Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2008, 19:16:36
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Acum vreo trei ani am primit o candela mica. Am folosit-o pentru coltul de rugaciune bineinteles si de cateva ori la scoala, la unele teme studiate la ora de religie.
De catva timp a aparut o problema. Partea din exteriorul candelei este lipicioasa si, datorita acestui lucru, nu mai este "comoda" atunci cand o folosesc (o pregatesc pentru copii, apoi trebuie sa scriu la tabla, pun mana si pe alte materiale didactice folosite la clasa). Cand o pregatesc pentru a o folosi., degetele imi devin lipicioase (nu stiu ce s-a intamplat, s-a scurs mirul si ... nefolosind-o o perioada mai mare de timp din cauza asta ... habar n-am).
Puteti sa-mi dati un sfat cum sa o curat si s-a pastrez "intacta" pentru un timp cat de indelungat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2008, 20:29:07
JOAN JOAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi
Acum vreo trei ani am primit o candela mica. Am folosit-o pentru coltul de rugaciune bineinteles si de cateva ori la scoala, la unele teme studiate la ora de religie.
De catva timp a aparut o problema. Partea din exteriorul candelei este lipicioasa si, datorita acestui lucru, nu mai este "comoda" atunci cand o folosesc (o pregatesc pentru copii, apoi trebuie sa scriu la tabla, pun mana si pe alte materiale didactice folosite la clasa). Cand o pregatesc pentru a o folosi., degetele imi devin lipicioase (nu stiu ce s-a intamplat, s-a scurs mirul si ... nefolosind-o o perioada mai mare de timp din cauza asta ... habar n-am).
Puteti sa-mi dati un sfat cum sa o curat si s-a pastrez "intacta" pentru un timp cat de indelungat?
Treuie spalata cu ceva special de vase (mai tare) si curatat insistent cu acel burete confectionat din sarmulite,nu stiu cum se numeste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2009, 16:06:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Parintele Paisie Agioritul spune: "Astazi, femeile nu mai au evlavia celor de odinioara. Uleiul din candela, sfintit de atatea rugaciuni facute in fata icoanei de langa ea a ajuns sa fie varsat la ciuveta. Nu se cade sa facem aceasta."

Totusi, trebuie curatata. Desi am vazut candele curate, fara sa fie curatate prea dea.
Stearsa foarte bine cu o carpa aspra, inmuiata in apa, iar carpa pusa la cutia cu cele de ars (flori de la sarbatori, miruri, etc).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2009, 12:02:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sfantul Simeon Noul Teolog spune ca motivul pentru care se pun candele inaintea icoanelor sfintilor este pentru a arata ca fara Lumina Care este Hristos, sfintii nu sunt nimic. Doar cand ii lumineaza lumina lui Hristos ajung sa prinda viata si sa straluceasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2009, 19:14:22
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi Vezi mesajul
Acum vreo trei ani am primit o candela mica. Am folosit-o pentru coltul de rugaciune bineinteles si de cateva ori la scoala, la unele teme studiate la ora de religie.
De catva timp a aparut o problema. Partea din exteriorul candelei este lipicioasa si, datorita acestui lucru, nu mai este "comoda" atunci cand o folosesc (o pregatesc pentru copii, apoi trebuie sa scriu la tabla, pun mana si pe alte materiale didactice folosite la clasa). Cand o pregatesc pentru a o folosi., degetele imi devin lipicioase (nu stiu ce s-a intamplat, s-a scurs mirul si ... nefolosind-o o perioada mai mare de timp din cauza asta ... habar n-am).
Puteti sa-mi dati un sfat cum sa o curat si s-a pastrez "intacta" pentru un timp cat de indelungat?
Candela trebuie folosita zilnic , iar daca a devenit asa e pentru faptul ca s-a uscat uleiul pe ea,
intr-un vas curat , se pune candela (numai cel din sticla )si se toarna apa fierbinte cu un detergent de vase, se lasa asa la inmuiat ceva timp, apoi se spala, apa care ramane nu se arunca nici o picatura , se pune intr-o sticla sau daca se poate la tara la radacina unui copac.
M-a invatat o maicuta de la manastire!!!

Dumnezeu sa ne ajute
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2016, 22:37:45
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Eu am gasit o modalitate super simpla de a spala uleiul ars depus pe candela.

Cu lichid de curatat aragazul cu soda caustica. Asa se foloseste minim de lichid de curatare, se curata repede si usor iar efectul este maxim. Si fara apa sau ligheane.

Pur si simplu dau cu pensula -aia care vine cu bidonul- paharul candelei cu lichid. Las sa se inmoaie cam 10 minute apoi sterg bine bine cu servetele uscate.
Ca sa se ia bine resturile de soda, sterg apoi de 2 ori cu lichid de spalat geamuri, si se ia exclent, ca nou e paharul.

Asa "restul" ramas sunt doar servetele care se pot arde fara probleme! Nu mai vorbim de apa, ligheane--- ce sa facem cu apa, cu ligheanul, cu buretele, etc.

Acum alt subiect- uleiul ars de pe suportul de metal:
- nu mai puneti apa in candela, de multe ori daca nu puneti cu atentie, dati ulei pe langa
-folositi mai bine pluta, nu chestie de-aia de tabla. Pluta tine fitilul la fel de bine, dar nu se atinge de gura paharului. Am vazut candele totuna de ulei ars din cauza tablei care atinge marginile si insira din ulei.
-cam 1 cm si un pic lasati spatiu liber in pahar, nu umpleti cu ulei de mai are putin si da pe-afara


Cam atat. :)

Last edited by ortodoxa2310; 06.04.2016 at 00:33:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2016, 23:21:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Un crestin nu a mai vrut intr-o zi sa-i aprinda candela Sfantului Ioan Botezatorul parca, sau altui sfant.
Si l-a visat pe Sfant care ii spunea ca acea candela aprinsa unui sfant ii foloseste chiar credinciosului pentru ca atunci cand este candela aprinsa Sfantul vede si se roaga pentru credincios. Nu este doar un simbol/jertfa in fata unui Sfant, este oarecum si o cerere continua de ajutor in fata Sfantului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 01:39:17
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03