu exista intamplari supranaturale".

Care dintre ele este demonstrabila?
...si ce anume te face sa crezi ca mintea ta nu ar fi supranaturala? ...Doar pentru ca exista miliarde de ale minti?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #22  
Vechi 28.01.2016, 00:06:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
Mă prietene,tu îți bați joc de rațiune in primul rând.Dacă ar vedea un ateu ce ai scris acolo cel mai probabil si-ar da foc la laptop si s-ar aruna pe geam rugandu-se ca richard dawkins să se fi inselat.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #23  
Vechi 28.01.2016, 01:02:48
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

[quote][Mă prietene,tu îți bați joc de rațiune in primul rând.Dacă ar vedea un ateu ce ai scris acolo cel mai probabil si-ar da foc la laptop si s-ar aruna pe geam rugandu-se ca richard dawkins să se fi inselat. /QUOTE]
Ce te face sa crezi ca ateii si ratiunea au legatura? Ateii nici macar nu pot sa justifice ratiunea...printre molecule.Hic!


__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #24  
Vechi 28.01.2016, 01:03:34
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
[Mă prietene,tu îți bați joc de rațiune in primul rând.Dacă ar vedea un ateu ce ai scris acolo cel mai probabil si-ar da foc la laptop si s-ar aruna pe geam rugandu-se ca richard dawkins să se fi inselat.
Ce te face sa crezi ca ateii si ratiunea au legatura? Ateii nici macar nu pot sa justifice ratiunea...printre molecule.Hic!


__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #25  
Vechi 28.01.2016, 01:31:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca ateii si ratiunea au legatura? Ateii nici macar nu pot sa justifice ratiunea...printre molecule.Hic!


Lăsa-ți ateii in plata lor ca ei mestecă numai cu dintii de jos.Dar prietenul asta a facut facultatea rațiunii țăndări.Un ateu caută divinitatea mai mult decât 5 pustnici nemancati de un an.Că nu il găsește,e partea a 2-a,și ca nu știe ca pustnicii cineaza cu ingerii,chiar de ar vedea,nu prra il interesează.Dar stupid sa faci sah-mat ateii,când tu nici nu cunoști piesele si ai pierdut tabla.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #26  
Vechi 28.01.2016, 07:16:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Ateismul nu are nimic de a face cu ce ai enumerat tu.
Știm. De fapt n-are cu nimic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #27  
Vechi 28.01.2016, 08:38:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
https://www.youtube.com/watch?v=oApBlWipc2A

Urmeaza-i sfatul lui Kramer - Sah mat !
  #28  
Vechi 28.01.2016, 09:09:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Tu vrei sa ii transformi pe oamenii aceia din fapturi vorbitoare in nevorbitori? Da de ce sa ii amutesti, omule? Daca Dumnezeu i-a facut oratori si fonatori...
Si zici sa ii faci "sah/mat", aoleu... Pai, in traducere, stii cam ce inseamna asta? Inseamna "regele a murit". Vrei sa le omori regele? Him...

*
Bun, hai sa iti zic cum ii faci mat!
Mai intai, tre sa fie clar ce vrei. A da sah mat inseamna ca, sub amenintarea pieselor tale, regele amenintat cu capturarea nu mai are unde sa mute sau nu mai are alta piesa cu care sa se apere. Garda lui de corp a murit sau este imobilizata sau e dusa, undeva prea departe de locul bataliei ca sa poata interveni in folosul suveranului.

Dar cum ajungi aici? Nu uita ca si adversarul tau voieste acelasi lucru: sa iti prinda el regele si sa iti dea mat! Deci, cand ataci ai grija la contrajocul adversarului!

Mai tine minte ca nu prea poti sa dai mat cu o singura piesa, decat daca adversarul si-a autoblocat regele. Asadar, cauta sa joci in cooperare de forte, foloseste simultan mai multe piese cand ataci la rege. Concentreaza tirul amenintarilor si atacurilor asupra regelui.

E important sa nu te grabesti! Unii se reped furibund asupra adversarului, isi consuma fortele pe acolo si, dupa ce atacul lor trece, ca un foc de paie, fara sa reuseasca sah-mat-ul, se trezesc ca au ramas fara munitie, neputinciosi in fata adevrsarului care te executa acum cu usurinta.

Inainte, deci, de a construi un atac decisiv la rege, ai grija sa iti construiesti o pozitie solida, daca se poate fara slabiciuni. Adaposteste-ti propriul rege, ocupa si sustine centrul tablei, scoate figurile la joc pe pozitii bune, amenintatoare pentru regele advers, ocupa si controleaza linii, coloane, diagonale si apoi cauta un plan simplu si bun de a obtine un avantaj decisiv. Asa ai sanse sa obtii o pozitie superioara si sa dezechilibrezi balanta in favoarea ta.

Totusi, nici asa nu esti sigur ca reusesti. Aveti un arbitru? Pentru ca in jocurile astea de noroc nu merge fara arbitru. Daca adversarul nu respecta regulile, ce faci?

Eu zic ca e prea complicat ce vrei tu... Sahul, fie si contra ateilor, maninca prea mult timp si s-a observat ca da dependenta. Mai bine incerci ceva simplu si barbatesc. Uite, incearca zdrichea! Iei un lemn de jos, il ascuti incetisor si mestesugit cu briceagul, apoi il arunci in sus si il pleznesti cu o nuia.... Duuuuca-se depaaarte de tot, pana-n albul cerului!....
Vezi ce simplu e?
Ai grija, doar, sa nu lovesti vreo ciocarlie care s-ar nimeri sa cante p-acolo, pe langa sori si, desigur, vezi sa nu-ti cada-n cap la intoarcere, da?

P.S. Sahul e un joc periculos. Mai ales cand joci (prost) Apararea Benoni. Uite ce-a patit micutul Ilya, daca nu m-a ascultat!
https://www.youtube.com/watch?v=-7snmGwRdo4
Nu conteaza ca e campion mondial si european...:)
  #29  
Vechi 28.01.2016, 10:34:09
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Student: "You cannot prove the non-existence of a thing [...]"
WL Craig: "That's silly [...] No T-Rex on Earth, no muslims in the US Senate" etc.

Ce a vrut studentul sa spuna, dar nu a facut-o complet, fiindca i s-a parut redundant sa repete: "You cannot prove the non-existence of a thing that is supernatural, outside the physical world, with whom you have no way of interacting whatsoever."

Craig a evitat raspunsul cu mare dibacie, pe care nu i-o contesta nimeni. Asta nu inseamna ca studentul nu a avut, de fapt, dreptate.
  #30  
Vechi 28.01.2016, 10:37:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
https://www.youtube.com/watch?v=-7snmGwRdo4
Nu conteaza ca e campion mondial si european...:)
Wow! Impresionant
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare