Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.06.2015, 13:17:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In teorie este totul foarte usor, dar concret cum sa facem in viata asta, nimeni nu prea scrie.
Ba scrie! Concret de tot: nu ucide, nu minți, nu fura, cinstește, iubește, iartă etc. Cât de concret vrei?
În cărțile de spovedanie sunt uneori sute sau chiar mai multe rubrici clare unde ni se spune ce să facem și ce să nu facem în viața asta. Simpla listă de acțiuni păcătoase sugerează implicit și faptele virtuoase. Dacă, de exemplu, acolo zice că e păcat să mănânci carne, să bei vin și să ai relații trupești în zi de post, atunci înțelegem ușor și că ni se spune: uite omule, în ziua când e post în Biserică, nu mănânci carne, nu bei vin și te abții de la relații trupești! Simplu și limpede, nu?

Sophia, cred că o știe tot forumistul (că aproape nu e coleg de forum care să nu te fi mângâiat sau apostrofat, ascultat sau explicat, după caz, în ultimii ani): tu ești expertă în rolul de a te lamenta că ești lipsită de înțelegere și de ajutor. Nu te mulțumește nimeni și nimic, totul e greu tare sub soare, preoții ar trebui să fie altfel decât sunt, medicii iarăși ar trebui să fie altfel decât sunt etc. Desigur, lumea întreagă ar trebui să fie altfel decât este etc. Ăsta-i mesajul tău.
Înțeleg.... Am înțeles de la bun început, că nu-i greu de priceput.

Dar dacă lucrurile sunt așa cum sunt și se încăpățânează să fie așa în ciuda voinței și concepției tale și tu suferi atât de evident pentru nepotrivirea dintre tine și lumea asta mare, nu te-ai gândit niciodată să pui problema invers? Să te concentrezi, adică, asupra ta iar nu asupra preoților, slujbelor, doctorilor, lumii...

Îți sugerez un exercițiu personal cu scopul de explorare a unei noi perspective:
când ai un sfert de oră timp liber, ia o foaie de hârtie și scrie pe o coloană principalele tale nemulțumiri referitoare la oameni și lume; după ce înșiri 4-5 neajunsuri pe care le vezi în jurul tău, reformulează pe o coloană alăturată punînd la început cuvântul "eu". Sau chiar mai bine, cu mult mai bine, "eu, păcătoasa, Doamne".

De exemplu:
"Preoții nu au răbdare cu mine..." - ar putea deveni "Eu, păcătoasa, Doamne sunt atât de nerăbdătoare cu mine" sau "Eu, păcătoasa, Doamne sunt atât de nerăbdătoare și de pretențioasă cu preoții".
"După slujbă e așa o harababură în biserică...." - ar deveni, poate cam așa "După slujbă, eu, păcătoasa, Doamne, mă simt așa de derutată, e așa îmbulzeală în gândurile mele, trăiesc o anumită stare de confuzie" sau cum sesizezi că ar putea să fie de fapt în subiectivitatea ta ca răspuns la starea din biserică.

Așa devine posibil să descoperi clar și la obiect unde te poticnești cu adevărat, în tine însăți.
Devii centrată (în plină rugăciune, întrucât te adresezi direct Domnului în "cămara" ta lăuntrică) pe explorarea de sine, pe îmbogățirea reprezentării/imaginii despre sine, spre identificarea conținuturilor și tendințelor tale personale care așteaptă să le dai un răspuns conștient și voluntar. Nu să le ignori sau să le negi!
Nu mai rămâne decât să ceri ajutor, acolo unde crezi că nu te descurci singură (prin rugăciune, mai întâi), de data aceasta solicitarea ajutorului nemaifiind vagă ci precis formulată, exact acolo unde ai descoperit că ai nevoie.
Și desigur, să te pui pe treabă, așa cum ți se va spune de cel care te îngrijește în chestiunile respective.
Doamne ajută!

P.S. Revezi postarea unde exclamam "ce simplu era totul!". Nu e greu să constați că, din păcate, răspunzînd cu nervozitate preopinentei mele, am fost ironic. Bineînțeles că eu nu cred că lucrurile sunt "pac-pac" în viața noastră și nu sunt deloc un fan al celor care au descoperit America, apa plată și mersul pe jos...:) Invitam și eu, în felul meu bădărănesc, să se treacă mai repede/mai departe la miezul problemelor, fără prea multă risipă de timp și energie cu naivitățile acelea sforăitoare, supărător de generale și caricatural de schematice... Nu agreez platitudinile decât, poate, cel mult ca punct de plecare pentru o discuție ceva mai aprofundată. Postarea colegei m-a surprins neplăcut și am reacționat ironic, din păcate. Acum sper că te-ai lămurit cu postarea aceea.

Last edited by Ioan_Cezar; 05.06.2015 at 16:10:46.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.06.2015, 06:38:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Talking eu una nu (prea) găsesc neajunsuri altora, asta înseamnă că sunt (aproape) perfectă

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Îți sugerez un exercițiu personal cu scopul de explorare a unei noi perspective:
când ai un sfert de oră timp liber, ia o foaie de hârtie și scrie pe o coloană principalele tale nemulțumiri referitoare la oameni și lume; după ce înșiri 4-5 neajunsuri pe care le vezi în jurul tău, reformulează pe o coloană alăturată punînd la început cuvântul "eu". Sau chiar mai bine, cu mult mai bine, "eu, păcătoasa, Doamne".
Un exercitiu derutant, biata Sofia...

Last edited by mirela.t; 15.06.2015 at 06:43:28.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.06.2015, 09:38:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un crestin practicant cauta sa agoniseasca Duh Sfant care-i ofera tot ce are nevoie: bunatate, blandete, pace, bucurie, ravna spre cel placute lui Dumnezeu, etc. Un preot trebuie sa-l ajute pe crestin sa obtina Duh Sfant.
Din pacate sunt din cei care isi spun crestini care demonstreaza cu prisosinta ca pana sa treaca pe la psiholog sau chiar la doctor, altfel cele sus amintite nu-l ajuta foarte mult.

Nu orice preot poate sa faca si pe psihologul ca sa nu mai spun ca a fi psihiatru deja e si mai mult.

Citat:
Exista mila lui Hristos Care S-a rastignit pentru noi, exista Sfinte Taine, exista rugaciuni, mai trebuie nevointa personala si smerenie din partea noastra.
Din pacate unii au niste apucaturi care vicieaza din start si in mare parte efectul binefacator al celor amintite.

Citat:
Omul sufera mult din cauza mandriei si a lacomiei. Psihologul ortodox trebuie sa fie un nevoitor care a gustat el insusi din pacea oferita de Duhul Sfant. Altminteri se angajeaza intr-o lupta extrem de periculoasa incercand sa-i vindece pe altii de patimi mai inainte de a se fi despatimit el.
Nu e asta rolul psihologului.
A psihiatrului nici atat.

Citat:
Sfantul Serafim de Sarov i-ar fi trimis pe crestini la psiholg, daca ar fi existat pe acea vreme?
Dar i-ar fi trimis sa caute cele duhovnicesti pe Internet?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Beletristica ortodoxă STEPHAN Arta bisericeasca in general 30 08.04.2013 21:13:33
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Spovedanie sau psihoterapie? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 48 27.06.2009 14:28:00
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41